HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Сре Jул 15, 2009 4:16 pm

Отварам темата, зашто има многу новости околу градот, а нема каде да ги ставиме !

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае


Последната промена е направена од batbayan на Сре Jул 15, 2009 4:19 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Сре Jул 15, 2009 4:16 pm

ПРОЕКТ ЗА ПРВ ЕТНОГРАД НА БАЛКАНОТ

Крушевчани подготвуваат туристичко востание

Туристите што ќе го посетат Крушево ќе се чувствуваат како да се во 1903, бидејќи низ сокачињата ќе може да видат 1.000 комити, Турци, занаетчии и чорбаџииАко во 1903 година нашите предци можеле да кренат Илинденско востание, нашата генерација е таа што ќе крене туристичко востание. Без разлика на која политичка партија, вера и народност припаѓате, елајте, браќа и приклучете се во нашата идеја за поубаво и побогато Крушево. Ова е новиот Крушевски туристички манифест со кој иницијаторите на проектот „Крушево етноград“ го означија почетокот на активностите за туристичка преродба на Градот на револуцијата.

- Крушево во последно време е се' поиспустено. Главна цел е оживување на она што се случуваше пред повеќе од еден век. Имаме подготвено проект што предвидува од 5 јули до 13 август секој турист што ќе го посети местото да се почувствува како во времето кога се подготвувало Востанието. Крушевчани ќе бидат униформирани во комити, Турци, чорбаџии и занаетчии - објаснува Калиопи Бојчиновска, директор на Историскиот музеј во Крушево.

Се предвидува комитски алишта и народни носии да облечат околу 1.000 крушевчани. Костимите ќе ги шијат и ќе ги везат крушевските домаќинки, за што ќе добиваат финансиски надомест од државата. Со тие пари потоа ќе може да ги доуредат куќите и да пречекаат што повеќе гости.

- Машката свадбарска кошула стара 150 години ја зедовме како пример и сега изработуваме други како неа. Во неа, преку моделот и везовите е презентирано старото културно богатство на овој крај. Имаме порачки дури од странство и ја изработуваме рачно - изјави Спасијка Тасеска од здружението „Цвет“. Во градот како туристички атрактивни локации се очекува да се отворат старите леарници за куршуми, како и други историски места. Автор и идеолог на туристичкото востание е Ранко Петровиќ од Радио „Бубамара“, а како револуционер се наведува Љупчо Бубо Каров.

- Идејата е градот за седум години да заживее како туристичко место. Проектот е самоодржлив. Во почетокот ќе биде финансиран од Министерството за култура, но по три години ќе нема потреба од помош од државата. Самиот ќе се одржува и ќе врати трипати повеќе од парите што се вложени во него - смета Петровиќ.Со ова Крушево ќе стане град-музеј, а во неговата туристичка револуција ќе биде вклучено целото население.

- Во светот постојат етносела со четири-пет наменски куќи, каде што на вештачки начин се прикажува историјата. Но, ова ќе биде единствениот етноград на Балканот, каде што во автентичен амбиент ќе се прикаже минатото - додава идеологот на туристичкото востание. Покрај туристичка, ова треба да донесе и економска преродба на историското гратче што со години не добило адекватен туристички третман, а го задушуваат и економски проблеми како невработеноста.

- Крушево е инцидентно посетувано. Последнава година посетата беше поголема заради нашата легенда Тоше. Но, во стварноста, Крушево живееше и живее само 10 дена во годината, од 2 до 13 август. Годишно се остваруваат над 3.000 ноќевања - вели градоначалничката Лефкија Гаџовска. Етноградот се очекува да биде посетуван од 150.000 туристи, до 2014 да нема невработен крушевчанец, а цените на куќите да бидат трипати повисоки од сегашните.

ИНФО-Реприза на минатото

Без разлика на која политичка партија, вера и народност припаѓате, елајте, браќа и приклучете се во нашата идеја за поубаво и побогато Крушево, гласи новиот манифест за проектот „Крушево етноград“. Со цел да се направи атракција и да се привлечат што повеќе туристи, предвидено е крушевчани да носат комитски униформи, облека на Турци, чорбаџии и занаетчии од времето на Илинденското востание. Со проектот се планира етноградот да биде посетуван од 150.000 туристи годишно, до 2014 да нема невработен крушевчанец, а цените на куќите да бидат трипати повисоки од сегашните.

Жанета Здравковска


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=B53F7458B4D8064BADDAE70A37B8CDB0

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Сре Jул 15, 2009 4:21 pm

ДОНАЦИЈА НА ФОНДАЦИЈАТА „ТОШЕ ПРОЕСКИ“

Училишниот кабинет на Тоше доби модерна музичка опрема

Во крушевското Основно училиште „Никола Карев“, каде што се школуваше и нашата трагично загината ѕвезда, младите таленти од неодамна се едуцираат на голем број современи инструменти

Фондацијата „Тоше Проески“ неодамна го опреми музичкиот кабинет во Основното училиште „Никола Карев“ во Крушево. Институцијата, во која се школуваше и нашата трагично загината ѕвезда, доби простор каде што младите таленти ќе се едуцираат на голем број современи инструменти.

Донацијата вклучува: тапани, електрична и бас-гитара со засилувачи и процесори, разглас со миксета, микрофони за озвучување хор и оркестар и за сценска изведба и дополнителни помошни средства за одржување на инструментите. Со тоа О.У. „Никола Карев“ го доби веројатно најопремениот музички кабинет во земјава.

- Ова е голема можност за напредување на учениците во музиката и за постигнување високи резултати. Со вака опремен кабинет добивме шанса за реализација на нашите приредби на многу повисоко ниво и можност за претставување на училиштето во поинакво, современо, уметничко светло - ни изјави Мери Проданоска, наставничка по музичко образование во „Никола Карев“.

ВО ДУХОТ НА ПРОЕСКИИницијативата да се опреми кабинетот е на фондацијата „Тоше Проески“, која со своите донации го продолжува хуманото дело на македонската пејачка легенда.

- Можноста за работа во еден ваков кабинет за мене и за учениците претставува огромно задоволство, мотивација и можност за креативно изразување и за напредување во работата. Ова е најубавиот музички кабинет во земјава благодарение на Тоше, кој лично го познавав. Тој навистина беше човек со големо срце, желен за создавање добри дела, личност што вечно ќе се памети - истакнува Проданоска.

Учениците од ова основно училиште, во кое и Тоше заврши осмолетка, покажуваат голема интерес за работа, благодарение на современите инструменти и на условите за работа. Продановска нагласува дека покрај големиот талент на учениците, успехот во нивните резултати најмногу се должи на инспирацијата што им ја влева сеќавањето за Тоше.

Поради голем интерес на децата, по опремувањето на кабинетот што го носи името „Тоше Проески“, музичката секција веднаш почна со работа. Освен хорот и оркестарот со хармоники, мандолини, акустични гитари и блок-флејти, се јавува и можност за формирање модерен училиштен бенд.

КРУШЕВЧАНИ ОДУШЕВЕНИ

Освен кај учениците, среќата е видлива и кај родителите. Тие се среќни што нивните деца ќе можат да навлезат во тајните на музиката и да се едуцираат преку најсовремени инструменти.

- Тоше беше и секогаш ќе биде симбол на љубов, добрина, хуманост и музика. Затоа, како директор на О.У.“Никола Карев“ особено сум горд на кабинетот. Поради изгледот и условите за работа, тој предизвикува голема заинтересираност кај родителите. Тие не можеа да бидат рамнодушни при нивната посета и многу се задоволни. Во кабинетот доаѓаат и обожавателите на Тоше од земјава и од странство, кои исто така се одушевени од условите во кои учениците ја развиваат својата музикалност - вели Таки Ташкоски, директор на училиштето.

Дел од музичката секција е и Кристијан, внукот на Тоше Проески, кој во кабинетот ги усовршува своите познавања за музиката и за музичките инструменти. Според Продановска, тој е исклучителен музички талент, и верува дека успешно ќе го продолжи патот на својот вујко.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=EC35E905523B3842BE8E6EEC7DE4C5B7

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Сре Jул 15, 2009 4:25 pm

Последниот крушевски бочвар го чува занаетот од заборав

Дедо Миле Талески-Кукун е единствениот изработувач на бочви, буриња и на каци не само во Крушево туку и во поширокиот регион, а дома има и неколку парчиња алат: сврдел, канџа, јатор, кои се стари над 400 години и му се оставина од неговите предциСпуштајќи се по стрмните крушевески сокаци и навлегувајќи во чаршијата, одеднаш тишината и мирот што ве опкружува ги нарушува бучавата од една машина чиј ѕунеж веднаш ви го привлекува вниманието. Зад отворената врата од работилницата се гледаат бочви, каци, буриња; некои направени, некои треба да се доправат, а потаму ритче од струганици. Тоа е работното место на Миле Талески-Кукун, 75-годишен старец, потомок на едно од првите семејства што изработувало бочви и буриња во Крушево и, за жал, како што вели, ако занаетот не го продолжи неговиот син Анастас, по се' изгледа тој ќе биде последниот Талески што вади парче леб од овој занает.Пет генерации Талески се занимавале со изработка бочви, буриња, каци, кои поради квалитетот се надалеку познати, па затоа и не така одамна луѓе од сите краишта на земјава доаѓале специјално во Крушево токму од нив да купат буре или бочва и во нив да стават вино, ракија...

А денес, во неговата работилница навраќаат туристите што уживаат шетајќи по крушевските маала, како и понекој купувач.
Дедо Миле е единствениот изработувач на бочви не само во Крушево туку и во поширокиот регион. Потсетувајќи се на старите времиња, раскажува дека само во улицата каде што се наоѓа неговата работилница до пред неколку децении имало три-четворица бочвари и уште осумдесетина други занаетчии и дуќанџии. Денес е останата само неговата работилница и уште две-три други. Занаетите од поодамна се изумрени во Крушево. Ама чичко Миле вели дека се' додека здравјето го држи ќе витка штици, ќе става обрачи и ќе ги прави најквалитетните бочви од кои се пие уште поубаво вино и ракија.

- Според практиката и знаењето излегува и бочвата. Од татко, дедо, прадедо ни е пренесувано знаењето и така се имаме усовршувано. Уште како дете почнав да учам и да се запознавам со целиот процес на изработка, кој се менувал и се надградувал од генерација на генерација. Порано немало машини, па се' се изработувало рачно. Дома имам неколку парчиња алат: сврдел, канџа, јатор, кои имаат над 400 години и си ги чувам како спомен од моите предци - вели дедо Миле.Но, од секое дрво не се прави добра бочва. Најдобрите се прават од штици од бел даб рапајца стар меѓу 150 и 200 години. Овој даб, како што вели дедо Миле, расте бавно и секоја година прави прстен дебел еден сантиметар. Дрвото е многу квалитетно, не го јадат црви ни паразити, а може да трае стотици години. Прво, исечените парчиња се оставаат по природен пат да се исушат и тој процес трае две до три години. Потоа се сечат штиците. Палиме оган и штиците омекнуваат, па така може слободно да се обликуваат и да им се даде саканата форма. Веднаш се стегаат со железните обрачи, кои исто така сами ги коваме и ги правиме. Во зависност од големината на бочвата се кројат и штиците, но најчесто имаат ширина меѓу 10 и 12 сантиметри и дебелина од три, пет или шест сантиметри. Дрвото не се лакира ниту се поминува со некакви препарати за заштита. Најважно е дрвото да остане во природна состојба. Всушност, дрвото се храни од алкохолот од виното и тие меѓусебно си помагаат: дрвото му дава посебен вкус на виното. Познато е дека големите винарии во Франција виното го ставаат во бочви стари две до три години зашто во тој период дрвото му дава најдобар вкус, арома и посебен шмек - вели дедо Миле.

Тој објаснува дека пред неколку години експерти од Франција дошле во Крушево и направиле испитувања на нашиот бел даб, при што откриле дека тој е најдобар за изработка на бочви и на буриња. Дури имал и понуди од француски компании за нив да произведува бочви, но дедо Миле вели дека не бил подготвен за поголемо производство. Денес, најмногу прави буриња од 50 до 100 литри кои се користат за ракија, како и бочви и буриња што собираат и по 300 литри и во кои се чува само вино. Една таква бочва чини само 6.000 денари. Дедо Миле со носталгија се присетува на времињата кога секое домаќинство имало по неколку големи бочви и буриња во кои се чувало убаво вино и ракија. Вакви големи бочви денес може да се видат само во винариниците.

Бочвата треба добро да се измие со вода за да трае

За бочвата или бурето да траат подолго многу, важно е тие правилно да се чуваат и да се одржуваат. Дедо Миле Талески вели дека пред ставање вино, најдобро е бочвата или бурето да се наполнат со вода и така да стои пет до шест дена, но не подолго. Важно е штиците добро да ја впијат водата. Потоа, водата се истура и се става виното.

- Бидејќи виното ферментира, бочвата треба да биде херметички затворена. Не смее да се дозволи да дојде до скиснување и смирисување на виното. Откако ќе се испие виното, бочвата треба добро да се измие со вода - вели дедо Миле.

Изработувале и црешови топчиња за Илинденското востание

Работилницата на семејството Талески е на истото место веќе неколку века. Во неа се правеле буриња и бочви и во текот на Илинденското востание во 1903 година. Всушност, како што раскажува дедо Миле, токму во нивната работилница биле изработени десетина црешови топчиња што востаниците ги користеле во востанието.

- Според кажувањата на старите, во нашиот дуќан, со голем сврдел се правеле дупките на црешовите топчиња, а во близина имало ковач и веднаш им се ставале обрачите. Биле направени десетина, но малку биле употребени зашто биле неквалитетни. Се полнеле со барут и со метални ѓулиња, кои под притисок на барутот требало да се истрелаат, но топчињата се распрснувале на мали парчиња - вели дедо Миле.

Благодарение на знаењето што му го пренеле неговиот татко и дедо, Миле и самиот правел црешови топчиња. Неколку изработил по нарачка за музеи. Интересно е што тој направил и тринаесетина црешови топчиња за потребите за снимањето на филмот „Републиката во пламен“, во кој е овековечена Илинденската епопеја.http://dnevnik.com.mk/?ItemID=7DCE4571A9C9...D7DE5DF59E7F7BB

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Чет Jул 16, 2009 3:54 pm

ЗАВРШУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ НА МАНИФЕСТАЦИЈАТА ЗА ПРВИОТ ЕТНОГРАД НА БАЛКАНОТ

Почнува културно-туристичкото востание во Крушево

Комитските чети ќе парадираат низ градот во текот на целата манифестација до крајот на август

В недела во Крушево за првпат ќе се отвори амбициозно замислената манифестација "Крушево етноград", проект со кој се сака овој наш познат историски и потенцијален туристички центар повторно да заживее и да стане прв етноград во Европа. Манифестацијата која всушност ќе биде една претстава под отворено небо, ќе го врати Крушево во 1903 година, а почетокот в недела е закажан во 18 часот пред споменикот Илинден од каде ќе тргне голема парада на преку 800 учесници. Манифестацијата има за основна цел, во следните 10 години да го развие туризмот во највисокото гратче на Балканот.
Идејата и реализацијата на овој проект е на Ранко Петровиќ - Бубамара, кој вели дека на парадата ќе учествуваат културно-уметнички друштва од Македонија, хористи, естрадни и јавни личности..., а сите учесници ќе бидат облечени во комитски, турски и народни носии. "Посетителите ќе можат првпат да го почувствуваат Крушево како во 1903 година, вели идеологот на првото културно-туристичко востание Ранко Бубамара, кој ни нагласи дека ова е голема шанса за Крушево, дека имаат поддршка од неговите граѓани и од угостителите и дека очекуваат и се надеваат на поголема поддршка од стопанствениците.
Проектот е финансиран и од Министерството за култура со 25.000 евра , а го организираат Историски музеј Крушево, помогнато од Илинденски денови. Манифестацијата ќе трае до крајот на август со бројни туристички и културни содржини. (Д.С.)


http://vest.com.mk/?ItemID=D8E26F892D646448AF80FE034FD6A505

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Чет Jул 16, 2009 6:39 pm

batbayan temata e ubava no proveri gi uste ednas prvite tri linkovi sto se staveni bidejki sosema se razlikuvat od gore navedenite tekstovi!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Чет Jул 16, 2009 8:08 pm

Во вестник "Дневник" линковите се виждат само истиот ден од кој е бројот на вестникот или најмногу уште еден ден ! Затоа покажува други вести !

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Нед Jул 19, 2009 11:07 pm

http://a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/krusevo-link-19-07.wmv&VestID=111658

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Пон Jул 20, 2009 10:47 pm

Ау ова ке треба цели вести да г гледам, може да ми кажеш за што се работи на кратко?

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Вто Jул 21, 2009 10:29 am

Се ќе се случува на улиците на Крушево каде е вклучено целото локално население, симулирани борби, сцени од Востанието, а младите луѓе облечени како турци и комити се обучиле да бидат и туристички водичи.

„Пред се значи ќе бидат исценирани сцени од минатото на Крушево, историски факти, но прикажани на еден духовит начин за да можат туристите кои ќе дојдат и сите посетители едноставно да се забавуваат“, вели Калиопи Бојчиноска, директор на Музеј Крушево.

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Вто Jул 21, 2009 11:11 am

ПРЕД МАКЕДОНИУМОТ


Со симболично пуштање на гулаби започна Крушево - етно град


Во текот на наредниот месец Крушево ќе биде "преселено" во минатото, па комити, Турци, моми во градски носии од времето на Илинденското востание, на патниците и гостите ќе им го објаснуваат животот, славното минато, традициите, јунаштвата и историските богатства на ова гратче


Со симболично пуштање на гулаби, завчера започна проектот "Крушево - етно град".
Во текот на наредниот месец Крушево ќе биде "преселено" во минатото, па комити, Турци, моми во градски носии од времето на Илинденското востание, на патниците и гостите ќе им го објаснуваат животот, славното минато, традициите, јунаштвата и историските богатства на ова гратче.

Свеченото отворање се одржа пред Македониумот, а за отворен "Крушево-етно градд го прогласија претседателот Ѓорге Иванов и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.
- Ова е одлична можност да се негува она што го имаме како наследство, она што треба да го зачуваме за идните генерации и да им го покажеме на сите оние добронамерници кои сакаат да дознаат каков бил животот пред сто години и во минатото. Иницијативата е прекрасна и е поддржана од Владата и од Министерството за култура. Треба да биде пример за другите градови како да ја обновуваат и да ја промовираат традицијата во туристички цели, изјави претседателот Иванов.

Министерството за култура ја поддржа манифестацијата со еден и пол милиони денари преку Музејот во Крушево.
Министерката Канческа-Милевска истакна дека "Крушево е богато со славна историја и обичаи. Тие обичаи ги негуваат вредните раце на неговите граѓани: преку везовите, преку одржувањето на традициите. Преку проектот ќе оживее славната историја, ќе се поттикне да се намали невработеноста. Граѓаните се задоволни, ги прават повторно старите везови, повторно шијат облеки од славното минато. Со проектот Крушево и на овој начин станува туристичка дестинација, изјави министерката.

Со проектот се анимирани околу 400 крушевчани. - Ова е само почеток за проектот да заживее уште многу години. Почеток и на едно културно востание, истакна иницијаторот Ранко Петровиќ.
Претседателот Иванов и министерката Канческа-Милевска во Крушево го посетија и гробот на Тоше Проески.


Питу Гули и Али Паша повторно во Крушево
Жителите на Крушево се задоволни со задачата да го претстават културното, славното минато, но и обновените традиции.

Со комитите е и Питу Гули. - Го претставувам големиот војвода. Ќе објаснам кој бил Питу Гули, големиот македонски јунак, вели крушевчанецот Владо Лазаревски.

Педесетина домаќинки три месеци ги шиеја и ги изготвуваа носиите и градските, комитските и турските облеки.
- Целта ни е да го доловиме моментот од 1903, да привлечеме туристи, да им го објасниме животот од минатото, вели младата Благица.

Крушевчанецот Иле Мојчески е облечен како Турчин. - Всушност, јас сум Али Паша Јанински. Ја претставувам турската нација која живеела на овие простори пет века. Неколку дена учевме турцизми, специфики за да објаснам како било во тоа време. Ние младите треба да помогнеме во промоцијата на Крушево. Сите сме волонтери, даваме се од себе, вели тој.


http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID...0B6C229AB24918B

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Пон Jул 27, 2009 1:37 pm

ВЕЧЕРВА ОД ГОРНО ЛИСИЧЕ
Тргнуваат коњаниците кон Крушево
Триесетина коњаници, по триесет и први пат, вечерва попладне ќе тргнат од Горно Лисиче на традиционалниот Илинденски марш кон Крушево. Коњаниците, кои ја симболизираат македонската фаланга, својот неколкудневен поход низ државата ќе го почнат од дворот на црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче, а поворката ќе биде збогатена со триесетина тапанџии и зурлаџии и со фолклорни играорни групи. - На почетокот на манифестацијата ќе се одржи и промоција на документарниот филм по повод триесетгодишнината од Илинденскиот марш, која беше минатата година “ велат од Општина Аеродром. За време на парадата на коњаниците, дел од булеварот „Јане Сандански“ ќе биде затворен за сообраќај во периодот од 17.45 до 18.20 часот.
Официјалното тргнување на коњаниците е закажано за 22 часот, а ќе се движат од населбата Горно Лисиче, низ селото Долно Лисиче, па ќе се упатат кон општина Петровец, Катланово до Велешко Езеро, каде што е предвиден одмор. Походот ќе продолжи кон Крушево, каде што на 31 јули коњаниците ќе ги пречекаат семејствата на Питу Гули и на Никола Карев, граѓаните, градоначалникот, а ќе се одржи и дефиле со играорни групи. Оттаму ќе се упатат кон местото Гумење каде што ќе се вклучат во програмата на научно-културните средби „Десет дена Крушевска Република“, а на 2 август ќе учествуваат на големиот народен собир на Мечкин Камен.


http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1768&ArticleID=118586

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Пон Jул 27, 2009 1:47 pm

Леле супер, инаку пред некој ден едни пријатели се вратија од Крушево и ми донесоа слики да гледам, по улиците имаше луге облечени како Комити и оние со турски носии, баш е интересно сега таму

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Сре Jул 29, 2009 9:11 pm

http://a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/ilinden-27-07.wmv&VestID=111978

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Пет Jул 31, 2009 10:37 pm

Покрај Комити и Турци, Крушево сардисано и од параглајдеристи

Mожност за развој на овој вид на туризам и преку целата година


Овен Комитите и Турците денови Крушево го сардисаа и параглајдеристите. На досега најголемиот ваков настан организиран во Македонија - пред светски куп во дисциплината „прелети“, учествуваа 100 пилоти од 17 земји од светот. Заедно со тимовите имаше над 250 гости од странство.

„Туристичко Крушево, убавините на Пелагонија со термичките услови, дозволуваат да ние во 2010 година ни се оствари желбата да во Крушево имаме светски куп во дисциплина „прелети“ што е голем приоритет за една држава, само да напоменам дека вакви купови организираат земји како Јапонија, Бразил, Малезија“, изјави Миле Јованоски, организатор на манифестацијата.

Освен спортскиот аспект и промоцијата на нашата параглајдинг репрезентација прекрасните термички услови во Крушево како едни од најубавите на балканот, нудат и можност за развој на овој вид на туризам и преку целата година.

„Погледнете ја природата која ги даде овие услови, мислам дека со подобрување на инфраструктурните услови, Крушево ќе биде најпопуларно место за параглајдинг во Македонија и пошироко“, вели Василчо Дамчески, градоначалник на Крушево.


Странците воодушевени од условите кои ги поседува Крушево


Странците воодушевени од условите кои ги поседува Крушево за летање и убавината на градот.

„Прв пат сум тука, летаме секој ден условите се одлични, Крушево е многу убав мал град, луѓето се прекрасни, храната е одлична“, рече Јанц Рихан, учесник од Германија.

Интересно е што иако екстремен овој спорт е се повеќе популарен и кај жените.

„Мислам дека секоја година се повеќе и повеќе има жени во овој спорт, мене тука ме привлекува слобода која ја нема долу на земјата“, вели Мојца Пишек, учесник од Словенија.

Доколку Македонија ја добие организацијата на светскиот куп за идната година, тоа ќе значи уште поголема промоција на Крушево во светски рамки за овој спорт, што ќе значи и очекување на уште повеќе на туристи.


http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112120

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Саб Aвг 01, 2009 8:10 pm

Каде се закопани десетина четници на Питу Гули?

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=819941348&id=9&prilog=0&setIzdanie=21753

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Пон Aвг 03, 2009 5:46 pm

http://a1.com.mk/vesti/video.asp?Video=09/darko-ilinden-02-08.wmv&VestID=112143

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Вто Aвг 04, 2009 1:35 pm

КРУШЕВО
Филм за Мајка Тереза на Гумење
„Натежнати брегови“ е насловот на документарниот филм посветен на Мајка Тереза, кој премиерно ќе се прикажува денеска на летната сцена на Гумење во Крушево, во рамките на научно-културите средби „Десет дена Крушевска Република“. Филмот, кој е во режија на Кирил Узунов, а работен по сценарио на Стојан Тренчевски, е посветен на семејните корени и на хуманата мисија на скопјанката Гонџа Бојаџиу. Во остварувањето учествуваат триесетина луѓе кои оделе по нејзините стапки, меѓу кои и пејачот Тоше Проески, а неговата проекција е во пресрет на 100-годишнината од нејзиното раѓање, кое наредната година ќе се одбележи во целиот свет


http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1774&ArticleID=118887

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Сре Aвг 19, 2009 2:33 pm

Премиерот Никола Груевски денеска ќе престојува во Крушево


Премиерот Никола Груевски денеска ќе престојува во Крушево каде ќе има кратка прошетка низ чаршијата и ќе го посети местото на кое се гради спомен куќата на Тоше Проески.

Покрај тоа, предвидено е премиерот Груевски да го пушти во употреба патот од манастирот Св. Преображение до месноста Вршник и да постави камен-темелник за изградба на фудбалско игралиште во Крушево.

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=30340

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Сре Aвг 19, 2009 5:26 pm

Крушево етно град“ на Би-би-си Останати вести

Видеоприлог посветен на манифестацијата „Крушево етноград“, која се одржа пред еден месец, е објавен на интернет-страницата на Би-би-си. Спотот ги сумира впечатоците на Амандип Бангу, новинарка на британскиот медиумски гигант која за време на манифестацијата престојуваше во Крушево, засведочувајќи ги несекојдневните случувања во рамките на проектот

Со објавувањето на спотот се остварува и првичната цел на проектот - промоција на традиционалните, историските и културните вредности. И покрај тоа што почнува со песната на Мадона, насловен „Time Goes By“, која очигледно не е во духот на нашата традиција, во понатамошниот тек многу бајковито го прикажува животот на крушевчани пред сто години.

Покрај впечатливата народна носија на крушевчани, на спотот се прикажани и дел од македонските обичаи. Може да се слушнат и добро познатите „Крушево абер пристигна“ и „Македонско девојче“ придружени со традиционалното македонско оро.

На крајот на прилогот, новинарката облечена во традиционална македонска носија, порачува дека во Крушево човек може добро да се забавува и дека вреди да се посети овој град.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp...etIzdanie=21767

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Сре Aвг 19, 2009 8:18 pm

Прославен празникот на Тоше Свето Преображение

Христијанскиот верски празник Свето Преображение денес беше масовно прославен во крушевскиот манастир, кој последниве две години доби поголема димензија и масовна посетеност по загинувањето на македонската легенда Тоше Проески.

Верници од Крушево и обожаватели на Тоше од Македонија, Словенија, Хрватска и од други земји, со повеќе автобуси вчера пристигнаа на славата. И премиерот Никола Груевски го посети овој народен собир.

Манастирот стана познат во цел Балкан откако се дозна дека во неговата доизградба вложуваше македонската легенда Тоше Проески, а особено по неговата изјава јас знам дека овде ќе завршам, што ја даде неколку месеци пред да загине.

Мега-ѕвездата беше голем верник, посветен на вербата кон Бога и ширење на љубовта, но и голем хуманитарец, па затоа, во чест на Тоше големи донации за доизградба на манастирот пристигнуваа од сите страни од светот, од македонски фирми и поединци, но и од донатори од Балканот. Во тоа се вклучија и иселениците во дијаспората, каде што Тоше беше омилениот изведувач и каде што одржа многу концерти.

Во негова чест на 28. август иселениците во Сиднеј ќе организираат и бал, а средствата од скапите билети ќе бидат наменети за хуманитарни цели.


http://www.mmm.com.mk/?ItemID=8466DD418FDC...981AAAF1B638AD3

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Чет Aвг 20, 2009 1:24 pm

Желбите на Тоше за манастирот почнуваат да се остваруваат


Го чекаа два часа го пушти патот во употреба: премиерот Груевски

Свечено пуштен во употреба локалниот пат до манастирот „Св. Преображение“ во должина од 807,49 метри

КРУШЕВО - Желбата на македонската мегаѕвезда Тоше Проески се остварува дел по дел. Вчера во Крушево беше осветен и свечено пуштен во употреба локалниот пат до манастирот „Св. Преображение“, во должина од 807,49 метри, чиј инвеститор е Министерството за транспорт и врски. Патот во употреба го пушти премиерот Никола Груевски, по два часа чекање на верниците што дојдоа во манастирот по повод верскиот празник, а на овој свечен чин присуствуваа и обожаватели на Тоше од Балканот.

„Следејќи го неговиот аманет, пред неколку месеци почнавме со изградба и на овој дел од патот до манастирот ’Св. Преображение‘, во местото наречено Вршник, на кое тој имаше желба да се постави свет крст во висина од 33 метри т.е. годините на нашиот Бог, Исус Христос. Денес можеме да констатираме дека сите активности завршија и патот е пуштен во употреба“, рече премиерот Груевски пред верниците. Меѓу присутните беа и претставници на семејството на Тоше. Неговиот чичко Анастас Проески се сеќава на моментите кога Тоше доаѓал во посета на манастирот, со желба да се изгради и да се постави светиот крст. „Се шетавме по ридовите, ќе дојдевме овде, ќе ги раширеше рацете и ќе речеше: ’Чале, овде ќе правиме крст од 33 метри’“, истакна Проески и додаде дека скопски бизнисмен, кој инсистира да остане анонимен, е донатор на крстот што треба да биде ставен на манастирот следната година, како што рече има готови неколку проекти, но се' уште размислува кој да се избере иако намерите се на манастирот да биде поставен метален крст во височина од 30,5 метри во форма на иконата Свето преображение.

Според претседателот на Иницијативниот одбор на манастирот, Миле Талевски, при крај е изградбата на објектот на манастирот. „Останува да се направат уште иконостасот, иконите и фреските. За изработка на фреските ќе биде ангажиран врвен уметник“, најави Талевски. Меѓу присутните имаше група млади девојки од Скопје. „Како обожаватели на Тоше, но и како христијани македонски верници, денеска дојдовме овде да го празнуваме овој верски празник“, изјави Марија Михајловска, една од членовите на групата. (Мн.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=26EC024EEDBFEA428B629F382A1E54F6

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Чет Aвг 20, 2009 1:43 pm

Се исполнува уште еден аманет на Тоше ПроескиСледејќи го аманетот на Тоше Проески, в година во месноста Вршник во Крушево ќе биде подигнат крст висок 33 метри, колку и годините на Исус Христос. Од манастирот „Свето Преображение“, во чија изградба учествуваше и нашата музичка легенда, до оваа локација е направен пат што вчера македонскиот премиерот Никола Груевски го пушти во употреба. Патот, долг 807 метри, финансиран од Владата, беше отворен за време на прославата на празникот Свето Преображение, чие име го носи и манастирот на крушевскиот ангел. Тоше како дете физички помагаше во неговата градба, а потоа и финансиски.

- Наше останува да продолжиме да го живееме животот што тој би го сакал за нас. Тоа е живот окарактеризиран со љубов, верба, скромност, живот посветен на семејството, пријателите, земјата и на Бога. Чекорејќи по неговите хумани стапки многу луѓе помогнаа во доизградба на манастирот, а ние го направивме патот до тука, почна изградбата на спомен-куќата, која е во тек - изјави Груевски, а министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска истакна оти спомен-куќата ќе биде завршена до следната година.

БАЧИЛО ОД ДРВО

Крстот во Вршник ќе биде изработен од метал, а како донатор се јавил скопјанец, кој побарал идентитетот да му остане во тајност. Се планира овој христијански симбол да биде поставен до следниот празник Свето Преображение, кога ќе се осветува и манастирот.

- Зиме, кога времето ќе го издуваше снегот од ридот, од манастирот со Тоше слегувавме за дома. Тука беше многу непристапен теренот. Но, тој успеваше да се качи на врвот. Ќе ги раширеше рацете со зборовите „Чале, овде ќе правиме крст висок 33 метри“. Еве, му се исполни желбата. Река од посетители се упатија на Вршник од каде што се гледа половина Македонија и грчкото поле - изјави чичкото, на Тоше, Анастас Проески, и најави дека на истиот видиковец ќе никне и бачило од дрво, каде што посетителите ќе може да се одморат и изладат. Од одборот за изградба на манастирот велат дека во минатото не ни сонувале оти тој ќе доживее толкава голема слава. Одвај го граделе во отсуство на патна комуникација, носејќи вода во буриња низ шумски пат, но пред смртта на Тоше работите се подобриле.ЗА ИКОНОСТАС 25.000 ЕВРА

Проески дал 25.000 евра за иконостас што се изработувал во Србија. Денес доградбата на храмот ја помагаат верниците.

- Го поставивме иконостасот од мермер. Објектот ќе го препокриеме со бакар и ќе ги направиме фреските и иконите според сите црковни канони. Конаците, трпезаријата и кујната се готови - изјави Миле Талески-Кукун од одборот за изградба на храмот.

Манастирот ги отвори ширум вратите за стотици почитувачи на делото на Тоше што пристигнуваа од сите страни на Балканот, со автобуси, велосипеди, а некои и пеш за да му искажат почит. Ги бакнуваа неговите фотографии меѓу иконите во манастирот, а солзи капеа којзнае којпат.

- Сме доаѓале неколкупати во Крушево да го посетиме гробот на Тоше. Годинава одморот го искористиме со доаѓањето овде. Имавме желба да бидеме тука за празникот на манастирот „Свето Преображение“. Помагаме во подготовките на славата на манастирот. Управниот одбор не' задолжи да водиме сметка за свеќите и за редот во црквата - ни рече Билјана Јовановиќ од Подгорица, Црна Гора.Таа со уште две Црногорки специјално за оваа пригода купија и облекоа долги бели фустани. Велат да асоцираат на младоста на нивниот музички идол, која згасна предвреме, но никогаш не ќе згасне споменот за него.

Внукот на детскиот „Евросонг“

Кај манастирот вчера беше присутен и внукот на Тоше, Кристијан Ристески. Подготвуваме песна со која планирам в година да настапам на детскиот Евросонг во Македонија - ни рече Кристијан, кој очигледно тргнува по стапките на својот вујко.

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Пет Aвг 21, 2009 3:14 pm

Крушево на БиБиСи

Репортажата за Крушево емитувана неколкупати на BBC-World


Репортажата за Република Македонија и за Крушево, направена од репортерската екипа на BBC од Лондон, во време на одрзувањето на манифестацијата „Етно-Крушево", емитувана е досега неколкупати, во различни термини, на информативната програма BBC-Vorld што сателитски се емитува во целиот свет.

Во филмскиот прилог што трае околу шест минути не се приказани само убавините на овој македонски град, туку е направена и промоција на еден проект, што репортарката го нарекува прв на Балканот, каде еден историски настан од пред 100 години, не е искористен за кавга, туку за презентирањето на крушевските туристички можности и за развојот на градот, јави дописникот на МИА од Лондон.

Репортерката, еднаш фатена во оро со крушевчани, а друг пат облечена во локална народна носија, потсетува на настанот од историјата на Македонија, од времето кога, како што вели, е создадена првата република на Балканот, а потоа зборува како некогашните непријатели сега заедно се шетаат во облеките и униформите од 1903 година. Во оваа голема претстава нема публика, затоа што сите луѓе од еден град се дел и учесници во претставата.

Според BBC, идејата за еден ваков проект е значајна затоа што доколку таа продолжи да се развива, треба да се очекува обнова и заживување на градот. Повикувајќи се на изјавите на неколкуте соговорници, репортерката на BBC ги навестува очекувањата за заживување и развој на некои занаети и мали производни капацитети, што веќе се исчезнати, како и можност за задржување на младата популација да остане во Крушево и во Македонија.

За земја со висок степен на невработеност, еден ваков проект, каков што е „Етно-Крушево“ отвара многу перспективи.

Престојот и репортажата на екипата на BBC се направени во соработка со Агенцијата за странски инвестиции во Република Македонија.
Видео во десно от статията !

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=30410

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Саб Сеп 12, 2009 1:33 pm

Ранко Петровиќ заслужен граѓанин на Крушево

Едно крушевско куче му честита на Ранко Петровиќ - Бубамара за признанието заслужен граѓанин на Крушево, кое му беше доделено завчера, на Денот на независноста на Македонија, но и на денот на ослободувањето на овој градРанко си ја заслужи наградата како водач на туристичкото востание преку проектот „Крушево етноград“. Како што вели тој, востанието почна, но борбата допрва претстои.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp...etIzdanie=21784

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости-
Отиди до: