HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Изградба на спомен куќата на Тоше

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 9:16 am

Изградбата на спомен куќата на Тоше Проески кај Гумење да почне што побрзо. Ова го бара иницијативниот одбор, формиран од група граѓани од Крушево.

Во соопштението испратено до медиумите бараат од надлежните институции под итно да ги решат имотно-правните односи со сопственикот на објектот „Мотелче“ кај Гумење, на чие место се планира изградбата на спомен куќата.

Иницијативниот одбор од Крушево бара поддршка и од граѓаните, конечно после осум месеца од трагичната смрт на Тоше Проески да се овековечи неговиот лик и дело.

За таа цел во периодот од 5 до 15 јуни ќе биде покрената акција за собирање на потписи во книга за поддршка, која ќе биде поставена во центарот на Крушево и до гробот на Тоше.

Министерството за култура пред два месеца од десетте пријавени трудови го избра идејното решение за спомен куќата на Тоше.

Во меморијалниот центар ќе бидат сместени сите значајни работи за Тоше, предмети од неговиот стан во Злокуќани, од собата во Крушево и неговиот омилен автомобил „Буба“.

Во спомен куќата ќе има и музичко студио, каде ќе се слуша музиката на Проески.

Преземено од А1


Последната промена е направена од cherry на Нед Јан 25, 2009 5:56 pm. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 9:20 am

Проблематична изградбата на спомен-куќата на Тоше Проески

Сопственикот на спорниот објект „Мотелче“ кај Гумење бара да му се исплатат 105.000 евра.

По завчерашната реакција на граѓани на Општина Крушево кои преку соопштение информираа за формирање Иницијативен одбор кој бара поддршка од сите граѓани и надлежни институции на Република Македонија со цел да се преземат конкретни мерки за итно расчистување на имотноправните односи со сопственикот на објектот „Мотелче“ кај Гумење, што е пречка за почеток на градежните работи за старт на спомен- куќата на Тоше Проески, се огласи и битолскиот бизнисмен Пеце Пановски, сопственик на спорниот објект, кој категорично ги отфрла обвинувањата дека токму тој е виновникот за доцнењето на изградбата.

-Не сум пречка за изградбата на спомен-куќата на Тоше, вели Пановски по информациите дека како сопственик на објектот „Мотелче“ на Гумење во Крушево, каде што се планира изградба на спомен-куќата, бара нереална сума пари. Пановски објаснува дека како поранешен пријател на Тоше прв се согласил со идејата за изградба на ваков објект, по што побарал процената за вредноста на објектот да ја направат овластени проценители. По нивниот увид проценителите утврдиле дека вредноста на објектот е 150 илјади евра, а тој како сопственик бара 70 отсто од сумата.

Пановски вели дека со желба да се реализира намерата за градење на споменикот се откажува од загубата за нереализираниот бизнис, бидејќи своевремено објектот го купил токму за таа намена. „Не барам средства како што се договоривме за иден изгубен бизнис. Во тој објект за овие шест- седум месеци сигурно дека овие пари што сега ги барам да ми се платат ќе ги извадев со работа“, додава Пановски.

Преземено до Утрински Весник
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 2:26 pm

некогаш помислив дека сите го сакаат, и дека нема некој кој нема а помогне во вакво нешто за Тоше ама веќе го сменив мислењето, има секаков народ

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 3:36 pm

Ne da ima sekakov narod... Mnogumina se ljubomorni...i mnogumina gledaat kako da ja iskoristat sekoja situacija...
ccccccccccccc kako ne mu e grev taka da pravi tipov.....
Samo ako...Bog gleda...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 3:40 pm

леле како може да бидат такви болни за пари.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LeKi
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 9
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-03

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 5:22 pm

samo na pari mislat
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 5:24 pm

пола и повеќе од лугето во светот се способни да згазат и по мртовец (каков што е случајов) за да дојдат до нешто

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
verica
Член
Член
avatar

Број на мислења : 87
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-05-20

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 5:56 pm

Lele kako me nerviraat vakvi luge sto gledaat od sekoja situacija da iskoristat se sto se moze,kako ne mu e sram pari saka.....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 6:56 pm

Lele eve bas sea gledav na kanal 5....lele be pa zaso vaka pravat???????
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 8:04 pm

Закочена изградбата на Спомен куќата на Тоше

„Потпис за незаборав“. Под ова мото денеска Иницијативниот одбор составен од граѓани на Крушево ја започна иницијативата за собирање на потписи.

Ќе ги достават до Владата како изразување на нивниот револт за закочувањето на изградбата на Спомен куќата на Тоше која треба да се гради на просторот кај стариот хотел на Гумење.

Тие велат Тоше најмалку заслужи ваков игнорантски однос од институциите.

„Ние сме револтирани на еден начин, што после осум месеци никој ништо не презема во градот. Акцијава не е против никого насочена, ни против газдата на тој објект, ни против никого, туку да ги поттикнеме институциите да се реши тој проблем таму и што побрзо да почне изградбата на Спомен куќата“, рече Никола Ќурчиев, член на иницијативен одбор.

Целиот проблем се состои во тоа што сега, како сопственик на мотелот кој не работи со децении, се јавува сопственикот на хотелот „Монтана“, кој неофицијално бара 100.000 евра за негово ослободување.

„Имајќи предвид дека тој објект горе е руиниран и не би сакала да си земам за право да давам некои паушални проценки, меѓутоа таа проценка како сума на пари којашто кружи во јавноста, навистина не вреди за тој објект“, изјави Лефкија Гаџоска, градоначалник на Крушево.

Инаку, во тек е судскиот спор за тоа кој е сопственик на објектот помеѓу историскиот музеј „Крушево“ и сопственикот на „Монтана“.

Од историскиот музеј изјавија дека и тие имаат голем дел од сопственоста врз овој објект и затоа трае судскиот спор помеѓу нив и сопственикот на „Монтана“.

И граѓаните кои денеска масовно се потпишуваа во книгата велат државата да реагира што е можно под итно.

„Сметаме дека треба Владата побргу да реагира и да се најде начин да се почне со изградбата на Меморијалниот центар“, вели Анастас Тана, жител на Крушево.

„Луѓето што се одговорни да побрзаат малце, а тој заслужува и повеќе од тоа“, рече Вангел Пажек, жител на Крушево.

Сопственикот на „Монтана“ Пецо Пановски денеска не сакаше да даде коментар, а од Министерството за култура соопштија дека откако ќе се реши судскиот спор и откако ќе биде направен главниот проект за Спомен куќата, точно ќе се знае кога ќе започне изградбата.

Преземено од А1
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Јун 05, 2008 8:16 pm

OSTANAV BEZ ZBOROVI...SRAMOTA USTE VELI DEKA BIL PRIJATEL!?NE,OVA E STRASNO
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moni
Член
Член
avatar

Број на мислења : 240
Age : 27
Локација : Stip
опис: : Тоше засекогаш
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Јун 06, 2008 3:13 am

ccc...ah be Makedoncinja...

Fale uste spomen kukjata da ja izgradat vo Hrvatska, i onaka se vo vrska so nego se pravi tamu...ama takov narod sme, jbg, ne zasluzuvavme angel kako nego...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 66
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Јун 06, 2008 4:52 am

Вака сакам да ви кажам за ова да не се грижите и дека спомен собата ќе биде изградена .
големи парични средства ќе донира фондацијата Тоше Проески а и Владата вети помош тоа го има и во програмата Преродбата продолжува.... па да не се секираме околу овааа точка


Респекат кон Пеачо
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moni
Член
Член
avatar

Број на мислења : 240
Age : 27
Локација : Stip
опис: : Тоше засекогаш
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Јун 06, 2008 5:07 am

Se nadevam deka ke bide taka...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 66
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Јун 06, 2008 4:02 pm

Тоше и се за него доколку владата не го реши овој проблем тука е фондацијата и фановите да го решат па да не се секираме
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Јун 06, 2008 4:58 pm

да се надеваме

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 29
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Саб Јун 07, 2008 4:50 am

Kakov e znaci narodovov i za vakva znacanjna rabota ne mozeme da se dogovorime. STRASNO
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Саб Јун 07, 2008 5:25 am

секогаш некој ке штрчи, не треба да дозволиме тој да не сопре

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
debel
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 3
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-10

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Вто Јун 10, 2008 3:12 pm

gospod ima a Tose e so nego i da se nadevame deka rabotite ke se sredat so dobro
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Вто Јун 10, 2008 4:51 pm

ама понекогаш во вакви случаи кога на ваков човек му се прават неправди ти иде да се сомневаш дали има господ

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Moni
Член
Член
avatar

Број на мислења : 240
Age : 27
Локација : Stip
опис: : Тоше засекогаш
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Сре Јун 11, 2008 12:14 am

Ne Kris, nikogas ne treba da se posomnevas vo Nego, ni vo dobro no vo loso...:)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Сре Јун 11, 2008 12:29 am

па баш за да не се посомневам се тешев тогаш ГОСПОД СЕ ПРАВИ СО ПРИЧИНА, МОЖЕ ГО ЗЕМАЛ ЗА ДА НЕ СЕДИ НА ОВОЈ РАСИПАН СВЕТ

така се тешев

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Саб Јун 14, 2008 12:30 am

DA DA SEKAKO I PRERODBAVA NA VLADAVA KAKO STO GO ZAVRSI PATOT DO MANASTIROT TAKA KE GO RESI I OVOJ PROBLEM ?TESKO NAS
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Саб Јун 14, 2008 12:33 am

Ќе биде ќе биде...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Саб Јун 14, 2008 4:34 pm

да се надеваме дека ќе биде
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
Изградба на спомен куќата на Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости :: Македонија-
Отиди до: