HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 03, 2008 9:48 am

Ja strajkujem dok i drugi ne pocnu stavljati!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 03, 2008 1:09 pm

ааа добро тогаш

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
micsvet@yahoo.com
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 15
Age : 59
Локација : Skopje
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-10

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Пон Јун 16, 2008 11:11 pm

Dragi moi ednostavno nemozam bolkata da ja zamenam so zborovi.
Bi sakala da napisam nesto no ednostavno no ide.
Vo nekoja sledna prilika .
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 17, 2008 12:27 am

micsvet@yahoo.com напиша:
Dragi moi ednostavno nemozam bolkata da ja zamenam so zborovi.
Bi sakala da napisam nesto no ednostavno no ide.
Vo nekoja sledna prilika .
Eh isto i jas..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 17, 2008 12:30 am

micsvet@yahoo.com напиша:
Dragi moi ednostavno nemozam bolkata da ja zamenam so zborovi.
Bi sakala da napisam nesto no ednostavno no ide.
Vo nekoja sledna prilika .

Ali eto vidis...Ipak si nesto napisala. I neka si.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
tanja_07
Член
Член
avatar

Број на мислења : 80
Age : 31
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-15

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Чет Јун 19, 2008 1:19 am

Tekstov ne e moj go najdov pred nekoe vreme mislam bese izvaden od nekoja od knigite na zalost (mnogu ubavo e sostaven se nadevam ce vi se dopadne)"Тоше во ЧИЈА СИ сега близина, КОЈ ЛИ ТИ ГРИЗЕ ОБРАЗИ, кој УСНИ ТИ БАКНУВА, Ти си единствената МОРСКА ЅВЕЗДА на овој свет! АНГЕЛ СИ ТИ пратен од Бога, да не водиш низ ИГРИ БЕЗ ГРАНИЦИ, ти си ПОЛСКО ЦВЕЌЕ кое цветаше и кое ќе цвета во градините на нашите срца ЗАСЕКОГАШ! Каква ли МАГИЈА носеше што не водеше сите ПО ТЕБЕ. АКО МЕ ПОГЛЕДНЕШ ВО ОЧИ ќе видиш само НЕМИР и гнев. Во нив го нема веќе оној сјај, кој го имаше додека пеевме со тебе. Сонцето кое што грееше над нас сега го покри мрачна МЕСЕЧИНА. Ти знаеше ДЕКА СРЦЕТО НЕ Е КАМЕН кое ништо не чувствува, зошто не остана да живееш во СОНОТ НА ВЉУБЕНИТЕ заедно со нас, туку одлета 1200 МИЛЈИ над нас, кога овие поминати 26 години не беа твое КРАЈНО ВРЕМЕ. Зошто остави ГРОМОВИ НА ДУША да удрат во нашите срца кои сега ќе бидат вечно затворени во СОБА ЗА ТАГА. Не СЛУШАШ ЛИ Господи, дај барем ИЗЛАЖИ НЕ УШТЕ ЕДНАШ дека тоа не е вистина, бидејќи сега сите се прашуваме ИМА ЛИ ДЕН ЗА НАС, откако замина тој".
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Чет Јун 19, 2008 9:22 am

tanja_07 напиша:
Tekstov ne e moj go najdov pred nekoe vreme mislam bese izvaden od nekoja od knigite na zalost (mnogu ubavo e sostaven se nadevam ce vi se dopadne)"Тоше во ЧИЈА СИ сега близина, КОЈ ЛИ ТИ ГРИЗЕ ОБРАЗИ, кој УСНИ ТИ БАКНУВА, Ти си единствената МОРСКА ЅВЕЗДА на овој свет! АНГЕЛ СИ ТИ пратен од Бога, да не водиш низ ИГРИ БЕЗ ГРАНИЦИ, ти си ПОЛСКО ЦВЕЌЕ кое цветаше и кое ќе цвета во градините на нашите срца ЗАСЕКОГАШ! Каква ли МАГИЈА носеше што не водеше сите ПО ТЕБЕ. АКО МЕ ПОГЛЕДНЕШ ВО ОЧИ ќе видиш само НЕМИР и гнев. Во нив го нема веќе оној сјај, кој го имаше додека пеевме со тебе. Сонцето кое што грееше над нас сега го покри мрачна МЕСЕЧИНА. Ти знаеше ДЕКА СРЦЕТО НЕ Е КАМЕН кое ништо не чувствува, зошто не остана да живееш во СОНОТ НА ВЉУБЕНИТЕ заедно со нас, туку одлета 1200 МИЛЈИ над нас, кога овие поминати 26 години не беа твое КРАЈНО ВРЕМЕ. Зошто остави ГРОМОВИ НА ДУША да удрат во нашите срца кои сега ќе бидат вечно затворени во СОБА ЗА ТАГА. Не СЛУШАШ ЛИ Господи, дај барем ИЗЛАЖИ НЕ УШТЕ ЕДНАШ дека тоа не е вистина, бидејќи сега сите се прашуваме ИМА ЛИ ДЕН ЗА НАС, откако замина тој".

И jaс ова го имам прочитано некаде, многу убаво напишано, но сепак тажно
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Чет Јун 19, 2008 9:54 am

Eh, da, ima slicna verzija sa pjesmama na bosanskom ali ova je svarno pretuzna...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Чет Јун 19, 2008 9:56 am

LudaMala напиша:
Eh, da, ima slicna verzija sa pjesmama na bosanskom ali ova je svarno pretuzna...

Истиот текст го има на босански? Го имаш?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Чет Јун 19, 2008 10:50 am

Nazalost ne, ali sam vidjala. Ako opet naidjem, stavit cu ga.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Пет Јун 20, 2008 12:47 am

TANJA BRAVO ZA TEKSTOV I JAS GO IMAM PROCITANO PREDHODNO SAMO NEZNAM KADE,NEKOJ GO IMASE NAPISANO USTE VO POCETOKOT NAVISTINA E PREKRASNO NAPISAN!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Нед Јун 22, 2008 10:35 pm

Може ли нjакоj да преведе на македонски тоа дето е напишала LudaMala. Много е убаво, но не разбирам босненски и не сите разбирам. Благодарjа !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Нед Јун 22, 2008 10:43 pm

Наjдах го во 1 форум, не знам ко го е напишал:
Ова е веројатно најтажната бубамара единаесета и вечерва се виде дека е можно човек да има се а да нема ништо да си богат а сиромашен затоа што погледнете луѓе салава е полна ама празна седиштата полни а срцата празни затоа што те нема тебе пријателу мој млад ,а пред десет години овде ја доби првата златна бубамара за најпрестижен пејач а во наредните неколку стана убедливо најнаградуваниот пејач во историјата .Вечерва нема аплаузи нема врескање на обожавателки .Пријателе мој млад кога првпат те запознав знаев дека ќе бидеш тоа што стана ,еднаш побарав да ти бидам личен шофер ме одби .Ти беше монах духовен отец во цивилна облека светец претворен во човек испратен на земјата да ни ги олесни маките и да ни ги искара гревовите .Плачевме многу плачеме сеуште има и за кого да плачеме сигурен сум дека и ти плачеш и сакаш да си барем две минути овде со нас.Беше првата љубов на девојките најголемата звезда на балканот и најхуманиот човек кој го познавав даваше и кога немаше и ги учеше да го прават и оние што имаат а чуваат за себе бидејки живееше со она старото раката што дава не се суши .Овие бубамари што ќе ги добиеш нема да ги подигне никој ,ние старите бубамардзии ќе ги однесеме во твоето вечно почивалиште во твојата спомен соба ,во твоето најсакано Крушево и ти ветувам дека секој од нас ке се обиде да те пронајде тебе во својата душа да го пронајде својот мал Тоше и да го активира што е можно побрзо .Пријателе мој млад велат дека луѓето живеат онолку долго колку ги споменуваме а тебе вечно ке те споменуваме .Ти почина без да умреш а ние кога ја слушнавме страшната вест умревме без да починеме .Затоа летај по небото зирни по некогаш од зад облаците и појависе како најсилна светлина ангелу наш недоисплакан нека ти е вечна славата.


Прекрасни сборови ! Поклон пред автора ! Хвала много !
Пријателе мој млад велат дека луѓето живеат онолку долго колку ги споменуваме а тебе вечно ке те споменуваме .Ти почина без да умреш а ние кога ја слушнавме страшната вест умревме без да починеме .Затоа летај по небото зирни по некогаш од зад облаците и појависе како најсилна светлина ангелу наш недоисплакан нека ти е вечна славата.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Нед Јун 22, 2008 10:49 pm

batbayan напиша:
Наjдах го во 1 форум, не знам ко го е напишал:
Ова е веројатно најтажната бубамара единаесета и вечерва се виде дека е можно човек да има се а да нема ништо да си богат а сиромашен затоа што погледнете луѓе салава е полна ама празна седиштата полни а срцата празни затоа што те нема тебе пријателу мој млад ,а пред десет години овде ја доби првата златна бубамара за најпрестижен пејач а во наредните неколку стана убедливо најнаградуваниот пејач во историјата .Вечерва нема аплаузи нема врескање на обожавателки .Пријателе мој млад кога првпат те запознав знаев дека ќе бидеш тоа што стана ,еднаш побарав да ти бидам личен шофер ме одби .Ти беше монах духовен отец во цивилна облека светец претворен во човек испратен на земјата да ни ги олесни маките и да ни ги искара гревовите .Плачевме многу плачеме сеуште има и за кого да плачеме сигурен сум дека и ти плачеш и сакаш да си барем две минути овде со нас.Беше првата љубов на девојките најголемата звезда на балканот и најхуманиот човек кој го познавав даваше и кога немаше и ги учеше да го прават и оние што имаат а чуваат за себе бидејки живееше со она старото раката што дава не се суши .Овие бубамари што ќе ги добиеш нема да ги подигне никој ,ние старите бубамардзии ќе ги однесеме во твоето вечно почивалиште во твојата спомен соба ,во твоето најсакано Крушево и ти ветувам дека секој од нас ке се обиде да те пронајде тебе во својата душа да го пронајде својот мал Тоше и да го активира што е можно побрзо .Пријателе мој млад велат дека луѓето живеат онолку долго колку ги споменуваме а тебе вечно ке те споменуваме .Ти почина без да умреш а ние кога ја слушнавме страшната вест умревме без да починеме .Затоа летај по небото зирни по некогаш од зад облаците и појависе како најсилна светлина ангелу наш недоисплакан нека ти е вечна славата.


Прекрасни сборови ! Поклон пред автора ! Хвала много !
Пријателе мој млад велат дека луѓето живеат онолку долго колку ги споменуваме а тебе вечно ке те споменуваме .Ти почина без да умреш а ние кога ја слушнавме страшната вест умревме без да починеме .Затоа летај по небото зирни по некогаш од зад облаците и појависе како најсилна светлина ангелу наш недоисплакан нека ти е вечна славата.

Ова го кажа Игор џамбазов на златна Бубамара!!
Претажно беше...

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Пон Јун 23, 2008 12:37 am

.....многу тажно....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moni
Член
Член
avatar

Број на мислења : 240
Age : 27
Локација : Stip
опис: : Тоше засекогаш
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Пон Јун 23, 2008 4:36 am

Uf kolku e tazen tekstot...i vistinit
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 24, 2008 7:25 am

batbayan напиша:
Може ли нjакоj да преведе на македонски тоа дето е напишала LudaMala. Много е убаво, но не разбирам босненски и не сите разбирам. Благодарjа !

batbayan, за коj текст од LudaMala сакаш превод?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 24, 2008 10:31 am

За тоа:
Noc se spustila nad gradom.

Gledam u daljinu. Mrak je a mislim da cu te vidjeti, samo ako budem gledala dovoljno dugo. Ali tebe u daljini nema. Gledam u zvijezde i trazim te. Poneka zvijezda na moment zasvjetli i nestane, a ja znam da ti ne mozes nestati. Nisi tamo. Gdje si? Spustam pogled ka zemlji i trazim te u usnulom cvijetu. Doticem latice ali tebe tu ne prepoznajem. Osjecam vjetar na kozi i zelim da si u njemu, ali vjetar samo prolazi. Tebe mi ne donosi. Sjedam na tlo, jos je toplo od suncevih zraka, ili si to bio ti? Ali ne, toplota prolazi...Takav nisi ti. Sapucem tvoje ime. Mozda te uspijem dozvati...

Srce mi ludjacki lupa, jer te moj dodir ne osjeti i pogled ne vidi. Smiri se srce, da ga mogu traziti! A gdje da te trazim? U kapljici jutarnje rose?...Ne, ne, ona prebrzo nestane. U paperjastom oblaku sto stalno izgled mijenja. Ne, ti se ne mijenjas! Da te mozda potrazim u zori sto se na istoku radja? Ne, i ona brzo prolazi. Ili si mozda u vlati trave? Ne ona je suvise slabasna. Ni takav nisi ti.

Gledam u nebo i u zemlju, ali ja te ne vidim. Pruzam ruke oko sebe, mozda te ipak uspijem dotaci. Ni tada tvoj dodir ja ne osjetim. Moj pogled ne vidi ono sto srce zeli vidjeti...

Ali, cekaj malo! Srce! Tamo te trazim, i gle...Tamo si ti! Tamo si se skrio...Tamo ces zauvijek i ostati!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 24, 2008 10:33 am

И тоа ако е можно
Nocu kada prve zvijezde na nebu zatrepere ja pustam misli tebi da lete. Svaka od njih u sebi krije tuznu pricu, bolnu suzu i iskrenu molitvu. Prica je svaka posebna ali opet tako slicna milionima drugih prica. Suza je svaka iz srca potekla i djelic njega sa sobom ponijela. Molitva je svaka dosla iz duse, u nadi da ce pronaci tvoju dusu. Sve te price, suze i molitve putuju tebi i sve zele da te vide, dotaknu, osjete...

Putujuci putevima znanim i neznanim osjecam da stizu do tebe ali ne znam sta se desi kada te nadju. Samo znam da se one meni vracaju drugacije nego sto su otisle. Molitve su smirenije, bistrije i veselije. Price su svjetlije, glasnije radosnije. Suze su tise, sramezljivije i sretnije...

Ja zeljno upijam svaku u nadi da ce mi donijeti barem djelic tebe. U nadi da cu u jednom slovu molitve pronaci tvoj dah, da cu u djelicu suze primjetiti tvoj osmijeh, da ce prica koja mi se vrati biti tvoja, ja ih sve iznova grlim i ljubomorno cuvam. A kad se price ispricaju, suze uspavaju a molitve sklupcaju u srcu, ja sirim ruke nemocna da nesto vece napravim. U toj nemoci i ocaju zelim te blizu pa te ocima trazim. Zelim te blize pa oci zatvaram da te bolje mogu vidjeti. I osjetim da si blizu i da cu te uvijek vidjeti samo ako srcem budem gledala. I znam da cemo se mi vec nekada sresti.

I sta je ovaj kratki zivot naspram vjecnosti u kojoj cu te zauvijek imati?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 24, 2008 11:43 am

браво, вистински поети сте

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 24, 2008 5:44 pm

ќе ги преведам текстовите и ќе ги поставам овде
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Вто Јун 24, 2008 5:52 pm

Мерси много !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Сре Јун 25, 2008 8:03 am

LudaMala напиша:
Evo kao sto sam i rekla. Nesto maleno i od mene.

Gdje si?


Noc se spustila nad gradom.

Gledam u daljinu. Mrak je a mislim da cu te vidjeti, samo ako budem gledala dovoljno dugo. Ali tebe u daljini nema. Gledam u zvijezde i trazim te. Poneka zvijezda na moment zasvjetli i nestane, a ja znam da ti ne mozes nestati. Nisi tamo. Gdje si? Spustam pogled ka zemlji i trazim te u usnulom cvijetu. Doticem latice ali tebe tu ne prepoznajem. Osjecam vjetar na kozi i zelim da si u njemu, ali vjetar samo prolazi. Tebe mi ne donosi. Sjedam na tlo, jos je toplo od suncevih zraka, ili si to bio ti? Ali ne, toplota prolazi...Takav nisi ti. Sapucem tvoje ime. Mozda te uspijem dozvati...

Srce mi ludjacki lupa, jer te moj dodir ne osjeti i pogled ne vidi. Smiri se srce, da ga mogu traziti! A gdje da te trazim? U kapljici jutarnje rose?...Ne, ne, ona prebrzo nestane. U paperjastom oblaku sto stalno izgled mijenja. Ne, ti se ne mijenjas! Da te mozda potrazim u zori sto se na istoku radja? Ne, i ona brzo prolazi. Ili si mozda u vlati trave? Ne ona je suvise slabasna. Ni takav nisi ti.

Gledam u nebo i u zemlju, ali ja te ne vidim. Pruzam ruke oko sebe, mozda te ipak uspijem dotaci. Ni tada tvoj dodir ja ne osjetim. Moj pogled ne vidi ono sto srce zeli vidjeti...

Ali, cekaj malo! Srce! Tamo te trazim, i gle...Tamo si ti! Tamo si se skrio...Tamo ces zauvijek i ostati!

Каде си?

Ноќта се спушти над градот.

Гледам во далечината. Темно е, а мислам дека ќе те видам само ако гледам доволно долго. Но, во далечината тебе те нема. Гледам во ѕвездите и те барам. Некоja ѕвезда за момент ќе засвети и ќе исчезне, а jaс знам дека ти не можеш да исчезнеш. Не си таму. Каде си? Го спуштам погледот кон земjaта и те барам во заспаниот цвет. Ги допирам цветовите, но не те препознавам тебе. Го чувствувам ветрот на моjaта кожа и посакувам да си во него, но тоj само проаѓа. Тебе не ми те носи. Седнувам на земjaта, уште топла од сончевите зраци, или си тоа ти? Не, топлината проаѓа. Ти не си таков. Го шепотам твоето име. Можеби ќе успеам да те повикам...

Срцето ми чука ко лудо, моjoт допир не те чувствува, погледот не те гледа. Смири се срце за да можам да го барам. Но, каде да го барам? Во капката утринска роса?... Не, не, таа пребрзо исчезнува. Да те побарам во снежниот облак што постоjaно го менува своjoт изглед? Не, ти не се менуваш. Да те побарам во зората што се раѓа на исток? Не... и таа брзо проаѓа. Или си можеби во цветот на тревата. Не, таа е премногу мека. Ти не си ни таков.

Гледам во небото и земjaта, но не те гледам. Рацете ги ширам околу себе, можеби ќе успеам да те допрам. Ни тогаш не го чувствувам твоjoт допир. Моjoт поглед не го гледа тоа што срцето сака да го види.

чекаj малку! Срцето! Таму те барам и гледаj... Таму си ти. Таму си се скрил. Таму ќе останеш засекогаш.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   Нед Јун 29, 2008 12:54 pm

Паднал ангел

Как искам срещу мен да те видя да пееш
и ти да ме погледнеш и да се усмихнеш.
И искам ангелският ти глас да е отново земен,
да се завърнеш и никога да не си заминеш.

Как искам всичко това да е една гадна лъжа,
Дявола е решил дяволски да се пошегува.
И изведнъж да се появиш след ден или два
и последната сълза в изплаканата река да изплува.

Как искам наистина да стават Чудеса,
наистина да падат ангелите от небето.
Не бъди добър! Дръж се лошо и разбий райската врата,
бъди изгонен, дори от добрина да не ти дава сърцето.

Нима там ти харесва повече? А?
Нима не ти е мъчно, като ни гледаш да страдаме?
Нима не искаш щастливо-туптящи за теб сърца?
Не вярвам, че повече не ти се пее. Не вярвам. Не!!!

Върни се! Защото аз все още нямам криле, за да дойда.
Върни се, защото мястото ти е тук!
Нямало невъзможни неща ли? Абсолютни глупости!
Тогава защо от гласа ти няма нов звук?

Защо разби сърцето ми, качвайки се в онази кола?
Поне, заспивайки в нея, беше ли щастлив?
Как искам и аз да заспя, да се събудя и да те видя тук, сега.
Тук, но без ореол, без крила. Просто жив!

Не е мое, намерих го во еден форум
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Песна од насловите на песние на Тоше   Нед Јун 29, 2008 9:54 pm

Tоше во ЧИЈА СИ сега близина,КОЈ ЛИ ТИ ГРИЗЕ ОБРАЗИ,кој УСНИ ТИ БАКНУВА,Ти си единствената МОРСКА ЅВЕЗДА на овој свет!
АНГЕЛ СИ ТИ пратен од бога да не водиш низ ИГРИ БЕЗ ГРАНИЦИ,ти си ПОЛСКО ЦВЕКЕ кое цветеше и кое ке цвета во градините на нашите срца ЗАСЕКОГАШ!
Каква ли МАГИЈА носеше што не водеше сите ПО ТЕБЕ.
АКО МЕ ПОГЛЕДНЕШ ВО ОЧИ ке видиш само НЕМИР и гнев.Во нив го нема веке оној сјај кој го имаше додека пеевме со тебе.
Сонцето кое што грееше над нас сега го покри мрачна МЕСЕЧИНА.
Ти знаеше ДЕКА СРЦЕТО НЕ Е КАМЕН кое ништо не осека,зошто не остана да живееш во СОНОТ НА ВЉУБЕНИТЕ заедно со нас,туку одлета 1200милји над нас,кога овие поминати 26год.не беа твое КРАЈНО ВРЕМЕ.
Зошто остави ГРОМОВИ НА ДУША да удрат во нашите срца кои сега ке бидат вечно затворени во СОБА ЗА ТАГА.
Не СЛУШАШ ЛИ Господи дај барем ИЗЛАЖИ НЕ УШТЕ ЕДНАШ дека тоа не е вистина,бидејки сега сите се прашуваме ИМА ЛИ ДЕН ЗА НАС откако замина тој.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu   

Вратете се на почетокот Go down
 
Vasi tekstovi i pjesme o Tosi i za Tosu
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општо :: Се останато во врска со Тоше-
Отиди до: