Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн

Go down 
+16
Ane
Tvojata senka
Eli
Tanjuska
ElizaBeta
Tanja
tanja_07
sesy
aleksandra
Moni
iva
Chris
Universal*
bibe_tose
cherry
Kate
20 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
bibe_tose
Член
Член
bibe_tose


Број на мислења : 614
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-20

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeСре Сеп 17, 2008 2:10 am

..... Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 ...ZOSTO MALECKO MOE....
Вратете се на почетокот Go down
Tanjuska
Нов Член
Нов Член
Tanjuska


Број на мислења : 34
Age : 48
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-08-25

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeЧет Сеп 18, 2008 12:48 pm

На концертот што во спомен на Тоше Проески ќе се одржи на 5 октомври, на Градскиот стадион во Скопје, ќе биде поставен најголемиот видеобим на Балканот, кој беше користен на годинашниот Избор на песна за Евровизија во Белград, дознава Дневник.
Вратете се на почетокот Go down
Tvojata senka
Модератор
Модератор
Tvojata senka


Број на мислења : 1001
Age : 36
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue9 / 1009 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-15

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeЧет Сеп 18, 2008 4:03 pm

Tanjuska напиша:
На концертот што во спомен на Тоше Проески ќе се одржи на 5 октомври, на Градскиот стадион во Скопје, ќе биде поставен најголемиот видеобим на Балканот, кој беше користен на годинашниот Избор на песна за Евровизија во Белград, дознава Дневник.
Ова не е за тука...има друга тема за концерт. Припазувајте малку луѓе. Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 203686
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeСаб Окт 04, 2008 10:27 am

ЛЕГЕНДАТА ЖИВЕЕ И ПО ТРАГИЧНАТА СМРТ

Тоше направил магична песна за внукот

Песната што Проески ја напишал за внукот Кристијан, а ќе биде промовирана на утрешниот концерт на Градскиот стадион во Скопје, англискиот продуцент Енди Рајт ја опишува како „магична“


Секогаш кога доаѓал во Крушево, Тоше го земал Кристијан во студиото, да биде крај него додека создава песни

„Мое малечко, длабоко во своето срце знај дека никогаш нема да се разделиме“, се дел од стиховите што Тоше Проески му ги пее на внукот Кристијан, во нивната заедничка тема My Little One. Композицијата, отпеана на англиски јазик, како и дел од видеоспотот за неа, ќе бидат презентирани на утрешниот концерт на Градскиот стадион во Скопје, во чест на трагично загинатата музичка ѕвезда.

Идејата на Тоше била на својот 11-годишен внук да му направи песна, која во почетокот ќе звучи како музика од цртаните филмови, а потоа ќе се развива и ќе прерасне во нумера во поп-рок-стилот што тој го негуваше. Својата музичка замисла му ја соопштил на продуцентот и композитор Енди Рајт, додека престојувале на Јамајка, каде што работеа на дел од песните за англискиот албум. Истовремено му нагласил дека има голема желба да сними дует со својот внук и дека посакува таа да му се оствари што побрзо. По смртта на Тоше, Рајт, откако дознал дека Проески направил дует, побарал да ја слушне темата и да ја доработи до крај.

- Енди се јави кај мене и ми рече дека е лично запознаен со желбата и намерата на Тоше и побара да ја слушне песната. Тоа беше пресудно, по долго размислување, семејството да реши да ја предаде снимката со дует-темата. Лилјана Петровиќ ја однесе снимката во Загреб, во студиото на Петра Црнетиќ за да се доработи, а потоа и во Лондон кај Енди. Тој ги направи комплетниот аранжман, микс и мастеринг на композицијата, токму во студиото каде што Тоше ги снимаше песните за англискиот албум. Не би сакал јас да зборувам за дуетот. Оставам публиката да го даде своето мислење кога ќе ја слушне. Само ќе го цитирам Енди, кој вели: „Песната е магична“ - вели Славен Ристески, зетот на Тоше.

Дует-темата е снимена еден месец пред смртта на Тоше, во неговото студио во Крушево. Таа ќе биде и на англискиот албум на Проески, кој ќе се промовира наскоро.

- Секогаш кога ќе дојдеше во Крушево, Тоше го земаше Кристијан во своето студио, да биде покрај него, додека ги создаваше своите песни. Тој го учеше да свири гитара и да пее не само на македонски, туку и на англиски јазик. Мојот брат беше среќен што Кристијан ја сака музиката и веруваше во неговиот талент - вели Дора, сестрата на мегаѕвездата и мајка на Кристијан.

Желба на Проески била на следниот свој концерт на Градскиот стадион гостин да му биде внукот Кристијан. Тие снимиле уште една дует-тема на англиски јазик, која Тоше комплетно ја направил, во текот на летото кога се одмарал во своето родно Крушево. Песната е во поп-рок-стил, а ќе биде промовирана со спот.

Утревечер Балканот ќе пее за Тоше

Големиот меѓународен хуманитарен концертот насловен „Те сакаме сите, Тоше“ ќе се одржи на утревечер на Градски стадион во Скопје, со почеток во 19.30 часот. Оваа меѓународна хуманитарна манифестација го задржува датумот на оддржување на минатогодишниот концерт на Проески, кој се одржа на исто место и на ист датум.

Повеќе од 20 пејачи околу три часа ќе пеат песни од Тоше. Концертот ќе го пренесуваат седум телевизии од повеќе земји меѓу кои и Бугарија и Албанија. Македонската телевизија ќе врши директен пренос, а преку сателитскиот канал атмосферата од концертот ќе биде достапна во целиот свет. На сцената пејачите ќе ги придржуваат симфониски оркестар, како и бендот на Тоше.

Концертот ќе има хуманитарна нишка

Тоше Проески беше голем хуманитарец и им помагаше на многу луѓе. Со желба да ја продолжи неговата работа, организаторот, меѓународната фондација „Тоше Проески“, под покровителство на Владата на Република Македонија и Министерството за култура, на утрешниот концерт му даде хуманитарна нишка. Телевизиите што ќе го преземат емитувањето ќе имаат можност да организираат донаторска активност во својата земја, за цели што сами ќе ги одредат, а во консултација со фондацијата „Тоше Проески“.

Граѓаните од Македонија што сакаат да се придружат на оваа хуманитарна акција може да донираат 100 денари преку бројот 143 100 со или без користење префикс на матичниот оператор.

Тоше и ѕвездите што ќе пеат за него


* Руслана
Украинската евровизиска победничка Руслана ќе ја пее песната Life со која Тоше ја претставуваше Македонија на „Евросонг“ во Турција, каде што се запознаа во 2004 година и почнаа топло пријателство. Руслана не го криеше воодушевувањето од гласот на Тоше. Кога пред неколку години ја посети Македонија, Руслана се дружеше со Тоше.

* Тони Цетински
Дуетот на Тони и Тоше, „Лагала нас мала“, во Хрватска веднаш се искачи на првото место на сите топ-листи и го лансира Тоше меѓу најпопуларните пејачи во Хрватска. Тоше му беше специјален гостин на неколку негови хуманитарни концерти.



* Нина Бадриќ
Хрватската пејачка со Тоше во ноември и во декември во 2007 година договориле десетина заеднички хуманитарни концерти во Хрватска.




* Леонтина Вукомановиќ
Познатата српска авторка и пејачка со Жељко Јоксимовиќ ја напиша „Чија си“, со која Тоше победи на „Беовизија“ во 2003 година и ги овои срцата на српската публика. Леонтина на концертот ќе ја пее токму оваа песна.



* Жељко Самарџиќ
Српскиот пејач ќе ја исполни песната „Цреша“, за која Тоше изјави дека му е биографска. Самарџиќ присуствуваше во публиката на концертот што Тоше го одржа во „Арена“ во Белград за Денот на вљубените. Тоше од сцената му посака среќа бидејќи следната недела токму Жељко го очекуваше истиот предизвик - да ја наполни големата „Арена“.

ИНФО-Англискиот албум на Тоше

Песната My Little One ќе биде на англискиот албум на Тоше, кој ќе се појави наскоро. Единствена нумера од него досега промовирана е My Hardest Thing, која неколку недели беше на врвот на главната топ-листа на „Ем-ти-ви Адрија“. Тоше на необјавениот материјал работеше со Енди Рајт, продуцент и композитор потпишан на изданија од „Симпли ред“ и „Јуритмикс“.



http://dnevnik.com.mk/?ItemID=913FCEDF251E234E85F9A84593019D51
Вратете се на почетокот Go down
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
rozeta193


Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-17

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 2:47 pm

My Little Оne (feat. Kristijan)

When daytime still remains to get away
In my dreams I pray
One more time to see your face again
Then I will follow way
Just one more time to see your eyes... to see your eyes...
Then you can go down to sleep... you gotta be holding on
Just once to hold you
Then I will follow way

You said:
My little one, don't you cry
There was no time
For me to say goodbye

A force beyond my choice was calling me
It was my destiny

So many things more I need to do
And if it looks like He is stealing me from you
You gotta know it deep down in your heart
That we will never be apart

Memories are always here to stay... you gotta be holding on
You gotta be strong
Then I will follow way

Just one more time to see your eyes... to see your eyes...
And I'll leave you go down to sleep... You gotta be holding on
You are too young
Then I will follow way

I'll dry this tear
Chase this fear
This road you need to take
And angels are showing you the way
You wake up now in an other world
But the promise you won't break
You will be watching me every step I take

You said:
My little one, don't you cry
There was no time
For me to say goodbye

A force beyond my choice was calling me
It was my destiny

So many thing more I need to do
And if it looks like He is stealing me from you
You gotta know it deep down in your heart
That we will never be apart

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 2:50 pm

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 776885 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 819107 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 825168
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
aleksandra
Активен
Активен
aleksandra


Број на мислења : 1601
Age : 41
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue18 / 10018 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-23

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 3:37 pm

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386.. неможам да поверувам...зборовиве... Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386ме убија....Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386

https://www.youtube.com/watch?v=FchQSZw_IXE
Вратете се на почетокот Go down
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
LudaMala


Број на мислења : 1483
Age : 42
Локација : Олимпијски град
опис: : Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Bosnia-herzegovina505
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue5 / 1005 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-21

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 4:31 pm

Хвала на линку и на тексту. А текст? Убитачан!!! А Кристијан. Ма без коментара сам.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Активен
Активен
aleksandra


Број на мислења : 1601
Age : 41
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue18 / 10018 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-23

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 4:40 pm

Малечко мое

Уште еден ден полека изминува
во сонот се молам
уште еднаш да го видам твоето лице
и ќе го следам патот

Последен пат да ги видам твоите очи...да ги видам твоите очи
и можеш да заспиеш закекогаш...мораш да издржиш
само уште еднаш да те држам
и ќе го следам патот

Ми велиш:
малечок мој, не плачи
што не стигнав да те поздравам
виша сила ме повика
тоа ми е судбина

Уште многу работи треба да направам
и ако изгледа дека ТОЈ те краде од мене
длабоко во своето срце мора да знаеш
дека ништо неможе да не раздели

Спомените секогаш остануваат...мораш да издржиш
мораш да бидеш јак...и ќе го следам патот

Последен дат да ги видам твоите очи..да ги видам твоите очи
и можеш да заспиеш засекогаш...мораш да издржиш
толку си млад...и ќе го следам патот

Ќе ги избришам солзите
ќе го прогонам стравот
ова е патот по кој мораше да поминеш
и знам дека сега те водат ангели
Се будиш сега во некој друг свет
но нема да го прекршиш ветувањето
дека ќе го следиш секој мој чекор

Ми велиш:
малечок мој, не плачи
што не стигнав да те поздравам
виша сила ме повика
тоа ми е судбина

Уште многу работи треба да направам
и ако ти се чини дека ТОЈ те краде од мене
длабоко во своето срце мора да знаеш
дека ништо неможе да не раздели






Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386


Последната промена е направена од aleksandra на Пон Окт 06, 2008 9:49 pm. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
rozeta193


Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-17

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 5:33 pm

леле морници ме лазат кога ке ја слушнам песнава....
ах...Тоше колку ми недостасуваш...


Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Активен
Активен
aleksandra


Број на мислења : 1601
Age : 41
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue18 / 10018 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-23

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 6:01 pm

rozeta fala za tekstot... Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 203686
Вратете се на почетокот Go down
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
rozeta193


Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-17

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 6:10 pm

нема проблем...
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386
Вратете се на почетокот Go down
Angela
Член
Член
Angela


Број на мислења : 159
Age : 32
Локација : Struga
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-29

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 10:30 pm

fala mnoguuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
Вратете се на почетокот Go down
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
rozeta193


Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-17

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 10:41 pm

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 744747 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 744747 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 744747

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 825168
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeВто Окт 07, 2008 1:33 am

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 776885 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 90386 AAAAAAHHHHHHHHHH TEKSOV Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 819107 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 825168
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
ElizaBeta
Член
Член
ElizaBeta


Број на мислења : 342
Age : 37
Локација : Skopje
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue4 / 1004 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-16

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeНед Окт 12, 2008 4:59 pm

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 825168
Вратете се на почетокот Go down
Tvojata senka
Модератор
Модератор
Tvojata senka


Број на мислења : 1001
Age : 36
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue9 / 1009 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-15

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeНед Окт 12, 2008 6:31 pm

Значи песнава е совршенство...преубава...
Не можам да престанам да ја слушам...ме полни со некоја чудна убава енергија!
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 883767
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 13, 2008 2:25 pm

ЕКСКЛУЗИВНО: ЕДИНАЕСЕТГОДИШНИОТ КРИСТИЈАН ЗА "МАЛЕЧКО МОЕ" И ЗА ВУЈКО СИ ТОШЕ
Мајка ми не сака да бидам пејач
Најмногу од се Кристијан сака и другата дуетска песна со вујко му Тоше да излезе на цеде, но вели дека барем засега не му е ни на крајот на умот да биде пејач и да тргне по неговите стапки



Единаесетгодишниот Кристијан Ристески не може да ја скрие радоста од тоа што сними песна со својот вујко Тоше, која ја слушна цела Македонија, Балканот и многу пошироко на меморијалниот концерт на Градскиот стадион во Скопје. Посакува да се случи тоа и со снимениот материјал за уште една безимена песна на која работел со вујко си пред трагичниот настан кај Нова Градишка во Хрватска.
Скромното талентирано момче, чиј глас во "Малечко мое" не остави рамнодушен никого, открива за "Вест" како настанала песната.
"Песната е создадена во оваа соба, лани во август или во септември. Не сум сигурен, ама мислам дека се уште бев на летен распуст. Утрото додека спиев, вујко Тоше ме разбуди и ми рече да пробаме заедно да испееме нешто и во оваа соба ја снимивме песната. Никој дома не знаеше, тоа беше наша мала тајна", вели петтоодделенецот Кристијан.
Тој открива дека има уште една снимена песна со вујко си. Кристијан пеел и свирел на гитара. Вели, песната била повесела, попевлива од "Малечко мое".
Малиот Кристијан срамежливо открива за "Вест" дека првата снимена песна со Тоше му била евровизиската "Лајф". "Преку таа песна вујко ми откри дека имам убав глас и добар англиски акцент", раскажува единаесетгодишното момче.
Најмногу од се тој сака и другата дуетска песна со Тоше да излезе на цеде, но вели дека барем засега не му е ни на крајот на умот да биде пејач и да тргне по неговите стапки.
Татко му Славен подвлекува дека мајката на Кристијан, Дора, и нејзините родители не дозволуваат Кристијан да се занимава со музика. "Се скапаа од плачење кога го водев на концерт во Скопје", вели Славен. "Гледаш што се случи со Тоше, сега и Кристијан да тргне по тој пат - нема шанса", биле реакциите на најблиските. Славен вели дека и самиот е свесен дека патот до успехот на естрадата е многу трнлив, макотрпен и тежок.
"И лично се уверив во тоа, зашто го следев Тоше на сите концерти од првиот до последниот во негова чест минатата недела во Скопје", вели Славен, таткото на Кристијан.
Тој објаснува дека до трагичниот настан кај Нова Градишка во Хрватска никој не знаел за "Малечко мое". Тајната останала меѓу Тоше и Кристијан, како што се договориле. Тој ги демантира коментарите дека таа песна е преработена. "Во Лондон песната е само аранжмански доработена, дотерана и во едно делче од песната римата е усогласена", вели Славен.
Кристијан ја памети и срдечната средба со продуцентот Енди Рајт, кој пред спектакуларниот концерт во Скопје бил на гробот на Тоше и побарал да се сретне со детенцето со милослив глас.
"Играв надвор кога мајка ми ми кажа дека Енди сака да се сретне со мене. Ме прегрна, се сликавме и ме натера да испеам. Сакаше да чуе во живо како звучи мојот глас. 'Браво, браво', ми рече и ме праша дали имам трема пред концертот", раскажува Кристијан.
Мајка му Дора и родителите на Тоше немаат сила да ја слушнат дуетската песна со Кристијан. Непреболот од загубата на Тоше е посилен од се.


http://vest.com.mk/default.asp?id=158189&idg=8&idb=2497&rubrika=Makedonija
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Активен
Активен
aleksandra


Број на мислења : 1601
Age : 41
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue18 / 10018 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-23

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 13, 2008 2:31 pm

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 лелееее зарем стварно Тоше ги пишал сите тие зборови.....аааааааааааааа..... Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 13, 2008 4:05 pm

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 SE E BLEDO LAZNO ZNAM BEZ TEBE NEMOZAM!!!! Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 39121 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 819107 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 825168
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
rozeta193


Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-17

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeПон Окт 13, 2008 4:39 pm

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 825168 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 825168 Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 825168
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitimeСре Окт 15, 2008 10:35 am

Кристијан зачекори по патот што му го покажа Тоше



Автор: Марија Таушанска



На 5 октомври на Градскиот стадион во Скопје премиерно беше изведена песната „Малечко мое“, дуетот на Тоше Проески со неговиот 11-годишен внук Кристијан Ристески, која ќе се најде на англискиот албум на нашата најголема ѕвезда. И продуцентот на албумот, Британецот Енди Рајт, беше меѓу публиката на овој грандиозен концерт.

- Кристијан има убава боја на гласот, која звучи зрело, како на возрасен пејач, има и некоја тага во него и мислам дека, доколку родителите се согласат (сестрата на Тоше, Дора и зет му Славен Ристевски), би сакал во иднина да работам со него - изјави Енди Рајт пред концертот на Градски.

Појавувањето на Кристијан, на крајот на концертот никого не го остави рамнодушен. Тој со солзи гледаше во 40.000 илјадната публика, тажен и збунет од напливот на силните емоции. А кога го слушнаа текстот на песната „Малечко мое“ што го напишал Тоше со Петра Црнетиќ, сите се запрашаа дали нашиот ангел претчувствувал што ќе му се случи!?

- Тоше сними две песни со Кристијан, два дуета, во неговото студиото во Крушево. Првата е реализирана во април 2007 година и е повесела, подетска песна, а втората „Малечко мое“ е снимена лани во август и септември и Тоше му ја посвети на внукот. Песната, како и целиот албум, ќе доживее светска премиера на роденденот на Тоше на 25 јануари - вели Славен Ристески.

Изгледа дека Тоше се колебал за насловот на песната бидејќи имало два: „Никогаш нема да се разделиме“ и сегашниот „Малечко мое“.

- Во конечната верзија, сепак, одлучивме песната да се вика „Малечко мое“ - вели зетот на најголемата балканска ѕвезда, кој во текот на целата негова кариера беше негова голема поддршка.

А неговиот син Кристијан израсна со песните на Тоше, свиреше со него, кога тој доаѓаше во Крушево постојано беа заедно и со братчето заспиваше во неговите прегратки. Обожаваниот вујко од сите патувања им носел многу подароци на Кристијан и на помалиот Никола. Кристијан толку многу го сакал Тоше што велел дека кога ќе порасне, сака да биде како него. Еднаш зел негова фотографија и на берберот и му рекол: „Сакам да ме потстрижеш како вујче“. Денеска Кристијан има 11 години и учи во истото училиште во кое учеше и Тоше.

- Кристијан е роден е на 29 декември 1996 година во Прилеп. Учи во основното училиште „Никола Карев“ во Крушево, во истото во кое учеше неговиот вујко Тоше Проески. И повеќето од наставниците се истите што му предавале на Тоше. И на него омилени предмети му се музичко и физичко, а најмногу се дружи со: Фани, Дини, Јован... - ни кажа тато Славен.

Кога не е на училиште, Кристијан си игра со шарпланинците и со ретриверот Бас, го шета, го носи до манастирот, кај Тоше... Секоја вечер свири на тапаните што додека беше жив му ги порача омилениот вујко, а сега засега тајните на свирењето му ги открива татко му Славен, кој своевремено свирел во неколку крушевски музички групи. Дома Кристијан има речиси сè што му треба ако понатаму сака да се занимава со музика, студио, инструменти, микрофони и најважното - талент. Што ќе биде понатаму ќе покаже времето...


http://novamakedonija.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=297&mid=691&tabId=134&tabindex=0&fCat=4
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн   Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн - Page 2 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Тоше снимил два дуета со внукот Кристиjaн
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Форум :: Околу форумот-
Отиди до: