HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 88 необјавени песни од Тоше

Go down 
АвторПорака
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: 88 необјавени песни од Тоше   Пон Апр 14, 2008 9:37 pm

Газев по непознат пат, патот до Рајот


Починатата ѕвезда повеќепати имаше изјавено дека никогаш во животот нема да се осмели да напише текст, но непосредно пред смртта напишал стихови за три досега непознати песни


Утро, 12 ден од месец април. Пролет. Иста како онаа од првата строфа на неговата „Цреша“. Расцутена во полето, миризлива, топла. Патот до Крушево е долг, полн со кривини, со изненадувања, со скриени опасности. Ист како и оној на животот. Облаци пловат по небото, сонцето над нив ги очекува своите пет минути, спарно е! Како и оваа пролетна омарнина да чувствува дека шест месеци сме без неговата насмевка, без неговиот поздрав, без Него. Грутка се стега околу срцето, како прстен што никогаш нема да биде ставен околу раката на неговата љубена. Уште на влезот од Прилеп се чувствува нешто топло, толку блиско, а сепак толку далечно. И додека во првата цвеќарница на влезот во градот под Маркови кули цвеќарот вешто и брзо подготвува икебана од миризливи цветови, никој ништо не зборува. А се' е кажано. И дека Тој горе требаше да дозволи да носиме најубави букети за убави поводи, а не за вакви. И дека уште го бараме неговиот одговор „зошто ни го зеде“! Мисли, солзи, прашања, некој потиснат револт.


А патот полека тече. Како втора строфа на омилена песна. Се извишува кон Крушево, се чувствува Неговата душа. На секој агол од неговото родно место, највисоко на Балканот, е Тој. По комплетниот преглед на ајподот на Тоше, неговото студио и мобилниот телефон, пронајдени се вкупно 88 необјавени композиции, кои се авторско дело на трагично починатата ѕвезда. Од нив, 22 нумери се комплетно завршени, а Тоше ги пее на англиски јазик. Тие се сместени на цеде што починатата ѕвезда го нарекол „Мои, најмои“. Некои од нив ги крстил со работни наслови „Моја, убава“, „Убава“, „Моја Изи“. Дел од песните се направени во инструментална верзија. Некои се сработени до половина, а некои само се почнати. Дел од песните Тоше ги пее без текст. Наскоро планираме да го отвориме и неговиот студиски компјутер. Се надеваме дека во него ќе најдеме уште композиции. Повеќето од досегашните 88 композиции што ги пронајдовме се во рок-стил, а има и рок-балади - ни откри Славен.извор:
www.dnevnik.com.mk

_________________


Последната промена е направена од ROYAL на Саб Апр 19, 2008 5:39 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Пон Апр 14, 2008 9:39 pm

Стихови

Тоше во себе ја носеше музика. Таа беше негов здив, негова душа, негов начин на размислување. Секој инструмент под неговите прсти знаеше да биде послушен и да допре до срцето на тие што го слушаа. Сепак, тој повеќепати имаше изјавено дека „никогаш во животот нема да се осмели да напише текст“. Мислеше дека е доволно да зборува преку својата музика и дека стиховите се непознати играчки со кои треба да си играат други луѓе. Тие други луѓе, неговите текстописци, постојано се обидуваа да допрат до неговите емоции и да и' ги пренесат на публиката. Понекогаш тоа беше лесно, а некогаш тешко, „како да отвораш железна врата“. Сепак, непосредно пред осамнувањето на црниот октомвриски ден, тој се решил да напише и три текста на македонски јазик. Ѕирнал во најтајните одаи на својата душа и чувствата ги срочил во следната строфа: „Газев по непознат пат, патот до Рајот“.


Блиските пријатели велат дека во нив се препознава неговото претчувство, оти чекори кон Рајот. Дека трнливиот овоземски пат се ближи кон крајот. Во една строфа од друг текст, Проески запишал: „В грло горчина, само тага познавам, сакам моја да биде“. Во нив се наѕира тагата, која можеби понекогаш светнуваше од Неговите очи, но секогаш беше прикриена од Неговата широка насмевка. Тоше секој слободен миг го користеше да седне на синтисајзерот, да свири и да создава песни. Но да пишува текстови на македонски јазик е нов момент и никој од нас не го знаеше тоа. Два комплетно напишани текста со негов ракопис најдовме во неговото студио. Третиот текст случајно го најдовме во неговиот автомобил „буба“ - ни откри Славен Ристески, зетот на починатата мегаѕвезда. Неговите блиски соработници велат дека Тоше понекогаш знаеше да биде затворен, да не покажува што чувствува. Беше како ребус што треба вешто да се одгатне. Но кога ќе се препознаеше себеси во некој стих, не се срамеше да пушти солза или да се присети на некоја негова случка.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 28
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Вто Апр 15, 2008 1:07 am

mnogu se raduvam so ima vaka neobjaven materijal od nego :D :D :D TOSE ZASEKOGAS KE ZIVEE
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Вто Апр 15, 2008 1:26 am

да, од овие многу бројни песни може 5-6 добри албуми да се искомбинираат во чест на тоше, леле колку ке се радувам ако излезат


ке имаме музика од него за цел живот да слушаме

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 28
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Вто Апр 15, 2008 1:30 am

ROYAL напиша:
да, од овие многу бројни песни може 5-6 добри албуми да се искомбинираат во чест на тоше, леле колку ке се радувам ако излезат


ке имаме музика од него за цел живот да слушаме

i jas toa sakammmmm. nikogas nema da mi se zdosadi negovata muzika nikogas
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moni
Член
Член
avatar

Број на мислења : 240
Age : 27
Локација : Stip
опис: : Тоше засекогаш
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Вто Апр 15, 2008 2:40 am

I jas mnogu se raduvam za ovie pesni, ama ete samo 22 bile kompletni i so tekst i so muzika...neznam sto planiraat da pravat so ostanatite koi se samo so muzika...toj vekje ne e so nas za da gi otpee, onaka najubavo, vo eden zdiv, kako sto znaese samo toj...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Eli
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 416
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : СЛУШАЈ МЕ МЕНЕ
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Вто Апр 15, 2008 3:49 am

Moni напиша:
I jas mnogu se raduvam za ovie pesni, ama ete samo 22 bile kompletni i so tekst i so muzika...neznam sto planiraat da pravat so ostanatite koi se samo so muzika...toj vekje ne e so nas za da gi otpee, onaka najubavo, vo eden zdiv, kako sto znaese samo toj...

da .........sto ako gi otpee nekoj drug......samo potesko ke ni bide 😢 😢 😢
inaku jas odvaj go cekam angliskiot album :cheers:
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Вто Апр 15, 2008 4:32 pm

барем ке можеме да уживаме на оние 22, сепак не се малку песни од нив може два албума да произлезат

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Kate
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 81
Age : 24
Локација : Na koncert na Erreway vo Skopje
опис: : ERREWAY FAN
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-16

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Чет Апр 17, 2008 12:57 am

Леле многу ми е драго што постојат овие песни...
Се надевам дека наскоро ке можеме да ги слушнеме...!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.katerinastevovska.piczo.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Чет Апр 17, 2008 1:05 am

ама нашиве се брзобразни бе луге, на пример кај е новиот англиски албум, рекоа ке биде на неговиот 27 роденден и ништо од тоа... само не лажат за овие којзнае уште колку ке чекаме...

ама ако што повеќе чекаме така поубаво ке ни биде кога ке дојде

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Kate
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 81
Age : 24
Локација : Na koncert na Erreway vo Skopje
опис: : ERREWAY FAN
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-16

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Чет Апр 17, 2008 1:23 am

Aha
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.katerinastevovska.piczo.com
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 28
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Чет Апр 17, 2008 1:34 am

lelel jas kolku se razocarav so toa za angliskiot album. neseriozno od nivna strana. so mozat da izgubat ako go objavat. samo ke ne usrekjat
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Чет Апр 17, 2008 8:31 am

абе ако, да ни го дадеа до сега ке го ислушавме, јас мислам дека така прават пошто тоше сеа брзо издаде еден албум и да не биде многу еден по друг, зашто сепак уште тие песни се после ке нема кој да сними други за жал

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 28
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Пет Апр 18, 2008 12:02 am

lelele cuti nemozam da se pomiram seusteeeeeeeeeee. i nikogas nema. fala bogu so ima vakvi pesni, da ne potsekjaat na nego. i da izleguva nesto novo pa da znaeme deka toj e ovde
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Сре Апр 30, 2008 1:01 am

DA,AKO NISTO DRUGO BAREM NEGOVITE PESNI DA NI BIDAT UTEHA!O KOLU BOLI NO KAZNA MOJA TI SI MILO MOE KAZNA MOJA SI!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Чет Мај 01, 2008 2:30 am

vo dusa mi e taa pesna sto ja zapea
Вратете се на почетокот Go down
zorana
Член
Член
avatar

Број на мислења : 780
Age : 25
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : TOSEMANKA
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-06-24

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Чет Jул 03, 2008 1:42 am

ama stvarno site sme zagreani da slushneme neshto novo a oni sho ni pravat samo odlozuvaat po4nuvam da mislam deka nemaat namera nikogash da gi objavat tie 22 novi pesni
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Сре Jул 30, 2008 9:26 pm

Universal* напиша:
ROYAL напиша:
да, од овие многу бројни песни може 5-6 добри албуми да се искомбинираат во чест на тоше, леле колку ке се радувам ако излезат


ке имаме музика од него за цел живот да слушаме

i jas toa sakammmmm. nikogas nema da mi se zdosadi negovata muzika nikogas

Ni mene
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
ElizaBeta
Член
Член
avatar

Број на мислења : 342
Age : 31
Локација : Skopje
Репутација :
4 / 1004 / 100

Registration date : 2008-04-16

ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   Вто Aвг 19, 2008 9:00 pm

ajdeeee,neka gi izdadat pesnite..da gi slusneme,iako ne se sonmevam deka se ubavi i deka ke bidat golemi hitovi
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: 88 необјавени песни од Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
88 необјавени песни од Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Форум :: Околу форумот-
Отиди до: