HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 По тебе

Go down 
АвторПорака
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: По тебе   Пет Јун 20, 2008 2:57 am

Година на издавање: 2005
Издавач: Award


РАНИ НА УСНИТЕ

Од мене никој подобро не те знае
Кога ке ги свиеш веѓите нешто смислуваш
Никој жив не ја чита лесно како ти
Книгата на мојте слабости, но се преправаш

Невера во коса ти мириса
На кошула копче ти скинала

Рефрен:
Рани на усните, но не се од мене
а срце по тебе во гради ме гребе
- ќе издржам

Солзи во очите, со друг во ноќите
а мене ме лажеш, и што и да кажеш
- ќе преболам

Никој жив не ја чита лесно како ти
Книгата на мојте слабости, но се преправаш
Невера во коса ти мириса
На кошула копче ти скинала

Рефрен:Рани на усните... х2
а мене ме лажеш, и што и да кажеш
- ќе преболам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Пет Јун 20, 2008 2:58 am

КОЈ ЛИ ТИ ГРИЗЕ ОБРАЗИ

Фатена жива на сопствена мамка
ко ефтина слика во прескапа рамка
Да спасиш нешто бар што можеш
наместо да ми признаеш
од лага во лага тонеш

Лажливо срце ќе застрани лесно
во секоја ширина пак му е тесно
А твоето чука како на Јуда
само во ритам на измама
Но, не можам да ти судам

Реф. Кој ли ти гризе образи
чии ли траг на вратот криеш
Како по него можеш ти
до мене да си и мирно спиеш?

Кому ли си се ветила
Се што ми зема кај го даде
Мила, за колку ли ме продаде?

Лажливо срце ќе застрани лесно
во секоја ширина пак му е тесно
А твоето чука како на Јуда
само во ритам на измама
Но, не можам да ти судам

Реф. Кој ли ти гризе образи... х3

Реф 2: Кој ли ти гризе образи
до мене да си и мирно спиеш?
Кому ли си се ветила
Мила, за колку ли ме продаде?
Мила, за колку ли ме продаде?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Пет Јун 20, 2008 8:42 pm

ЗА ОВОЈ СВЕТ

Ќе чуеш глас, понекогаш,
Деца страдале, о, Боже, не!
На вести слушам повторно
Во светот негде нова војна, ново насилство.

Ни треба мирен сон,
Ни треба невиност.
Да нема страв и солзи.
Сето зло да исчезне,
Да нема тажен ден за нас!

За овој свет,
Еден и единствен,
Треба сe да сториме,
Само тој го имаме.
За овој свет,
Кој ни е единствен,
И со детска насмевка
Треба да се бориме,
За овој свет!

Во срцата нe допира
За трошка љубов, секој миг
По една молитва.

Децата се невини,
Да учиме од нив
За вербата и надежта.
Нам ни треба да е жив
Сонот што ги храни нив за спас!

За овој свет...

Нема страв, нема глад,
Да нема грижи за никого.

За овој свет...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Moni
Член
Член
avatar

Број на мислења : 240
Age : 27
Локација : Stip
опис: : Тоше засекогаш
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Пет Јун 20, 2008 11:32 pm

По тебе

Фрли поглед преку рамо ако одиш,
сакам да ти бидам патот кој те води.
Како суво лисје згази ме под себе
ништо не е грубо ако е од тебе.

Пушти насмев меѓу прамени од злато,
еден поглед меѓу трепки ама длабок
божем случајно забавено и филмски,
само рака подај ми и тајно стисни.

Реф.
По тебе кај што газиш мојот поглед бакнува,
мојто срце стапки ти одбројува
гори надеж ден да дојде
твојот чекор кон мене да појде. x2

Со тебе под еден чадор да се стиснам
да сум среќен иако на пола киснам.
Како суво лисје згази ме под себе
ништо не е грубо ако е од тебе.

Реф.
По тебе кај што газиш мојот поглед бакнува,
мојто срце стапки ти одбројува
гори надеж ден да дојде
твојот чекор кон мене да појде. x2

Крвта ми се бранува,
твојот допир удира
како струја тело ми оживува.

Реф.
По тебе кај што газиш мојот поглед бакнува,
мојто срце стапки ти одбројува
гори надеж ден да дојде
твојот чекор кон мене да појде. x2
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Нед Јун 22, 2008 10:30 am

Лошо ти стои

Лошо ми премолчи
во чии раце синоќа ти заврши
Ко пеперминт е слатка лагата,
а оној ладен вкус нешто сокрива

Лошо ме предаде
под шалот црн и да ги скриеш усните
Во очите твои пишува
што се случило, а не ми кажуваш

Рефрен:
Лошо ти стои за се
да се правдаш, а чекаш да си со него
Ти завидувам што
не ти прилега да
бришеш солзи со ракав и плачеш за крај
А и таква си убава, знај

Лошо ми премолчи
во чии раце синоќа ти заврши
Ко пеперминт е слатка лагата,
а оној ладен вкус нешто сокрива

Лошо ме предаде
под шалот црн и да ги скриеш усните
Во очите твои пишува
што се случило а не ми кажуваш

Рефрен:
Лошо ти стои за се
да се правдаш, а чекаш да си со него
Ти завидувам што
не ти прилега да
бришеш солзи со ракав и плачеш за крај
А и таква си убава, знај х2

Убава си!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Нед Јун 22, 2008 7:35 pm

СЛУШАШ ЛИ

Слушаш ли ноќе кога светла изгаснат
болката срце како да ми сопрела
Заспиј моја qубена
само не заборавај
парче сон за мене сочувај

Слушаш ли се што не знам да ти искажам
правам се само да не те повредам
Никогаш и навек твој
доволно за сиот живот мој

Рефрен:
Усни да ти бакнувам
Нежно да те прегрнам
да ти признам, qубена, дека си ми се
Срце не се лекува
ќе те сакам довека
Ниедно сеќаваwе немам без тебе х2

Слушаш ли ноќе кога светла изгаснат
болката срце како да ми сопрела
Заспиј моја qубена
само не заборавај
парче сон за мене сочувај

Слушаш ли се што не знам да ти искажам
правам се само да не те повредам
Никогаш и навек твој
доволно за сиот живот мој

Рефрен:
Усни да ти бакнувам
Нежно да те прегрнам
да ти признам, qубена, дека си ми се
Срце не се лекува
ќе те сакам довека
ниедно сеќаваwе немам без тебе

Рефрен:
Усни да ти бакнувам
Нежно да те прегрнам
да ти признам, qубена, дека си ми се
Срце не се лекува
ќе те сакам довека
и ниедно сеќаваwе немам без тебе
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Пон Јун 23, 2008 1:39 am

POLSKO CVEKE

Kako ptica v'maj ke sleta
kaj vljubenite,blaze im
a,nie kade sme ,
kako srce pozur cveta
vo moeto si ,i najmila
i prokleta ti

Polsko cveke
mlad neka me pokrie
dusa nek 'mi ljubat oblaci
koga nekes ti ,
kamo sreka da mi zgasnat ocive
ako vrz tebe se poslani tugi baknezi

Lesno i vo cest i Boga
da se zakolnam,
kako krvta da ja pregazam
zenski solzi nebo gleda,
no ke zapise samo koga mas ke zaplace

Polsko cveke
mlad neka me pokrie
dusa nek'mi ljubat oblaci
koga nekes ti,
kamo sreka da mi zgasnat ocive
ako vrz tebe se poslani tugi baknezi
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Пон Јун 23, 2008 1:50 am

GROMOVI NA DUSA

Magla pak me pokriva
mirisa na nevolja
nokva sum ti taka sam
ulici nakisnati
prozorci rasplakani
kade li si bar da znam
od nebo nek'se spustat
i gromovi na dusa
samo da ti slusnam glas
priznavam pred svetot
ke go minam vekot
da te najdam radi nas

Nemozam od tebe da ozdravam
seta ljubov dur sum ziv
na tebe ja potrosiv
svetot moj minus tebe vo nego
ona sto ke ostane malku e

Od nebo nek' se spustat
i gromovi na dusa
samo da ti slusnam glas
priznavam pred svetot
ke go minam vekot
da te najdam radi nas

Nemozam od tebe da ozdravam
seta ljubov dur sum ziv
na tebe ja potrosiv
svetot moj minus tebe vo nego
ona sto ke ostane malku e
malku e....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Пон Јун 23, 2008 12:12 pm

МАЛЕЧКА

Адреса не знам ни број, каде си ти
а јас сум се уште твој, каде си
Љубов ме гризе, малечка
вака заборавен
откачен, отфрлен
живеам од спомени.

Рефрен:
Срцата полни, а утрото ѕвони
со љубовен звук, еден за друг
и како празник секој почнуваше ден
Бакнежи, прегратки, очи насмеани
Помниш ли сe што имавме
премногу среќа за да ни потрае.


Минливо и потрошно за тебе сум
потстанар во срцето, на крај на ум
љубов ме гори, малечка
признавам виновен
повреден, победен
живеам од спомени

Рефрен:
Срцата полни, а утрото ѕвони
со љубовен звук, еден за друг
и како празник секој почнуваше ден
Бакнежи, прегратки, очи насмеани
Помниш ли се што имавме
премногу среќа за да ни потрае х2
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Вто Јун 24, 2008 12:26 pm

НАЈ,НАЈ

Чекорев по нејна улица како блажен месечар
и со стапки среќата ја мерев
Мислата ми годеше, колку ли уживаше
мојта драга синоќа со мене

Есенските дождови наполниле олуци
се е влажно, а во душа гори
Колку среќа небеска во крвта моја балканска
таква среќа дури страв ми створи

Рефрен:
Дај, дај ми свои усни да ги љубам
Нај, нај, се до зори злато мое
Рај, рај е покрај тебе штом те сакам
Знај, знај, се ми годи безмерно

Дај, дај ми свои крила јас да летнам
Нај, нај, се до зори злато мое
Рај, рај, во твојте очи yвезди бројам
Крај, крај не ќе дојде никогаш

Застанав пред твојта капија срцето да го напијам
да се смири трепетна рака
Врз неа заспала свила разлеана
дали знае колку ја сакам

В постела гушнати излишни се зборови
затварам очи, сонувам во боја
Кога ја допирам и се краде воздишка
сиот свет запира

Рефрен:
Дај, дај ми свои усни да ги љубам
Нај, нај, се до зори злато мое
Рај, рај е покрај тебе штом те сакам
Знај, знај, се ми годи безмерно

Дај, дај ми свои крила јас да летнам
Нај, нај, се до зори злато мое
Рај, рај, во твојте очи ѕвезди бројам
Крај, крај не ќе дојде никогаш
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Вто Јун 24, 2008 12:29 pm

Zao mi je

Zao mi je
Tek sad sam sve
O tebi naucio
A najvise zao mi je
Zalud sam te ucio

I da volis do neba
I da prastas kad treba

Refren:
Sta sam to stvorio
Za sta se borio
da njemu bolja vratis se
On je to cekao
Ni hvala nije rekao
Sta sam to stvorio
Zasta se borio
Za poljubac i laku noc
I da pamtim bez sna
tu nasu zadnju noc

Zao mi je
Pale su sve
Maske tvoje prevare
Htela si lijek
samo za bol
Ali ne za zauvjek.

Kad te on nije htjeo
Samo ja sam te smeo.

Refren:
Sta sam to stvorio
Za sta se borio
da njemu bolja vratis se
On je to cekao
Ni hvala nije rekao
Sta sam to stvorio
Zasta se borio
Za poljubac i laku noc
I da pamtim bez sna
tu nasu zadnju noc

Refren2:
Sta sam to stvorio
Za sta se borio
da njemu bolja vratis se
On je to cekao
Ni hvala nije rekao

I da pamtim bez sna
tu nasu zadnju noc x2
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Вто Јун 24, 2008 12:33 pm

THIS WORLD

Sometimes you hear in the latest news,
Children are abused, oh, no, Lord!
Sometimes you find another war,
Sometimes you feel there’s no shore for
the only boat we have, hmmm.

Sometimes we need some place,
Where no one has to blame
For all we have to fear of,
Where no pollution has to live,
Where children begin to reign!

This world is one,
We don’t have another one,
This is only place to be,
All the people have to see, X2

This world is one!

Sometimes you feel another door,
where the people have much more
To do for our earth.

This is human factory,
Children’s personality should be the
Greatest faith of all.
We don’t need the Neverland,
We just need to understand this world!

This world is one,
We don’t have another one,
This is only place to be,
All the people have to see. X2

This world is one !

No more tears, no more fears,
No more troubles to anyone,
This world is one… x2


Последната промена е направена од rozeta193 на Вто Јун 24, 2008 12:36 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Вто Јун 24, 2008 12:34 pm

Krajnje vrijeme

Tose:
Ljudi mi se javljaju
A ja neznam ni dali ih poznajem
U masi drugih glasova
Jedino tvoj muk prepoznajem
Neznam dali sam to ovdje ja
Ili je sve ovo san
Vidim te, a nisi tu
U tebi svijet je maskiran
Kako da te nadjem

Refren:
Krajnje vrijeme je da
Neku drugu zavolim
Krajnje vrijeme je da
Da mi svane
Krajnje vrijeme je da
Stari kompas promjenim
Krajnje vrijeme je da
Krenem dalje
U novo svitanje

Anja:
Lazima kupi li smo mir
Srebrom i zlatom skoro svaki hir, svaki hir,
A ljubav se ne kupuje
Tamo gdje se i vrijeme prodaje, prodaje
I ko da sada bude pametan,
Kad je lakse biti lud
Hiljadu je raskrsca
A ja sa sobom neznam kud
Kako da te nadzem

Refren:
Krajnje vrijeme je da
Nekog drugog zavolim
Krajnje vrijeme je da
Da mi svane
Krajnje vrijeme je da
Stari kompas promjenim
Krajnje vrijeme je da
Krenem dalje
Krajnje vrijeme je da
Neku drugu zavolim
Krajnje vrijeme je da
Da mi svane
Krajnje vrijeme je da
Stari kompas promjenim
Krajnje vrijeme je da
Krenem dalje
U novo svitanje

Muzika: Ales Klinar
Tekst: Marina Tucakovic
Aranzman: A.Klinar, F. Zabukovec
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: По тебе   Пон Јун 30, 2008 10:25 pm

LAGALA NAS MALA

TOSE
Hej, tko si sad` ti?
Otkud s tobom moja djevojka

TONI
Hej, a koji si ti?
I otkud ona tebe zna

TOSE
Vidim sprema se lom
Slomit` cu te ako si s njom

TONI
Neces gledat` taj film
Kad` ti opis promijenim

ZAJEDNO
Lagala nas mala
Presla k`o budale
Igrala je igru
Sa njom nema sale

Jos i danas laze
Da sam bio prvi
Igrala je igru
To joj je u krvi x2

TOSE
Toni lupas k`o lav
Nikad nisam bio tako plav

TONI
Tose imas krose
Boli glava, boli me

TOSE
Ma nek` ide do vraga sve,
Jer ima zena, mogu bez nje

TONI
Pricekaj malo, idem i ja
Dosta mi je nevolja

REF: Lagala nas mala... x2

REF: Lagala nas mala... x2
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: По тебе   

Вратете се на почетокот Go down
 
По тебе
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мултимедија :: Албуми :: Текстови-
Отиди до: