HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Меморијалeн комплекс во Крушево

Go down 
АвторПорака
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Меморијалeн комплекс во Крушево    Пон Апр 11, 2011 8:23 pm

Избрано идејното решение за меморијалниот комплекс на Проески

Одборот за подигнување на меморијалниот комплекс на Тоше Проески во Крушево го избра идејниот проект изработен од „Архитектоника“ ДООЕЛ Скопје.

Во меморијалниот комплекс ќе се наоѓаат гробот на Тоше, негов споменик и црква. Споменикот ќе биде во вид на бронзена скулптура на Тоше, налик на фотографијата од албумот „Божилак“.- Одборот за подигање на меморијалниот комплекс на Тодор Проески во Крушево го избра идејниот проект, кој во согласност со законските одредби јавно ќе биде изложен на официјалната страна на Собранието на Република Македонија - н` информираа од одборот.

Меморијалниот комплекс требаше да почне да се гради пред три години, но од повеќе причини не беше реализиран. Како што дознаваме, тој треба да почне да се гради по три месеци.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=20D0518307C9...DEC852CCD9FC5D0

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Меморијалeн комплекс во Крушево
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости :: Македонија-
Отиди до: