Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше

Go down 
+3
ElizaBeta
bibe_tose
batbayan
7 posters
АвторПорака
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше   Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше I_icon_minitimeВто Aвг 19, 2008 5:28 pm

Во форума http://bglovetose.18.forumer.com/index.php?showtopic=260 започнавме следната акциja:
в началото на кариерата си Тоше е участвал във всички местни фестивали и конкурси и печели повечето от тях.Един от фестивалите от които е започнал е Охридски трубадури къдете прави едни от първите си стъпки в кариерата си www.ohridfest.org.mk .Смятам че ще бъде хубаво да бъде почетен и там,където има силно международно(балканско) присъствие.
Със всички песни и всяка нота,останала след него заслужава всичкото уважение и любов за всичко което е направил.
Днес съвсем случайно разбрах че фестивала ще се проведе на 24 този месец,което е след броени дни но ви моля да помогнете и да пишете до организаторите да отделят време за да почетат паметта на Тоше.Това е емаила за контакти - ohridfest@yahoo.com

Изпратете меjл на ohridfest@yahoo.com за да почетат Тоше и на ова фестивал. Аjде пишуваjте, треба да сме активни :

ВСЕ ЗА ТОШЕ
Вратете се на почетокот Go down
bibe_tose
Член
Член
bibe_tose


Број на мислења : 614
Репутација :
Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-20

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше   Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше I_icon_minitimeСаб Aвг 23, 2008 12:49 am

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше 883360 za predlogov
Вратете се на почетокот Go down
ElizaBeta
Член
Член
ElizaBeta


Број на мислења : 342
Age : 37
Локација : Skopje
Репутација :
Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Left_bar_bleue4 / 1004 / 100Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-16

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше   Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше I_icon_minitimeСаб Aвг 23, 2008 4:30 am

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше 630362
Вратете се на почетокот Go down
AlmostAnAngel
Нов Член
Нов Член
AlmostAnAngel


Број на мислења : 49
Репутација :
Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Right_bar_bleue

Registration date : 2008-08-23

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше   Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше I_icon_minitimeСаб Aвг 23, 2008 10:15 pm

Nema sansi ova da se sluci, iako e super ideja !
Вратете се на почетокот Go down
Tanjuska
Нов Член
Нов Член
Tanjuska


Број на мислења : 34
Age : 48
Репутација :
Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Right_bar_bleue

Registration date : 2008-08-25

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше   Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше I_icon_minitimeПон Aвг 25, 2008 1:31 pm

Хрватската пејачка и актерка Антонија Шола, со темата Божји пат, која таа ја отпеа на македонски јазик, а му ја посвети на својот починат пријател и соработник Тоше Проески, со 130 гласови триумфираше на Интернационалната вечер на јубилејното, 15-то по ред издание на фестивалот Охрид-фест 2008. Како награда за победата Антонија добива снимање видео-спот во вредност од 20.000 евра!
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше   Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше I_icon_minitimeВто Aвг 26, 2008 10:20 pm

ХРВАТСКАТА ПЕЈАЧКА АНТОНИЈА ШОЛА ПОБЕДИ НА ОХРИД ФЕСТ
Тоше ме тешеше кога умре татко ми

Пресреќна сум што победив со песна посветена на Тоше, ни рече хрватската поп-sвезда Антонија Шола по победата на интернационалната вечер на фестивалот "Охрид фест", завчера зад летната сцена на Долни Сарај. Песната "Ангеле", која Антонија ја испеја на македонски јазик и донесе награда од 20.000 евра кои треба да ги потроши за снимање спот за победничката песна.

Шола не мораше да го чека прогласувањето за да знае дека таа оваа година ќе биде лауреат на фестивалот, зашто публиката со аплауз ја поддржуваше при самотото споменување на нејзиното име. Публиката врескаше и ракоплексаше на стиховите" Ти мораш да го следиш својот Божји пат". Песната "Ангеле" Антонија ја сними неколку месеци по загинувањето на Тоше на хрватски и на македонски јазик, а по оваа песна е насловен и албумот кој излезе кон крајот на минатата година.

- Песната не е само за Тоше, туку и за сите кои загубиле некој близок. Пред да загине тој почина татко ми и во тие моменти на тага Тоше многу ми помогна. Затоа сум пресреќна што песната победи и оваа награда навистина ми значи многу. Знаев дека ќе победам зашто уште од почетокот на вечерта ја почуватвував поврзаноста со публиката. Македонија ми го дава она што во Хрватска го немам, рече таа по победата. Антонија и Тоше минатото лето го снимија дуетот "Волим осмијех твој", песна која стана голем хит во земјите на поранешна Југославија.

Шола (27) во Охрид стаса со нејзиниот дечко и менаџер, Лука Чичич Шаин (33). Додека таа со задоволство им позираше на новинарите, нејзиниот дечко успешно ги одбегнуваше. Но, на крајот, сепак, се сложи да позира во неформални пози. За да го оправда Антонија на новинарите им рече дека Лука не сака многу јавно да се експонира, зашто најпрво тој е адвокат, па се друго. Во работата и помага затоа што во него има најголема доверба.

Антонија и Лука се заедно две години. Пред неколку месеци хрватските весници наголемо пишуваа дека раскинале поради неговата љубомора, но нивното појавување во Охрид уште еднаш ги демантираше гласините. Тие во Македонија остануваат до петок, за да го посетат вечниот дом на Тоше во Крушево.

Нивни блиски велат дека мегу Тоше и оваа вљубена двојка имало многу блиско и искрено пријателство и тој бил чест гостин кај нив во Хрватска. А на тоа што многумина на Антонија дека името на Тоше го користи за свој маркетинг таа рече:

- Тој беше мој колега. Имавме супер соработка. Луѓето никако не смеат да го заборават и убаво е кога го споменуваат. Јас искрено досега не сум видела некој за лошо да го споменува неговиот лик и дело.



http://www.idividi.com.mk/zabava/Showbiz/464285/index.html
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Активен
Активен
aleksandra


Број на мислења : 1601
Age : 41
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Left_bar_bleue18 / 10018 / 100Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-23

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше   Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше I_icon_minitimeВто Aвг 26, 2008 10:50 pm

...заслужи...срцка беше...и супер песниче....Божји пат... Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше 898162 Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше 825168 Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше 819107


Последната промена е направена од aleksandra на Сре Aвг 27, 2008 8:31 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Daka
Нов Член
Нов Член
Daka


Број на мислења : 5
Репутација :
Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Right_bar_bleue

Registration date : 2008-07-02

Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше   Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше I_icon_minitimeВто Aвг 26, 2008 11:25 pm

DEFINITIVNO ZASLUZI ANGELOT. Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше 630362
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше   Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Фестивала "Охридски трубадури" да почете Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» "Tosin most ljubavi" vo Bulgarija- januari

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општо :: Се останато во врска со Тоше-
Отиди до: