HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next

.
ne
0%
 0% [ 0 ]
da
100%
 100% [ 16 ]
Општо гласови : 16
 

АвторПорака
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Вто Јун 24, 2008 8:03 pm

Ulica vo naselbata Aerodrom ke se vika TODOR PROESKI-TOSE,ova pred nekplku minuti go slusnav na vesti.vo sekoj slucaj golema blagodarnost do gradonacalnikot i negovite sovetnici za ovoj usvoen predlog-imenuvanje na ulica so imeto na nasata legenda TOSE!BRAVO
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Вто Јун 24, 2008 8:07 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Вто Јун 24, 2008 8:27 pm

.Улицата кај ОУ Лазо Ангеловски во општина Аеродром ќе се вика Тоше Проески

“Тодор Проески Тоше”. Вака ќе се преименува т.н. детска улица од булеварот Србија до основното училиште “Лазо Ангеловски” во општина Аеродром. Советниците на општина Аеродром оваа одлука едногласно ја изгласаа на денешната седница на Советот која се одржа во детското одморалиште “Шула Мина” во Крушево. Општината денеска го додели и решението донесено на минатата седница за донација на 100.000 денари наменети за изградба на манастирот Преображение.

- Таа донација што ја дадовме за манастирот е побргу да се изгради за да има голема посетеност и од другите држави - изјави Сашо Петковски, претседател на Совет на о. Аеродром.

Покрај преименувањето на детската улица предвидени се и други содржини во знакот на Тоше.

- Во таа улица направивме катче во кое ќе има биста на Тоше. Ќе имаме едно катче во кое ќе поставиме контејнер во кој ќе може децата што ќе ги пишуваат своите песнички за Тоше да ги оставаат - рече Југослав Зиберовски, заменик градоначалник на о. Аеродром.

Советниците побараа сите активности да бидат преточени во посебна програма.


- Да го задолжиме градоначалникот и комисија за култура да изготви комплетна програма за сите активности и придружна манифестација која ќе и даде свечена димензија на таа улица. По изгласување дополнително сите активности да се дооформат - изјави Бранко Ѓорчев, советник.

Советниците на општина Аеродром денеска го посетија и гробот на Тоше.
....Ова е кај мене во Ново Лисиче......јееееееееее...... ..... ...фала богу да почнат од нешто....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Чет Јун 26, 2008 7:25 pm

Е да може во секоја населба ..по една таква улица...

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Чет Јун 26, 2008 8:47 pm

еј баш ми е мило

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Moni
Член
Член
avatar

Број на мислења : 240
Age : 27
Локација : Stip
опис: : Тоше засекогаш
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 3:18 am

Еј што убаво да живееш на улица ''Тодор Проески Тоше''
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 3:21 am

Moni напиша:
Еј што убаво да живееш на улица ''Тодор Проески Тоше''


.... ....сакам...али еве ќе имам на 10м од мене.......
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 3:21 am

aleksandra напиша:
Moni напиша:
Еј што убаво да живееш на улица ''Тодор Проески Тоше''


.... ....сакам...али еве ќе имам на 10м од мене.......
Примаш гости????

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 3:22 am

Tvojata senka напиша:
aleksandra напиша:
Moni напиша:
Еј што убаво да живееш на улица ''Тодор Проески Тоше''


.... ....сакам...али еве ќе имам на 10м од мене.......
Примаш гости????

обавезно....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 3:24 am

Супееееееер....
Сите кај александра...

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 3:26 am

...готово ве чекам сите...само нека се вика конечно по Тошенце и се збираме сите....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 3:29 am

aleksandra напиша:
...готово ве чекам сите...само нека се вика конечно по Тошенце и се збираме сите....
Па какви манифестации ќе праиме...па какви читања...
Се во име на Тошенце...

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 3:33 am

охохоооо..... ....само нека збрзнат што е ова ко баби се..... .....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ninadb
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 25
Age : 27
Локација : prilep, makedonija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 3:17 pm

http://dnevnik.hr/showbizz/glazba/tose-proeski-dobiva-ulicu.html
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 4:28 pm

конечно почна некој, само сега ние да продолзиме и да успееме со билбордот... и обавезно ке дојдеме на гости александра

_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 9:14 pm

da navistina ova e za pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 9:20 pm

aleksandra напиша:
...готово ве чекам сите...само нека се вика конечно по Тошенце и се збираме сите....
Je li treba odmah rezervisati mjesto?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 9:40 pm

...за тебе има секогаш....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
emi
Член
Член
avatar

Број на мислења : 86
Локација : skopje
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-21

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Пет Јун 27, 2008 11:41 pm

eee luge ova se e ubavo, najubavo.Tose zasluzuva i mn. poveke.SAMO ON DA BESE TUKA !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Саб Јун 28, 2008 11:02 am

aleksandra напиша:
...за тебе има секогаш....
Hvala. Hvala. Da znas da te drzim za rijec!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Саб Јун 28, 2008 3:04 pm

LudaMala напиша:
aleksandra напиша:
...за тебе има секогаш....
Hvala. Hvala. Da znas da te drzim za rijec!

....договорено..... ....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
zorana
Член
Член
avatar

Број на мислења : 780
Age : 26
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : TOSEMANKA
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-06-24

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Чет Jул 03, 2008 1:54 am

yess kone4no da se vidi deka pravat nesho za TOSE i deka ne go zaboravile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Сре Jул 09, 2008 11:20 pm

http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=68784
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Чет Aвг 14, 2008 12:58 pm

Легендата заслужува легендарен спомен-паркИзгледот на новата улица Тоше Проески" во населбата Ново Лисиче треба да има уникатно архитектонско решение што ќе се бара преку конкурс. Општина Аеродром ги повика сите заинтересирани да аплицираат најдоцна до 1 октомври годинава. Конкурсот е општ, анонимен, со право на учество на правни и физички лица кои се државјани на Република Македонија. Деталите и условите од конкурсот може да се прочитаат на општинската интернет-страница њњњ.аеродром.гов.мк , а тендерската документација може да се подигне во просториите на Општина Аеродром.
- Покрај партерното уредување на пешачката улица што беше позната како детска улица, треба да содржи и спомен-парк посветен на Тоше Проески, со културно-рекреативни содржини и пејзажна архитектура. Предлозите треба да содржат решенија за партерно уредување, мини скверови, пејзажно уредување, културни и спортско-рекреативни пунктови, фонтана, скулптура, урбана опрема, како и соодветно осветлување на просторот и изложбен дел. Првата награда за најдоброто решение изнесува 150.000 денари, вториот најдобар труд ќе се награди со 90.000, а третиот со 60.000 денари - информираат одговорните од општина Аеродром.
Во спомен на трагично загинатиот македонски пејач, Општина Аеродром во јуни годинава одлучи Детската улица да ја преименува во улица "Тоше Проески". Скопјани со задоволство ја прифатија оваа иницијатива. Нивниот најчест коментар е "Легендата заслужува легендарен спомен-парк".http://www.vecer.com.mk/?ItemID=3D70F1255B943845B4273BCDA44E11B6

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   Чет Aвг 14, 2008 5:30 pm

Toa e ubavo navistina zasluzuva
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI   

Вратете се на почетокот Go down
 
ULICA KE SE IMENUVA PO NASATA ZVESDA TODOR PROESKI
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Форум :: Околу форумот-
Отиди до: