HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Други новости во врска со Тоше

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Next
АвторПорака
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пон Окт 13, 2008 10:53 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пон Окт 13, 2008 11:05 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
grkovicvanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 701
Age : 25
Локација : Srbija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пон Окт 13, 2008 11:50 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 14, 2008 11:36 am

"Otkad je poginuo, bojim se da ću čuti njegov glas"

13 . 10 . 2008

Nismo uključili televizor od dana kad je poginuo. Ne izlazim jer se bojim da ne čujem pjesme. Otkad je umro, nisam čula njegov glas, plakala je majka
Tošini roditelji Nikola i Dominika Proeski ne skidaju crninu. Prošla je godina dana od smrti makedonske zvijezde, a njegova soba u rodnom Kruševu pretvorena je u muzej. Tošina majka ne zna kako potisnuti silnu bol.
- Sa suprugom sam ljetos posjetila Izrael kako bismo pronašli sina. Svugdje smo ga tražili, ali njega nema - shrvana je.
Tošina sestra Dori iz kuće izlazi dva puta na dan, i to kad s majkom Dominikom ide na grob.
- Otkad je umro, nismo uključili televizor. Ne izlazimo jer se bojim da ne čujem njegove pjesme. Otkad je umro, nisam čula njegov glas - plakala je majka, koja nije bila na koncertu u Skoplju.
Među 45.000 njegovih fanova od obitelji su bili samo nećak Kristijan i šogor Slaven Ristevski.


Преузето са http://www.24sata.hr/index.php

_________________
Dynamic Glitter Text Generator at TextSpace.net
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 14, 2008 12:17 pm

Vo "Utrinski" ima specialna emisija za Tose. Moze li nekoj da ja skanira i da ja kachi, zostoto vo sajtot im ima samo zaglavieto, no emisijata ne moze da se prochete


_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 14, 2008 12:39 pm

Popadnav na 1 statija za Tose. Mnogo ne razvrav za kakvo se govori. Slozuvam link kon statijata. Ako ne e na mestoto si, brishete ja:
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=35DAFB859380AA4189BDB95AF09D6374

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 14, 2008 2:38 pm

Детските денови на Тоше Проески
Веселото и распеано дете ги оживуваше крушевските улички


http://www.novamakedonija.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=296&mid=691&tabId=134&tabindex=0&fCat=4
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
lovetose
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 16
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-08-22

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 14, 2008 2:54 pm

epa naletav na edno intervju so liljana petrovik za press on line ama ne znam kako da go postavam pa eve vi ja adresata www.pressonline.rs novo e denes e ispadnato
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 14, 2008 3:21 pm

Две песни од Тоше на балканска компилација
Белградската дискографска куќа „Сити рекордс“ неодамна објави нова музичка компилација, на која се вметнати и две песни од Тоше Проески.
Цедето насловено „Супер хитови 2008“ содржи вкупно 19 песни, меѓу кои се најдоа и антологиската „Игра без граница“ и „Срце није камен“ на прерано згаснатата македонска мегаѕвезда.
На албумот се и хитовите на Дино Мерлин „Да шутиш“ и „Птица бијела“, на Сергеј Четковиќ „Ако те није пронашла љубав“ и „Кад би хтјела ти“, на Марија Шерифовиќ „Нисам анѓео“, на Колонија „Под сретном звијездом“, на Гоца Тржан „Плави рам“, на Борис Новковиќ „Записан у теби“ и многу други.
Ова не е прво објавување на песните на Тоше на некое компилативно цеде на дискографската куќа „Сити рекордс“, која ги објави и двата негови последни албуми „Игри без граници“ и „Божилак“, како и двојната компилација составена од најголемите хитови.
Првиот сингл од англискиот албум на нашата поп-ѕвезда Тоше Проески, „Тхе хардест тхинг“ изминатиот викенд се најде на листата на Ем-ти-ви Адриа топ 20 на музичкиот канал „Ем-ти-ви Адриа“. Сите обожаватели на музиката на Тоше може да гласаат за оваа тема на официјалната интернет-страница на „Ем-ти-ви Адриа“.


http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=677&ArticleID=26707
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 14, 2008 3:28 pm

СПОРЕД АНКЕТАТА НА МММ


Никој не може да го замени Тоше!Резултатите од последната анкета на интернет порталот на МММ, која го носеше прашањето: Како го доживеавте концертот во чест на Тоше? велат - Никој не може да го замени! Рекордниот број гласови, повеќе од 1.200, даваат бројка од 65 отсто за опцијата - никој не може да го замени. Голем број од анкетираните, концертот го доживеале емотивно, а само пет проценти се изјасниле за опцијата - помирно, оти настанот го следеле преку ТВ-екраните.

Името на Тоше Проески се споменува во уште една информација која доаѓа од белградската дискографска куќа Сити рекордс. Дел од новата компилација со вкупно 19 композиции се одличните "Игра без граница" и "Срце није камен", кои се ставени заедно со песните на Дино Мерлин, Сергеј Ќетковиќ, Марија Шерифовиќ, Гоца Тржан, Жељко Самарџиќ... "Несаница" и "The hardest thing", пак, и понатаму ги држат челните позиции на официјалната хрватска ХР ТОП 20 листа. "Несаница" се наоѓа на првата позиција во делот за забавна музика и пред Баруни и Јасмин Ставрос, додека во категоријата поп-рок второто место зад Дино Дворник и неговата "Хипнотизиран" го држи "The hardest thing".


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=A8B79785D4BEBD4C948D8181E23EC27B
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 16, 2008 10:21 am

РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ВЕШТАЧЕЊАТА Се УШТЕ СЕ ТАЈНА
За Тоше помен, за истрагата парастос
Една година по загинувањето на Тоше Проески во близина на Нова Градишка, Хрватска, се уште нема резултати од истрагата за причините на сообраќајната несреќа. Скопското јавно обвинителство не знае кога точно, но постојано најавува дека наредните денови ќе се изјасни за резултатите од истрагата. Од нив зависи и тоа дали ќе покренат обвинение за некој од учесниците во сообраќајната несреќа. Стерјо Зиков, скопски јавен обвинител, ни изјави дека најскоро што може, откако ќе завршат со разгледувањето на резултатите од вештачењата, ќе донесат одлука дали ќе покренат обвинение против Ѓорѓи Ѓорѓевски, кој на денот на несреќата го возеше „туарегот“. Како што објавивме, македонските вештаци во експертизата тврдат дека непосредно пред несреќата, и тоа пред да удри во камионот, Ѓорѓи Ѓорѓевски го возел „туарегот“ со брзина од 140 до 150 километри на час. Нивното тврдење се разликува од пресметките на нивните хрватски колеги, кои велат дека џипот е возен со брзина поголема од 170 километри на час. Македонските вештаци, пак, утврдиле идентично како Хрватите, дека Ѓорѓевски не држел прописно растојание и оти доцна почнал да го претекнува камионот. Во извештајот што го доставија хрватските власти се вели и дека возачот возел со брзина поголема од 170 километри на час и, според нив, тој е виновен за сообраќајната несреќа во која загина Проески. И според професорите од скопскиот Машински и од битолскиот Сообраќајно-технички факултет, возачот Ѓорѓи Ѓорѓевски морал да ја намали брзината, а за да ја избегне сообраќајната незгода, требало порано да почне со престигнувањето. Пред шест месеци, кога возилото „туарег“ беше донесено во Македонија, се шпекулираше и дека од џипот биле извадени борд-компјутерот, кој ја меморирал последната брзина на возење, како и сензорите за удар, кои предупредуваат на можен судир. Утре се навршува една година од прераната смрт на македонскиот поп-пејач Тоше Проески, кој животот го загуби на 16 октомври минатата година, во сообраќајна несреќа што се случи на автопатот кон Загреб, на местото Нова Градишка кај Хрватска. Тој беше придружуван од менаџерката Лилјана Петровиќ и од неговиот другар Ѓорѓи Ѓорѓевски, кој во моментот на несреќата управувал со џипот „фолксваген туарег“. Камионот, со кој се превезувала стока за италијанска фирма, го возеше белграѓанецот Славиша Кузмановиќ. Тој, иако со задоцнување од неколку месеци, сепак даде исказ кај скопскиот истражен судија Велчо Панчевски.


http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?ta...rticleID=100336

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 16, 2008 8:32 pm

http://sitel.com.mk/?ItemID=40B4435DD59CAA4F874D963680B4EFE1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 16, 2008 8:34 pm

Ода на живототАвтор: Луј Љубен Ѓорѓиоски

Во една ладна саботна декемвриска вечер, во годината на змејот, при нашата семејна прошетка низ центарот на Скопје, ја забележавме големата музичка звезда Тоше како седи во својот џип. Внимателно посматрајќи ја околината, тој ја забележа детската восхитеност на лицето на мојот син Давид Леон кога го здогледа својот познаник Тоше, идол на младите. И тука почна нашето меѓусебно запознавање. Неговата искрено подадена рака ја почувствував како рака што има потреба од „нешто“. Ракувањето беше кратко и во тој миг почувствував голема љубезност, отвореност, која ретко кој ја поседува, особина што ја имаат само добри луѓе со искрено и чисто срце. Не можам да го заборавам чувството што го носам како духовно богатство, базирано врз моето тридецениско јога-искуство: можам да ги почувствувам секој бран и трепет во срцата на луѓето. Неговото срце исполнето со љубов кон сите, во тој миг затрепери, барајќи малку внимание и некаква недефинирана помош, а во следниот миг разговорот со моите Ане и Давид Леон го покри немирот со искреност, несебична љубов.

Додека ги пишувам овие редови ја слушам неговата песна „Полско цвеќе“. Случајност или совпаѓање. Духовноста ме научи дека животот се чита низ симболи и симболите го претставуваат животот, изминатиот и особено надоаѓачкиот. Сум ја слушал неговата музика, со респект кон неговиот професионализам и сум им се восхитувал на неговите вонсериски вокално-музички квалитети. Неговите песни ми се врежаа во срцето со нивната порака, испеани со беспрекорен глас и откорнати од длабочината на срцето, воздигнати со милозвучниот ангелски глас до божествени височини. Тие песни се повеќе од обично пеење. За да биде тежината од овие зборови појасна треба да нагласам една духовна вистина: музиката и текстот од некои негови песни не беа соодветни на неговата возраст, симболично-етимолошкото значење на зборовите не беше во хармонија со физичката возраст на музичкиот гениј. Требаше да почекаат друго време.

Животот е мозаик што катадневно го составуваме и дополнуваме со нови коцки креирани со секојдневните животни постапки создадени од нашите дела, зборови и мисли. Човекот се препознава по силата на зборот и по моќта на мислата, од кои изнедрува големината на неговите дела. Зашто зборот и мислата се формата во која се движи и живее секој од нас. Вистинскиот збор златни врати отвора - кажува една народна мудрост. Секој збор не се кажува секогаш и секаде. Има зборови што бараат соодветен простор и се кажуваат само во одреден дел од животот, а други на сосема друга возраст. Некои зборови, песни, треба да се слушнат и да се негуваат длабоко во срцето, но не и да се откинат од него оти со себе ја влечат и душата што јасно и брзо стига до конечната цел. Тоа се диви ѕверови, питоми само за искусни луѓе, стародоблесни и жигосани од мудроста на животот. Таквата песна е реквием, ода на животот и се пее на зајдисонцето од животниот век.

Кога првпат ја слушнав песната „Игри без граници“ првично ме остави без збор, па посакав да ја слушнам повторно. Внимателно ја слушнав вторпат, третпат. И тогаш си реков: Тоше ја испеа лебедовата песна. Ова е песна што интимно се негува длабоко во себе, лична молитва, целосна посветеност кон Бога. Тоа е лично обраќање кон Господ. Кога се пее јавно, укажува дека се пее одата на животот, лебедова песна што се откинува од срцето и ја води душата кон крајот, кон нејзиниот почеток, кон Бога. И тогаш тоа е врвот. Тоа е крајот на овоземното постоење, тоа е мигот пред физичката смрт.

Во спиритуалноста, особено во јогата, се почитува како врвно духовно искуство. Познато е под името „махасамади“ - кога големите духовни учители им соопштуваат на своите ученици и соработници дека физички ги напуштаат, за што во христијанската традиција се вели дека дошол смртниот час.

Благородната душа на Тоше нека ги најде мирот и спокојот во вечноста. Момчето од Крушево со чисто и благородно срце, со насмевка на лицето што в миг освојува, со ангелски глас, кој како божји дар го исполнува секое срце со несебична топлина, се воздигна на небото над Македонија како сјајна ѕвезда, вдахнувајќи ја секоја душа на оваа планета со љубов, добрина, искреност...


(авторот е учител по јога)


http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefaul...&ArticleID=9288

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 16, 2008 8:38 pm

ПРЕСУШИЈА ЧЕШМИТЕ ВО КРУШЕВО
Водата секна, туристите избегаа
Во Крушево со денови нема вода по неколку часа дневно, а во вечерните часови воопшто. Рестрикциите се поради долгот што јавното претпријатие за водоснабдување ги има кон ЕВН и за да заштеди, поради недостиг од средства, ја исклучува пумпата што ја носи водата од водоводот Студенчица до Крушево. Крушевчани се незадоволни од одлуката и велат дека сето тоа ќе се одрази на туризмот.
- Имав гости и морав да им кажам дека нема вода, по што веднаш ми откажаа - вели Раде Лега, угостител од Крушево. Вода има единствено во хотелската зона. Иако бројот на туристи е зголемен и постојано пристигнуваат да ја посетата куќата и вечното почивалиште на прерано загинатата поп-ѕвезда Тоше Проески, надлежните се финансиски немоќни да го решат проблемот. Локалната самоуправа по новонастанатата ситуација бара помош од државата. Според Општината, овој проблем може да се реши или со зголемување на цената на водата или, пак, со пронаоѓање нови извори во близина на Крушево. - Се разбира дека ако нема вода, тоа ќе влијае врз туризмот и на сите други дејности во градот - вели Ташули Јуца, директор на ЈП „Комуна“. Според Лефкија Гаџоска, градоначалничка на Крушево, државата треба да даде пари за целосно истражување на веќе пронајдените извори во близина на градот. - Најбргу ќе може да се реши овој проблем доколку се најдат средства за да се продолжи испитувањето на одредени количества вода што се пронајдени во близина на Крушево, а тоа е месноста Бела Вода - истакна Гаџоска. Ако не се интервенира итно, сместувачките капацитети во Крушево сезонава може да останат празни


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=100337&EditionID=1525

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 10:52 am

Ѕвездени моменти низ фотографииЕдна година од трагичното загинување на Тоше Проески, а ништо не бледнее - ниту љубовта ниту спомените

ВАЛЕНТИНА ТОДОРОВСКА

Секогаш кога ќе ја почувствуваше човечката неправедност, завидливост и грабливост, Тоше си ја читаше Молитвата на Мајка Тереза. Се осамуваше, обидувајќи се да се исклучи од светот. Потоа ќе го преплавеше чувство на милина и потреба сите, ама буквално сите, да ги сака...

Што уште да се рече за златното момче што одненадеж дојде и уште поодненадеж замина. Вистински син на Македонија, еден од ретките што ја повторуваат приказната дека од толку многу љубов никогаш не се умира.

Се обидовме низ фотографии да направиме куса ретроспектива на кариерата на Тоше, низ слика да ве потсетиме на сите негови ѕвездени моментиПо дождливиот ама успешен концерт на Лизгалиште во 2000 година, утредента Тоше дојде на закажаното интервју со нас новинарите од „Утрински весник“. Беше многу весел и палав, правеше атмосфера, раскажуваше вицеви. Пресреќен оти најмногу сакаше да пее, а претходната вечер се увери дека и луѓето го сакаат тоа. Ова е спомен од преубаво поминато претпладне.На хуманитарниот концерт во Тетово, за време на кризата во Македонија 2001, Тоше имаше мал репертоар, а голема желба да пее до рано наутро.Молитви на Мајка Тереза

Човекот е неразбран, нелогичен и себичен, Не е важно, сакај го!

Ако правиш добро, тоа ќе го припишат на твоите себични цели,

Не е важно, прави добро!

Ако ги оствариш своите цели, ќе наидеш на неискрени пријатели и искрени непријатели.

Не е важно, остварувај ги своите цели!

Доброто што го правиш утре ќе биде заборавено,

Не е важно, прави добро!

Чесноста и искреноста ќе те направат ранлив,

Не е важно, биди искрен и чесен!

Она што го создаваше со години во еден момент може да се урне.

Не е важно, создавај!

Ако им помагаш на луѓето, можеш да поминеш лошо,

Не е важно, помагај!

Му го даваш на светот најдоброто од себе, а тој ти возвраќа со тепање.

Не е важно, дај го најдоброто од себе!


_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:03 am

Ги сакаше автомобилите, моторите. Слободата да се соочи со својата судбина тет-а-тет.
„Тоше, ожени се со мене“, беше слоганот со кој беше дочекан Проески во Белград на промоцијата на албумот „Ако ме погледнеш во очи“. Самата промоција беше конципирана да биде интимна и за душа. Пред хотелот сосема поинаква слика, армија обожавателки го чекаа својот идол – да им се потпише, да даде автограм, да се насмее...


Речиси секоја биографија на овој голем музичар го спомнува „Златно славејче“ кога тој како 12-годишно момченце ја испеа „Мојот дедо“. Токму затоа Тоше негуваше голема почит кон овој детски фестивал, па така со радост ја прифати поканата да биде дел од гостите на јубилејот._________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:10 am

За Мајка Тереза често пати зборуваше: „Нејзината духовност ме инспирира. Велат, го жртвуваше својот живот за да им помогне на другите. Јас би кажал - кај мајка Тереза не постоеше зборот жртва, туку љубов. А тоа го може само големо срце“.Кој се сака повеќе од мајка? Тоше имаше нежни чувства кон најблиските, беше многу приврзан, а во рубриката „Жени - херои на мојот живот“ го напиша следново: „За мене најголема жена на светот е мојата мајка. Што да кажам да не звучи изветвено и кои зборови не се излишни? Ќе се сетам на неа и ако не можам да скокнам до Крушево да ја видам, ќе ме преплави бран на милост. Мајка ми ме научи да почитувам, да сакам, да им верувам на луѓето... Ме вооружа со љубов. Доменика има поглед кој во себе има толку топлина што луѓето во нејзината близина како по правило зборуваат потивко. Предадена му е на семејството и со многу разбирање за ситните глупости на луѓето“.Незаобиколно - каде и да се појавеше, каков и да беше поводот, па и ако го немаше, Тоше беше опседнат со фанови.Петти октомври минатата година пееше целиот стадион, па и повеќе од тоа. Тоше вети дека следната година ќе биде уште побројно. Стадионот навистина беше полн, преполн. Ветувањето е исполнето.Оваа фотографија е стара две години и е направена на концертот на Саем. Тоше беше и остана херој на сите, ама децата најискрено, најневино ја чувствуваа неговата добрина. Така му приоѓаа и така остануваа.

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:22 am

СЕЌАВАЊА НА СОРАБОТНИЦИТЕ ЗАД СЦЕНАТА

Инспирација за сите

Фотографот и шминкер Владо Георгиев, режисерот Бане Поповиќ и режисерот и фотограф Дејан Миличевиќ зборуваат за искуствата со мегаѕвездата далеку од очите на јавностаЗа човечноста, трудољубивоста, посветеноста кон музиката, хуманоста, харизмата и трпеливоста на Тоше Проески кон обожавателите сведочат неколкуте блиски соработници, кои имаа можност да го запознаат Тоше зад сцената, далеку од камерите и фотоапаратите. Фотографот и шминкер Владо Георгиев, режисерот Бане Поповиќ и режисерот и фотограф Дејан Миличевиќ велат дека Тоше беше голема ѕвезда, но никогаш не се однесувал така. Неговата скромност, која ги плени срцата на обожавателите од целиот Балкан, е потврда дека остана истото момче од Крушево, кое со годините само стана позрел и поискусен. Празнината што соработниците ја чувствуваат една година по неговата смрт никогаш нема да исчезне.ГИ САКАШЕ ВИЦОВИТЕ

Фотографот и шминкер Владо Георгиев го познава Тоше од самите почетоци. Владо му ја направил и првата професионална фотосесија. Се сеќава дека тогаш Тоше бил многу кратко потстрижен и бил речиси дете.

- Ми остави пријатен впечаток, беше скромен и присебен. Ме слушаше што му кажував. После се среќававме на настани. На едно издание на „Макфест“ ме викна да го нашминкам. Се сеќавам дека во тој период имаше многу проблеми со кожата на лицето и не сакаше да излезе од соба додека не го нашминкам. Истото беше и за осмомартовскиот концерт во Универзална сала, кога ми се јавија од „Авалон продукција“ и ми кажаа дека Тоше не сака да настапи ако не го нашминкам за настап. Имав многу работа, но не смеев да го одбијам.Кога кариерата на Тоше ја презеде Лилјана Петровиќ, по препорака на Тоше, Георгиев ја направил фотосесијата за албумот „Ако ме погледнеш во очи“.

- На оваа фотосесија беше истиот како пред неколку години, само малку повозрасен... Се сеќавам дека Тоше никогаш никому му немаше повишено тон. Имаше трпение за сите околу себе, а за обожавателите најмногу. На првата своја голема турнеја низ Македонија го шминкав и ги правев фотографиите. Делеше автограми, се сликаше со сите, без разлика дали беше пред или по концерт.ЉУБЕЗЕН И ПОЛН СО РАЗБИРАЊЕ

Владо додава дека Тоше го сфаќал фотографирањето како голема обврска, но дека и тој се трудел на различни начини да му помогне да се опушти.

- Токму за оваа фотосесија ми текна интересен начин да го опуштам. Му го пуштив неговиот омилен бенд „Вајт снејк“ и сликањето одеше како подмачкано. Тогаш му се смени ликот, веднаш беше повесел и направивме супер фотки. Тоше имаше премногу обврски и се гледавме ретко, но секогаш останавме блиски. Последен пат го сликав со мобилен телефон во неговиот дом во Злокуќани. Му се јавував кога ќе слушнев добар виц бидејќи знаев колку ги сакаше. Ја помнам последната шега што ми ја кажа Тоше: „Оди русокоса кај професор Славе Ристески да закаже испит. Влегува внатре и вели: Добар ден, вие сте професор Славе Ристевски? Да, колешке, само без ‘в’ ќе ве молам. Добро професоре Слае?“

Српскиот режисер на спотови и фотограф Дејан Миличевиќ со Тоше исто така изработи неколку фотосесии. Тој режираше негови концерти, а се грижеше и за неговиот изглед. Дејан вели дека уште при првата средба во Белград „ја почувствувал божествената енергија со која Тоше пленеше и зрачеше“.- Тоше може да се доживее само како ангел и тоа во вистинската смисла на зборот. Така јас го доживеав. Харизмата е негово презиме. Беше личност полна со живот и со многу разбирање за сите луѓе - вели Миличевиќ.Работата со Тоше за Дејан била хармонична и никогаш односот не се темелел на прифаќање или одбивање на сугестиите.

- Идеите секогаш ги добивавме заеднички и ги реализиравме. Тоше беше една од ретките личности со која имам ист вкус за многу работи. Секогаш беше љубезен со сите и се однесуваше многу културно со целата екипа. Една година по неговата смрт се чувствувам празно и не можам да си ја објаснам неправдата што не' снајде.

ПЕЕШЕ НОНСТОП

Бане Поповиќ од „Томато-продукција“ со Тоше ги работеше спотовите „Морска ѕвездо“, „Магија“, „Немаш ни благодарам“, „За овој свет“. „Томато“ работеше на звукот на повеќе концерти на Проески и на хуманитарни кампањи, како што беше „Од срце за децата“.

- Се сеќавам дека на подготовките пред еден фестивал дојде едно дете, скромно, повлечено, никој не го забележа. Кога се качи на бината да ја проба својата песна и кога почна да пее, сите застанавме и го слушавме со отворени усти. Тоше го запознав во почетокот на неговата кариера. Веднаш ми паднаа в очи неговата скромност и неговиот огромен талент и преубав глас. Тој имаше чиста душа, во неговото однесување никогаш немаше скриени намери, што е реткост кај луѓето од македонската естрада.Поповиќ истакнува дека Тоше му бил голема инспирација. Да се работи со најголемата балканска ѕвезда било чест и привилегија.

- Знаев дека од него ќе добијам се' што ќе побарам, тој сите песни ги пееше со целата душа и срце. Нему не морав да му објаснувам каков израз на лицето треба да направи додека пее дадена строфа или рефрен. Тој секогаш пред камера ја изнесуваше песната со емоции и како што треба. Тоа беше мојата инспирација. Кога ги смислував спотовите за него, го имав неговиот лик во главата. Секогаш слушаше внимателно, прифаќаше се' што ќе му кажам и го исполнуваше тоа. Никогаш не сум го слушнал да се жали дека е уморен, дека не може веќе да снима. Беше голем професионалец - вели Поповиќ.На кое било снимање, на емисија или спот, често биле во ситуација да го молат да престане со пеење.

- Тоа дете пееше нонстоп, особено ако имаше клавир на сетот. Пееше додека се снима, додека менуваме сет, додека јадеше, додека се преслекуваше, постојано - вели Поповиќ.

Му се поклони и див јарец

Од многуте заеднички моменти Миличевиќ никогаш нема да ја заборави фотосесијата што ја имале на Матка.

- За албумот „Божилак“ правевме фотографии на Матка. Додека го сликав Тоше ненадејно од една грмушка излезе јарец и му се поклони на Тоше. Тој момент го „фатив“ случајно и тоа е најневеројатното нешто што ми се случило во кариерата.Камион цвеќе за 8 Март

Владо Георгиев никогаш нема да ги заборави концерт на Тоше по повод Денот на жената, за кој го шминкал.

- Се сеќавам дека не сакав да им земам хонорар за шминкањето, но Тоше инсистираше да ми даде нешто за возврат. Бидејќи на тој концерт по повод 8 Март доби многу цвеќе, му побарав да направам фотографии со нив. Имаше можеби еден камион цвеќиња, едвај ги пренесов до студио. Се сеќавам дека фрлив неколку големи кеси за ѓубре полни со целофани и скршени цвеќиња. Цело мое студио беше како цвеќарница. Таа година низ градот кружеше една шега: „Кој доби најмногу цвеќе за 8 Март? Па, Тоше“.Дадилка за време на снимањето

Поповиќ издвојува неколку интересни случки со Тоше за време на снимањето на спотовите. Кога го снимавме видеото за песната „За овој свет“, во кој имаше многу деца, Тоше цел ден беше со нив и ги забавуваше за да не им биде здодевно на снимањето. Дечињата се изморија бидејќи снимањето беше долго за нив, но Тоше цело време беше со нив, разговараа, ги забавуваше, само за да не мислат на умор. Кога го снимавме спотот за песната „Магија“, сцените во црвената соба каде што тој е покрај ѕид снимени се на бавна шпанска музика. Му пуштив на Тоше да слуша таква музика за да ја доживее. Знаев каков израз на лицето ќе направи слушајќи, односно преживувајќи таква музика. Изразот на лицето што го направи беше совршен за спотот. Кога снимале во рудникот Бањани, за потребите на истиот видеозапис, тој се спријатели со луѓето што вртеа факли, ги прашуваше како го прават тоа, сакаше да научи. По само 10-ина минути тој ги вртеше факлите подобро од нив.

http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?itemID=180AEEC4457D8E4794307D504033F065&arc=1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:26 am

Неговото дело живее по смртта

26.10.2007: Албумите „Игри без граници“, „Божилак“ и „По тебе“ се најдоа на првите три места на официјалната хрватска топ-листа.

10.11.2007: Песната „Македонија навива за вас“ избрана за официјална спортска химна на земјава.

10.12.2007: Во Загреб почна продажбата на албумот „Ако ме погледнеш во очи“, преиздаден од „Хит рекордс“. „Игри без граници“, пак, достигна платинест тираж, со над 50.000 продадени примероци.15.12.2007: Еден милион поштенски марки со ликот на Тоше беа пуштени во промет. На фотографијата Проески држи гулаб во раката.

23.1.2008: Отворена изложба на 27 фотографии и откриена статуетка на Тоше во Музејот на Мајка Тереза во Скопје.

25.1.2008: Официјално почна со работа меѓународната фондација „Тоше Проески“, со цел чување на споменот на ликот и делото на Тоше и продолжување на неговата дејност во музиката и во хуманоста.

14.2.2008: Излезе дивиди од концертот што Тоше во 2007 година, на Денот на вљубените, го одржа во белградската „Арена“. Во најголемата сала на Балканот неговиот настап го проследија повеќе од 20.000 луѓе.

21.2.2008: На Тоше постхумно му беше доделена „Златна бубамара“ за животно дело - тој освои 16 статуетки за популарност.

1.1.2008: „Хит рекордс“ го пушти во продажба двојното дивиди. На првиот диск се најде снимка од концетот во белградска „Арена“, а второто е „Тоше Проески - лајв 2007“, со снимки од промоцијата на албумот „Игри без граница“ во Загреб.

9.3.2008: „Беовизија“ постхумно му додели награда за животно дело.26.3.2008: Претставен проектот за спомен-куќата на Тоше на архитектите Дејан Секуловски и Дејан Спасеновски и на нивниот соработник Илија Божиновски.

11.5.2008: Насловната тема „Игра без граница“, од последното цеде на Проески, е прогласена за „Песна на годината“ на најголемите хрватски музички награди „Порин“.

31.5.2008: Светска премиера на спотот за баладата The Hardest Thing на Хрватскиот радиски фестивал.

7.7.2008: Награда за животно дело на фестивалот „Сунчане скале“ во Херцег Нови.

17.7.2008: Нумерата The Hardest Thing се искачи на првото место на „Пјур Адрија чарт“ листата на музичкиот канал МТВ „Адрија“, а на главната листа „Адрија Топ 20“ се најде на третото место.

30.7.2008: Синглот „Несаница“, од последниот албум „Игра без граница“, триумфира на официјалната хрватска Топ-20. На оваа позиција се задржа неколку недели.

5.10.2008: На Градскиот стадион во Скопје, една година по последниот настап на истото место, се одржа Големиот хуманитарен концерт „Те сакаме сите, Тоше“. Пред повеќе од 40.000 обожаватели беше промовирана втората песна од англискиот албум, My Little One, направена во дует со внукот Кристијан, а снимена еден месец пред смртта на мегаѕвездата.


http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?itemID=21E068672E9EBB43BCAEE3D5BCC60EF3&arc=1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:27 am

Незаборавни изјави

* Темпото што ми го наметнува кариерата навистина е пеколно. Пред три часа, кога се вратив од Сараево, не можев ниту да одам ниту да зборувам. Но, и на врат и на нос, ваков или таков, важно стигнав и сега ќе ви ги дадам моите последни капацитети. Батериите ги полнам тука, на сцената, со вас, вие ми давате енергија. Вашиот огромен број оваа вечер докажува дека сме хумани и дека нашиот пат е заеднички.

(25.12.2005, хуманитарен концерт во Универзална сала)* Најголемата лага што сум ја слушнал за себе е дека користам наркотици. Јас одлучив во животот да бидам чист. Да не бидам алкохоличар, да не пушам, да не се дрогирам, за да не му наштетам на моето здравје. Јас сум спортист и сакам да водам здрав живот. Ако некои мислат дека решение за нешто се дрогата и алкохолот, се лажат. Апел до младите - бидете посилни во секој поглед. Најголемата борба е борбата со самиот себе. Секого можеме да победиме, но самите себе не. Издржете и ставете го на испит својот карактер. Не подлегнувајте на ништо.

(17. 6. 2005 „Антена“)

* Тоа што не сум назначен како културен амбасадор не влијаеше многу на мене. Ќе продолжам со ист ентузијазам и со огромна желба да ја промовирам својата земја на најдобар начин. Без разлика дали за тоа што го правам некој ќе ме награди со титула.....

По 10 години на сцената најтешко ми паѓа што сум одвоен од родителите и од семејството. Ниту едни родители во светот не би сакале децата да им бидат далеку од себе, без разлика колку се успешни во својата професија. А среќен ме прави тоа што можам да комуницирам со луѓето, на начин што сета своја енергија преку музиката можам да ја споделам со нив.

(16. 6. 2007 „Дневник“)* „Игри без граници“ не е само мој проект, тој е и на мојот бенд, на мојата менаџерка Лилјана, на сите луѓе од „Аворд продукција“ и на авторите што ги создадоа песните. Презадоволен сум од него бидејќи вложивме многу енергија и љубов. Го продуцираше еден од најдобрите продуценти во регионов, Никша Братош. Го работеше речиси истиот тим од минатиот албум, но според мене, ова е најдоброто од нас.
(13.9.2007, промоција на дискот „Игри без граници“)

* На успехот секогаш е залепено некое зло и тоа отсекогаш било така оти човечката природа е таква. Се надевам на поддршка од сите да се справам со злобните луѓе, бидејќи сам не можам да го направам тоа.

(4.10.2007, прес-конференција за концертот на Градски стадион)

* Како што поминува времето, се навикнувам на глеткава на Градски, но кога пеам пред моите луѓе ми е најубаво. Не треба да заборавиме дека за македонското образование сме одговорни сите и особено ми е мило што во оваа мисија ме поддржува мојата татковина Македонија.

(5.10.2007, на концертот на Градски стадион)


http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?itemID=2A63A73675F7FB4AAEBAB1D3B3498070&arc=1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:28 am

САШО МИТКОВ, „АВОРД“

Комплетен човек и на сцена и приватноСашо Митков, блискиот соработник на Тоше од „Аворд-продукција“, која со Проески работеше се' до неговата трагична смрт, на нашиот славен пејач се сеќава уште од времето кога песната „Твоите бакнежи на моите бели кошули“ беше голем хит.

- Постојано си велев дека момчето има прекрасен глас иако не знаев ни колку години има и како изгледа. Но, од судбината не се бега - укажува Митков. Нивното пријателство и професионалната соработка се продлабочиле откако Тоше стана ексклузивец на „Аворд-продукција“.

- Постојано бевме во негова близина, бевме поврзани со посебна енергија и задоволство. Кај Тоше беше карактеристично што каде и да настапуваше беше смирен, насмеан и секогаш комуникативен. Самиот ни се обраќаше со зборовите: „Се' ќе се среди, само полека, без нервоза“. Митков со особено задоволство ги истакнува спомените од дружбата во Охрид, на плажата на хотелот „Десарет“, кога пред две години „Аворд“ и Лилја организирале тридневни одбојкарски натпревари.

- Тоше со фановите и со голема екипа пејачи, негови гости и новинари учествуваа на спортските игри. Сите што беа присутни во хотелот имаа можност да се дружат со Тоше, да се напијат кафе и секако, да уживаат во концертот на кој пееја сите негови пријатели. Иако беше голема естрадна ѕвезда, кај Тоше тоа не можеше да се почувствува во ниту еден момент. Беше голем хуманист, а тоа го потврди со своите дела, активности, концерти. Поседуваше комплетен пакет и за на сцена и во приватниот живот, што ретко кој го има - завршува Митков.


http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?itemID=33FE0B278583F442BB95A98EEF06494C&arc=1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:30 am

ЛИЛЈАНА ПЕТРОВИЌ, менаЏерката на проески

Не размислувам за иднината

Ми велеше дека кога е на сцена, му доаѓа преголема желба да ги прегрне сите што се на концертот и затоа постојано ги шири рацете. На таков начин ја примаше енергијата од публиката, а потоа несебично им ја подаруваше својата, вели ПетровиќЛилјана Петровиќ, една година по смртта на Тоше, живее во минатото и со спомените врзани за соработката со својот ексклузивец. Вели дека сегашноста и' е многу болна, а за иднината воопшто не размислува.

- Нема зборови со кои можам да ви го опишам тоа што го доживеав со неговата загуба. Тагата е голема исто како првиот ден кога засекогаш си замина - вели таа.Иако не е член на меѓународната фондација „Тоше Проески“, таа беше вклучена во сите проекти. Вели дека да се работи за доброто на Тоше и по неговата смрт и' бил мотив да издржи во најтешките мигови.

- Во секој миг подготвена сум да бидам во служба на фондацијата. Помагам кога тоа од мене ќе биде побарано. Други планови немам. Не сум способна да размислувам за мојата иднина.

Во однос на очекувањата или претпоставките каде ќе беа сега доколку Тоше прерано не загинеше, Лилјана е стопроцентно сигурна дека ќе ја оствареа заедничката желба за освојување на светската сцена.

- Требаше да летаме за Англија на 23 октомври 2007 година, за да ги направиме финалните подготовки. Требаше да учествуваме во конечната реализација на две песни. Исто така, планиравме да снимиме спот за една од нив и да се договараме со нашите продуценти околу неговата замисла, па со нашите продуценти да решиме за која од темите да снимиме спот - вели менаџерката.

Проески и Петровиќ беа на чекор до остварување на главната цел, се' до кобното утро на 16 октомври. Сигурна сум дека сега ќе бевме во Лондон. Неговите песни ќе се пуштаа во медиумите, а неговата ѕвезда и харизма ќе блеснеше и на светската сцена - завршува Петровиќ.


http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?itemID=51ACDFD98C196640B41C53848E4D0779&arc=1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:31 am

Незаборавни изјави


* Мислам дека популарноста ми е иста и оти ќе продолжи со истиот интензитет. Не чувствувам некое намалување или зголемување на мојата популарност. Живеам исто како и порано. Однесувањето на луѓето кон мене не е променето. Не се жалам. Морам да признаам дека сето тоа е убаво. Му благодарам на Бога што ми дал разум за да научам како да комуницирам со луѓето. Им благодарам на сите што не ми забележуваат на моите мали пропусти. На тие што можеби ми забележале за нешто би сакал да им се извинам. Едноставно, во текот на овој период на естрадата ја збогатив мојата личност со многу искуство. Добив многу на духовен план.

(7. 7. 2000 интервју за „Антена“)

* Не учествувам првпат во хуманитарна акција, а досега тоа беше со финансиска помош од добротворни концерти. Затоа ја прифатив и поканата за промовирање на маичките од чија продажба ќе се собираат средства за кампањата за борба против ракот на дојката. Секогаш и секаде каде што може да помогнам, сакам да го направам тоа. Однапред ги поздравувам сите вакви хумани проекти!(17. 3. 2001 кампања за борба против ракот на дојката)

* Овие девојчиња, мојата публика, се најголема радост за мене. За нив пеам и живеам. А знам зошто публиката ме сака - бидејќи не се штедам никогаш и по цена да паднам во несвест по концерт, исцрпен од емоции, скокање или од физичко и психичко напрегање. Апсолутно не се штедам кога се во прашање музиката и публиката. За моја среќа, (или за жал на некои) јас и моите обожаватели дишеме како едно.* Секоја песна ја сакам како свое дете. Според мене, ова е најдобриот концепт на албум што сум го направил досега... Едноставно, многу ми е драго што полека ми се отвораат порите за компонирање. Тоа е веројатно поради фактот што не можам да ги искажам емоциите само преку пеење. Ми треба уште еден издувен вентил, а тоа е пишувањето музика. Другите нумери што ги направив ќе ги чувам или за мене или за некои колеги што сами ќе побараат да отпеат моја песна...

* На овој албум немаше компромиси. Сите песни ги биравме внимателно и подеднакво ми се драги. Немам фаворит, не би можел да изберам. Секоја си има свое значење и е посебна на свој начин. Ми падна голем товар од душава што се' се заврши и сега „Фајнал кат продукција“ ќе се посвети на моето промовирање надвор од границите на Балканот.

(20.7. 2005, промоција на албумот „По тебе“)


http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?itemID=885E533B71B3724CB50BA0E5BBB86F25&arc=1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае


Последната промена е направена од batbayan на Пет Окт 17, 2008 8:13 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:41 am

Алергиите не го спречуваа да живее за публиката

Иако беше исцрпен и со температура, им потпишуваше автограми и се фотографираше со обожавателите. Кога забележав оти ќе колабира, го фатив под мишка и го внесов во џипот, вели познатиот докторТоше Проески и д-р Дејан Докиќ првпат се сретнале пред повеќе од пет години. Лилјана Петровиќ го замолила да го прегледа Тоше и да му најде соодветен лек за болеста што со години му создавала проблеми. Оттогаш па се' до неговата прерана смрт Докиќ се грижел за неговото здравје.

- Уште како дете Тоше имал алергии и повремено се лекувал. По направените тестови беше очигледно дека е многу алергичен и почнавме со терапија. Наскоро тој се чувствуваше добро и можеше да продолжи со својот ангажман на естрадата.

СЕКОГАШ ПОСВЕТЕН НА ОБОЖАВАТЕЛИТЕ

Со текот на времето, Тоше се' почесто му се јавувал - и во миговите кога ќе добиел обична настинка или, пак, кога ќе почувствувал голем замор.

- Еден ден ми се јави и ми рече дека ќе помине да ме земе со неговиот џип за да одиме на клиника. Ми се пожали дека не се чувствува добро. Кога стигнавме во болница, му реков дека треба да прима инфузија. Во тие неколку часа додека лежеше на болничкиот кревет, разговаравме за неговата кариера и за приватниот живот. Тој имаше необично голема доверба во мене. Кога заврши инфузијата, тој се' уште имаше температура и бидејќи беше исцрпен, тргнав да го испратам до неговиот џип. Кога стигнавме на паркингот, забележавме дека го чека една група обожавателки, кои го препознале неговото возило и упорно го чекале со часови.

Тоше беше многу љубезен со нив. Им потпишуваше автограми и се фотографираше со нив не водејќи сметка за својата состојба. Кога забележав дека ќе колабира, го фатив под мишка и го внесов во џипот. Тој не се штедеше себеси, туку гледаше да им угоди на обожавателите, зошто тие му беа инспирација. Тој живееше за нив - вели Докиќ.Д-р Докиќ го врзуваат многу настани за трагично починатата ѕвезда што му останале во длабоко сеќавање. Еден од нив е поврзан со настапот на Проески на Изборот за песна на Евровизија во Истанбул, во 2004 година.

- По пласманот во финалето на евровизискиот избор, ми се јави и едвај успеа да ми каже што му се случува. Бидејќи беше мај, месец кога се' е расцветано, добил напад на алергија и не можеше ни да зборува. Со првиот авион за Истанбул му испратив инхалатор со потребните лекови и истата вечер почна со терапија. На финалето, без никој да забележи дека е болен, успеа на извонреден начин да ја отпее песната и да ја претстави нашата земја на најдостоинствен начин - се сеќава докторот.

НЕГОВАТА ПЕСНА - НАЈМИЛ РОДЕНДЕНСКИ ПОДАРОК

Познатиот доктор често го придружувал Тоше на промоции и на концерти и секогаш се грижел за неговото здравје. Поради големата популарност на својот клиент, често се случувало персоналот од Клиничкиот центар да ја „окупира“ неговата канцеларија. Чекале да заврши прегледот за да може да се поздрават и да добијат автограм. Тоше бил секогаш љубезен.

- Пред неколку години Тоше ме покани на својот роденден кој го славеше во „Лира“, во кругот на интимните пријатели. Таму беа Борис Трајанов и Есма и роденденската прослава се претвори во прекрасен колаж од музички изведби на присутните гости. Неколку месеци пред да почине, Тоше намина кај мене. Кога разбра дека тој ден ми е роденден, стана и по своја иницијатива ми ја отпеа Happy Birthday. Гледано од оваа перспектива, тоа ми е најмилиот подарок што кога било сум го добил - завршува д-р Докиќ.

ИНФО-Блиско пријателство

Проески и Докиќ се запознале пред повеќе од пет години на предлог на Лилјана Петровиќ. Тој го лекувал од алергиите што Тоше ги имал уште од мал. Пред евровизиското финале во Истанбул во 2004 година нашиот претставник добил напад од алергија и Докиќ преку авион му испратил инхалатор и лекови. За Докиќ најубав роденденски подарок е моментот кога Тоше му ја отпеал Happy Birthday.

http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?itemID=9092627F8F00644E84F56B13E387E34C&arc=1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 17, 2008 11:44 am

Не претпоставувавме дека создаваме негов телевизиски реквием

Посебно чувство ми предизвика изјавата на Тоше снимена во манастирот, во која вели: „Тука почнав и еден ден, после се', тука и ќе завршам!“, вели НеделковскиДокументарната серија „Пет години Балкан“, продуцирана од „Аворд“, по смртта на Тоше повеќепати беше емитувана на телевизиите во балканските земјите и доживеа голема популарност. Сценаристот и режисер на серијата, Огнен Неделковски, открива дел од нејзината реализација.

- Првата епизода од серијата, целосно посветена на поврзаноста на Тоше со Крушево, беше прекратка за да ги собере сите интересни материјали снимени низ Крушево. Тие содржеа многу впечатливи искажувања на неговите родители, сестра му и на другарите. Снимањето се одвиваше во мај 2007 година, но во Крушево имаше многу снег. Тоше беше упорен, согласно со сценариото, да ја одведе екипата во манастирот „Св. Преображение“, но поради високиот снег неговиот џип се заглави. Екипата загуби многу време да го истурка џипот, а по успешно завршената работа Тоше беше видно среќен и задоволен - истакнува Неделковски.

При прегледувањето на материјалите снимени во Крушево, Огнен ја почувствувал магливата атмосфера во дворот на манастирот и од сето тоа почувствувал морници по телото.

- Посебно чувство ми предизвика изјавата на Тоше снимена во манастирот, во која вели: „Тука почнав и еден ден, после се', тука и ќе завршам!“ Се зачудив од зборовите што ги слушнав и долго размислував дали да го скратам тој дел или, сепак, да остане?! Се' до денешен ден не знам што ме натера да ја задржам таа негова изјава, која целосно отскокнуваше од нашата идеја за снимање серија што ќе ги отслика неговите петгодишни успеси на Балканот. Кој можеше да претпостави дека го создаваме неговиот телевизиски реквием - укажува познатиот текстописец.Песната „Крушево“ ја нарача два месеца пред смртта

Во текстот што го напишав по желба и идеја на Тоше се зборува за времето што доаѓа по една кариера по која човекот се враќа во своето родно место и останува таму засекогаш - вели Рус

Голема желба на Тоше Проески била да отпее песна за своето родно Крушево. Откако му се доверил на Мирослав Рус, познатиот хрватски композитор и текстописец решил да му го напише текстот и му го предал два месеца пред неговата смрт.

- По неговиот концерт во Загреб, седнавме да го гледаме документарниот филм „Пет години Балкан“. Кога дојде на ред сцената во која Тоше го бакнува манастирот, се сврте кон мене и ми рече: „Долго време барав некој да ми ја напише песната за Крушево, но не успеав да најдам. Сега знам кој тоа ќе го стори. Рус, тоа ќе бидеш ти“. Со оглед на тоа што не постоеше желба што јас нема да се обидам да му ја исполнам, се согласив. Навлегов во неговата идеја каков да биде текстот. Многу зборувавме на таа тема. Таа песна, всушност, е спој од моето творештво и тоа што на некој начин тој сакаше да го каже преку неа - открива Рус. Кога му го предал текстот, Тоше бил одушевен и го замолил сам да ја напише музиката.

- Иако тоа не беше правило во нашата работа, сепак, се согласив. Во песната се зборува за времето што доаѓа по една кариера и по која човекот се враќа во своето родно место и останува таму засекогаш. Тоше, всушност, сакаше тоа да го напишам, што и го направив. Но, пишувајќи ја песната, верував дека тоа време ќе дојде многу подоцна во неговиот живот. За жал, се случи многу брзо. Дури тогаш ми стана докрај јасно која беше неговата порака до сите нас во неговата желба да се направи една таква песна. Неговиот зет Славен ми рече дека Тоше направил и музика на тој текст, но се' уште ја немам слушнато - завршува Рус


http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp?itemID=990177B55BA76A4E9314E81B95D7E8E6&arc=1

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
Други новости во врска со Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 20Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости-
Отиди до: