HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Други новости во врска со Тоше

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Next
АвторПорака
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Родителите на Тоше пет дена во Ерусалим   Пет Jул 04, 2008 3:26 am

Доминика и Никола Проески го посетија светото место во Израел, а информацијата ни ја потврди Славен Ристески, зетот на македонската музичка легенда.
Последната духовна дестинација на Тоше Проески, вечниот Ерусалим, минатата недела ја посетија и неговите родители Доминика и Никола, а информацијата ни ја потврди Славен Ристески, зетот на легендарниот македонски пејач.Сите членови од потесното семејство на музичката легенда важат за големи верници. „Родителите на Тоше ја покажаа својата вистинска верба кога во најголемото искушение, кога го загубија своето дете, не покажаа никаков гнев“, потенцираа во една прилика претставници од Македонската православна црква.Израел беше едно од последните патувања на трагично починатата мегаѕвезда. Неговите блиски коментираа дека ова патување толку го воодушевило што рекол дека доживеал духовно прочистување што ќе го памети цел живот.Неговата сестра Дора во единственото интервју што го даде по смртта на Ангелот, нагласи дека Ерусалим била негова голема желба која приватно сакал да му се оствари.- По враќањето забележав многу промени. Стана позамислен и посериозен - изјави тогаш Ристеска.

превземено од http://www.kirilica.com.mk/
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Jул 04, 2008 3:28 am

...оф леле....душички....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
grkovicvanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 701
Age : 25
Локација : Srbija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Tosini roditelji 5 dana u Jerusalimu   Пет Jул 04, 2008 10:39 pm

Tošetovi roditelji 5 dana u Jeruzalemu

Domenika
i Nikola Proeski su posjetili sveto mjesto u Izraelu, a informaciju je
potvrdio Slaven Risteski, zet makedonske glazbene legendePosljednja
duhovna destinacija Tose Proeskog, vijecni Jeruzalem, gdje su prosli
tjedan posjetili i njegovi roditelji Domenika i Nikola, a informacija
je potvrdjena od Slavena Risteskog, zeta od legendarnog makedonskog
pjevaca.

Svi clanovi uze obitelji Tose Proeskog, veliki su vjernici.
Tosini
roditelji pokazali su svoju pravi vjeru u najvece iskusenje, kad su
izgubili svoje djete, nisu pokazali nikakav gnjev, potencirali su u
jednoj prilici iz makedonske pravoslavne crkve.“


Izrael je bio posljednje putovanje tragicno preminule mega – zvijezde.

Njegovi blizi su komentirali kako ga je ovo putovanje jako odusevilo i
da je rekao
kako je dozivjeo duhovno prociscenje sto ce pamtiti cijeli zivot.

Njegova
sestra Dora u posebnom intervju sto je rekla poslije smrti Angela,
naglasila je, Jeruzalem je bio njegova velika zelja, koju je zelio
osobno i ostvariti.


Po dolasku smo primjetili kako se promjenio. Postao je zamisljen i ozbiljan – izjavi tada Risteska.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Jул 08, 2008 10:21 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Jул 10, 2008 10:16 pm

Се подготвува документарец за Тоше на англиски

Менаџерката на трагично загинатата балканска мега-ѕвезда Тоше Проески – Љиљана Петровиќ, периодов е на релација Скопје – Загреб – Љубљана, каде со своите соработници работи на документарниот филм за Тоше Проески, кој ќе биде на англиски јазик. Нејзините планови се документарецот да биде прикажан на повеќе светски филмски фестивали, со цел пошироката јавност на глобално ниво да дознае кој всушност беше Тоше Проески.

Врзано за англискиот албум на легендарниот македонски музичар, Петровиќ открива дека миксот на песните е готов, но се уште не е прецизирано кога точно материјалот ќе биде објавен. Но, она што е особено интересно, а е врзано за тој проект, е тоа што Тоше Проески, заедно со Енди Рајт, ќе биде потпишан како ко-автор на четири композиции, и соработник на текст за една песна. Тоа само докажува дека Тоше беше сестрана личност.

Според неофицијалните најави, од изданијата врзани за Тоше, следува последниот концерт на нашиот ангел, одржан лани на Градскиот стадион во Скопје на 5. октомври. Иако во Србија периодов беа објавени и две CD компилации, постои мислење дека во Македонија е се уште рано за такво нешто. Во Србија исто така неодамна беше ре-објавено DVD од сараевскиот концерт на Тоше, од 2006-та година, кое првично беше наменето само за пазарот во Босна и Херцеговина.

Контроверзната книга Балканскиот ангел, објавена пред неколку месеци во Белград, која патем доживеа две изданија, е тотално распродадена, и веќе не може да се нарача ниту преку интернет...

MMM

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Jул 10, 2008 10:28 pm

... ...oва го има поставено веќе cherry...првиот пост... ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Jул 10, 2008 10:44 pm

aleksandra напиша:
... ...oва го има поставено веќе cherry...првиот пост... ...
Bas sum 4ora deneska...

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Jул 10, 2008 10:58 pm

Tvojata senka напиша:
aleksandra напиша:
... ...oва го има поставено веќе cherry...првиот пост... ...
Bas sum 4ora deneska...

....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Jул 29, 2008 3:37 am

Majica sa Tošinim likom moja sretna amajlija

Trenutno najbolji makedonski internacionalac, prvoklasni nogometaš sa velikim talentom Goran Pandev je nogometna zvijezda Makedonije, čovjek sa velikim srcem, neizmjernom skromnosti, uvijek spreman pomoći, neposredan, povučen koji trenutno igra u talijanskom "Laciju". Kažu da je veća zvijezda u svijetu, nego doma u rodnoj Strumici. Pored njega, Toše i Esma Redžepova i jos nekoliko njih makedonci prepoznaju u svijetu.
"Na jednoj utakmici u dresu "Lacija", kada je postigao gol, svukao si je dres i ispod nje nosio majicu sa likom naše najvece legende Toše Proeskog, iako je znao da ćes za to biti kažnjen?

Svi smo mi svjesni kolika je zvijezda Toše bio, kako ovdje tako i u inozemstvu. Ljudi nas u svijetu prepoznaju zahvaljujući njemu. On je napravio mnogo za sve nas. Ja sam imao mogućnost da ga upoznam u Engleskoj, na utakmici makedonske reprezentacije i imam sačuvane samo najlijepse riječi za njega. Sto god rekao sada bit će malo, falit će mi riječi. A to sa dresom desilo se spontano, to je bio sretan gol, kao da mi je Bog pomogao, a ujedno između Toše i Boga sve je povezano, znam da je bilo nesto više, neka viša sila. Od tog trenutka majicu sa Tošinim likom nosim stalno ona je moja sretna amajlija.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Jул 29, 2008 3:37 am

za Pandev....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Jул 29, 2008 8:23 pm

rozeta193 напиша:
Се само за Тоше

Taka e milo!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Jул 31, 2008 3:30 pm

НА ХР ТОП 20

Песните на Тоше и понатаму на врвот

Интересот за музиката на Тоше Проески и натаму е со несмален интензитет, а неговите песни ги освојуваат топ-листите. "The Hardest Thing" првата официјално пуштена песна од англискиот албум, што ќе биде пуштен наесен, повеќе од две недели е на врвот на MTV Adria, а слична е ситуацијата и со темите од неговото последно издание "Игри без граници".
На официјалната хрватска Топ 20 листа во делот за забавна музика синглот "Несаница" убедливо ја држи првата позиција. Со 1.139 гласа Тоше се наоѓа пред Данијела, Баруни, Северина, Мирослав Шкоро...
Во делот за поп и рок музика "The Hardest Thing" се наоѓа на третото место. Интересно е што и во двете категории песните на нашиот Тоше се всушност единствените композиции од странски изведувач. Неговите песни од излегувањето на албумот пред безмалку една година воопшто не се симнаа од оваа престижна топ листа.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=8A19D3FE2C213A4B90D4239C67BCBBA7
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Jул 31, 2008 3:38 pm

СО „НЕСАНИЦА“ И СО „ХАРДЕСТ ТХИНГ“
Тоше стана балкански принц
Интересот за неговите совршено отпеани песни не стивнува и осум и пол месеци по трагичното загинување на балканската мегаѕвезда Тоше Проески. Тие и натаму ги освојуваат топ-листите, од Македонија до Словенија. Пејачот, омилен на сите генерации и нации, последниве две недели е шампион на топ-листите на „Ем-Ти-Ви Адрија“ со актуелниот сингл „Тхе Хардест Тхинг“, а на официјалната хрватска топ-листа Тоше одлично котира и во делот за забавна и во делот за поп и рок-музика. Етно-синглот „Несаница“, инаку тема од филмот „Ивкова слава“, од се уште актуелниот албум „Игра без граница“, е прв на официјалната хрватска листа ХрТоп 20, во делот за забавна музика. Овој пат Тоше зад себе ги остави водечките хрватски изведувачи, со нивните најнови песни - Данијела, Северина, Јасмин Ставрос, Антонија Шола, Горан Каран... Паралелно со шампионската позиција на ХрТоп 20, во делот за забавна музика, темата „Тхе Хардест Тхинг“ од англискиот албум на Тоше се најде на висока трета позиција на истата листа, во делот за поп и рок музика, со тенденција наскоро да застане на шампионското место. Зад него, до крајот на листата, составена од 20 најпопуларни поп-рок песни во Хрватска, се и сингловите на Лука Нижетиќ, „ТБФ“, Џибони, „Колонија“, Џинкс, „Мајке“, Натали Диздар... Во една неодамнешна анализа кои се балкански идоли, Тоше е опишан како балкански принц. Во анкетата се вели дека единствени пејачи на кои им успеа да го поврзат Балканот се Здравко Чолиќ, Дино Мерлин, Лепа Брена, Цеца Ражњатовиќ и Северина (благодарение на таблоидните приказни), но само Тоше ги „покорил“ сите простори како со својата музика и блескавата ѕвезда, така и со неговата трагична смрт. Последните песни кои ги сними и објави станаа инстант хитови во сите земји, доживеаја респектабилни награди, а неговите обожаватели со автобуси почнаа поход по сите фестивали во поранешна Југославија кои, на кој било начин, се поврзани со него. Во меѓувреме, неговата менаџерка Лилјана Петровиќ со екипа подготвува документарен филм, во кој ќе бидат прикажани и ексклузивни неприкажани материјали од животот и работата на македонската ѕвезда
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1465&ArticleID=95614
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Jул 31, 2008 4:00 pm

Балкански принц...

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Jул 31, 2008 7:07 pm

Тоше на врвот и на листите во Хрватска и во Словенија

Актуелниот хит „The Hardest Thing“ на македонската и балканска музичка легенда Тоше Проески, по освојувањето на топ-листите во нашата земја и на музичкиот канал Ем-ти-ви Адрија, продолжува да ниже успеси и во Хрватска и во Словенија.
Освен овој хит, на топ-листите во Хрватска Тоше одлично котира и со своите претходни хитови. На официјалната листа топ 20, синглот „Несаница“ од саундтракот на филмот „Ивкова слава“, дел од албумот „Игри без граници“, е прв во делот за забавна музика. Во делот, пак, за попрок-музика „The Hardest Thing“ во моментов е на третото место, а се очекува да го достигне и врвот.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=1079&ArticleID=59690
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Jул 31, 2008 8:16 pm

...Тоше ...и нормално за сите нас што гласаме за него .... ....ТОШЕ ЗАСЕКОГАШ....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Aвг 14, 2008 12:40 am

Дебитантската вечер на Макфест во чест на Тоше!

Дебитантската вечер на Макфест 2008 ќе биде отворена со чествувањето на Тоше Проески, кој во 1997. година беше најдобар дебитант на фестивалот – дознава МММ. За ревијалната програма се најавени познати пејачи, кои настапувале и на Сан Ремо, а и претходно биле присутни на Макфест. Ревијалниот дел на една од вечерите е резервиран за познатата фолк-пејачка и Виолета Томовска, која својата кариера своевремено ја почна во забавната музика.

Годинава на Макфест ќе биде промовирана и монографија посветена на музичкиот живот во Штип, поврзан со почетоците на културно-уметничкото друштво Македонка. По 22 години соработка со Македонската радио-телевизија, дирекцијата на фестивалот реши да и ги отстапи правата за директен пренос на телевизијата Алфа, која ќе врши пренос и преку сателит.

На годинешното издание на фестивалот ќе бидат изведени 39 композиции. Ќе настапат голем број познати македонски музички имиња, за што веќе пишувавме...

www.mmm.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Aвг 15, 2008 3:11 am

se e ova navistina odlicno, no.... srcevo mi se kine koga ke pomislam deka nema da ja vidam Negovata najslatka nasmevka i tie ocinja polni so sreka i radost ....znam deka toj e postojano so nas no bi sakala i fizicki da e megu nas " SETA LJUBOV DUR SUM ZIV JAS NA VAS JA POTROSIV"..... vecno ke te sakam ANGELU MOJ!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Aвг 15, 2008 3:46 am

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C51317BCBDEC584FABC3F45314C536FC
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Aвг 15, 2008 1:04 pm

bibe_tose напиша:
se e ova navistina odlicno, no.... srcevo mi se kine koga ke pomislam deka nema da ja vidam Negovata najslatka nasmevka i tie ocinja polni so sreka i radost ....znam deka toj e postojano so nas no bi sakala i fizicki da e megu nas " SETA LJUBOV DUR SUM ZIV JAS NA VAS JA POTROSIV"..... vecno ke te sakam ANGELU MOJ!

E milo svakam kako ti e no sto mozeme bozja volja da mozev nesto da napravam ke go napravev toa! Takov covek ednas se raga i mu blagodaram na gospod za toa sto imavme takov covek Angel do nas!
ZLATO NIKOGAS NEMA DA TE ZABORAVIME VECNO KE SISI VO NASITE SRCA ANGELU
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
ElizaBeta
Член
Член
avatar

Број на мислења : 342
Age : 31
Локација : Skopje
Репутација :
4 / 1004 / 100

Registration date : 2008-04-16

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Aвг 19, 2008 1:25 am

informacijata e prefrlena vo

Изградба на манастирот "СВЕТО ПРЕОБРАЖЕНИЕ"


Последната промена е направена од ElizaBeta на Вто Aвг 19, 2008 8:59 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Aвг 19, 2008 1:45 am

леле алал да му е нека се огледаат на него

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
ElizaBeta
Член
Член
avatar

Број на мислења : 342
Age : 31
Локација : Skopje
Репутација :
4 / 1004 / 100

Registration date : 2008-04-16

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Aвг 19, 2008 1:49 am

не,нашиве само ги имаше пред камера тие денови додека уште беше најголемата еуфорија...колку да бидат видени и да им се крене популарноста,а зошто не му текна на никој од нив да донира за да се заврши побрзо?!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Aвг 21, 2008 11:53 am

http://www.mmm.com.mk/?ItemID=38795DCCDDF01A40B50F7F370F600C5D

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Саб Aвг 23, 2008 8:07 am

РЕАКЦИИ ОД ФОНДАЦИЈАТА НА МУЗИЧКАТА ЛЕГЕНДА

Името на Тоше мора внимателно да се користи


Андреј Николовски, извршен директор на фондацијата „Тоше Проески“, вели дека честата употреба на името на пејачот може да ги поткопа проектите што тие ги подготвуваат...


Семејството на Тоше замолува да мине една година од смртта
и потоа да ги разгледа предлозите за сите проекти


До Фондацијата „Тоше Проески“ и до семејството на трагично загинатата ѕвезда секојдневно стигнуваат предлози - објекти, институции, улици или паркови да го носат неговото име. За некои иницијативи, награди и за песни што му се посветуваат на Тоше, неговата фамилија дознава од медиумите. Нам, како негово семејство, драго ни е што повеќе пејачи инспирирани од трагичниот настан создале песни за да го покажат сеќавањето на него. Исто така, не' радува и што секојдневно добиваме предлози, награди на фестивалите, објекти, улици и училишта да го носат името на Тоше. Но, по трагичниот настан замоливме да мине барем една година од неговата смрт за, колку што можеме, да се соземеме и со поинаков поглед да ги погледнеме нештата. Годинава што минува е исполнета со големи бранови тага. Кога тие бранови барем малку ќе се смират, ќе ги разгледаме сите предлози. Ќе се обидеме да ги одбереме тие што најдостоинствено ќе го претставуваат ликот и делото на нашиот Тоше, без да навредиме некого. И посакуваме за него да напишат или да отпеат песна тие што навистина беа блиски со Тоше во текот на неговата кариера - вели Славен Ристески, зетот на Проески.

НАГРАДИ, УЛИЦИ И ПАРКОВИ ЗА ТОШЕ
Речиси сите македонски фестивали најавуваат дека една од наградите што ќе ги доделат во текот на нивното оддржување, ќе го носи името на нашата музичка легенда. Дел од пејачите на македонската поп и фолк-сцена веќе се огласија во јавноста дека направиле песни поттикнати од тагата поради загубата на својот колега и јавно ја посветуваат композиција. Од Фондацијата „Тоше Проески“ велат дека ја ценат желбата на луѓето да го зачуваат споменот на најголемата македонската музичка ѕвезда. Сепак, нагласуваат дека користењето на неговиот лик, дело и име во повеќе ситуации може да значи и распарчување и намалување на неговата вредност. Фондацијата подготвува повеќе проекти, што планира да ги реализира по едногодишниот помен за Тоше. Ја цениме секоја намера на луѓето што сакаат да го зачуваат споменот на Тоше. Но, ваквиот наплив од предлози, во кои се инволвира и користи името на Тоше Проески, може да ја намали не само вредноста на неговото дело туку и значењето на проектите поврзани за него, на кои Фондацијата работи веќе подолго време - вели Андреј Николовски, извршен директор на Фондацијата.

„АВОРД“ ОД ПОЧИТ ПАУЗИРА СО ПРОЕКТИТЕ

Менаџерката на Тоше, Лилјана Петровиќ и „Аворд продукција“ се иритирани од појавите поврзани со името на Проески. Тие појаснуваат дека во изминатиот период не презеле никакви активности во кои ќе го користат името на нивниот ексклузивец, бидејќи над се' ја ставиле почитта кон неговото семејство. Сите ние ја испочитувавме желбата на неговото семејство, да мине една година од смртта, а потоа да продолжиме со нашите активности за неговата постхумна кариера. Се грижевме за кариерата на Тоше шест години и зар сега би ни било проблем да направиме манифестација, фестивал или сличен проект посветен нему? Но, нам ни беше најбитно да ја почитуваме желбата на неговото семејство и тоа го правиме - завршува Петровиќ.

Игри без граници“ номиниран за босанското „Греми“

Тоше Проески е номиниран во конкуренција за најдобар поп-албум и за најдобар машки изведувач, на доделувањето на босанското „Греми“, „Даворин“. Проески, со албумот „Игри без граници“, е во конкуренција со албумот „7“ на Нина Бадриќ и „Нови свијет“ на Нермин Пушкар. Тоше е во конкуренција и за најдобар пејач, за која се натпреваруваат Миле Кекин и Пушкар. Гласањето е преку интернет-страницата http:/www.davorin.ba/muzika/2008.asp. Доделувањето на наградите ќе се одржи на 25 октомври во Сараево. Натпреварувачките награди го носат името на починатиот член на „Индекси“, пејачот Даворин Поповиќ и се најважното музичко признание што се доделува во Босна и Херцеговина.

Соња Алексоска Неделковска
www.dnevnik.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
Други новости во врска со Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 20Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 10 ... 20  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости-
Отиди до: