HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Локации во Крушево ќе се преименуваат во Тоше Проески

Go down 
АвторПорака
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Локации во Крушево ќе се преименуваат во Тоше Проески   Пет Мај 02, 2008 4:42 pm

На специјална седница на Советот на општина Крушево, која би се одржала веднаш по празниците, најверојатно ќе се донесе одлука, плоштадот во овој град, Домот на културата и спортската сала да се преименуваат во Тоше Проески.

Веста синоќа ја објави А1 телевизија. Во извештајот на нивниот дописник од Крушево се вели дека по донесувањето на оваа одлука, ќе се чека само одобрение на семејството на Тоше.

Исто така, се разгледува и иницијативата која што најверојатно би можела да биде и усвоена, на познатиот хрватски скулптор Стапарат, да изработи скулптура на Тоше висока три метра, поставена на плато од оникс, која би била осветлена со специјални рефлектори.

Оваа статуа најверојатно би била поставена некаде во центарот на градот, помеѓу црквите Свети Никола и Свети Јован.

Инаку вчера, преку А1 Телевизија, семејството Проески и меѓународната фондација Тоше Проески, на сите православни верници во Македонија им го честитаа најголемиот христијански празник Велигден.

По повод овој ден, Фондацијата на 26 социјално загрозени семејства од Крушево им додели хуманитарни пакети во храна и облека.

Инаку веќе е и извршена проверка на генералниот урбанистички план на Крушево, во кој е вклопена и изградбата на спомен куќата на Тоше и меморијалниот центар кој ќе се гради во близина на неговиот гроб.

Реализацијата на куќата се очекува да започне некаде во ноември оваа година, а интензивно се работи на изградба на патот до манастирот Свето Преображение, којшто го градеше Тоше.

Веќе е започната и реализација на иконостасот од мермер за манастирот, кого ќе го прави познатиот српски скулптор и академик Милан Ракочевиќ.
_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Локации во Крушево ќе се преименуваат во Тоше Проески   Саб Мај 03, 2008 12:49 am

MISLAM DEKA NEGOVITE RODITELI KE SE SLOZAT,I NAVISTINA MI E DRAGO STO SE REALIZIRAAT NEGOVITE ZELBI KAKO IKONOSTASOT OD MERMER!BRAVO
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Локации во Крушево ќе се преименуваат во Тоше Проески   Саб Мај 03, 2008 12:51 am

сигурно ке се согласат тоа е само почит спрема него ништо повеќе

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
Universal*
Член
Член
avatar

Број на мислења : 302
Age : 29
опис: : Перса фан
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Локации во Крушево ќе се преименуваат во Тоше Проески   Саб Мај 03, 2008 1:03 am

i jas taka mislam. tose bese najsakan vo krusevo, omilen kaj site, normalno e i sto se donese takva odluka
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moni
Член
Член
avatar

Број на мислења : 240
Age : 27
Локација : Stip
опис: : Тоше засекогаш
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Локации во Крушево ќе се преименуваат во Тоше Проески   Саб Мај 03, 2008 3:23 am

Eve uste eden dokaz, pokraj mnogute drugi, deka negovoto ime nema nikogas da se zaboravi
Mislam deka e dobra idejata,a i super sto mu gi ispolnuvaat zelbite koi gi imase...sigurno gleda i e srekjen poradi toa
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Локации во Крушево ќе се преименуваат во Тоше Проески   

Вратете се на почетокот Go down
 
Локации во Крушево ќе се преименуваат во Тоше Проески
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости :: Македонија-
Отиди до: