HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Тоше двоен шампион во Хрватска!

Go down 
АвторПорака
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Чет Сеп 04, 2008 12:00 am

По прв пат во историјата на емисијата HR Тоp 20, на хрватската национална топ-листа, еден изведувач се наоѓа на првото место на две топ-листи: забавна и поп-рок. Тоа му успеа на единствениот и легендарниот, нашиот Тоше Проески!

Песната Несаница од албумот Игра без граница, се наоѓа на прво место на забавната топ-листа, додека темата The hardest thing го зазема првото место на поп-рок листата. The hardest thing во Хрватска стана голем хит по премиерното емитување на Хрватски Радиски Фестивал ова лето.

Тоше веќе два пати ја доби титулата победник на годината на национална топ-листа во Хрватска – во 2006. година со хитот Срце није камен и лани со насловната тема од музичкиот бестселер Игра без граница.

По синглот Срце није камен, сите синглови на Тоше во Хрватска беа број 1 на националната топ листа, HR Top 20.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
ElizaBeta
Член
Член
avatar

Број на мислења : 342
Age : 32
Локација : Skopje
Репутација :
4 / 1004 / 100

Registration date : 2008-04-16

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Чет Сеп 04, 2008 12:25 amеден и единствен!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Чет Сеп 04, 2008 1:12 am

...само тоа и го заслужува... ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Чет Сеп 04, 2008 1:29 am

bas taka ,TOJ toa i go zasluzuva!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Чет Сеп 04, 2008 6:29 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Чет Сеп 04, 2008 6:36 pm

А ние треба да се потрудиме така и да остане.

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Чет Сеп 04, 2008 9:06 pm

ЗАСЕКОГАШ

_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Пет Сеп 05, 2008 6:22 pm

Tvojata senka напиша:
А ние треба да се потрудиме така и да остане.

SE RAZBIRA
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Нед Сеп 28, 2008 10:47 pm

За жал, работите се измениja, Тоше е прв само на забавната листа... на hrpop/rock прво место е Дино Дворник


Последната промена е направена од cherry на Нед Сеп 28, 2008 10:50 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Нед Сеп 28, 2008 10:48 pm

Ма, било је некако за очекивати. За Дину сада гласају и они који га никада нису слшали.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Нед Сеп 28, 2008 10:51 pm

Разлика и не е мала, 300 бода се во прашање
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Сре Јан 07, 2009 7:19 pm

Песните Још и данас замирише трешња (Цреша) во категориjaта поп-рок и Несаница во категориjaта забавна музика се прогласени за Хит на годината на Хр Топ 20.

Још и данас замирише трешња со вкупно 37282 бода го освои првото место поп-рок листата.
The hardest thing се наjде на третото место со 32456, а Игра без граница е осма со освоени 19290 бода.

Во забавната листа песната Несаница е убедливо прва со освоени 32745 бода.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Сре Јан 07, 2009 7:25 pm

S pjesmama “Još i danas zamiriše trešnja” i “Nesanica” pokojni Toše Proeski pobijedio je u izboru HR Top20 za hit godine u pop-rock i zabavnoj glazbi. Titulu najboljih pjevača odnijeli su Tony Cetinski i Halid Bešlić, a kod pjevačica su to Nina Badrić i Severina. Najvećom nadom proglašena je pobjednica glazbenog reality showa "Showtime", Franka Batelić.

www.24sata.com
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Сре Јан 07, 2009 7:42 pm

мора и оваа година да биде прв...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Сре Јан 07, 2009 7:46 pm

aleksandra напиша:
мора и оваа година да биде прв...

Да, ама се знае како, со редовно гласање на топ листите.

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
stefi_18
Член
Член
avatar

Број на мислења : 628
Age : 28
Локација : Makedonija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Сре Јан 07, 2009 8:50 pm

www.hrtop20.info/


05.01.2009. POP ROCK KATEGORIJA : Hit godine - Još i danas zamiriši trešnja


(Toše Proeski)


Prošlo je više od godinu dana od tragične pogibije Toše Proeskog, no njegove pjesme i dalje nas podsjećaju na sjajan vokal i talenat, kojim je gospodario taj pjevač anđeoskog glasa. Početkom veljače pjesma Miroslava Rusa, koji je potpisao i Tošin hit Igra bez granica, krenula je u pohod na top liste. Na broju jedan pojavila se 17. veljače, i provela na vrhu sve do 8. lipnja. Četiri mjeseca na broju 1, bilo je dovoljno da Još i danas zamiriši trešnja postane ultimativni klasik u 2008. Iako je riječ o obradi, izvedba Toše Proeskog unjela je novi duh prepoznatljivom hitu, koji danas pjevaju različite generacije s istim žarom. Toše je u dvadeset najslušanijih pjesama s još dva hita: The Hardest Thing, koja je u ukupnom zbroju zauzela visoko treće mjesto, te prošlogodišnji hit godine HrTopa20, Igra bez granica, koja je po Porinu proglašena pjesmom godine.

ZABAVNA KATEGORIJA : Hit godine - Nesanica (Toše Proeski)


https://redcdn.net/ihimizer/img71/7683/n25891e1di9.gif


Ova je pjesma postala klasik, a izvedbom Toše Proeskog i hit kakav ćemo još dugo godina pamtiti. Nesanica s albuma Igra bez granica, punih 23 tjedna provela je na broju jedan. Možda će se niz i nastaviti s obzirom da još uvijek na samome vrhu top lista. U ukupnom zbroju bodova skupila je nevjerojatnih 32745 bodova. Nesanica je glazbena tema filma Ivkova slava, a Tošinom interpretacija dovela ju je na top liste. Bez premca, po HrTopu20, ovo je bio najveći hit godine u 2008. u zabavnoj kategoriji.

HrTop20 odabrao najbolje u 2008.

https://redcdn.net/ihimizer/img233/4134/n25881e1rd3.jpg

Toše Proeski s pjesmama ′Još i danas zamiriši trešnja′ i ′Nesanica′ ponio je titulu hita godine u obje kategorije (pop rock i zabavna) godišnje top liste Media servisa, u čijem kreiranju sudjeluje šezdesetak radijskih postaja iz čitave Hrvatske. Pobjeda Tošinih pjesama bila je nadmoćna u odnosu na druge pozicije. U pop rock kategoriji skupio je oko tisuću i pol bodova više od drugog mjesta, dok je u zabavnoj kategoriji ta brojka bila veća za gotovo šest tisuća bodova od drugoplasirane skladbe. Ukupan zbroj donesen je na temelju svih top listi prikupljenih u 2008. Uz hitove godine, HrTop20 odabrao je i najbolje pjevače i pjevačice, grupe i nade godine. Uz hitove na top listi, kriteriji za odabir bili su i uspjesi na drugim poljima estradnog djelovanja: izlazak albuma, uspješne turneje i koncerti te naravno pjesme koje su vladale top listama. Tako su laureati u zabavnoj kategoriji: Halid Bešlić (pjevač), Severina (pjevačica), Baruni (grupa) i Armin (nada godine). U pop rock kategoriji slave: Tony Cetinski (pjevač), Nina Badrić (pjevačica), Prljavo kazalište (grupa) i Franka (nada godine). Nagrade će biti uručene na svečanoj manifestaciji, o čijem ćemo vas datumu naknadno izvjestiti. Urednik i voditelj HrTopa20 je Dalibor Petko, a u nastavku pogledajte detaljna objašnjenja kategorija i izjave laureata.

http://www.hrtop20.info/
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
stefi_18
Член
Член
avatar

Број на мислења : 628
Age : 28
Локација : Makedonija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Пон Јан 12, 2009 2:53 am

12. јануари 2009.


Петте албуми на Тоше меѓу најпродаваните во Хрватска


Иако поминаа 15 тажни месеци од неговото трагично заминување, петте последни албуми на легендарниот Тоше Проески се најдоа на официјалната Топ 50 листа на Хрватска дискографска удруга, во делот на најпродавани лиценцни изданија во 2008-ма година, што само по себе е куроизитет.

Според продажбата, и понатаму во Хрватска најдобро котира бестселерот Игра без граница, кој се најде дури меѓу првите 10 – на седмото место на листата која гордо ја предводат Ејми Вајнхаус, Колдплеј, Мадона, Металика...

CD-то Пратим те според продажбата се најде на 20-то место, додека Божилак, кој претставува колекција преработени македонски традиционали беше 24-ти по ред. Дан за нас ја освои 31-та позиција, а Ако ме погледаш у очи 40-то место.

Колку за илустрација, новиoт албум на AC/DC се најде на 11-то место, Guns’ n’ Roses на 15-то, саундтракот на Ролингстонси на 37-то место...

Влатко Стефановски (ex Леб и сол), пак, е уште еден Македонец кој добро котира во Хрватска! Неговиот последен албум Thunder From The Blue Sky се најде на 23-то место најпродавани странски албуми во Хрватска.

Кога се во прашање хрватските изданија, според продажбата, најпродаваното CD во Хрватска лани имал Џибони, а тоа бил неговиот жив албум Acoustic - Electric. На втората позиција се најдоа Раде Шербеџија и Мирослав Тадиќ, со Имам пјесму за тебе, а третото место го зазеде Оливер Драгојевиќ со неговата Платинеста колекција. Следуваа: Северина (Здраво Маријо), Дражен Зечиќ (Опрости свијете), Азра (Ултимативна колекција), Мишо Ковач (Платинеста колекција), Данијела (Нек живи љубав), Разни изведувачи (Срце ватрено) и ТБФ (Галерија Тутнплок).

Врзано за Тоше Проески, неговото CD за светскиот пазар, The Hardest Thing, постхумно ќе биде објавено наскоро, на неговиот роденден – 25-ти јануари, за почеток на просторот на цела поранешна Југославија. Почетен тираж на цедето е 150.000 примероци!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   Нед Јан 25, 2009 1:36 pm

HR TOP 20 – Dodjela diskografskih nagrada na Novoj TV

Zagreb, 22.01.2009.

Hr Top 20 okuplja najveća glazbena imena hrvatske estrade i nagrađuje najbolje u 2008.g. po izboru slušatelja 60-ak radijskih postaja iz čitave Hrvatske. Svečanu dodjelu koja se održava u Kristalnoj dvorani opatijskog hotela Kvarner, gledatelji mogu vidjeti u programu Nove TV u petak 6. veljače u 21.50 sati.


Nikolina Pišek Uz proglašenja hita godine i laureata u zabavnoj i pop rock kategoriji, gledatelji se na Novoj TV u petak, 6. veljače u 21.50 sati mogu zabaviti uz nastupe izvođača na pozornici. Mia Kovačić i Nikolina Pišek voditeljice su ove tradicionalne dodjele diskografskih nagrada, a na sceni će im se pridružiti i urednik i voditelj Hr Top 20, Dalibor Petko.

Pjesme 'Još i danas zamiriši trešnja' i 'Nesanica' Toše Proeskog ponijele su titulu hita godine u obje kategorije godišnje TOP liste Media servisa. Hr Top 20 odabrao je i najbolje pjevače i pjevačice, grupe i nade godine. Uz poredak na TOP listi kriteriji za odabir bili su i uspjesi na drugim poljima estradnog djelovanja: izlazak albuma, uspješne turneje i koncerti te naravno pjesme koje su vladale glazbenim ljestvicama.

Tako su dobitnici u zabavnoj kategoriji Halid Bešlić, Severina, Baruni i Armin kao nada godine. Glazbena legenda Halid Bešlić počastio je publiku u 2008. s čak dva albuma, a prošlu godinu su obilježili i veliki koncerti koje je održao u srcu Zagreba, ispunjeni do posljednjeg mjesta. Titulu pjevačice godine zaslužila je Severina pjesmom 'Gas, gas' koji je postao jedan od hitova.

Mia Kovačić I treću godinu za redom, grupom godine proglašeni su Baruni, a tri pjesme među dvadeset najslušanijih bile su dobar povod za to. Nadu godine Armina publika je imala priliku upoznati na prošlogodišnjem Radijskom festivalu. Osvajanje nagrade na čak tri radijska festivala u tri različite države, snimanje novog albuma, ali i uspjeh pjesama u 2008. bili su dovoljni da Armin postane nada godine zabavne glazbe Hr Topa 20.

U pop rock kategoriji razloga za slavlje imaju Tony Cetinski, Nina Badrić, Prljavo kazalište, te mlada uzdanica Franka Batelić. Tony Cetinski sa starom ekipom suradnika i pokojim novim autorom plasirao je album koji je već u startu postigao zlatnu nakladu. Hit 'Umirem' zauzeo je čelno mjesto Hr Topa 20, s kojeg se nije spuštao ni nakon što je Cetinski plasirao novi hit, baladu 'Ako to se zove ljubav' po kojem je i nazvao album.

Čak tri pjesme u dvadeset najslušanijih na godišnjoj listi bile su one Nine Badrić. U 2008. nizali su se Ninini hitovi: 'Da se opet tebi vratim', ljetni hit singl 'Osjećaj te duet s kraljicom romske glazbe Ljiljanom Petrović Buttler. 'Prljavo kazalište', grupa godine u 2008. pokazala je kako se radi come back. Kritika je album pozitivno dočekala, a bend je krenuo na uspješnu turneju.

Otkako je pobijedila u 'Showtimeu', Franka Batelić je postala miljenica publike, ali i medija. Njen drugi singl 'Ruža u kamenu' gotovo je uspio ući među dvadeset najslušanijih (22. mjesto godišnje liste), a na Radijskom festivalu pripala joj je i jedna od nagrada


Преузето са http://dnevnik.hr/

_________________
Dynamic Glitter Text Generator at TextSpace.net
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Тоше двоен шампион во Хрватска!   

Вратете се на почетокот Go down
 
Тоше двоен шампион во Хрватска!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости :: Hrvatska-
Отиди до: