HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Пон Јун 16, 2008 9:55 pm

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=9943
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Вто Јун 17, 2008 12:59 am

леле само неправди фрчат од секаде јас не знам што ке се прави

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
marice
Член
Член
avatar

Број на мислења : 215
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-05-22

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Вто Јун 17, 2008 1:35 am

ke ja uprai rabotata ANDREJ sega ne za djabe e pravnik:D:D:D
taka svake?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Вто Јун 17, 2008 2:29 am

marice напиша:
ke ja uprai rabotata ANDREJ sega ne za djabe e pravnik:D:D:D
taka svake?
Па да се надеваме Сваќе...нада последна умира...
Абе ќе биде..само треба време...трпение...добра воља...
ќе биде...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Вто Јун 17, 2008 10:02 am

Ова не е поврзано со украденото ДВД од Скендериja, туку се работи за обjaвување компилации на Тоше (без дозвола, се разбира). Ова е уште еден атак врз делата на Тоше, па да не отварам нова тема, прилогот од "Време" ќе го поставам овде:

ВО СРБИЈА
Без дозвола објавени две компилации на Тоше

Деновиве во Србија се објавени две компилации „Д бест оф“ на македонската музичка легенда Тоше Проески, за што издавачите немаат дозвола. „Аворд продукција“, чиј ексклузивец беше Тоше, ќе поднесе тужба за издавачите на цедеата. Првата колекција, под наслов „ Хитови“, ја објави „Хај-фај центар“. Таа содржи 20 песни: „Ако ме погледаш у очи“, „Пратим те“, „Чија си“, „Ране на уснама“, „Во коси да ти спијам“, „Соба за тугу“, „Дан за нас“, „Погледај у мене“, „Лоше ти стоји“, „Једина“, „Мала“, „Још један степеник“, „Лејди“, „Жао ми је“, „Лагала нас мала“ (дует со Тони Цетински), „Зајди, зајди“, „Лајф“, „Излажи ме“, „Мој дилбере“, „Помози ми“. Втората компилација, насловена „Платинеста колекција“, е во издание на „Сити рекордс“. Двете цедеа од ова издание содржат вкупно 39 композиции: „Чија си“, „Лагала нас мала“, „Ко ти то гризе образе“, „Ако ме погледаш у очи“, „Волим осмијех твој“ (дует со Антонија Шола), „Мјесечина“, „Најљепше моје“, „Остала си увијек иста“, „Пола душе, пола срца“, „Убијаш ме уснама“, „Има ли дан за нас“, „Никада“, „Погледај у мене“, „Што си отишла“, „Звјездо сјевернице“, „Још један степеник“, „Опрости“, „Кад срце плати стари дуг“, „Лименка“, „Луда мала“. На второто цеде - “Срце није камен“, „Крање вријеме“ (дует со Ања Рупел), „Пратим те“, „Ледена“, „Несаница“, „Дал си сретнија“, „Сречо не криви ме“, „Игра без граница“, „Вежи ме за себе“, „Боже брани је од зла“, „Кажем лејди“, „Лајф“, „Сан егзотичан“, „Соба за тугу“, „Кад вараш ти“, „На место злочина“, . „Хеј плавоока, хеј босонога“, „Чини“ (дует со Есма Реџепова) и „Мени хвала ниједно“. Во Македонија досега на официјално цеде не е објавена ниту една компилација со хитовите на Тоше, а се зборува дека наскоро ќе излезе дивиди од неговиот последен, величествен концерт на Градскиот стадион во Скопје.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Вто Јун 17, 2008 10:19 am

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=9943
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Во Србија објавени две компилации на Тоше   Вто Јун 17, 2008 10:23 pm

Деновиве во Србија се објавени две the best of компилации на македонската музичка легенда Тоше Проески. Првата колекција насловена едноставно Хитови е во издание на Хај-Фај центар и содржи 20 песни, и горе-долу одфаќа теми од сите албуми на Тоше (со неколку исклучоци).

Еве ги песните:

1. Ako me pogledas u oci
2. Pratim te
3. Cija si
4. Rane na usnama
5. Vo kosi da ti spijam
6. Soba za tugu
7. Dan za nas
8. Pogledaj u mene
9. Lose ti stoji
10. Jedina
11. Mala
12. Jos jedan stepenik
13. Lady
14. Zao mi je
15. Lagala nas mala
16. Zajdi, zajdi
17. Life
18. Izlazi me
19. Moj dilbere
20. Pomozi mi.

Втората компилација, насловена Платинеста колекција, е во издание на Сити рекордс, и на две цедеа содржи вкупно 39 композиции –

CD 1:

1. Cija si
2. Lagala nas mala - duet sa Tonijem Cetinskim
3. Ko ti to grize oraze
4. Ako me pogledas u oci
5. Volim osmijeh tvoj - duet sa Antonijom Solom
6. Mjesecina
7. Najljepse moje
8. Ostala si uvijek ista
9. Pola duse, pola srca
10. Ubijas me usnama
11. Ima li dan za nas
12. Nikada
13. Pogledaj u mene
14. Sto si otisla
15. Zvjezdo sjevernice
16. Jos jedan stepenik
17. Oprosti
18. Kad srce plati stari dug
19. Limenka
20. Luda mala,

и CD 2:

1. Srce nije kamen
2. Krajnje vrijeme - duet sa Anjom Rupel
3. Pratim te
4. Ledena
5. Nesanica - adaptacija iz filma Ivkova slava
6. Dal' si sretnija
7. Sreco ne krivi me
8. Igra bez granica
9. Vezi me za sebe
10. Boze brani je od zla
11. Kazem lejdi
12. Life
13. San egzotican
14. Soba za tugu
15. Kad varas ti
16. Na mesto zlocina
17. Hej plavooka, hej bosonoga
18. Cini - duet sa Esmom Redzepovom
19. Meni hvala nijedno.

Дали Хај-Фај центар и Сити рекордс имаат право за објавување вакви колекции, ќе дознаеме откако деновиве ќе се огласи дискографската куќа на Тоше Проески, Аворд Ентертејмент.

За воља на вистината, Сити рекордс до сега објави два последни албуми на нашата легенда – Игра без граница и Божилак, но за територијата на Србија за албумите на Проески константно беа заинтересирани и другите издавачи.

Уште на почетокот на овој милениум белградската БК саунд го објави вториот албум на Тоше – Синот Божји, и тоа на македонски јазик. Соработката продолжи и на следниве изданија – Ако ме погледаш у очи и Дан за нас, за да цедето Пратим те го објави државната рекорд-компанија ПГП-РТС.

Во Македонија до сега на официјално CD не е објавена ниту една колекција хиови на Тоше Проески.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Вто Јун 17, 2008 10:51 pm

I tome izgleda nema kraja?...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Вто Јун 17, 2008 11:00 pm

LudaMala напиша:
I tome izgleda nema kraja?...

Нема краj на глупостите... Балканска работа
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Сре Јун 18, 2008 1:36 am

да, јас живеам тука, ама го мразам менталитетот балкански

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Сре Јун 18, 2008 11:44 am

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=1037&ArticleID=56709
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Сре Јун 18, 2008 3:16 pm

Ima li pravda...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Сре Јун 18, 2008 8:30 pm

I JAS KRIS JA MRAZAM BALKANSKATA MALODUSNOST
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Сре Јун 18, 2008 8:41 pm

„Хајфај-центар“ го пиратира Тоше

Иако се проширија гласини дека издавачите немаат дозвола за објавување колекции со хитови на македонската музичка легенда Тоше Проески, од скопската „Аворд продукција“, чијшто ексклузивец беше Тоше, откриваат дека белградскиот „Сити рекордс“ со нивна дозвола го издаде двојното цеде „Платинеста колекција“, со 39 хитови. Но, колекцијата, под наслов „Хитови“, што ја објави „Хајфај-центар“, е нелегална, „Аворд“ за неа не дале дозвола. Менаџерката на Проески, Лилјана Петровиќ, моментално престојува во Белград каде што води преговори со овој издавач, против кој, доколку не ги исполни нивните барања, ќе биде поднесена тужба. Инаку, албумот „Игри без граници“, во издание на „Сити рекордс“ за српскиот пазар, е најпродаван за минатата година и убедливо на прво место меѓу 20 најпродавани цедеа од нивната понуда. Последниве месеци луѓето од „Аворд продукција“ водат битка со многу пирати, кои од песните на Тоше безмилосно прават профит. И снимката од концертот што во мај 2006 Тоше го одржа во сараевската сала „Скендерија“ нелегално се продава во Србија. Според договорот склучен меѓу Тоше и неговата менаџерка со организаторот на споменатиот настан, материјалот од концертот требало да се објави на дивиди, а парите од продажбата да бидат наменети за хуманитарни цели. По желба на Проески и на Петровиќ, собраните средства требало да се искористат за реновирање на Домот на младите во Сараево. Но, организаторот на концертот, Дрина Фарук, без знаење на Босанската федерална телевизија, од свои канали го набавил материјалот и го отпечатил на диск што сега се продава во Србија. И против нив „Аворд“ ќе преземе законски мерки.


Oд Време
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Чет Јун 19, 2008 11:09 am

добро, ќе престанат ли веќе еднаш?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Чет Јун 19, 2008 12:46 pm

Lele ama sum se iznervila denes...na zelen pazar onaka u edna prodavnica za suveniri se prodavaa suveniri so likot na Tose...mislam...heloooooooooooooooo
Aman veke.........
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Чет Јун 19, 2008 1:20 pm

Uh...toga izgleda ima svugdje! A jos mi je gore kada vidim da to neko kupuje!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Чет Јун 19, 2008 1:32 pm


_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Чет Јун 19, 2008 6:49 pm

rozeta193 напиша:
добро, ќе престанат ли веќе еднаш?

Изгледа не
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Чет Јун 19, 2008 7:04 pm

секој си гледа само за себе....што побрзо да заработат без разлика на каков начин....луѓево немаат совест.....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Чет Јун 19, 2008 10:06 pm

sramota neka im sluzi na cest
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Пет Јун 20, 2008 3:22 am

И си тераат по свое и ич гаjле си немаат.
Срамота
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
elena odjakova
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 12
Age : 33
Локација : Strumica-Makedonija
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Пет Јун 20, 2008 5:50 pm

Koj posthumano go krade Tose Proeski
Fondacijata bese vostanovena so cel da se zastiti imeto i deloto na Tose Proeski.Taa dobi podrska od Bladata (drzavata),koja Tose Proeski go proglasi za pocesen graganin na Republika Makedonija.No,kako se da zapre na toa.''Piratite''profitiraa izdavajki audio i videoizdanija.Za audioizdanijata i ne bi trebalo da imaat golem problem,zatoa sto od internet sekoj moze da simne pesna i taa da ne zagubi kvalitet,a potoa da ja stavi na nosac na zvuki da ja izdava so soodvetna obvivka(iako piraterijata vo Makedonija e zabraneta).
No koga stanuva zbor za DVD izdanijataso snimki od negovite koncerti,rabotata e malku cudna,zasto tie ne mozat da se simnat od internet.mozete da najdete nekoe parce od nekoj nastap,pa duri i cela pesna ,spot na ''You Tube'',no so zakonot na kukata kojasto toa go snimila ili go emituvala.Znaci nekoj nemilosrdno gi ''hranel'' piratite so originalni materijali.
Zasega ne e napraveno nisto po toa prasanje,pred se zatoa sto vo Ministerstvoto za kulturana RM godini nanazad postoi komisija ili Inspekcija za piratskite izdanija vo drzavata,koja ima zadaca da go spreci ilegalnoto prodavanje originalni audio i videozapisi.
Edna zabrana bese napravena koga na 25 januarina edna radiostanica bese pustena demosnimka so glasot na Proeski.
Edinstveniot koj moze da ja napravi taa zabrana e avtorot na pesnata Aleksandar Gorgevik,dokolku ne saka vo eterot da bide pustena nezavrsena pesna samo toj i nikoj drug.Spored zakonot za zastita na avtorskite prava,ZAMP gistiti avtorite na muzika,tekst i aranzman.A vo slucajot na proeskitoa ke bide zastita samo na kompoziciite cijsto avtor e samiot toj ,kako i na avtorite ciisto kompozicii izveduvase na koncertite,kako i na nosacite na zvuk.
Seto ova naveduva na konstatacijadeka nekoj mnogu ubavo profitira po smrta na Tose Proeski.Fakt e deka profitiraat avtorite koi pisuvaa pesni za nego,zasto na radio staniciteredovno se emituvaat pesni od tose,a na TV kanalite redovno se vrtaat negovite spotovi ili snimki.Sami mozete da donesete nekoi zaklucoci za toa koj i sto pravi i koj gi ima pravata na Proeski po negovata smrt!A spored nekoi pisani i ne pisani zakoni pravata gi nasleduvaat negovite najbliski rodnini,a vo slucajot toa se roditelite na Tose.
EKRAN +
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Пет Јун 20, 2008 6:55 pm

eli fala za tekstov
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bavarec
Член
Член
avatar

Број на мислења : 184
Age : 25
Локација : Пештани
опис: : FCB Support
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-03

ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   Пет Јун 20, 2008 7:48 pm

Денес најдов уште една песна од Англискиот албум на Тоше, ова е ств срамота што му прават на песните...

izbrisan

еве го линкот до песната, јас ја немам слушнато и покрај големата желба, но ако некој од вас сака

*се извинувам од напред, ако згрешив со тоа што го поставив линкот

Edit: Znam da nemas lose namjere ali ipak mislim da je bolje da link ne stoji na ovom forumu. LudaMala
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://bayernmkd.wordpress.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески   

Вратете се на почетокот Go down
 
Злоупотреба на ликот и делото на Тоше Проески
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Форум :: Околу форумот-
Отиди до: