HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Порин 2008

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 1:51 am

јас само ке ја поставам сликава бидејки сеа за сеа е единственото нешто што најдов од оваа манифестација која се случи пред неколку часа, а Михаела ке ви донесе повеќе информации


_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 29
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 1:54 am

Luge pred nekolku casa se odrzale Hrvatskite muzicki nagradi PORIN. Tose zel nagrada za hit na godinata za Igri Bez Granici. Jas ne gledav i ne znam mnogu so se desavalo, samo znam deka Miroslav Rus ja podignal nagradata kako sto mozete da vidite gore so sal od Makedonija. Ako ima nekoj povekje informacii za ova neka kaze ili neka postavi video dokolku ima na YOUTUBE
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 1:59 am

go gledav delot koga mu ja dodelija nagradata na MIROSLAV RUS,bese navistina tazno ,imase rasplakani lica vo publikata ,a mozam da kazam deka i MIROSLAV RUS IZLEZE SO NASOLZENI OCI RASTREPEREN GLAS SE ZABLAGODARI NA NASIOT ANGEL ,POTOA NA NIKSA BRATOS,NA LILJANA PETROVIC ZA KOJA KAZA DEKA MNOGU JA CENI,SE ZABLAGODARI NA SITE STO GLASALE!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 29
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 2:01 am

lelel steta so ne gledav, stvarno mi e krivo. odvaj cekam da izleze nekoe video na youtube pa za da mozam da gledam so se desavalo
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 2:07 am

леле колку било жално


бил номиниран во 3 категории

најдобар албум-тоа го добила Norah Jones

најфобар аранжман-добиле TBF

најХИТ нагодината-Тоше Проески-Игра без граница


по мое мислење требало во сите он да победи ама ај

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 2:54 am

На синоќешното доделување на најголемите хрватски музички награди Порин, песната Игра без граница, инаку насловната тема од последното CD на легендарниот Тоше Проески, е прогласена за Песна на годината.

Авторот на оваа извонредна тема, хрватскиот композитор Мирослав Рус, кој на доделувањето на наградите Порин се појави со шал Македонија, на кој е македонското сонценце, при преземањето на својата прва статуетка во животот му се заблагодари на Тоше што ја испеа песната, како и на аранжерот Никша Братош и на менаџерката Љиљана Петровиќ, која многу пропати во животот откако Тоше засекогаш не напушти.Рус особено им се заблагодари на фановите на Тоше Проески, кои со транспарентот Тоше, ние сме твојот Порин!, ги пречекуваа учесниците на манифестацијата пред влезот на студиото на ХРТ, каде се случуваше истата.

Како што веќе објавивме, хрватските дискографски награди Порин беа одбележани со голем медиумски скандал, бидејќи на Тоше Проески му зе одземени речиси сите поважни номинации.

На крај, освен за Песна на годината, Тоше со Игра без граница беше номиниран и во категоријата за најдобар Странски албум (вон категориите класика и џез), и Аранжман за 2008-ма година (Игра без граница – Никша Братош)...
За жал наградата за најдобар странски албум и припадна на Нора Џонс, додека за аранжман на годината беше прогласен Смак свита на групата ТБФ.
Жак Худек ја подели наградата со Тоше

Хрватскиот пејач Жак Худек беше прогласен за најдобар машки изведувач на актуелново доделување на наградите Порин. Но, на општо чудење од голем дел од присутните, тој изјави дека наградата ја заслужува Тоше Проески. Затоа реши наградата да ја подели со нашиот Тоше!
Секоја чест, Жак!!!

Инаку, победници на Порин со право се сплитските ТБФ, со освоени 6 статуетки, меѓу кои и онаа за албум на годината. За разлика од нив, Џинкси, кои беа номинирани во 9 категории, не освоија ниту еден Порин!!!

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Eli
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 416
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : СЛУШАЈ МЕ МЕНЕ
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 9:28 am

https://www.youtube.com/watch?v=td1OCHiFncQ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 28
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 1:18 pm

sramota ke bese da ne mu dodelea..... zasluzuva mnogu mnogu mnogu poveke samo sto nekoi lugje ne znaat da gi cenat pravite vrednosti
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 2:05 pm

леле колку е жално видеово

фала многу

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 4:20 pm

Обожавателите на Тоше ги бојкотираа наградите „Порин“ во Хрватска

Членовите на фан-клубот на Тоше Проески пред самото доделување на наградите „Порин“ синоќа се собраа пред зградата на Хрватската радиотелевизија (ХРТ) уште еднаш да укажат на големата неправда, а според некои и срамота, кои организаторите му ја нанесоа на македонскиот пејач, јавија хрватските медиуми.- Немаме никакви изјави, ова е се што сакаме да и го порачаме на јавноста, изјавија огорчените обожаватели, кои наидоа на голема поддршка на бројни соработници на „Порин“ кои сметаа дека македонискиот пејач неправедно е игнориран, и тоа за годината во која остварил најмногу успех и без конкуренција беше најизведуван музичар во Хрватска.

Организаторите на наградите „Порин“ во последен момент со кус спот одлучија да се присетат на Проески.

За Тоше на доделувањето прв поговори Жак Худек, посветувајќи му го освоениот „Порин“ токму на него, а Мирослав Рус, освојувајќи ја наградата за песна на годината („Игри без граници“) се заблагодари на неговаа менаџерка и бројни други соработници.

Тоше Проески освои еден „Порин“, и остана без бројни номинации поради тоа што, како што објаснија организаторите, немал хрватско државјанство. Притоа не им бил важен фактот дека албумот во целост е снимен и подуциран со хрватски сили, а како аргумент не послужи ни тоа што Едо Маајка, кој исто така нема хрватско државјанство, веќе освои неколку награди, забележуваат хрватските медиуми.

- Некои работи мораме да ги промениме, изјави неодамна Хус Хасанефендиќ во име на организаторите на „Порин“, а дека е така, се покажа и на самото доделување.

Албумот на Тоше „Игри без граници“, инаку најпродавано дискографско издание во 2007 година, се најде во категорија со Нора Џоунс и Брус Спрингстин, а наградата отиде кај џез пејачката.


_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 4:22 pm

значи стварно не знам како имаат душа вакви работи да прават

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 4:25 pm

Мирослав Рус: Порин вечно ќе ме потсеќа на Тоше, најдобриот пејач во светот

По доделувањето на музичките награди Порин, авторот на Игра без граница, најдобра Песна за 2007-ма – Мирослав Рус, на кого ова му е прва статуетка во животот, изјави дека Порин ќе го однесе дома, и дека тој ќе му биде вечен спомен на Тоше.

Рус потенцираше дека со Тоше беа големи пријатели и дека Проески несомнено беше најдобар пејач во свет.

Како што веќе објавивме, Мирослав Рус, кој на доделувањето на наградите Порин се појави со шал Македонија при преземање на наградата му се заблагодари на Тоше што ја испеа песната, како и на аранжерот Никша Братош и на менаџерката Љиљана Петровиќ.Рус особено им се заблагодари на фановите на Тоше Проески, кои со транспарентот Тоше, ние сме твојот Порин!, ги пречекуваа учесниците на манифестацијата пред влезот на студиото Антон Марти, при ХРТ, каде се случуваше истата.


Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 4:37 pm

абе нивни срам е тоа, на кариерата на тоше не и дошло до некоја награда...


еве уште една слика


_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 9:16 pm

Samiot Tose e najgolema nagrada sto nekogas ja dobil Balkanot.
Ne mu e potreben nemu nikakov Porin.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 9:20 pm

нормално, не знам зашто се дигна толкава врева околу ова па дури и на вести имаше!

пфф голема работа ако хрватска тоа го прави, важно жителите на хрватска покажаа пред телевизијата како стојат работите

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 9:32 pm

Tose e najdobriot pejac na Balkanot, za toa se svesni i ostanatite pejaci. Zatoa velam deka ne mu potreben nikakov Porin, site nie znaeme kolku vredi nasiot Tose.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 28
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Пон Мај 12, 2008 10:59 pm

TOSE BESE E I KE OSTANE SEKOGAS NAJDOBROTO NESTO STO MU SE SLUCILO NA BALKANOV! NE SE POTREBNI NAGRADI ZA DA SE DOKAZUVA NESTO STO VEKE ODAMNA E DOKAZANO
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Вто Мај 13, 2008 12:16 am

najgolemata nagrada sto GOSPOD ni ja dade e nasiot ANGEL TOSE KOJ I PONATAMU ZIVEE SO NAS I NE CUVA!TOSE TE SAKAM ANGELU MOJ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 29
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Вто Мај 13, 2008 12:26 am

Na Tose ne mu e potreben nikakov Porin,nitu pak nekakvi drugi nagradi. Negovata nagrada e ljubovta na lugeto od celiot Balkan.TOSE TE SAKAME
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Сре Мај 14, 2008 12:44 am

Universal* напиша:
Na Tose ne mu e potreben nikakov Porin,nitu pak nekakvi drugi nagradi. Negovata nagrada e ljubovta na lugeto od celiot Balkan.TOSE TE SAKAME

Komentarot ti e na mesto
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Сре Мај 14, 2008 12:11 pm

да, браво

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 29
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Сре Мај 14, 2008 11:17 pm

Fala vi , pa toa e neli vistinata. Nikoj ne moze da se sporedi so nego
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Сре Мај 14, 2008 11:58 pm

ахам

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Angela
Член
Член
avatar

Број на мислења : 159
Age : 27
Локација : Struga
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-29

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Саб Мај 17, 2008 9:01 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   Чет Мај 22, 2008 12:42 am

''Tose, mi smo tvoj Porin!''

Tako stvarno i jeste. Njemu je uvijek bilo najvaznije da su fanovi zadovoljni a nagrade su bile sasvim sporedna stvar.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Порин 2008   

Вратете се на почетокот Go down
 
Порин 2008
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Настани-
Отиди до: