HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Ден за нас

Go down 
АвторПорака
kucka
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 16
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Сре Апр 16, 2008 11:01 pm

Љубена

Вечерва повторно празна е постелава
без твојта душо нежна прегратка
а болка в душава
мир не ми дава
горам

Твојот лик ми краде сон од очиве
откако си замина ти
љубена...

реф.
Гори, мојто срце в ноќва студена
сал за тебе збори
прости, кој што љуби душо
може и да погреши.
Ех да можам
ноќва би ја дал вселената
повторно од твојте усни
да се опијам
на гради да ти заспијам

Спомени ветровите ми носат љубена
а јас ги молам душо и тебе
да ми те донесат
ноќва в мојата прегратка
откако [откако]
замина [замина]
немам ни љубена

реф.
Гори, мојто срце в ноќва студена
сал за тебе збори
прости, кој што љуби душо
може и да погреши.
Ех да можам
ноќва би ја дал вселената
повторно од твојте усни
да се опијам
на гради да ти заспијам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
marice
Член
Член
avatar

Број на мислења : 215
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-05-22

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Сре Мај 28, 2008 4:03 pm

SON EGZOTICEN


Son cuden son,
zolto oboen,
vo nekoja zemja dalecna miris opoen
pesok,branovi,
mi sepotat vetrovi,
po niv odam jas za da doznaam
KADE SI.

Ref:KAKO ZVEZDEN PRAV
TI NEGDE ISCEZNA
TE MOLEV NEMOJ DA ME OSTAVAS SAM
OD SONOT DA SE RAZBUDAM
NE NE NE NE
ISTOK SONCEV ZRAK I SON EGZOTICEN
SO NEGO PAK SE RODI NOVIOT DEN
NO BEZ TEBE SAM BEZ TEBE OSAMEN

Son cuden son zolto oboen
vo nekoja zemja dalecna miris opoen
prosti mi mi rece ti
I VIDOV SJAJ VO OCI KOSI.

Ref:Kako zvezden prav...(2x)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Вто Јун 03, 2008 1:13 pm

Tose Proeski - Angel si ti

Od utro do mrak vo mislive
na pocetokot nas se sekjavam
koga od son me razbudi
so pogledot dusa mi otvori

Posakav mig da te imam
i vecno kraj mene da si ti
a koga ljubov mi podari
na dusa belig mi ostavi

Ref. 2x
Angel si ti jas peam za tebe
angel si ti te cuvam vo sebe
angel si ti koj samo za mene
moze da zapre i vreme

Patot po koj sega cekoram
so rozi e poslan i nema kraj
a koga jas ke te pregrnam
senkite dve ko edna se znaj

A ljubovta obicna
ja smeni vo posebna
ti si mojot blagoslov
komu davam se vo zivotot moj

Ref. 2x

Ref. 3x

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Саб Јун 14, 2008 4:04 pm

ЕЈ,СИНООКА ЕЈ,БОСОНОГА

поздрав пратив галеб летна
таму далеку,еј проклет да е денот
езеро во сини солзи душа милува
кај брегот што не спои

еј синоока,еј босонога
кој сон го сонуваш

реф:
цел свет преку тебе
мост е љубовен
до сите стари предели
кај кавал пее
кај љубов се е
ти моја вистино

името е твое љубов
на сон доаѓаш
ти невеста во бело
еј,синоока еј,босонога
ти моја вистино

реф:
цел свет...

еј дево чиста
ти жено света
еј моја судбино
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Чет Јун 19, 2008 8:26 pm

Жена Балканска

Барам сјај во тие очи,
Само тага таму чува,
Еден живот, многу тајни
А на образ солза сува!

Толку многу љубов дава,
Топли зборој за да слушне
А на срце камен става,
Кога нема да ја гушне!

Залудно е да се кае,
Се што вели вистина е,
Долго време мракот трае,
Што ќе биде, кој да знае!

Секој чекор крие прекор,
Покрај него време губи,
Мора да му биде слуга,
Час го мрази, час го љуби!

А во гради срце стега,
Нема храброст за да бега,
Зад неа е цела младост,
На моменти малку радост!

Свиена зад тешко бреме,
Ни за себе нема време,
Залудно е да се кае,
Нема назад, добро знае!

СИНТЕЗИС:
Еден живот тајна е,
Ова Балкан, Балкан е,
Една жена тажна е,
Ова Балкан, Балкан е,
Една жена тажна е,
Една силна жена!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Чет Јун 19, 2008 8:33 pm

Ѕвездо севернице

Ѕвездо севернице ноќва на небо што сјаеш
Дали љубовни немири можеш ти да познаеш
Ѕвездо севернице, дај ми крила да се вивнам
и во твоите небески царства јас да пристигнам.

Од таму да видам дал крај пенџере
мила коси чешла ветерот дури лик и милува.

Крила дај ѕвездо јас да летнам
на нејно пенџере да слетам
и во ноќта нежно да ја допрам
мојта љубена. /*2

Ѕвездо помогни ми, дај ми крила да се вивнам
и во твоите небесни царства јас да пристигнам
от таму да видам дал мојта љубена
крај пенџер косите ги расплела
дур ветер лик и милува.

Крила дај ѕвездо јас да летнам
на нејно пенџере да слетам
и во ноќта нежно да ја допрам
мојта љубена. /*2
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Чет Јун 19, 2008 8:45 pm

Има Ли Ден За Нас

Чекорот мој води кај што си ти,
Сонлив град и кутре,
Чуваш ли ти еден куфер со сни,
Малку сјај за утре !?

Тропнувам пак како тогаш кај вас,
Гласот твој го слушам,
Прекрасна си, гледам бездна пред нас,
Мојот цвет без душа ?!

Рефрен:
Има ли ден за нас,
Да откријам дека сум жив,
Да фрлам превез од страв и страст,
Да потпишам дека сум крив,
Има ли бар еден ден за нас
Да откријам дека сум жив,
Да фрлам превез од страв и страст,
Да потпишам дека сум крив,
Прозбори!

Вратата ноќва е сведок на сe,
Болката е точна,
Ниеден збор нема оган и лед,
Како ли да почнам !?


Чекорот мој води кајшто си ти,
Сонлив град и кутре,
Чуваш ли ти еден куфер со сни,
Малку сјај за утре !?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Чет Јун 19, 2008 8:57 pm

Ме Сакаш Со Зборови

Гледај ме, мракот зборува,
Удира гром,
Душа тивко признава,
Дали се бега од вистина
И дали Господ простува,
Ноќва сум слеп од прашања,
Не минува !

Рефрен:
Ме сакаш ти
Со зборови,
Ама туѓа си
Со години,
Што сум ти, ајде сега кажи ми?!

Гледај ме, јас сум само твој,
Срце бара пат низ градиве,
А ти си туѓа утеха,
Како вино лажлива
И како море немирна,
Знам, дојде крај !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Чет Јун 19, 2008 9:16 pm

Велам Лејди

Зошто ликот го сокрива
Ко да не ме познава,
Земја отвора да ме проголта,
Молчи, ништо не ми зборува
Мирна како тишина,
Сите мисли ми ги убива !

Врне дождот досаден,
Мојот поглед ја допира пак
И чекам само да ми даде знак !

Рефрен:
Велам лејди
Имаш очи ѕвезди,
Остани бар ноќва,
Заспиј ми во прегратки !

Лејди, тука сум
Треперам ко лист,
Прсти ми се војници
Во походи,
И може стотти пат
Те прашувам за нас,
Дали е љубов ова што почнува !?

Рефрен:
Велам лејди
Имаш очи ѕвезди,
Остани бар ноќва,
Заспиј ми во прегратки !

Врне дождот досаден,
Мојот поглед ја допира пак
И чекам само да ми даде знак !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Чет Јун 19, 2008 9:25 pm

Зошто Oтиде

Љубовта е икона, знаевме да кажеме,
секоја ноќ заклетва,
ветрови на небото, можевме да сопреме,
само бог знае се, зошто отиде.

Рефрен:
Заспивам само да бидам со тебе
макар на сон да сум твој,
но сонувам како ти со друг чекориш
со непознат поглед минуваш.

Барем да се јавеше, збогум да кажеше,
последен бакнеж за крај
нешто што ќе трае, долго да ни остане
или да ми кажеш зошто отиде.


Во мене уште огнот гори незгаснат
Се е бледо лажно знам, без тебе не можам.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Чет Јун 19, 2008 9:30 pm

Далеку Од Мене

Секој ден,
секој проклет ден со тебе
убива
љубовта во грев ја претвора.

Нема начин да се спаси
не допираш до мене
за нас двајца сонот умира.

Далеку од мене
далеку од тебе
љубовта се сокрила.
Длабоко во мене,
веќе долго време
ти си само утеха.

Бран од силен гнев
во мене удира.

Секој ден,
бура од твојот гнев ме следи
Не сум виновен јас,
ништо не останало од нас.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Чет Јун 19, 2008 10:04 pm

Го Лажам Секој Рефрен

Ти си ко некој дух,
Ноќва ме будиш пак,
Пак, а знам како гулаб сум,
Никој не ме милува !

Ти си ко тажен стих,
Роден од млад поет,
Веднаш носиш солза или спомен тих,
Спиеш во гитарите !

Рефрен:
Го лажам секој нов рефрен
Ќе бидеш моја некој ден,
А зошто љубовта се губи
Како капка лош парфем ?!

Го лажам секој нов рефрен
Ќе бидам посилен од сe,
А штом те здогледам со друг јас губам свест !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Чет Јун 19, 2008 10:54 pm

Парче од Европа

Долго време барам ѕвезда најсветла,
само таа фали,
сјај да запали.
Порака праќам,
сe од срце,
да не води кај што припаѓаме.

Рефрен:
Ние парче од Европа сме,
од вистината не бегајте!
Топли прегратки раширете!
Покрив од срца издлабете!

Силен оган гори, желба разгори,
Гласот Божји грми
сите исти сме,
дајте ни живот,
без граници,
дај отворете нови страници.

Рефрен:
Ние парче од Европа сме,
од вистината не бегајте!
Топли прегратки раширете!
Покрив од срца издлабете!

Ние парче од Европа сме!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   Нед Јун 29, 2008 8:04 pm

Nikada
Ko prah sebe po meni posipas
U snu ljubis me ili dozivas
A ja jos sam snjom i mislima
Gde duga svoje boje upija
Nikada ti necu pesmu napisati
Njoj sam sve pjesme svoje ispevao
nikada u meni srecu neces naci
drugoj sam srecu darovao odavno.
Ti znas ti umjes da si posebna
Divlja, topla kao pustinja
Al jos uvek osjecam njen dah
Dodir njen sa tvoih usana.
Nikada ti necu pesmu napisati
Njoj sam sve pjesme svoje ispevao
nikada u meni srecu neces naci
drugoj sam srecu darovao odavno
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Ден за нас   

Вратете се на почетокот Go down
 
Ден за нас
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мултимедија :: Албуми :: Текстови-
Отиди до: