Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Други новости во врска со Тоше

Go down 
+22
poli_lee
Ane
stefi_18
emi
lovetose
LudaMala
Tanjuska
Sophia_2061
AlmostAnAngel
marice
zorana
Eli
batbayan
Chris
ElizaBeta
cherry
rozeta193
Tanja
Tvojata senka
bibe_tose
grkovicvanja
aleksandra
26 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Next
АвторПорака
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 35
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeНед Aвг 24, 2008 1:40 pm

Чолa донира 5.000 евра во чест на Тоше!

Балканската музичка легенда Здравко Чолиќ донира 5.000 евра за изградбата на манастирот Свето Преображение во Крушево, дознава Дневник во својот најнов број. За големата љубов што Тоше ја чувствуваше кон овој манастир и за неговата желба што поскоро да се изгради, Чолиќ дознал при посетата на гробот на Проески во мај годинава. Здравко и Тоше се запознаа во 2002, кога македонската музичка ѕвезда настапи како специјален гостин на неговиот концерт. Голем обожавател на песните на Чолиќ е сестрата на Тоше. Таа има цела колекција од неговите изданија. Љубовта кон овој пејач му ја пренела и на својот брат – стои во статијата на Дневник.

Инаку, во Крушево вчера и денес масовно се слави верскиот празник Свето Преображение, што го градеше македонската гордост Тоше Проески заедно со своето семејство и со уште неколку други крушевчани. Маса луѓе од цел Балкан синоќа се слееа кон манастирот, кој се наоѓа неколку километри над Крушево, каде денес на пладне ќе се одржи големиот народен собир.

Досега секогаш улогата на домаќин на прославата на овој празник ја имаше Тоше, а отсега тоа ќе биде Фондацијата Тоше Проески. Се планираше и голем концерт со македонски музички имиња на истото место каде што секоја година пееше Тоше, но сепак таа идеја ќе ја реализираме од идната година, најави Славен Ристески, зетот на Тоше и претставник на фондацијата Тоше Проески.

Асфалтираниот пат кој го финансираше Владата е готов но ќе се пушти на 23. август, заради обврските на официјалните лица кои треба да присуствуваат на свеченото отворање, соопштија од фондацијата Тоше Проески. На свеченото отворање на патот кон манастирот ќе присуствува министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски, а се очекуваа и присуството на премиерот Никола Груевски.


http://www.mmm.com.mk/?ItemID=EB9B8C9805D49F47BD50B92BD84CC1E7
www.mmm.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
bibe_tose
Член
Член
bibe_tose


Број на мислења : 614
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-20

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Aвг 25, 2008 10:29 pm

bravo i sekoja cest za ZDRAVKO COLIC Други новости во врска со Тоше - Page 2 883360
Вратете се на почетокот Go down
cherry
Администратор
Администратор
cherry


Број на мислења : 1127
Age : 42
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue6 / 1006 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-02

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeВто Aвг 26, 2008 5:46 am

Чолиќ: Тоше можеше да ја достигне мојата популарност

Балканската музичка ѕвезда Здравко Чолиќ, во интервјуто за српскиот весник „24 часа“, вели дека е многу тешко да се прогнозира дали некој од младите популарни пејачи може да достигне толку долга кариера како неговата. Според него, треба да поминат 10-15 години луѓето да го оценат квалитетот на нивната работа и на албумите што ги создаваат. Како единствен свој наследник го наведува Проески, за кого изјави: Мислам дека малиот Тоше можеше да ја достигне таа популарност - рече Чолиќ за весникот „24 часа“.Српскиот пејач ја потврди информацијата што ја објави „Дневник“ дека донирал 5.000 евра за манастирот „Св. Преображение“ во Крушево. Да, дадов мала сума за црквата што тој толку многу сакаше да ја изгради - рече познатиот изведувач.Чолиќ веќе размислува за својот нов проект. На него ќе соработува со својот голем пријател Горан Бреговиќ. Поради концертните ангажмани, мали се шансите тој да биде продуцент на цедето, но сигурно ќе има улога барем на советник.


www.dnevnik.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
https://tose-mk.forumakers.com
Eli
Модератор
Модератор
Eli


Број на мислења : 416
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : СЛУШАЈ МЕ МЕНЕ
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue6 / 1006 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-14

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeВто Aвг 26, 2008 12:25 pm

of lele .... Други новости во врска со Тоше - Page 2 46536 Други новости во врска со Тоше - Page 2 46536 Други новости во врска со Тоше - Page 2 46536 pa Tose bese i e 100 pati popopularen od Zdravko
Вратете се на почетокот Go down
zorana
Член
Член
zorana


Број на мислења : 780
Age : 31
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : TOSEMANKA
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue6 / 1006 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-24

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeВто Aвг 26, 2008 2:39 pm

Eli напиша:
of lele .... Други новости во врска со Тоше - Page 2 46536 Други новости во врска со Тоше - Page 2 46536 Други новости во врска со Тоше - Page 2 46536 pa Tose bese i e 100 pati popopularen od Zdravko

се сложувам ...
Вратете се на почетокот Go down
marice
Член
Член
marice


Број на мислења : 215
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-22

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeВто Aвг 26, 2008 3:44 pm

TO ELI... Други новости во врска со Тоше - Page 2 883360
Вратете се на почетокот Go down
AlmostAnAngel
Нов Член
Нов Член
AlmostAnAngel


Број на мислења : 49
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-08-23

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeВто Aвг 26, 2008 4:20 pm

Gospode Boze...pa mene toj Zdravko mi e najodvratniot covek na celata planeta :D
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 35
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПет Aвг 29, 2008 12:12 pm

КолуМММна, 10. јуни 2008.

Александар Стојанов – Зорин: Тоше дефинитивно ги подигна стандардите на самиот врв

За мене таа наша славна, а претажна прикаска започна 97-мата година на некој од ТВ постерите на МРТВ. Видов едно младо момче кое самоуверено гледаше во камерата, имаше широка несекојдневна насмевка на лицето и пееше со глас и интерпретација каков кај нас немав никогаш чуено. Песната се викаше Пушти ме, чинам. Не беше Богзнае каква песна и продукција, впрочем беше онака, просечна, но јас барем, баш на таква песна, ако ми ја пренесат на моќен начин, знам дали е пејачот посебен или не. Знам, се сеќавам дека скокнав од фотељата и викнав - Гледајте го детево, запаметете го, ви тврдам, ова е голема работа, посебен е, Македонија немала ваков пејач. – Пријателите се сеќаваат за ова...

Истите тие сведоци ќе може да посведочат и дека беа скептици и ме загледаа демек, еве го пак овој, со неговите радикални примедби. Многу брзо се покажа дека тоа младо момче е и повеќе од тоа. Ете, тоа не е ни битно кога и како, некој од нас го имал првото искуство со единствениот и неповторлив македонски вокал. Битно е дека оттогаш, на музички план, историјата во Македонија, неповратно, се смени во дотогаш незамислив правец. Велат, ваков талент еден во педесет години се раѓал. Не сакам да претерувам, посебно не затоа што јас припаѓам на една сосема друга сцена, но не е вистина. Ако е така, пред педесет години ќе имавме таков пејач, но немаше. Верувајте, се работи за многу поредок случај. Ај да не кажувам на колку јас мислам дека се раѓа таков талент со толку широк спектар на доблести, ќе речете дека претерувам. Но, така е, факт.

Музички писмен, ритмички јак, широк распон, уникатно инпостиран глас, барата со боите на гласот како никој (па дури ни денес на запад), прави неверојатни гравури во интерпретацијата, се чувствува дека нон-стоп се менува и експериментира со стилот и впива како сунѓер се што ќе чуе, самоуверено и преталентирано се движи на сцена. Но, пред се, добро воспитан, патриот и верник воедно. Тоа, знаеме сите, не да е ретка појава во Скопје, туку можеби не ни постои таков пример. И навистина беше пример, за многу работи. Тоа можело да се случи само во поизолираните планински гратчиња од внатрешноста, така да биде воспитано едно момче. На тие места каде сеуште се во живот старите македонски вредности.

Јас и Дориан, мојот колега од нашата група немавме баш често прилика да комуницираме со него. Последниве години, Дориан, како главен инжењер за К.Л.С., на поголемите концерти во Македонија, а и на тие на Тоше Проески, имаше контакт, но чисто професионален, без многу муабет, но коментарите кои ги давал Дориан по тие концерти, а посебно тонските проби, беа навистина инспирирачки. Секогаш ќе кажеше Дориан - А бе, со него нема никаков проблем, како што има обично со другите пејачи. Доаѓа, испеува и си оди насмеан, а сето тоа со еден досега кај нас невиден професионален однос. Едноставно, Господ го допрел тоа дете со прстот и тоа е тоа. – А верувајте, Дориан не кажува лесно такви работи. А како инжењер во К.Л.С. има работено со најголеми светски фаци, додека работел по џез фестивали и други големи концерти, кај нас и на целиот Балкан.

Јас пак, имав само два три пати прилика да поразговарам со него и тоа телефонски и еднаш во живо и тоа по оној скандалозен скопски фестивал, во холот на Универзалната сала, кога победија Икс Икс Ел. Да бев јас, најверојатно ќе прснев од бес, а Тоше беше возбуден, но беше насмеан. Си велев, колку чудно, знае дека беше најдобар и дека штотуку имаше шанса да појде на Евровизија, а тој бесот со насмевка си го извади од себе?! Колку посебно!

А го запознав телефонски двеиљадитата година во јануар месец, малку пред фестивалот, кога сакавме со Дориан да му направиме песна. И му направивме, беше посебна, за него направена, многу сложена, само тој да може да ја испее. Но, не дојде до средба, а беше многу љубезен и воедно заинтересиран. Тогаш мислам дека имаше луфта од месец дена со своите менаџери, така чувме, дека беше накратко сам, можда беа афери, не знам?

Но, битно е дека набрзо се почувствува повторно присуството на неговите менаџери и продолжи забележливо со јавна дејност. И, не ја остваривме соработката. За жал, нормално. Така требало да биде, а се сеќавам, песната беше извонредна. Само Бог знае како ли ќе ја испееше тоа преталентирано момче.

Нејсе, до пред некој ден бев во Германија и кога ми беше досадно гледав ТВ. Го гледав финалето на Д.С.Д.С., германското Идол шоу. Верувајте, најдобрите двајца од 80 милионската нација не му беа дораснати ни до глуждовите. Во светски рамки ќе пројдеа, но споредувајќи го со Тоше, мое мислење е дека беа класи и класи под него. Си велам, што ли ќе станеше со нашиот Тоше да не се случеше таа несреќа чиишто последици од шокот сеуште, ни одалеку не се пројдени.

Кога можеше цела бивша СФРЈ да ја дигне на нозе, како ли ќе го прифатеа и колку ли егзотичен и харизматичен за кутрата и сиромашна со таленти западна Европа ќе беше? Никогаш нема да дознаеме, но сите ние со сигурност чувствуваме и знаеме длабоко во нас, дека ќе ја афирмираше Македонија како никој и дека неповратно секој ќе знаеше за него и неговата земја, колку и да не ќе им се допаднеше тоа на одредени западни сили и држави.

Ќе речете можеби дека јас можеби не би требало да се занимавам со оваа тема, со Тоше, поради мојата припадност на една сосема подруга сцена, но зошто да нема коментар и од еден малку подруг агол, нели?

Во секој случај тој постави граници на квалитет, а воедно и еден вид на репер на едно многу високо ниво. Постави многу високи стандарди и критериум, така што нема на следните изведувачи на македонска забавна музика да им биде баш лесно да го допрат тоа скалило, но Македонците се навикнати во историјата да имаат ретки и многу моќни модели по кои ќе се угледаат.

Ќе има многу имитирање и тоа најверојатно без поголем успех, но со текот на времето ќе сватат пејачите дека неговата големина како пример не е во тоа да биде ископиран, туку да се биде квалитетен, професионален и со широки познавања, како и самиот тој, неповторливиот Тоше Проески.


http://www.mmm.com.mk/?ItemID=4855CCC1EC897D4AA299FD97F3D4BC2D
www.mmm.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
aleksandra
Активен
Активен
aleksandra


Број на мислења : 1601
Age : 41
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue18 / 10018 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-23

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПет Aвг 29, 2008 1:44 pm

Музички писмен, ритмички јак, широк распон, уникатно инпостиран глас, барата со боите на гласот како никој (па дури ни денес на запад), прави неверојатни гравури во интерпретацијата, се чувствува дека нон-стоп се менува и експериментира со стилот и впива како сунѓер се што ќе чуе, самоуверено и преталентирано се движи на сцена. Но, пред се, добро воспитан, патриот и верник воедно....

.... Други новости во врска со Тоше - Page 2 90386 Други новости во врска со Тоше - Page 2 90386 колку убаво напишано... Други новости во врска со Тоше - Page 2 766355 ... Други новости во врска со Тоше - Page 2 90386 Други новости во врска со Тоше - Page 2 90386 ...Тоше ми фалиш најмногу... Други новости во врска со Тоше - Page 2 90386 Други новости во врска со Тоше - Page 2 90386 Други новости во врска со Тоше - Page 2 90386
Вратете се на почетокот Go down
bibe_tose
Член
Член
bibe_tose


Број на мислења : 614
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-20

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 01, 2008 1:08 am

ah....ANGELU kolku mi nedostigas Други новости во врска со Тоше - Page 2 39121 Други новости во врска со Тоше - Page 2 39121 Други новости во врска со Тоше - Page 2 39121 Други новости во врска со Тоше - Page 2 39121 Други новости во врска со Тоше - Page 2 39121 Други новости во врска со Тоше - Page 2 39121 Други новости во врска со Тоше - Page 2 39121 Други новости во врска со Тоше - Page 2 819107
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Музичкото средно училиште во Битола ќе се преименува во Тоше Проески   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 01, 2008 2:03 pm

Битола, 29 август (МИА) - Државното средно музичко училиште во Битола во иднина ќе го носи името на починатата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески.

- Целото име на музичкото училиште ќе гласи „Тодор Тоше Проески“ со што е реализирано барањето на голем број граѓани, институции, ученици и наставници од ова училиште, изјави претседателката на Советот на Општина Битола, Лилјана Кузмановска.

Таа додаде дека барањето било поднесено до Советот на Општина Битола, по претходно пристигнати барања и потписи на граѓани.

- Поп-иконата своите први чекори во музиката ги почна токму во Битола, во насоката соло-пеење, истакна Кузмановска.

Именувањето на ова училиште е одобрено од Фондацијата „Тоше Проески“.



http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/465337/index.html
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Активен
Активен
aleksandra


Број на мислења : 1601
Age : 41
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue18 / 10018 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-23

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 01, 2008 4:49 pm

Други новости во врска со Тоше - Page 2 883360 Други новости во врска со Тоше - Page 2 54997
Вратете се на почетокот Go down
bibe_tose
Член
Член
bibe_tose


Број на мислења : 614
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-20

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 01, 2008 5:52 pm

da,ovaa odluka mislam deka odamna e prifatena. Други новости во врска со Тоше - Page 2 883360
Вратете се на почетокот Go down
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
rozeta193


Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-17

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 01, 2008 7:27 pm

Други новости во врска со Тоше - Page 2 883360 Други новости во врска со Тоше - Page 2 883360 Други новости во врска со Тоше - Page 2 883360
Вратете се на почетокот Go down
Sophia_2061
Нов Член
Нов Член
Sophia_2061


Број на мислења : 1
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-09-08

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Средното музичко училиште во Битола ке го носи името на ТОШЕ ПРОЕСКИ   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeВто Сеп 09, 2008 9:17 pm

Музичкото средно училиште во Битола ќе се преименува во Тоше Проески

Битола, 29 август (МИА) - Државното средно музичко училиште во Битола во иднина ќе го носи името на починатата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески.

- Целото име на музичкото училиште ќе гласи „Тодор Тоше Проески“ со што е реализирано барањето на голем број граѓани, институции, ученици и наставници од ова училиште, изјави претседателката на Советот на Општина Битола, Лилјана Кузмановска.

Таа додаде дека барањето било поднесено до Советот на Општина Битола, по претходно пристигнати барања и потписи на граѓани.

- Поп-иконата своите први чекори во музиката ги почна токму во Битола, во насоката соло-пеење, истакна Кузмановска.

Именувањето на ова училиште е одобрено од Фондацијата „Тоше Проески“.
Вратете се на почетокот Go down
Tvojata senka
Модератор
Модератор
Tvojata senka


Број на мислења : 1001
Age : 35
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue9 / 1009 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-15

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeВто Сеп 09, 2008 10:10 pm

Ова го има во следнава тема.
https://tose-mk.forumakers.com/forum-f11/topic-t299-48.htm
внимавајте како и за што отварате нови теми.Прво убаво разгледајте.
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 35
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeСре Сеп 10, 2008 12:11 pm

Други новости во врска со Тоше - Page 2 883360 TOSE TOA GO ZASLUZUVA A I MNOGU POVEKE Други новости во врска со Тоше - Page 2 819107 ZLATO TE SAKAME
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeЧет Сеп 11, 2008 11:37 am

Дела од Мал битолски Монмартр на изложба за празникот

Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ синоќа во Битола ја отвори изложбата „Бисери на малиот битолски Монмартр“. Изложбата се отвора во чест на Денот на независноста, 8 Септември.Во изложбените салони на Националната детска ликовна галерија, во Старата битолска чаршија, претставени се најуспешните творби од годинашната детска ликовна колонија. Тоа се дела инспирирани од старата градска архитектура во Битола, Охрид и во Крушево, како и мотиви од потпелистерското село Маловишта. Првпат годинава ќе недостигаат петнаесетина оригинални слики, кои беа откупени за време на хуманитарната аукција посветена на делото на Тоше Проески и изградбата на неговиот манастир во Крушево.


http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=96E8059E3042CD4CBCC9237B90D97375&arc=1
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 35
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 15, 2008 11:54 am

Тоше, Калиопи, Тијана..., на летните хитови на Сити рекордс

Македонските пејачи Тоше Проески, Калиопи и Тијана Дапчевиќ со своите песни се дел од најновата CD колекција на Сити рекордс – Хитови лета 2008 – Summer Mix.

На CD-то на кое се наоѓаат вкупно 19 песни се антологиската тема на Тоше Проески – Игра без граница, како и дуетот со Антонија Шола – Волим осмијех твој, но и носечките композиции од последните проекти на Калиопи и на Тијана – песните Желим ти реќи и Неќу.

Остатокот на албумот содржи хитови кои ја одбележаа изминатава сезона – Нисам анѓео на Марија Шерифовиќ, Тихи убица на Јелена Карлеуша, Нема више циле-миле на Џогани & Миле Китиќ, Открит ќу ти тајну на Дино Мерлин, Кома на Магазин, Душа Сарајева на Црвена јабука..., и уште еден куп други, меѓу кои се песните на: Кнез, Сергеј Ќетковиќ, Жељко Самарџиќ, Амадуес бенд...

Освен на CD формат, песните од овој албум можат да се купат и како mp3-ки...

http://www.mmm.com.mk/?ItemID=F79CB37A5A3DB143B10D8CE20BE1C9CE
www.mmm.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 15, 2008 2:27 pm

Да ви прашам - нели штеше да се промовира 1 нова песна на Тоше, изполнена на србски или на хърватски на годишнината от смртта му. Некоj знае ли нешто около таа песна ?
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 35
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 15, 2008 4:55 pm

http://vest.com.mk/default.asp?id=156930&idg=8&idb=2474&rubrika=%40ivot

Ovaa imformacija veke ja ima na: Tose snimil dva dueta so vnukot Kristijan!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 15, 2008 5:12 pm

Tanja напиша:
http://vest.com.mk/default.asp?id=156930&idg=8&idb=2474&rubrika=%40ivot

Ovaa imformacija veke ja ima na: Tose snimil dva dueta so vnukot Kristijan!

Jaс ja сложив таа информациjа прво тука, а некоj после мен ja е сложил и во Tose snimil dva dueta so vnukot Kristijan Други новости во врска со Тоше - Page 2 744747
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 35
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeПон Сеп 15, 2008 7:59 pm

batbayan напиша:
Tanja напиша:
http://vest.com.mk/default.asp?id=156930&idg=8&idb=2474&rubrika=%40ivot

Ovaa imformacija veke ja ima na: Tose snimil dva dueta so vnukot Kristijan!

Jaс ja сложив таа информациjа прво тука, а некоj после мен ja е сложил и во Tose snimil dva dueta so vnukot Kristijan Други новости во врска со Тоше - Page 2 744747

Vo red jas samo kazav za da ne se povtoruva istata informacija.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeВто Сеп 16, 2008 11:01 am

САШО ТРИ ГОДИНИ Е САМОХРАН ТАТКО НА ДВЕ ДЕЦА
Тешко е да се биде достојна замена за мајката
Сашо е еден од 30.000 самохрани татковци во земјава, кој веќе три години сам го издржува своето семејство - 11-годишниот син и ќерката првоодделенец. Со платата која ја заработува како работник во еден чевларски дуќан, ги школува децата, ги прехранува и ги плаќа домашните сметки. Како самохран родител не добива никаква помош од државата. Грижата за децата главно е оставена на него, освен помошта која ја добива од неговата мајка и од мајката на неговата сопруга. Тој вели дека иако му е тешко, мора да биде достојна замена за улогата која ја има мајката во семејството иако е свесен дека тоа не е воопшто лесно. - Често останувам и прекувремено и за тоа време бабите се грижат за децата. Синот има 11 години, а ќерката 6 години. По смртта на мајката, ним им беше најтешко и не можеа никако да се помират со загубата. Особено ќерката која тогаш имаше само три години, постојано ја бараше за да заспие со неа. На почетокот и кажувавме дека мајка и е во болница и дека наскоро ќе се врати, но по извесно време моравме да и ја кажеме вистината. Се обидувам со разговор да им објаснам дека и покрај загубата животот мора да продолжи и дека нашето семејство не е ништо поразлично од останатите семејства - вели Сашо. Според податоците од Заводот за статистика, од 100.000 самохрани родители дури третина се самохрани татковци. Социјалните служби велат дека не го знаат точниот број на самохрани татковци затоа што тие не прават никаква разлика меѓу самохраниот татко и самохраната мајка, но напоменуваат дека улогата на таткото во семејството станува се позначајна. Според Законот за семејство, без разлика дали за децата се грижат мајката или таткото, родителите во вршењето на своите родителски права се еднакви. Самохраниот татко има право на редовна социјална помош само ако мајката од какви било причини ги напушти, но не и доколку таа почине. Иако бројот на самохрани татковци е толку голем, во земјава се уште не постои здружение или организација која ги штити нивните права. Тоа е единствено го прави Националниот совет на жени на Македонија, кој и оваа година го одбележува 14 септември, Светскиот ден на таткото. Манифестацијата која вчера требаше да се одржи во населбата Ново Лисиче на детската улица Тоше Проески е одложена поради лошите временски услови. Светскиот ден на таткото почнал традиционално да се одбележува секоја втора недела во септември во САД како своевиден одговор на одбележувањето на Денот на мајките. Традицијата ја зачнал Сонарис Март во чест на неговиот татко во 1910 година, а, пак, американскиот претседател Ричард Никсон во 1972 година официјално го прогласил како Меѓународен ден на татковците.



http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=98541&EditionID=1501
Вратете се на почетокот Go down
Tanjuska
Нов Член
Нов Член
Tanjuska


Број на мислења : 34
Age : 48
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 2 Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-08-25

Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitimeВто Сеп 16, 2008 2:18 pm

http://www.mmm.com.mk/default.asp
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Други новости во врска со Тоше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 2 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Други новости во врска со Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 20Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Next
 Similar topics
-
» The Hardest Thing --- PROMOCIJA

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости-
Отиди до: