HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...

Go down 
АвторПорака
Anna
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 6
Age : 43
Локација : Skopje
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-01

ПишувањеПредмет: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Чет Дек 25, 2008 6:50 pm

Ве молам потпишете ја петицијата за споменик на Тоше на плоштад.
http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Чет Дек 25, 2008 11:26 pm

Јас веќе го поставив линкот ама на друго место...мислам дека е подобро што отвори тема за тоа. Фала!

_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Anna
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 6
Age : 43
Локација : Skopje
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-01

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Пет Дек 26, 2008 12:28 am

Eх, извини. Јас воопшто не проверив дали има поставено линк.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
ivotopansko
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 5
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-08-30

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Пет Дек 26, 2008 9:40 am

Знам дека ог големо значење за сите е да има споменик на Тоше,секако и билборд негов..затоа ги замолуваме сите членови масовно да гласаат за споменик на Тоше Проески на Плоштадот во Скопје..Ова како и на мене подеднакво многу ви значи и на вас.Со секој глас Тоше би бил благодарен за делото што го правиме за него..Ова нека биде возврат за сите негови најубави песни,неговата насмевка која секогаш несебично ја делеше,неговата хуманост и неговото дело...

Код:
http://www.petitionspot.com/petitions/tosep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Пет Дек 26, 2008 11:56 am

Дечки многу ни значи ова на сите ама ве молам да гласаме уште помасовно на www.skopje.gov.mk . Градоначалникот ја покренал оваа иницијатива и само бара поддршка од нас што би требало со сигурност да ја добие. Затоа ВЕ МОЛАМ ДА ГЛАСАМЕ ПОМАСОВНО!!!!

www.skopje.gov.mk

И не само вие да гласате туку ширете го по другари, ставајте го на топик на мсн и слично...

_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Пет Дек 26, 2008 5:17 pm

Дали се согласувате да се изгради фонтана со скулптура на Тоше Проески во средишниот дел на плоштадот Македонија
Да 41% 326 гласови
Не 58% 463 гласови
Не знам 2% 13 гласови


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Пет Дек 26, 2008 7:01 pm

Градоначалникот почна секаде да го користи името на Тоше , како не му е срам.
Претеруваат. Не го оставаат на мира!!! што е многу, многу е...веќе се почнува да преминува во кич...

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Пет Дек 26, 2008 8:38 pm

Moze li da se glasa ot edin kompjuter ot nekolko e - majla ?

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Саб Дек 27, 2008 9:07 pm

ДА!! Во право си за тоа Tvojata Senka... а aleksandra и сите осатанати нека не ве чуди што е таков резултатот...па таа веб страна не ја посетува никој наш врсник...тоа се веројатно некои противници на градоначалникот...нешто што не не ни интересира..ама затоа ај да гласаме повеќе и да го промениме резултатот што побрзо..Мислам дека може да се гласа само од еден компјутер...

_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Сре Јан 07, 2009 8:29 pm

Ane напиша:
ДА!! Во право си за тоа Tvojata Senka... а aleksandra и сите осатанати нека не ве чуди што е таков резултатот...па таа веб страна не ја посетува никој наш врсник...тоа се веројатно некои противници на градоначалникот...нешто што не не ни интересира..ама затоа ај да гласаме повеќе и да го промениме резултатот што побрзо..Мислам дека може да се гласа само од еден компјутер...


Ситуациjaта се подообрува:

Анкета


Дали се согласувате да се изгради фонтана со скулптура на Тоше Проески во средишниот дел на плоштадот Македонија
Да 60% 1403 гласови
Не 39% 921 гласови
Не знам 1% 26 гласови
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Пет Јан 09, 2009 11:14 pm

Фонтана за Тоше наместо споменик

Анкетата на градските власти за изградба на Фонтана на младоста во чест на Тоше Проески на плоштадот Македонија покажа дека граѓ аните повеќе сакаат споменик во чест на прерано починатата ѕвезда отколку споменик на Александар Македонски, информира вчера градоначалникот Костовски.

Вчерашните резултати на интернет-анкетата покажуваа дека 1.416 луѓе гласале „за“ идејата да се гради фонтана во чест на Проески, 923 биле против, а 26 немале никаков став околу ова прашање. Анкетата на интернет-страницата www.skopje.gov.mk е поставена две недели.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=615AC41CB0EEE7469BB6B5F5662F09CA

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Сре Фед 04, 2009 8:54 am

Скопјани сакаат биста од Тоше на плоштад


Резултатите од анкетата објавена на официјалната веб-страница, која била затворена на 30.01.2009 година, покажале дека 67% од граѓаните гласале "за" , а само 32% биле "против"


По неофицијалните најави за поставување споменик на "Александар Македонски" на градскиот плоштад, градоначалникот на Град Скопје, Трифун Костовски покрена иницијатива за изградба на фонтана со споменик на македонската поп-ѕвезда Тоше Проески во средишниот дел на плоштадот, како симбол на љубовта, младоста, чесноста и вербата.

Од кабинетот на Костовски информираат дека за таа цел спровеле и анкета на која граѓаните ке можат да ги изнесат својте ставови.
- Според резултатите од анкетата, која беше затворена на 30.01.2009 година, 67% од граѓаните гласаа "за" , а само 32% беа "против". Дадената поддршка од граѓаните за иницијативата на градоначалникот Костовски укажува дека граѓаните во голема мера се противат на предвидените решенија во ДУП-от на Општина Центар за градскиот плоштад и ги перцепираат како наметнати и избрзани, донесени без јавна дебата. Покрај гласањето на анкетата, граѓаните можеа да го дадат својот глас и преку граѓанската телефонска линија - информираат од Град Скопје.

Исто така, додаваат тие дека и во медиумите биле спроведени неколку анкети чии резултати кои дополнително покажале дека граѓаните се противат на изградбата на споменикот на Александар Македонски на градскиот плоштад.
- Во однос на идниот изглед на градскиот плоштад од големо значење ќе биде долгоочекуваната одлука на Уставниот суд на Република Македонија за уставноста на ДУП "Мал Ринг", велат од кабинетот од скопскиот градоначалник.


http://vecer.com.mk/?ItemID=49FDEB74E096144689E7A1EB49139EAB

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Сре Фед 04, 2009 8:56 am

ЗАВРШИ АНКЕТАТА НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА УРЕДУВАЊЕ НА ПЛОШТАДОТ
67 отсто скопјани го сакаат Тоше место Александар
Мнозинството граѓани и во анкетата, но и преку телефонски јавувања се изјасниле дека ја поддржуваат идејата на КостовскиСкопјани сакаат на плоштад Македонија да се подигне споменик на трагично загинатиот Тоше Проески, а не на Александар Македонски, кој Општина Центар најави дека ќе го постави во кругот со зеленило. Анкетата која Градот ја спроведе преку својата Интернет страницата: њњњ.скопје.гов.мк и беше отворена до саботата, по иницијатива на градоначалникот Трифун Костовски да се постави споменик на Тоше во фонтана по примерот на римската фонтана "Ди треви", покажала дека од 3.109 анкетирани, за споменик на Тоше гласале 67 отсто. Против иницијативата на Костовски гласале 32 отсто, а еден отсто кажале дека не знаат чиј споменик сакаат да има на Плоштадот.
"Идејата на градоначалникот Плоштадот да се украси со споменик на човекот што беше симбол на љубовта, младоста, чесноста и на вербата ја поддржаа мнозинството граѓани, како преку анкетата така и преку телефонски јавувања во Градот. Тоа докажува дека скопјани се против решенија во деталниот урбанистички план 'Мал ринг', кој го донесе Општина Центар, односно дека решенијата се наметнати, избрзани и донесени без јавна дебата", велат од Градот.
Градските власти иницијативата на градоначалникот на Плоштадот да се подигне споменик на Тоше место на Александар Македонски ја испратиле до Владата уште пред еден месец, кога стартуваа со анкетата, и дека се уште чекаат одговор дали ќе се прифати оваа идеја. Од Владата, пак, молк. Владиниот портпарол Шефик Дураки вчера не одговараше на мобилниот телефон. (Е.А.)

***

Споменикот на Александар Македонски се уште не е готов

Споменикот на Александар Македонски, како што велат од Општина Центар се уште се изработува и дека нема рокови за негово завршување и поставување. Неофицијално се зборуваше дека споменикот е веќе излеан, во Италија, и дека се чека да заврши раскитувањето на градот по новогодишните празници за да се постави споменикот на Александар. Од Центар официјално велат дека не можат да кажат кога ќе го постават споменикот, бидејќи чекаат да заврши неговата изработка.http://vest.com.mk/default.asp?id=162980&idg=9&idb=2589&rubrika=Skopje

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Сре Фед 04, 2009 9:10 am

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=306&ArticleID=17098

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Сре Фед 04, 2009 12:04 pm

може да се каже дека успеавме, барем со гласањето, за понатака ќе видиме...

_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Сре Фед 04, 2009 5:30 pm

така е...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Вто Фед 17, 2009 3:13 pm

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1625&ArticleID=107834

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Сре Апр 22, 2009 11:58 am

Александар и Букефал, сепак, на плоштадот Македонија


Градоначалникот Тодоровиќ најави дека првичните работи, како што се оградување на околината, подготвување темел и постамент каде што ќе се постави споменикот ќе почнат за еден или два месеца


Советот на Општина Центар вчера одржа конститутивна седница, на која беа верифицирани мандатите на новите советници, но не беше избран и претседател на Советот. Причина за одложувањето на комплетирањето на Советот е прифатениот предлог на Иванчо Вучевски од НСДП изборот да се одложи поради затекнатите велигденски празници, време за кое не можеле да се договорат околу изборот за прв човек на Советот. На седницата присуствуваше градоначалникот на Општина Центар Владимир Тодоровиќ кој најави решавање на проблемите и колегијална атмосфера во општинската сала. На прашање од новинарите дали тој Тодоровиќ ќе ги продолжи започнатите проекти на минатиот советнички состав, меѓу кои и изградба на споменик на Александар Македонски на плоштадот во Скопје, рече дека ќе се заложи за сите приоритети вклучувајќи го и проектот.
- Немам конкретни информации кога ќе се постави споменикот на Александар Македонски. Она што можам да кажам е дека првичните работи, како што се оградување на околината, подготвување темел и постамент каде што ќе се постави споменикот ќе почнат за еден или два месеца, изјави Тодоровиќ.

Градоначалникот информираше дека споменикот на Александар Македонски треба да се постави во непосредна близина на цветниот аранжман на Плоштадот и оти се уште ги нема видено изведбите од вајарите. Тој потенцира дека видел дел од фонтаната, дека таа била во форма на круг и како што рече добро дизајнирана со постамент кој лежи во неа. Тој објасни дека целата програма е во координација со Владата и како таква ќе се спроведе.

Запрашан дали очекува блокада од Советот во работата на Општината, Тодоровиќ рече дека можеби за некои проекти ќе има блокада, а за некои не, но потенцираше дека тука се четири години за да ги решаваат сите проблеми врзани за урбанизмот на општина Центар. Според него, најмногу проблеми може да има во областа на урбанизмот за кој лично тој ќе се заложи да се надминат.

(Д.С.)
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=CC708BA990C9DB40AF73F84DB12FEF73

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
hazmin
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 16
Локација : nekade so mislite nakloneti kon TOSE
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2009-06-27

ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   Нед Фед 07, 2010 3:11 pm

aleksandra напиша:
Дали се согласувате да се изгради фонтана со скулптура на Тоше Проески во средишниот дел на плоштадот Македонија
Да 41% 326 гласови
Не 58% 463 гласови
Не знам 2% 13 гласови


А,не гледам ништо чудно.И јас не се соглсувам..од едноставана причина што Тоше е голем човек.Не заслужува да му правиме вака,фонтана,споменик,зарем не потребно да го оставиме да почива во мир.После се што стори за нас,ние ќе го користиме неговото име.Некои за туристички атракции,др,за марктинг,трети за ширење познатства.Треба да направиме нешто вечно,достојно за него.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...   

Вратете се на почетокот Go down
 
Петиција за споменик на Тоше на Плоштад...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Општо :: Се останато во врска со Тоше-
Отиди до: