HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 za negov spomen

Go down 
АвторПорака
lovetose
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 16
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-08-22

ПишувањеПредмет: za negov spomen   Вто Окт 14, 2008 4:28 pm

jas ova veke go staviv vo misa na 16 10 no sepak smetam deka treba posebna tema za toa sto ke se pravos vo vrska so negoviot spomen na 16.10 jas smetam deka vo skopje na plostad treba da se postavi bilbord so negova slika oti smetam deka narodot povtorno ke saka da zapali sveka za negov spomen i da mu se pokloni i povtorno da ostavi nekoe mece ili pismo za nego bidejki ne se site vo moznost da otidat vo krusevo i ova se odnesuva za site od mk.oti kako sto mozev da vidam vo dr zemji imaaat vakvi organizacii pa ajde i nie da se organizirame oti kakvi fanovi sme ako ne go ostvarime toa barem .da ispratime pismo ili nesto do fondacijata za da se postavi slika negova na plostad se nadevam imate i vie nekoi idei sto ke gi postavite za toa sto mozeme da napravime kako negovi verni fanovi
jas sigurno ke izlezam na p;ostad da zapalam sveka i da se pomolam za negova dusa ako ima i kniga ke napisam nesto za nego i za godinata bez nego
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Вто Окт 14, 2008 4:37 pm

...јас сум ЗА пак да се постави слика од него на плоштад...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Вто Окт 14, 2008 4:49 pm

Верувам сите сме за оваа идеја ама не знам колку ке успееме за кратко време да ја оствариме...и јас ке излезам на плоштад обавезно и се надевам дека ке има поставено повторно билборд со неговиот лик....

_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Eli
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 416
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : СЛУШАЈ МЕ МЕНЕ
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Вто Окт 14, 2008 7:35 pm

jas mislam deka sigurno kako i lani ke ima postaveno slika...sekeko pak na plostad ke se palat sveki

_________________
Never born
Never died
Just visited Earth between 25.01.1981 - 16.10.2007
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
emi
Член
Член
avatar

Број на мислења : 86
Локација : skopje
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-21

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Вто Окт 14, 2008 9:05 pm

ajdeeeeeee
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
floresita
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 10
Age : 31
Локација : MAKEDONIJA
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-07-03

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Сре Окт 15, 2008 4:42 pm

BITNO E DA MU ODADEME POCIT ZA DA VIDI KOLKU NI NEDOSTIGA I KOLKU MILIONI SRCA GO SAKAAT I SE MOLAT ZA NEGO...R.I P
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Сре Окт 15, 2008 7:58 pm


_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
lovetose
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 16
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-08-22

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Сре Окт 15, 2008 8:32 pm

gledajte visti na a1 vecer i ke vidite sto ke pravat vo nova gradiska,na mestoto na stadionot od kade sto poletal lani helikopterot ke nosat cveke i ke palat sveki vo oblik na GOLEMO SRCE ,A KAJ NAS VO SK.TREBA SAMO DA PPOCNEME NIE I DRUGITE LUGE SIGURNO KE SAKAAT DA ZAPALAT SVEKA I DA OSTAVAT NEGDE CVEKE KOGA toa ne mozat da go napravat na negoviot vecen dom pa potoa ke bide preneseno jas ke odam
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
MiLeNcE
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 2
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-08-18

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Сре Окт 15, 2008 9:01 pm

ne mi se veruva deka pomina veke cela godina BEZ TOSE...
:(
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Сре Окт 15, 2008 9:07 pm

MiLeNcE напиша:
ne mi se veruva deka pomina veke cela godina BEZ TOSE...
:(
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Simi
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 29
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Чет Окт 16, 2008 12:58 am

Da da... sega koga pravah potpisi od Tose... (toa so go iam jas e od mene).... mi sa nasolzija octe..... nogu e tazno bez nego.... ako sakte da vi go dadum da go procitte sostavut so go napisah jas za nego.. dali bive da sa postave tuka vo vaa tema?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Simi
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 29
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Чет Окт 16, 2008 1:16 am

Sorry so e mislenje vrz mislenje ama ja sostavut so go napisah koga umre TOSE

Нашиот ангел замина

Тие убави очи со ангелски сјај, таа убава насмевка која не пленеше сите, тој глас кој секој сакаше да го чуе беше на нашиот ТОШЕ. Но среќата замре, се закопа, а завладеа тагата. Небото стана сиво, очите не престануваа да плачат. Тебе повеќе те нема. Си го поставувам прашањето зошто? Зошто ГОСПОДЕ дозволи да се случи ова? Нашиот единствен ангел чувар замина во твоите рајски градини и никогаш повеќе нема да биде со нас. Не облеа студ, мракот не покри, а тагата не зароби. Зар само на слики да го гледаме твојот лик, кога не си тука? Зар така да ги слушаме песните, кога неможеш пред нас да ги испееш? Микрофонот празен, а твојата песна се тркала. Патува насекаде надевајќи се дека ке те пронајде. Но ја гледам тажна, знае дека веќе нема да биде испеена од тебе. Секој тажен лик го спомнува неговото име, секое чисто око лее солзи за неговата ненадејна смрт. Никој не посакуваше тој да замине од нашиот свет, никој неможе да го преболи. Од секаде се слуша плач и вриштење. Секој го моли Бога тој пак да ни се врати. Но тоа не е можно, тој нема да се врати никогаш. Неможам да поверувам дека Тоше повеќе го нема. Нема кој повеќе да ни ги разубавува деновите, нема кој да не развеселува кога сме тажни, кој да не охрабри да продолжиме понатаму. Никој не сакаше да те види в гроб наш Тоше, зошто мораше да заминеш, зошто мораше да не оставиш во вечен непребол? На тоа неможам да си одговорам – неможам. Нема каде да барам одговор, ТИ не остави и замина во рајскиот свет. Се надевам дека и таму ќе бидеш среќен, вечно ќе пееш за нас и ќе не сакаш. Колку детски срца беа скршени кога дознаа дека ТИ загина. Детските срца на кои им помагаше не сакаа да ја прифатат вистината. Но вистината боли. Ова е вистина која сите нас не стави во шок и не однесе во светот на тагата. Сега таа вечно ќе се храни со нашата тага, непребол и плач. Вечно не завитка во нејзината црна наметка и секој ден не носи се подлабоко во нејзиниот злобен свет. Како да те заборавиме кога ТИ ни беше се и никогаш не оставаше некој да пати или да трпи болка. Секогаш беше тука да ни дадеш барем трошка љубов и да ни ја вратиш волјата за живот. Одеше насекаде и со своите хумани раце ја оживуваше среќата на секое болно срце. Секое тажно лице ја враќаше насмевката на своите уцни кога ТИ на уво ќе им шепнеше ,,ВЕ САКАМ СИТЕ,, . Тоа и беше вистина, немаше човек кој Тоше не го сакаше или пак да зборуваше лошо за него. Добрината на неговото срце не ги знаеше лошите работи и секогаш имаше место за љубов и помош. Многу луѓе ги спаси од работ на смртта АНГЕЛУ НАШ. Сета своја сила и љубов ја даваше за доброто на луѓето. Твојот божествен глас влеваше топлина и надеж во душите на сите кои ги слушаа твоите песни. ТИ беше како школка со златен и светкав бисер, но сега тој бисер изгасна, нема кој повеќе да ја покаже убавината на школката, нема кој да им кажува приказни и приспивни песни на малите деца, кој да мисли на сите нас. Неговата душа не знаеше да каже НЕ, незнаеше да одбие или пак да навреди. Зошто мораше токму ТИ да не напуштиш? Зошто зеде толку добар човек Боже? Ова се прашањата на сите луѓе во светот? Не ја посакувавме твојата смрт чувару наш. Но изгледа тоа била желба на Бога, да те има покрај себе. Токму ТИ да го правиш неговиот свет поубав, токму ТИ да ги развеселуваш ангелските срца. Но зошто токму сега, сега кога ни беше најмногу потребен? Не плачат само луѓето и малите деца, плаче и Македонија, зошто изгуби едно големо и добро срце, срце кое чукаше само за доброто на народот. Тој живееше за да им помага на луѓето, хуманоста беше во неговата крв. Сите се радувавме и заедно плачевме со него. Сега луѓето го осветлуваат твојот пат до рајот со свеќите запалени за ТЕБЕ, без да знаат зошто ТИ си замина без одговор. Сега животот на секој граѓанин е пат без никаков крај, ниедно место каде да пристигнат , само бесконечно одење и тага. Твоите родители скршени од болка немаат волја за живот, солзите како река не престануваат да течат на секое лице од твоите пријатели и сите што ТЕ САКААТ. Дали секој ваков добар човек е осуден да замине премногу рано, дали ТИ беше тој вистинкиот? Како ѓаволот да дошол на нашата држава и го пуштил своето зло над неа, како змија да ја касна Македонија и ја осуди на вечна болка и страдања. Вака се чувствуваат граѓаните на Македонија. Повеќе го нема кралот на музиката, хуманиот човек. Човекот кој ги сакаше сите. Тој знаеше лесно да те придобие со неговата насмевка, знаеше да направи да му веруваш. Неговиот живот се стремеше кон подобро, но ете... ТОЈ замина. Многу книги испишани со пораки од жалосните граѓани, многу болка. Зошто мораше да отидеш во рајскиот свети да ги придружуваш ангелите во нивното пеење кога тука имаше се што ти беше потребно. Зошто се јави на нивниот повик во раните утрински часови? Нема веќе зборови со кои ќе се докаже тагата кон изгубениот АНГЕЛСКИ ЛИК. Само може да кажам едно: ,,ТОШЕ, КЕ ОСТАНЕШ ЗАСЕКОГАШ ВО НАШИТЕ СРЦА. ТВОЈАТА ДОБРА ДУША НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕ ЗАБОРАВЕНА’’.

ТЕ САКАМЕ СИТЕ
Почивај во мир.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 37
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Чет Окт 16, 2008 12:34 pm

Драга Сими,

Текст ти је болно искрен. И лијеп. Ископирала сам га и у тему у којој пишемо текстове посвећене Тоши.

_________________
Dynamic Glitter Text Generator at TextSpace.net
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
toseangel
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 19
Age : 30
Локација : so srce vo Krusevo
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-07-21

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Чет Окт 16, 2008 1:12 pm

1. Od 11.00 do 16.00 vo spomen sobata na Majka Tereza koja se naoga na ulica makedonija ke ima nesto za Tose
2. ( forumasite od fanclubforum) se dog. da se cekame pred soborna vo 18.00, a potoa da prodolzime na plostad
3. 18.00 casot misa za Tos evo Katolicka
4. Vo sabota 18.10. vo 18 casot na plostad ke pristignat maratoncite, pa kako verni fanovi na Tose dostojno da gi precekame
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
didi47
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 10
Локација : Stara Zagora, Bulgaria
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Чет Окт 16, 2008 4:07 pm

ТОШЕ, ПОЧИВАЙ В МИР!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
KarolinaXP
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 21
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2009-02-14

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Пон Апр 13, 2009 9:41 am

Pocit kon Tose ke ostavame zasekogas i sekogas vo srcata nasi kade i da sme i nesmeeme da go zaboravime i da im go preneseme na idnite generacii so negovata pesna i delo koe go ostavi zad sebe kako besceneto bogatstvo za site Nas luge koi go zasakavme i ke go sakame do krajot na nasite zivoti.
Zatoa bi trebalo vo negov spomen A1 Televizija vo skoro vreme da go izdade na dvd Toseviot koncert od 5 Oktomvri 2007 na Gradskiot stadion vo Skopje,posle da ima negovo ime na nekoja od skopskite ulici, objekt po moznost muzicki so negovoto ime...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
eli_mk
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 13
Age : 28
Локација : Македонија
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-12-02

ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   Сре Апр 15, 2009 2:23 am

Ex Тошка Тошка... се во твој спомен.-"Се прашувам зар мора да е вака???"
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: za negov spomen   

Вратете се на почетокот Go down
 
za negov spomen
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општо :: Се останато во врска со Тоше-
Отиди до: