HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Крушево

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Пет Aвг 15, 2008 9:13 pm

http://kumanovoonline.net/kuonline/files/imgs/d_vujadinovic/krusevo3.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Aвг 19, 2008 2:21 am

ah....sonce moe ...zasekogas vo moeto srce....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
sesy
Член
Член
avatar

Број на мислења : 134
Age : 38
Локација : Hrvatska
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-22

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Aвг 19, 2008 4:50 pmВратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://toseproeski.forumotion.com/index.htm
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Чет Aвг 21, 2008 10:06 pmВратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Чет Aвг 21, 2008 10:09 pm
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Чет Aвг 21, 2008 10:12 pmВратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Нед Aвг 24, 2008 4:46 pm

Пуштен во употреба патот до манастирот „Свето Преображение“

Крушево, 23 август (МИА) - Аманетот е исполнет. Една од желбите на нашиот Тоше Проески заживеа со денешното пушатње во употреба на патот до манастирот „Свето Преображение“ над Крушево за чија изградба Тоше безрезервно се залагаше и каде ги црпеше својот духовен мир и спокојство.

Ова денеска го истакна премиерт Никола Груевски при пуштањето во употреба на патот до манастирот. Патот долг три километри и широк 5,5 метри го градеше хрватската компанија „Конструктор инженеринг“ со средства од Министерството за транспорт и врски на Република Македонија.

- Денешното пуштање на патот на симболичен начин го отвораме патот кон вербата, како предуслов за вградување на моралот во нашиот систем на вредности. Тоа најдобро го знаеше Тоше. Беше голем верник и човек со високи морални клвалитети. Неговото дело ја потврдува неговата личност и претставува пример кој треба да го следиме во изградбата на потолерантно и похумано општество кое ќе се темели на љубовта, почитта, солидарноста и несебичноста, на чесноста и искреноста, рече Груевски пред големиот број верници и граѓани кои и денеска, неколку дена по празникот Свето Преображение, повторно се собраа за да го одбележат остварувањето на сонот на Тоше.

- Тоше имаше голема желба да го обнови овој манастир за да ја зајакне вербата во Бога кај младите. Следејќи го неговото хумано дело, многу од нас дојдоа да дадат свој придонес во забрзувањето на обновата на манастирот, покажувајќи дека сплотеноста секогаш води до Бога за реализација на зацртаната цел, нагласи Груевски потсетувајќи се на последната средба со Тоше три недели пред несреќата и за дадениот аманет.

- Тогаш беше даден аманет дека ќе се заложам да го изградиме патот до манастирот. Аманетот се исполни. Со овој пат изградивме и пат кој ќе не носи до споменот за Тоше и до неговото дело, а ние ќе придонесеме за да ја зацрвстиме нашата волја да продолжиме по чекорите на Тоше во изградба на земја со посреќни граѓани, истакна претседателот на Владата.

Лентата со која официјално беше пуштен патот во употреба, Груевски ја пресече со чичкото на Тоше, Анастас Проески. Премиерот и министрите за транспорт и врски и за култура Миле Јанакиевски и Елизабета Канчевска-Милевска се помолија и запалија свеќи во манастирската црква и пред сликата на Тоше. За спокој на Тоше и во чест на изградбата на патот, владината делегација присуствуваше и на манастирскиот ручек.http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/463744/index.html

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Пон Сеп 01, 2008 10:35 pmKRUSEVO GRADOT NA UBAVINITE!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Сеп 23, 2008 9:36 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Саб Сеп 27, 2008 8:57 pm

http://www.putovanja.info/sr/moja_foto_tura/galerija/1990/1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Пон Окт 06, 2008 3:03 am

Крушево главна дестинација за фановите на Тоше


И по една година од смртта на Тоше, Крушево не може да се оддели од плачот и болката за трагичната загуба на нашата најголема ѕвезда.

Родниот град на Тоше и денеска беше главната дестинација на неговите фанови кои организирано од цела Македонија дојдоа да му оддадат почит. Ќе го паметат како човекот со најголемо срце во светот.

Посетен беше и манастирот „Свето Преображение“, на чија изградба Тоше работеше целиот свој живот. Таму се прават последните подготовки во црквата за поставувањето на огромниот иконостас од мермер.

Во центарот на Крушево е поставен голем видео бим, каде граѓаните во живо ќе можат да го проследат концертот кој во чест на Тоше вечерва ќе се одржи на Градскиот стадион во Скопје, а дел од нив заминаа за главниот град.

„Фондацијата организира од Крушево 7 автобуси. Превозот е бесплатен“, рече Кире Аврамоски од општина Крушево.

Поставувањето на камен темелникот за спомен куќата на Тоше ќе се случи на 25 јануари, на неговиот роденден.

„По тој повод поднесена е иницијатива до министерството за труд и социјална политика, роденденот на Тоше да се прогласи за национален ден на хуманоста во Република Македонија“, изјави Илија Иваноски портпарол на Фондација Тоше Проески.

Иако Тоше не е повеќе меѓу нас, засекогаш ќе останат неговата насмевка, аманетот за хуманост, верба во бога и љубов кон сите. Со неговата реченица „сите ве сакам“, која извира од секоја негова слика, од секој поставен билборд во Крушево.

www.a1.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Пон Окт 20, 2008 11:26 am

Тоше Проески

Маратонците се поклонија на гробот на поп-иконатаПо пристигнувањето во Крушево, маратонците го посетија вечното почивалиште

Дваесет и шест маратонци, учесници во еден од најдолгите маратони, кој на 16 октомври точно во 6,20 часот стартуваше од Нова Градишка, Хрватска, вчера напладне пристигнаа во родното место на Тоше Проески, Крушево. Маратонците, кои поделени во четири групи трчаа без прекин 80 часа на релација Нова Градишка – Крушево и минаа повеќе од 1.000 км, беа пречекани од страна на претставници на Фондацијата „Тоше Проески - Крушево“ кои им доделија посебни благодарници и медали за големиот подвиг.

„Сите 26 маратонци стасаа здрави и живи во Крушево, а по пат, во градовите низ кои минуваа, им беа организирани убави дочеци од страна на фановите на Тоше“, ни изјави Андреј Николоски, извршен директор на Фондацијата „Тоше Проески“.

По пристигнувањето во Крушево, маратонците го посетија вечното почивалиште на македонската ѕвезда, се поклонија и положија цвеќе, а потоа во попладневните часови продолжија кон манастирот „Св. Преображение“.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7D5CD2FC81C304408EC4EF22B39D3884
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Пон Окт 20, 2008 12:00 pm

1.100 километри во чест на Тоше

26-те македонски маратонци го постигнаа херојскиот подвиг. Денеска пристигнаа во Крушево трчајќи во чест на Тоше над 1.100 километри, од Нова Градишка до тука за само 78 часа.

Заради безбедност, планираната маршута била продолжена за 200 километри бидејќи не трчале по автопат. Иако било тешко, бидејќи воопшто не спиеле, трчале и дење и ноќе, ги водела мислата дека тоа го прават за човекот кој ги сакаше сите.

„Се трчаше 24 часа непрекинато, ноќите беа долги, но знаевме за што сме тргнати и затоа го завршивме тоа што сакавме“, вели Сашо Даневски, маратонец.

„Беше тешко, но целата маршута понесени со Тоше лесно ја истрчавме“, рече Трпе Мартиноски, маратонец.

Испомешани чувства на радост, за успехот на маратонот и на тага, за смртта на Тоше. Не може да ги запрат солзите.

„Тоше беше ѕвезда и ќе остане ѕвезда, благодарение на неговата светлина која ни ја даде стигнавме тука во Крушево“, изјави Ѓоко Лазаревски, маратонец.

Во Крушево ги пречекаа голем број граѓани и Фондацијата „Тоше Проески“.

„Сите фанови во Нова Градишка, низ сите места кои помина маратонот беше несебично поддржан од фановите на Тоше“, истакна Андреј Николоски, директор на Фондација „Тоше Проески“.

Свој мини маратон направи и Тони Ангелески, кој со велосипед возеше денеска од Скопје до Крушево.

„На Тоше треба да му се возврати за сите добри дела кои ги правеше, бараме секој од нас малку да се потруди и да му возврати“, вели Тони Ангелески, велосипедист.

Се планира од в година овој маратон да биде традиционален.

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
grkovicvanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 701
Age : 25
Локација : Srbija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Сре Окт 22, 2008 4:04 pm

https://redcdn.net/ihimizer/img444/5281/80821080waikpda7macedontk9.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img517/6899/krusevopanoramapi7.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img526/1508/krusevovlezhc5.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Сре Окт 22, 2008 5:51 pm

Ti blagodaram za slikite KRUSEVO E NAVISTINA PREUBAV GRAD!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
grkovicvanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 701
Age : 25
Локација : Srbija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Сре Окт 22, 2008 6:09 pm

Nema na cemu!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
grkovicvanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 701
Age : 25
Локација : Srbija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Сре Окт 22, 2008 6:20 pm

https://redcdn.net/ihimizer/img126/2856/2084351497275f570576rs7.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img158/6587/2084351503ca7194674cku0.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img401/2183/212784746371c026acfddx4.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Нед Ное 02, 2008 10:42 pmKе може ли некоj да напише какво пишува на гитара, дека струните закриват некоj редове и не се чете напишаното

Мерси !

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Пон Ное 03, 2008 3:32 am

Тоше живееше со големо срце полно со љубов,кое го раздели на секому, а сега разделеното срце живее за него. и додека тоа живее , ќе живее и тој во нас.
Вера , љубов и визија...иднината во овој живот
толку можев да прочитам и разберам...се надевам ти помогнав

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Пон Ное 03, 2008 7:09 am


_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Дек 09, 2008 5:01 pm

Izgradi će se krst u čast Proeskog

Fondacija "Todor Proeski"
ispuni će želju poginule megazvjezde za igradnju 33,5 metra visokog
krsta u Kruševu. Krst će biti postavjlen na brdu na 1.650 m. nadmorske
visine, udaljen samo 100 m. iz manastira "Preobraženie". Visina krsta
simbolizira godine Isusa Hrista pred njegovog raspnuča. -Dok smo radili
na izgradnju manastira, zajedno sa Tošom penjali smo se na brdu da bi
smo se odmorili. Ovo mesto mu je bilo omiljeno jer se odavde vidi pola
Makedonije. Toše je stajao na vrhu, širio je ruke kao krst i govorio
je:"Kakva lepota! Tu ćemo izgraditi krst da gledamo našu preljepu
Makedoniju!"-kaže Slaven Risteski, zet pokojne megazvjezde. Predlog o
izgradnju krsta će razgledavati i koordinativno telo koje se brine za
zaštitu lika i dela Proeskog. Uskoro će biti poznate i detalje o
početku njegove izgradnje. Fondacija "Todor Proeski" oficijalno je
započela sa radom 25 januara, na dan rođendana tragično poginulog
pjevača. Ima dvije kancelarije, u Kruševu i u Skoplju.

Iskopana je rupa za temelje, tj. nije baš kopana, nego je bio
postavljen dinamit. I jedna zanimljivost glede "kopanja" rupe.. Naime,
kada je dinamit eksplodirao, iz rupe je izletjelo tisuće i tisuće
bubamara, ljudi koji su svjedočili prizoru kažu da nikada nisu vidjeli
nešto slično.. Pa kada spojite značenje bubamara s činjenicom da je
Toše odabrao baš to mjesto za križ... Zbilja nevjerojatno!!
Evo malo slikica za one koji nisu vidjeli:
Ovdje se rupa vidi iza manastira, izgleda kao mali vulkan...
https://redcdn.net/ihimizer/img354/9109/pict0458yo6.jpg
Pogled sa ceste...
https://redcdn.net/ihimizer/img177/4237/pict0812um3.jpg
Rupa izbliza.. Teško je dočarati koliko je velika kada nema ljudi sa strane.. Ali valjda se vidi na prethodnim slikama..
https://redcdn.net/ihimizer/img155/2121/pict0356wc2.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img252/1208/p8260717wz4.jpg

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Дек 16, 2008 3:26 pm

СЕ ЗАБРЕВТУВА НОВИОТ ПРОЕКТ ЗА КУЛТУРНО И ТУРИСТИЧКО ОЖИВУВАЊЕ
Форум за проектот "Крушево етно град"
На средбата ќе се информира и ќе се одржи работилница за првиот сегмент од реализацијата на проектот за културно и туристичко заживување на овој град, односно анимирање на крушевчани и нивно вклучување во проектот кој за првпат треба да се оСледниов викенд во Крушево ќе биде организиран Форум на кој ќе биде презентиран целосниот проект на т.н. туристичка револуција, наречен "Крушево етно град", чии иницијатори и главни организатори се Ранко Петровиќ - Буба мара и "Прима центар" од Скопје. Форумот, пак, на кој ќе присуствуваат како медијатори и градоначалничката на Крушево Лефкија Гаџоска, Љупчо Бубо - Каров, актерот Сашо Коцев, покрај градот, финансиски го поддржа и Министерството за економија на Република Македонија.
Како што не информираат од "Прима центарот", на овој форум, чиј централен дел е в недела ( од 13 часот), ќе се објасни конкретно првиот сегмент од проектот на културно и туристичко заживување на градот и на регионот пошироко, односно анимирање на крушевчани и нивно вклучување во проектот кој за првпат треба да се одржи следново лето, а за што се очекува и финансиска поддршка на Министерството за култура на Македонија.
"Со Форумот сакаме да почнеме да ги мобилизираме екипата и сите жители на Крушево. Ќе информираме како треба да се вклучат во него: жените од Крушево ќе ги шијат 'униформите' на комитите, се планираат од 400 до 800 униформи и слични историски костими за статистите ќsп ќе шетаат низ градот. Ќе организираме и работилници на кои понатаму ќе се информираат како да ги реновираат домовите, собите за туристичка понуда, особено во тие денови од летото кога ќе се организираат бројни културни настани во градот. Ќе има уште многу информации, па затоа ги повикуваме крушевчани и други гости од земјава на овој општонароден собир, за да ја почнеме туристичката револуција", вели популарниот Ранко кој себеси, на шега, се нарекува идеолог на револуцијата, додека за претседател на организацијата е промовиран Бубо Каров.
Целиот проект, кој веќе се забревтува, ќе добие во интензитет и во квалитет, вели Ранко, откако ќе бидат одобрени средствата од Министерството за култура, за кои се надеваат дека ќе ги добијат од програмата за 2009, како и од спонзорите што се заинтересирани овој голем проект да заживее веќе од следното лето.


http://vest.com.mk/default.asp?id=160959&idg=8&idb=2550&rubrika=Kultura

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Сре Дек 17, 2008 2:36 am

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Пон Дек 22, 2008 2:19 pm

ПРОЕКТ ЗА ПРВ ЕТНОГРАД НА БАЛКАНОТ

Крушевчани подготвуваат туристичко востание

Туристите што ќе го посетат Крушево ќе се чувствуваат како да се во 1903, бидејќи низ сокачињата ќе може да видат 1.000 комити, Турци, занаетчии и чорбаџииАко во 1903 година нашите предци можеле да кренат Илинденско востание, нашата генерација е таа што ќе крене туристичко востание. Без разлика на која политичка партија, вера и народност припаѓате, елајте, браќа и приклучете се во нашата идеја за поубаво и побогато Крушево. Ова е новиот Крушевски туристички манифест со кој иницијаторите на проектот „Крушево етноград“ го означија почетокот на активностите за туристичка преродба на Градот на револуцијата.

- Крушево во последно време е се' поиспустено. Главна цел е оживување на она што се случуваше пред повеќе од еден век. Имаме подготвено проект што предвидува од 5 јули до 13 август секој турист што ќе го посети местото да се почувствува како во времето кога се подготвувало Востанието. Крушевчани ќе бидат униформирани во комити, Турци, чорбаџии и занаетчии - објаснува Калиопи Бојчиновска, директор на Историскиот музеј во Крушево.

Се предвидува комитски алишта и народни носии да облечат околу 1.000 крушевчани. Костимите ќе ги шијат и ќе ги везат крушевските домаќинки, за што ќе добиваат финансиски надомест од државата. Со тие пари потоа ќе може да ги доуредат куќите и да пречекаат што повеќе гости.

- Машката свадбарска кошула стара 150 години ја зедовме како пример и сега изработуваме други како неа. Во неа, преку моделот и везовите е презентирано старото културно богатство на овој крај. Имаме порачки дури од странство и ја изработуваме рачно - изјави Спасијка Тасеска од здружението „Цвет“. Во градот како туристички атрактивни локации се очекува да се отворат старите леарници за куршуми, како и други историски места. Автор и идеолог на туристичкото востание е Ранко Петровиќ од Радио „Бубамара“, а како револуционер се наведува Љупчо Бубо Каров.

- Идејата е градот за седум години да заживее како туристичко место. Проектот е самоодржлив. Во почетокот ќе биде финансиран од Министерството за култура, но по три години ќе нема потреба од помош од државата. Самиот ќе се одржува и ќе врати трипати повеќе од парите што се вложени во него - смета Петровиќ.Со ова Крушево ќе стане град-музеј, а во неговата туристичка револуција ќе биде вклучено целото население.

- Во светот постојат етносела со четири-пет наменски куќи, каде што на вештачки начин се прикажува историјата. Но, ова ќе биде единствениот етноград на Балканот, каде што во автентичен амбиент ќе се прикаже минатото - додава идеологот на туристичкото востание. Покрај туристичка, ова треба да донесе и економска преродба на историското гратче што со години не добило адекватен туристички третман, а го задушуваат и економски проблеми како невработеноста.

- Крушево е инцидентно посетувано. Последнава година посетата беше поголема заради нашата легенда Тоше. Но, во стварноста, Крушево живееше и живее само 10 дена во годината, од 2 до 13 август. Годишно се остваруваат над 3.000 ноќевања - вели градоначалничката Лефкија Гаџовска. Етноградот се очекува да биде посетуван од 150.000 туристи, до 2014 да нема невработен крушевчанец, а цените на куќите да бидат трипати повисоки од сегашните.

ИНФО-Реприза на минатото

Без разлика на која политичка партија, вера и народност припаѓате, елајте, браќа и приклучете се во нашата идеја за поубаво и побогато Крушево, гласи новиот манифест за проектот „Крушево етноград“. Со цел да се направи атракција и да се привлечат што повеќе туристи, предвидено е крушевчани да носат комитски униформи, облека на Турци, чорбаџии и занаетчии од времето на Илинденското востание. Со проектот се планира етноградот да биде посетуван од 150.000 туристи годишно, до 2014 да нема невработен крушевчанец, а цените на куќите да бидат трипати повисоки од сегашните.

Жанета Здравковска


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=B53F7458B4D8064BADDAE70A37B8CDB0

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Јан 13, 2009 4:32 pm

http://www.visitkrusevo.com.mk/
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Крушево   

Вратете се на почетокот Go down
 
Крушево
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мултимедија :: Фотографии-
Отиди до: