HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Божилак

Go down 
АвторПорака
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Божилак   Пет Јун 20, 2008 5:57 pm

МАЈКА НА МАРИКА ДУМАШЕ

Мајка на Марика думаше:
Марике ќерко Марике,
земи го ќерко Ѓорѓија,
Ѓорѓија први бекрија.

Послуша Марика мајка си
зеде го Ѓорѓи бекрија.
Ѓорѓи на Марика думаше:
Марике либе Марике.

Нова се крчма отвора
мене ме канат да идам.
Сефтето да им направам,
фирмата да им напишам.

Ене го Ѓорѓи кај иде,
девет му зурли свиреа,
девет му зурли свиреа,
десет тапани чукаа.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Саб Јун 21, 2008 12:15 pm

ЗАЈДИ ,ЗАЈДИ ЈАСНО СОНЦЕ

Зајди,зaјди јасно сонце,
Зајди,помрачи се,
И ти јасна ле месечино,
Зајди удави се.

Црнеј горо,црнеј сестро,
Двајца да црнејме,
Ти за твојте лисја ле горо,
Јас за мојта младост.

Твојте лисја,горо сестро,
Пак ќе ти се вратат,
Мојта младост горо ле сестро,
Нема да се врати.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Саб Јун 21, 2008 7:39 pm

DEJGIDI LUDI MLADI GODINI

Dejgidi ludi mladi godini
letnavte kako sivi galabi

Barem se ergen mamo nasetav
niz taja vlaska zemja bogata

Vlainki momi , mamo zaljubiv
vlainki momi mamo zaljubiv

I kara vlaski mamo nevesti
i,kara vlaski mamo nevesti
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Саб Јун 21, 2008 7:44 pm

JOVANO,JOVANKE

Jovano,Jovanke
kraj vardarot sedis mori
belo platno belis,belo platno
belis duso ,se nagore gledas

Jovano,Jovanke
jas te tebe cekav mori doma da mi dojdes,
a, ti ne doagas duso ,srce moe Jovano

Jovano,Jovanke
tvojata majka mori
tebe ne te pusta
kaj mene da dojdes,
srce moe Jovano
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Саб Јун 21, 2008 7:58 pm

MORE SOKOL PIE

More,sokol pie,voda na vardarot
Jane,Jane le belo grlo
Jane ,Jane le krotko jagne

More oj sokole,ti junacko pile
more,ne li vide
junak da pomine
Jane,Jane le belo grlo
Jane,Jane le krotko jagne

Junak da pomine
z'devet luti rani,
z'devet luti rani ,site kursumlii

Jane,Jane le belo grlo
Jane,Jane le krotko jagne

A,deseta rana so noz probodena,
Jane,Jane le belo grlo
Jane,Jane le krotko jagne
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Саб Јун 21, 2008 8:06 pm

SO MAKI SUM SE RODIL

So maki sum se rodil jas
so zalost i jas ke si umram

Makite da mi gi napisete
ozgora na grobot moj

Ke se kacam na planina
ke slezam v'crni temni pesteri
ocite da mi paraldisaat
sonceto da ne go vidam
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Нед Јун 22, 2008 9:35 am

Бор садила мома Евгенија

Бор садила мома Евгенија,
Бор садила , ем Бога молила.
Бор садила мома Евгенија,
Бор садила , ем бога молила.
Дај ми Боже бор да ми порасне,
Да се качам на борови вејки.
Дај ми Боже бор да ми порасне,
Да се качам на борови вејки.
Да здогледам сред море гемија,
Во гемија-окован делија.
Да здогледам сред море гемија,
Во гемија-окован делија.
Парче сечам , соколи си ранам,
Парче сечам , соколи си ранам,
Солзи леам , вода ги напивам.
Парче сечам , солзи леам
Соколи си ранам
Солзи леам , вода ги напивам.
Бор садила, ем Бога молила.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Eli
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 416
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : СЛУШАЈ МЕ МЕНЕ
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Пон Јун 23, 2008 3:15 pm

Nveasta jilosa

Tsi nj-eshci nveasta
Ahat jilosa, sh-cu mare dor?
Ti-cai jileshci?
Sh-ahat uhtedza?
Sh-lacarnje veshci pi tu ubor?

Maca mi-ntreghi, io va tsa-spunu
Io nj-avem gione, sh-multu mi-vrea
Tu xeane greale, nas anj-si duse,
Sh-mine anj-armashu laia fara di nas.

Carte nj-u loi, sh-tu carte scrie
Io nj-escu landzit, sh-cu mare dor
Ti tine nveasta, sh-featile a noastre
Ti laia dada, sh-frate cu sor.


НАЖАЛЕНА НЕВЕСТА

Што си ми душо ти толку тажна
ти толку тажна со голем бол
за кого жалиш за кого толку плачеш
..........
Штом ме прашуваш јас ке ти кажам
јас си имав момче и многу ме сакаше
в туѓина тешка тој си замина
и мене ме остави да тагувам
..........
Го земав писмото, во писмото пишува
јас сум болен со голема болка
за тебе невесто и за нашите ќерки
за старата мајка и за братот
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Вто Јун 24, 2008 12:38 am

АКО ОДАМ ВО БИТОЛА


Ако одам во Битола,
ќе прошетам по Широк Сокак,
а на Дембел Чаршија
кафе ќе се напијам,
младост мило ќе си спомињам.
А на Дембел Чаршија
кафе ќе се напијам,
младост мило ќе си спомињам.

(2х)
Еј, мори моме,
како да речам,
за Солуна, за Стамбола,
неја не давам.

Ако одам во Битола,
ќе нарачам до три пајтона,
први мене ќе носи,
в други чалгии ќе свират,
в трети товар мерак ќе носам.

(2х)
Еј, мори моме,
како да речам,
за Солуна, за Стамбола,
неја не давам.

За Солуна, за Стамбола,
Битола не давам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Вто Јун 24, 2008 6:14 am

SE POSVRSHI SERBEZ DONKA


Se posvrshi serbez Donka,
se posvrshi serbez Donka,
tralalala-la-la-la-la-la,
serbez Donka na Jarickovi,
tralalala-la-la-la-la-la,
serbez Donka na Jarickovi.

Se sobrale komshiite,
se sobrale komshiite,
tralalala-la-la-la-la-la,
komsiite, drugarkite,
tralalala-la-la-la-la-la,
komsiite, drugarkite.

Airlija serbez Donke,
airlija serbez Donke!
Tralalala-la-la-la-la-la,
airlija svrsuvackata!
tralalala-la-la-la-la-la,
airlija svrsuvackata!

Ne vikajte airlija,
ne vikajte airlija,
tralalala-la-la-la-la-la,
tuk recete na majka mi,
tralalala-la-la-la-la-la,
tuk recete na majka mi

Sto me dade na daleku,
sto me dade na daleku,
tralalala-la-la-la-la-la,
na daleku preku Vardar,
tralalala-la-la-la-la-la,
na daleku preku Vardar.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Вто Јун 24, 2008 6:16 am

Si zaljubiv edno mome

Si zaljubiv edno mome
Od malecko do golemo
Dojde vreme da go zemam
Of aman, aman, padna mome se razbole.

Jas otidov da ja vidam
Mi pobara ponadica
Mi pobara ponadica of aman, aman
Zolta dunja, belo grozje.

Koga dojdov da ja zemam
Sretnav mome na nosilo
Belo lice potemneto of aman,aman
Crni oci zatvoreni.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Вто Јун 24, 2008 12:05 pm

Учи ме мајко, карај ме


Учи ме, мајко, карај ме
како да ја земам Лилјана,
Лилјана мома убава,
Лилјана тенка, висока,
Лилјана ситен босилок,
Лилјана една на мајка.

Учам те, синко, карам те,
повикај триста мајстори,
направи чешма шарена,
наврати вода студена,
сите селани ќе дојдат
и Лилјанини другарки,
ем сите калеш невести,
белким Лилјана ќе дојде.

Послуша Стојан мајка си,
повика триста мајстори,
направи чешма шарена,
наврати вода студена,
сите селани дојдоа
и Лилјанини другарки,
ем сите калеш невести,
кучка Лилјана не дојде
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Сре Јун 25, 2008 12:03 am

НЕ СИ ГО ПРОДАВАЈ КОЉО ЧИФЛИКОТ

Не си го продавај Кољо чифликот
Мама не ме дава Кољо за тебе
По меани одиш Кољо
Рујно вино пиеш
Дома рано не си одиш да спиеш
(2x)
Колку ти чини Кољо чифликот
Толку ми чини Кољо меракот
Колку ти чини Кољо чифликот
Толку ми чини Кољо грлото
По меани одиш Кољо
Рујно вино пиеш
Дома рано не си одиш да спиеш
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Божилак   Нед Јун 29, 2008 1:06 am

KALES ANGJA

Ajde slusaj slusaj,kales bre Angjo
sto tambura sviri,tamburata sviri
kales bre Angjo,anama da bides
anama da bides,kales bre Angjo
zoltici da brois
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Божилак   

Вратете се на почетокот Go down
 
Божилак
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мултимедија :: Албуми :: Текстови-
Отиди до: