HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 сите песни, посветени на Тоше

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пон Jул 28, 2008 8:14 pm

....мислам дека е вака....има некој делови малку нејасни ....сто пати ја преслушав и пак не сум баш најсигурна..... ....
.... ......
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пон Jул 28, 2008 8:24 pm

Е фала многу ..фала...

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пон Jул 28, 2008 8:25 pm

нама проблем....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
ST
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 3
Age : 29
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-18

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пет Aвг 01, 2008 7:52 pm

ubava pesna, i na mene mi stana qko tuzno makar da ne razbiram site zborovi. i sorry za greskite no ne sum ucila makedonski nikogas :)

pozz do site, mnogo dobar forum
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
ElizaBeta
Член
Член
avatar

Број на мислења : 342
Age : 31
Локација : Skopje
Репутација :
4 / 1004 / 100

Registration date : 2008-04-16

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Вто Aвг 19, 2008 1:58 am

а знаете дека и Калиопи има песна посветена на Тоше?ајде ќе се распрашам како се вика и ако можам некако ќе ја ставам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Чет Aвг 21, 2008 6:36 pm

Сузана Спасовска ќе отпее песна за Тоше"Тага балканска" е песната која Сузана Спасовска ќе ја отпее на Лешочкиот фестивал, а му е посветена на Тоше Проески. Музиката е на Сузе Интернационале, текстот на Ангеле Нинески, а аранжманот на Ване Јовчев од групата Синтезис.
"Со оваа песна сакаме да му оддадеме почит на нашиот ангел - Тоше. Иако тој е од поп-музиката, сметавме дека и една македонската народна песна треба да биде отпеана за него. Тој е лист од нашата гора, кој цветаше и пошироко и го ширеше нашиот мелос. Многу ја сакаше македонската народна песна, ја пееше и промовираше и заслужува да му биде посветена вистинска македонска песна. Втор пат ми се укажува чест да отпеам песна која е посветена на колега кој веќе не е меѓу живите. На минатогодишниот фестивал Валандово ја исполнив песната "На бисерот бисерите", посветена на Гоце Николовски", вели бисерното грло на македонската народна песна.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=841597E6DB681841830631B945DE31B8

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Чет Aвг 21, 2008 6:54 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пет Aвг 22, 2008 10:35 am

НА „ТЕТОВСКИ ФОЛК-ФЕСТ“
Во Лешок ќе се пее песна за Тоше
Фолк-дивата Сузана Спасовска на 27 август, на големиот христијански празник Успение на Богородица, на сцената на „Тетовски фолк-фест“ќе испее песна посветена за Тоше Проески. Таа е коавтор на оваа песна, заедно со авторот Ване Јовчев и с? текстописецот Ангеле Ниневски. Инаку, на овој фестивал, кој традиционално се одржува во манастирскиот комплекс на црквите „Свети Атанасиј“ и „Пресвета Мајка Богородица“ во Лешок, ќе бидат испеани 25 нови композиции од познати пејачки имиња, меѓу кои Блага Петреска, Гоце Арнаудов, Сузана Спасовска, Виолета Томовска, Росана, Ибуш Ибраимовски и други. Фестивалот ќе почне во 20.30 часот, а снимка ќе биде емитувана следниот ден на МТВ од 20 часот. На овој ревијален фестивал ќе бидат доделени само две награди - Сузана ќе добие награда за афирмација на црквата, за минатогодишната песна „Послание“, што ја испеа по повод 60-годишнината од обновувањето на Македонската православна црква, а Злате Милошески за најслушана песна меѓу два фестивала, за „Мое Маврово“. Сите песни се снимани во студиото „Подрумот“ со продуцентот Ангел Ќосев, и со оркестар под диригентско водство на Благојче Трајковски. Директор на фестивалот е Томислав Стојановски- Бомбај, а уметнички директор Борче Брзанов. Фестивалските цедеа се во издаваштво на „Мистер компани“.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=97212&EditionID=1482

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
AlmostAnAngel
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 49
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-08-23

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Нед Aвг 24, 2008 3:55 pm

I sto bide so ovaa pesna?
A vecerva ke gledame OHRID FEST zatoa sto neli Antonija Sola ke ja pee pesnata BOZJI PAT posvetena na Tose.

Mene iskreno me trogna pesnata na ELI raperkata od Holandija...prvata pesna od nea sto ja imate postaveno kako LINK ne e napisana posle negovata tuku pred negovata smrt.Toa e ona sto najmnogu me vozbuduva i me pravi da razmisluvam na tekstot...premnogu soodveten kako za posle smrtta... Ne znam...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пон Aвг 25, 2008 3:47 am

Победи Антонија....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
AlmostAnAngel
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 49
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-08-23

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пон Aвг 25, 2008 4:51 am

daaa i pesnata ne e losa, bas e vedra !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Eli
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 416
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : СЛУШАЈ МЕ МЕНЕ
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Саб Aвг 30, 2008 12:05 am

Decki izkoci nova pesna posvetena na Tose od Suzana Spasovska.....koj ke ja najde ke ve molam vednas da ja stavi na forum

a eve i eden nastap od Toni Cetinski posveten na Tose....pretazno e....
https://www.youtube.com/watch?v=4ZjStpC7ZFE

_________________
Never born
Never died
Just visited Earth between 25.01.1981 - 16.10.2007
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Саб Aвг 30, 2008 12:07 am

Тетовски Фолк - фест

Сузана Спасовска пееше за Тоше

ЛЕШОК - И на 14. издание на „Тетовскиот фолк фест“ се пееше за македонската ѕвезда Тоше Проески. Сузана Спасовска со песната „Тага балканска“ ја дигна на нозе десетилјадната публика, која на овој начин уште еднаш му оддаде почит на својот Тоше...............


www.utrinski.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Саб Aвг 30, 2008 12:18 am

Калиопи

Želim ti reći (Сакам да ти кажам)

............................................................

Албумот насловен според оваа тема, која всушност и го отвора, Калиопи и го посвети на Македонија, како што смата вели – земјата која ме научи да бидам космопилит. Станува збор за моќна балада, која Калиопи му го посвети на Тоше Проески...

По сите трагични настани кои се случија, песната силно ја поврзувам со Тоше Проески. Но, јас не сакам да го експлоатирам неговото име по медиумите, туку само сакав песната да ја посветам на мојот голем пријател, и никогаш не прежален Тоше. Таа посвета се случува длабоко во мене, што ми е и најважно – потенцира Калиопи.

Оваа тема, која е дефинитивно нејзината лична исповед, е меѓу првите песни напишани за актуелново издание. Датира уште од 2004-та година, а премиерно била исполнета на концертот на Тереза Кесовија во Дубровник.

Во оваа песна, која е посебна на свој начин, има многу симболика. За прв пат ја исполнив во Дубровник, а на тоа патување заминав заедно со Тоше и со Есма, кои исто така настапија на концертот. Таму се дружевме повеќе од сето време пред и после тоа, таму и во вистинска смисла беше изградено моето пријателство со Тоше.

Но, таа песна до мене дојде многу чудно. Во истовреме ги напишав и музиката и текстот, кои ми дојдоа додека во кујната ги миев чиниите. Едноставно ме прогонуваа се додека не саднав за клавирот, за да не го пропуштам моментот. Ја составив во еден здив, а кога почнав да ја свирам Васил вчудоневиден само стоеше и ме праша: Што е ова? И толку!

Потоа песната живееше меѓу нашите пријатели. Васил инсистираше да ја свирам секој пат кога дома ни доаѓаа гости, а јас веднаш забележував колку силно таа допира до луѓето. Во тие 2 минути и 22 секунди колку што трае, толку многу е кажано...

По се што се имаше случено последнава година, мене “Желим ти реќи” силно ме потсеќа на Тоше, како што ме потсеќа и на моето дете, на мојот Пако. Толку многу сум сакала да им кажам, а не сум успеала... – заклучува Калиопи.

www.mmm.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Eli
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 416
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : СЛУШАЈ МЕ МЕНЕ
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Саб Aвг 30, 2008 12:32 am

A ja ima nekoj ovaa pesna???

_________________
Never born
Never died
Just visited Earth between 25.01.1981 - 16.10.2007
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Саб Aвг 30, 2008 11:04 pm

Сакам да ви прашам тоа ли е текстот на песната, коjато Калиопи посвештава на Тоше или тоа е друга песна ?

Имам - немам

Сите денови и ноќи ти ги ветувам
И би сакала јас толку многу да ти дам
За сите денови јас небо ке ти подарам
И мали облаци со дождови од тишина

Се давам за тебе
се што имам и што немам
се за тебе
а ти ме гледаш од далечина
И кога јас ти велам
Имам - немам
Но се би дала јас за тебе
Безброј мали сни да поделам
Имам - немам
Но сепак можам јас со тебе
Безброј мали сни да поделам

Сакам да ти кажам
Сакам да ми веруваш
И штом се буди денот божји
Да ме послушаш

Се давам за тебе
се што имам и што немам
се за тебе
а ти ме гледаш од далечина
И кога јас ти велам

Музика: Калиопи
Аранжман: Дарко Димитров
Текст: Калиопи

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Саб Aвг 30, 2008 11:30 pm

batbayan напиша:
Сакам да ви прашам тоа ли е текстот на песната, коjато Калиопи посвештава на Тоше или тоа е друга песна ?

Имам - немам

Сите денови и ноќи ти ги ветувам
И би сакала јас толку многу да ти дам
За сите денови јас небо ке ти подарам
И мали облаци со дождови од тишина

Се давам за тебе
се што имам и што немам
се за тебе
а ти ме гледаш од далечина
И кога јас ти велам
Имам - немам
Но се би дала јас за тебе
Безброј мали сни да поделам
Имам - немам
Но сепак можам јас со тебе
Безброј мали сни да поделам

Сакам да ти кажам
Сакам да ми веруваш
И штом се буди денот божји
Да ме послушаш

Се давам за тебе
се што имам и што немам
се за тебе
а ти ме гледаш од далечина
И кога јас ти велам

Музика: Калиопи
Аранжман: Дарко Димитров
Текст: Калиопи

Песнава е од Калиопи, постара песна е... песната што ja посветува на Тоше се вика Želim ti reći (Сакам да ти кажам)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пет Јан 16, 2009 12:36 am

https://www.youtube.com/watch?v=nAlx2cFv2E8&feature=related

Знае ли некој кој ја пее ова песна ?

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пет Јан 16, 2009 1:15 am

Та је пјесма посвећена хрватским ватрогасцима који су погинули на Корнатима. Нисам баш била сигурна ко је изводи али сам ово нашла на нету.
Цитат :
Povodom glazbeno-nogometne manifestacije, ali i kao zahvala svim poginulim hrabrim vatrogascima Goran Karan i Neno Ninčević napisali su pjesmu "Ovo nije kraj" čiji aranžman potpisuje Remi Kazinoti. Pjesmu će naravno otpjevati ekipa Humanih zvijezda Karan, Oliver, Giuliano, Spalato, Thompson, Kondža, Zečić, Doris, Nižetić, Dundo iz Tria Gušt i Saša Jakelić.

_________________
Dynamic Glitter Text Generator at TextSpace.net
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Чет Јан 29, 2009 11:46 pm

https://www.youtube.com/watch?v=k7jN3GSmY4M

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
grkovicvanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 701
Age : 25
Локација : Srbija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Пет Јан 30, 2009 11:15 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Саб Фед 14, 2009 12:36 pm

https://www.youtube.com/watch?v=k7jN3GSmY4M


Некој знае ли нешто за песната ? Кој ја е напишал и т.н. ?

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Stelly
Нов Член
Нов Член


Број на мислења : 11
Age : 29
Локација : Sofia/BULGARIA
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2009-01-30

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Чет Фед 19, 2009 3:36 am

batbayan напиша:
https://www.youtube.com/watch?v=k7jN3GSmY4M


Некој знае ли нешто за песната ? Кој ја е напишал и т.н. ?

Песна е на Тоше Трпевски, но незнам повеке :)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
du6i4ka
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 1
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-15

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Чет Мар 05, 2009 8:17 pm

slusnete ja pesnava posvetena e do Tose i e navistina mnogu ubava


https://www.youtube.com/watch?v=J2-ro2vhgnM

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
_maja_
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 13
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-11-24

ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   Чет Мар 19, 2009 12:22 pm

navistina e ubava :(
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: сите песни, посветени на Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
сите песни, посветени на Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мултимедија :: Албуми :: Песни посветени на Тоше-
Отиди до: