HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Постхумни награди за Тоше

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Постхумни награди за Тоше   Сре Јун 18, 2008 2:09 am

Постхумно признание за пејач на векот ќе му биде доделено на Тоше Проески на претстојното издание на интернационалниот фестивал на забавни мелодии „Еврофест 2008“. Наместо во јуни, фестивалот ќе се одржи во октомври.


Од Утрински


Последната промена е направена од cherry на Вто Jул 08, 2008 6:29 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Сре Јун 18, 2008 2:35 am

е вакви работи сакам да слушам, а не крадења

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Сре Јун 18, 2008 3:43 am

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Сре Јун 18, 2008 8:32 pm

BRAVO OVA NAVISTINA E ZA POZRAV
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
tanja_07
Член
Член
avatar

Број на мислења : 80
Age : 31
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-15

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Сре Јун 18, 2008 9:06 pm

Sekoja cest za organizatorite

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Чет Јун 19, 2008 11:07 am

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Чет Јун 19, 2008 1:33 pm

ROYAL напиша:
е вакви работи сакам да слушам, а не крадења
И јас

_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Пон Jул 07, 2008 3:16 am

Награда за животно дело за Тоше Проески

На интернационалниот музички фестивал „Сунчане скале“, што започнува денеска, а ќе трае до 9 јули во Херцег Нови, наградата за животно дело оваа година постхумно ќе ја добие трагично загинатиот македонски пејач Тоше Проески.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F3534C889FCC8248AF857C65C980B613
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Пон Jул 07, 2008 3:44 am

лелееееее.....СУПЕР.... .....аххх бе Тошенце..... .....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Пон Jул 07, 2008 12:18 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Пон Jул 07, 2008 1:44 pm

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=11671

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Пон Jул 07, 2008 3:22 pm

...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibito
Член
Член
avatar

Број на мислења : 57
Age : 27
Локација : Knezha,Bulgaria
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-18

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Пон Jул 07, 2008 3:31 pm

Bravo
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 12:31 am

Ех...награда за животно дело...со 26 години
А имаше уште многу да каже, да направи,да...да...........ах веќе не е ни важно......

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Eli
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 416
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : СЛУШАЈ МЕ МЕНЕ
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 12:53 am

dzabe e se...

_________________
Never born
Never died
Just visited Earth between 25.01.1981 - 16.10.2007
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 1:01 am

Tvojata senka напиша:
Ех...награда за животно дело...со 26 години
А имаше уште многу да каже, да направи,да...да...........ах веќе не е ни важно......

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 6:36 am

Силен аплауз за Тоше на Сунчане скале

Според најавите, синоќа на првата вечер на фестивалот Сунчане скале, во Херцег Нови, во програмата Принчеве награде, специјалното признание за животно дело постхумно му беше доделено на нашиот легендарен музичар Тоше Проески.

Замина млад, но остави многу зад себе, а присутните на Канли кулата се уште се сеќаваат како ги разнежи со извонредните балади Тајно моја и Сонце во твоите руси коси – кажаа водителите во воведниот збор, по што присутните со силен аплауз ја поздравија одлуката на дирекцијата на фестивалот. Во име на семејството, статуетката за животно дело ја презеде македонскиот амбасадор во Црна Гора, неговата екселенција Стефан Николовски.

Освен специјалното признание за Тоше, никој од македонските изведувачи, кои беа номинирани за некоја од Принчевите награди, не ја доби статуетката. Во категорија дует, во која беа номинирани Тијана и Владо Јаневски, наградата ја добија Алекса Јелиќ и Ана Штајдохар. Елена Ристеска, која беше номинирана во две категории – албум на годината и женска интерпретација, не се искачи на победничкиот трон, а наградите отидоа во рацете на Сергеј Ќетковиќ, односно Нина Бадриќ. Во категоријата аранжман на годината беше номиниран Никша Братош, за аранжманот во Игра без граница на Тоше Проески, но наградата ја добија Енис Кинг и Кнез.

http://www.mmm.com.mk/?ItemID=593877F80617804084C1FFD1C040D99B
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 6:48 am

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=65FE993D3A69F54E907F4104F927AF11
http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=95EECE774F33B343978ACCD57C758E25
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 11:19 am

zorana напиша:
http://www.radiomk.com/index.php?categoryid=1&p2_articleid=939
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 11:21 am

Dobitnici Prinčevih nagrada - Završeno prvo veče muzičkog festivala Sunčane skale


Crnogorski kantautor Sergej Ćetković ove godine je dobio dvije nagrade, i to za album i najbolju mušku interpretaciju. Sa njim su u konkurenciji za najbolji album bile i Elena Risteska i Nina Badrić, a za najbolju mušku interpretaciju takmičio se sa Željkom Vasićem i rekorderom u osvajanju “Prinčevih nagrada“, Vladom Georgievim.

U konkurenciji grupa godine “Zlatna sirena” je pripala sastavu „Van Gogh“ koji je nedavno osvojio i MTV nagradu za najbolju balkansku grupu. Za istu nagradu su konkurisali „Crvena jabuka“ i „Amadeus bend“. Najbolje idejno rješenje albuma imala je Ana Stanić, a za ovo priznanje bili su nominovani i Aleksa Jelić i Laka. Debitant 2008 su prateći vokali Marije Šerifović koje nastupaju pod imenom „Beauty Queens“.

Jeleni Tomašević je dobitnik “Prinčeve nagrade” za najbolji festivalski nastup.
Priznanje za najbolji koncert dobio je Toni Cetinski, i to za onaj u Zagrebu na kome je nastupio sa Hoze Karerasom i Majklom Boltonom.

Najbolji tekst „od jednih do drugih Skala“ napisala je Jelena iz grupe „Zana“ i to za numeru „U život kockam se“, dok je Kristina Kovač imala najbolji spot.
Numera sa posljednje Beovizije „Beli jablan“ nakon festivala postala je veliki hit, pa su Aleksa Jelić i Ana Štajdohar očekivano dobili “Prinčevu nagradu” za duet godine. Njihovi konkurenti za ovo priznanje bili su Vlado Janevski i Tijana Dapčević, kao i Goca Tržan i Al Dino.

Prošlogodišnji i ovogodišnji učesnik Skala Nenad Knežević Knez dobio je nagradu za aranžman pjesme „Jednom mila“, a za isto priznanje nominovani su Nikša Bratuš i Saša Maričić Mare.

Na ovogodišnjem festivalu dodijeljena je i nagrada za životno djelo, koje je posthumno dobila najveća makedonska muzička zvijezda Toše Proeski. Kako njegova porodica nije bila u mogućnosti da dođe, ovo priznanje uručeno je makedonskom ambasadoru u Crnoj Gori, Stefanu Nikolovskom. Publika je velikim i dugim aplauzom iskazala poštovanje velikom pjevaču koji je počeo na festivalu Sunčane skale, i postao zvijezda koja će zauvjek ostati da sija.


Preuzeto sa http://suncaneskale.org/
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 2:40 pm

tanja_07 напиша:
leleee kolku mi e krivo ne go gledav festivalot bidejki polagav denes i cela vecer ucev :(
ima negde nekoe klipce od festivalot da go zakaci nekoj
falaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 3:29 pm

bravo za organizatorite na suncale skale,ah,kako samo ja ispea mojata najomilena pesna tajno moja na ovoj festival... mi nedostigas milo moe!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 3:32 pm

Твојот лик јас го сонам како икона нежна, блиска , далечна....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 8:33 pm

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=95075
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   Вто Jул 08, 2008 9:29 pm

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1058&ArticleID=58095
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Постхумни награди за Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
Постхумни награди за Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости :: Македонија-
Отиди до: