HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Нед Aвг 21, 2011 9:18 am

На 18-ти и 19-ти август се славеше Свето Преображение

Два дена сите патишта водеа кон манастирот на Тоше...

Вчера и денес во Крушево, родниот град на нашата гордост Тоше Проески, масовно се славеше верскиот празник Свето Преображение, манастирот каде Тоше го наоѓаше својот мир и каде ја црпеше енергијата.

На 18. и 19. август во Крушево се слееа илјадници обожаватели на најголемата македонска музичка легенда, за да го прослават празникот на манастирот за кој Тоше постојано донираше, а потоа во негова чест и и многу негови почитувачи од цел свет.

Од најмали деца, до најстари баби и дедовци, луѓе од цел Балкан, најмногу од Македонија (Крушево, Битола, Прилеп, Кичево, Велес, Ресен, Скопје, Штип...), се упауваа кон манастирот Свето Преображение, кој се наоѓа неколку километри над Крушево, каде се одржа традиционалниот голем народен собир и се даваше посно гравче во трпезаријата на манастирските конаци.

Ја посетуваа и собата во која е креветчето во кое спиел Тоше, како и 33-метарскиот крст во месноста Вршник, во близина на манастирот, и почивалиштето на Тоше, како и неодамна отворениот музеј на мега ѕвездата.

Додека беше меѓу нас, улогата на домаќин на прославата на овој празник секогаш ја имаше Тоше, сега тоа е Фондацијата Тоше Проески. По заминувањето на Тоше (25.01-1981- 16.10.2007) се осветли мастирот и се асфалтираше патот до горе.

Тоше Проески, не само што беше најомилен и најсакан пејач на сите времиња, најдобар, најгласовит и најталентиран, беше идол и духовен водач на младите генерации, со својата добрина, вредност, упорност, како и со желбата се да се прости и секому да се помогне.

Принцот на добрината, убавината и талентираноста, Тоше, нашата голема поп-ѕвезда, во една пригода јавно рече: И по се, јас ќе завршам овде, во манастирот. Тоа ги обврза неговите обожаватели овој манастир да го чувствуваат за свое омилено катче, каде одат и палат свеќи, ја бакнуваат иконата со неговиот лик, го бакнуваат каменот на влезната врата што го бакнувал Тоше, му пишуваат пораки, му оставаат мечиња...

Се очекува в година да биде готов иконостасот, и манастирот да биде речиси готов...

http://mmm.com.mk/?ItemID=5E769AC8C0B49A41B7661E701D0E5D8E

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Пон Сеп 05, 2011 6:02 pm

Трите верзии на Крушево на Тоше Проески - Free!!!

Од Меѓународната фондација Тоше Проески, за сите фанови на нашата најголема ѕвезда, добивме ексклузивен подарок - трите верзии на песната Крушево, која ја рецитира светски познатиот актер Раде Шербеџија, додека гитарите ги отсвири Влатко Стефановски.

Тука можете да ги сминете сите три верзии на песната - македонската, хрватската и инструменталната.

http://mmm.com.mk/?ItemID=54122A4E4CF9AD4A9D8F280AD72C4DE0

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   Пон Сеп 05, 2011 6:03 pm

Трите верзии на Крушево на Тоше Проески - Free!!!

Од Меѓународната фондација Тоше Проески, за сите фанови на нашата најголема ѕвезда, добивме ексклузивен подарок - трите верзии на песната Крушево, која ја рецитира светски познатиот актер Раде Шербеџија, додека гитарите ги отсвири Влатко Стефановски.

Тука можете да ги сминете сите три верзии на песната - македонската, хрватската и инструменталната.

http://mmm.com.mk/?ItemID=54122A4E4CF9AD4A9D8F280AD72C4DE0

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
Крушево - сите новости околу омилениот град на Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости-
Отиди до: