Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Други новости во врска со Тоше

Go down 
+22
poli_lee
Ane
stefi_18
emi
lovetose
LudaMala
Tanjuska
Sophia_2061
AlmostAnAngel
marice
zorana
Eli
batbayan
Chris
ElizaBeta
cherry
rozeta193
Tanja
Tvojata senka
bibe_tose
grkovicvanja
aleksandra
26 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Next
АвторПорака
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСаб Ное 01, 2008 2:27 pm

Шерифовиќ жали што не сними дует со Тоше?

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=220&ArticleID=10235
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСре Ное 05, 2008 12:41 pm

ЕКСКЛУЗИВНО СО ЗЛАТАН ЗУХРИЌ - ЗУХРА:


Лошата интерпретација на вистината ме направи виновен!


"Точно е дека требаше Тоше да гостува кај Зухра, но тоа беше дел од пакетот планиран за Хрватска, а не единствениот ангажман таму. Ниту брзавме да стигнеме во одредено време, ниту моравме. Емисијата беше договорено да се снима кога ќе може Тоше", вели Љиљана Петровиќ


Информациите кои се појавија во јавноста по трагичната смрт на Тоше Проески, а кои како причина за патувањето кон Хрватска го наведуваа единствено неговото гостување во шоуто на Златан Зухриќ - Зухра се причината зошто познатиот хрватски водител долго време имал чувство на вина. Во ексклузивната исповед за Вечер и магазинот Бекстејџ, Зухра открива дека многу жали поради лошата интерпретација на нештата кои му создале чувство на вина.

"Жал ми е поради неточната интерпретација. Тоше, всушност, требаше да патува мислам дека во Пореч или така нешто, требаше да снима спот. Тогаш го замоливме само на тој пат кон Пореч да сврати во Загреб и да ни биде гостин во емисијата. Прифати затоа што пред тоа веќе гостуваше во емисијата за Ѓорѓе Новковиќ. Жал ми е што некои весници инсистираа, па напишаа дека одел стриктно само во мојата емисија. Тоа не е точно, тој одеше во Пореч. Во почетокот навистина имав некое чувство на вина, ми беше криво така да се пишува, а тоа не беше точно", открива Зухра.

Повеќето информации што се пласираа во јавноста по кобниот 16 октомври ја донесоа токму оваа вест, во која се велеше дека на последното патување Проески заминал заради гостувањето во шоуто на Зухриќ, кој сега после една година го тврди споротивното и вели дека тоа нема врска со вистината. Тогаш можеби единствено "Јутарњи лист" напиша дека Проески добил покана за гостување во шоуто откако екипата која работела на него ја добила информацијата дека нашата музичка ѕвезда во нивната земја ќе престојува неколку дена поради претходно договорени ангажмани. "Снимањето го договоривме уште минатата недела, а вчерашниот ден беше единствениот слободен термин на Тоше бидејќи имал договорени деловни обврски", изјави тогаш Едвин Софтиќ, продуцентот на шоуто на Зухра. Софтиќ му предложил на Тоше во Загреб да допатува со авион, но тој го одбил предлогот со објаснувањето дека ќе дојде со автомобил. Во договорените деловни обврски било снимање англиска верзија на еден од неговите постари хитови во студиото на Никша Братош, а во Хрватска го чекала и режисерката Катја Рестовиќ, со која требал да го работи спотот за "Игри без граници". Ова ни го потврди и менаџерката на Тоше, Љиљана Петровиќ, која ни откри уште и дека кобниот 16 октомври во Загреб требало да имаат состанок со луѓето кои биле задолжени за стајлингот во спотот. Режисерката Рестовиќ сакала во неколку кадри да има и коњи, па се било подготвено и само се чекало целиот тим да замине во Пореч и да се снима во следните неколку дена.

"Точно е дека требаше Тоше да гостува кај Зухра, но тој беше дел од пакетот планиран за Хрватска, а не единствениот ангажман таму. Ниту брзавме да стигнеме во одредено време, ниту моравме. Емисијата беше договорено да се снима кога ќе може Тоше. Откако ќе пристигневме во Загреб требаше прво да одиме во хотел, а дури потоа откако Тоше ќе се одмори да се видиме со стилистот, па да одиме на снимање. Тоа беше планот за вторникот, а веќе следниот ден требаше да одиме за Пореч. Значи, вистината е дека снимањето на шоуто зависеше од Тоше, а не дека брзавме за да стигнеме", тврди Петровиќ. За жал, поради сличните шпекулации вакви проблеми и чувство на вина имаат уште неколку личности кои директно или индиректно беа обвинети дека постојано го поттикнувале Тоше да патува, а токму едното такво "во трка со времето на патување" заврши трагично. Она што го дознавме е дека ДА во Загреб имал обврски, но ниту една не била итна или испланирана во текот на денот кога рано утрото кај Нова Градишка и се случи несреќата. Првата обврска требало да ја има дури во доцните попладневни часови. Од сето може да се заклучи дека можеби воопшто и не требаше да се бараат виновници или на некои луѓе беспотребно да им се создава чувство на вина. За некои работи - едноставно нема објаснување.

А.Тимковска

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=E3B71B4810...C131AB58A2C8431
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСре Ное 05, 2008 1:01 pm

Лошата интерпретација на вистината ме направи виновен!

http://www.radiomk.com/index.php?categoryid=1&p2_articleid=1230
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСре Ное 05, 2008 2:51 pm

МЛАДИОТ ПЕЈАЧ ЃОРГИ ДИМИТРОВ ОСТАНА БЕЗ СВОЈОТ ИДОЛ
Тоше ми вети песна ама судбината ја спречи


Младиот пејач Ѓорги Димитров (17) од Штип, ученик во средно музичко училиште , отсек соло пеење, вели дека музиката му е се и дека особено е воодушевен што за неговиот талент бил заинтересиран и сега веќе починатата sвезда Тоше Проески кој му ветил песна. Ѓорги не може да го преболи тоа што Тоше веќе го нема, зашто во него била целата музичка надеж. Настапи на последното издание на "Макфест" и вели дека понатаму сериозно ќе се занимава со музика.
-Во моето семејство јас сум единствениот кој е надарен за музика. Господ ми дарил нешто и тоа сакам да го искористам максимално. Ова го посакувам веќе осум години, кога победив на фестивалот "Распеани срца". Во меѓувреме го запознав композиторот, Иле Спасев, кој ми даде многу убава песна. Ова се моите почетоци сега, иако мислам дека да беше Тоше жив ќе беше се поинаку. Кога тој ме слушна како пеам се воодушеви, веднаш го крена телефонот и од некого нарача песна за мене. Но, судбината сакала така да биде. Тој загина, а јас останав без мојот идол, пријател и можеби најдобар учител, вели Ѓорѓи.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=159173&idg=8&idb=2516&rubrika=%40ivot
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeЧет Ное 06, 2008 10:31 am

http://mmm.com.mk/?ItemID=D970637311BE1649A7F094D1A8770036
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeПет Ное 07, 2008 2:23 pm

ПОЧИНА ПОЗНАТИОТ АМЕРИКАНСКИ ПИСАТЕЛ НА БЕСТСЕЛЕРИВО ЕТЕРОТ
Крајтон го цитираше Тоше



Славниот американски писател Мајкл Крајтон, авторот на "Паркот јура" и на хит ТВ-серијата "Ургентен центар" (ЕР), која го прослави Џорџ Клуни, неочекувано почина од рак на 66 години, објави завчера неговото семејство, кое го сочинуваат сопругата Шери и ќерката Тејлор.
Крајтон е еден од најголемите хитмејкери во светот. Неговите книги, како "Состојба на страв" (Стате оф Феар), "Разоткривање" (Дисцлосуре), "Сфера", "Твистер", "Големиот грабеж на воз" не се само продадени во 150 милиони примероци туку најголемиот дел и се филмувани во мега-хитови. Тој е единствениот автор во САД кој на прво место на топ-листата во исто време имал и книга, и филм, и ТВ-серија.
"Големината на неговиот талент ги надминува дури и диносаурусите од "Паркот Јура" изјави Стивен Спилберг, кој ја режираше блокбастерската филмска верзија на книгата, како и продолжението "Изгубениот свет".
Славниот американски писател во својот најнов роман цитираше стихови од песната на Тоше Проески "Ангел си ти", со која во 2004 ја претставуваше Македонија на "Евровизија" во Истанбул. Крајтон во бестселер романот "Следно" ("Неџт"), објавен во милионски тиражи на крајот на 2006, цитираше два стиха од рефренот на англиската верзија на песната.
Популарната евровизиска песна на Тоше, која ја напиша Јован Јованов, имаше две верзии: македонска, насловена "Ангел си ти", и англиска насловена "Лифе" (Живот). Двете верзии имаат сосема различен текст, автор на македонскиот е Јованов, а на англискиот Ирена Дукиќ и Дамјан Лазаров.
Во романот на Крајтон, кој е научнофантастичен трилер што се занимава со опасностите од генетскиот инженеринг и клонирањето, песната на Тоше ја пее папагалот Жерар, еден од главните ликови, по потекло од Франција. Жерар е создаден од клетки на птица и човек и е суперпаметен, зборува, пее и решава математички проблеми. По едно бурно патешествие, Жерар завршува во Америка кај професор кој се занимава со генетски инженеринг, и во една сцена тој ги цитира стиховите од "Лифе", а еден од ликовите препознава дека тоа е евровизиска песна.

"Лифе ис а боок, соу'ве гот то реад ит, Лифе ис а сторс анд соу'ве гот то телл ит..." пее Жерар.
(Животот е книга, мора да ја прочиташ / Животот е приказна и мора да ја раскажеш...)

Фото: АП

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=159272&idg=8&idb=2518&rubrika=%40ivot
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeПон Ное 10, 2008 4:24 pm

Да не се случеше трагедијата, Тоше ќе беше светска ѕвезда!

Посетителите на МММ сметаат дека, доколку не се случеше трагедијата на 16. октомври 2007-та година, денес Тоше ќе беше светска ѕвезда. Всушност, така сметаат 67% од анкетираните кои одговорија на поставеното прашање.

За разлика од нив, 11% се со ставот дека доколку го избегнеше кобниот настан, Тоше денес ќе беше Европска ѕвезда, додека 4 отсто од испитаниците го имаа ставот дека несомнено ќе беше прв на Балканот! За 18% е сеедно, оти ќе беше недостижен за овие простори.
По ваквите резултати, секој коментар е сувишен!

http://www.mmm.com.mk/default.asp
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
stefi_18
Член
Член
stefi_18


Број на мислења : 628
Age : 33
Локација : Makedonija
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-10-20

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСре Ное 12, 2008 12:11 pm

Тоше постхумно ќе биде прогласен за пејач на векот



На овогодинешниот интернационален фестивал на забавни мелодии „Еврофест 2008“, кој ќе се одржи утре во Универзалната сала во Скопје, на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески постхумно ќе му биде доделена специјална награда - пејач на векот.

Фестивалот се одржува традиционално по 12-ти пат. Македонската легенда со песната „Сонце во твоите руси коси“ што ја изведе на „Еврофест“ во 1999 година ја освои неговата прва фестивалска победа.

Наградата е во согласност со Меѓународната фондација „Тоше Проески“ - Крушево.

Фестивалот е под покровителство на Град Скопје, Министерството за култура и Амбасадата на Кралството Норвешка, а во организација на Старс Медиа.

Гостин на фестивалот ќе биде норвешкиот пејач Чарлес Марвин Кумингс - Туфи.

Извор: МИА
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСре Ное 12, 2008 1:16 pm

Toše je bio naš anđeo - MISA ZADUŽNICA


Dragi Toše, nedostaješ mi...završio sam "Još uvijek sanjam da smo
zajedno". Nadam se da znaš...ti si moj Brat, zauvijek! Miroslav Rus

Misa u spomen na Tošu Proeskog održana je u crkvi sv. Roka na Rokovom
perivoju u Zagrebu. Misu je služio protojerej Kirko Velinski, svećenik
Makedonske pravoslavne crkve u Republici Hrvatskoj. Na kraju bogoslužja
Tošine štovateljice, Nives, Anita i Elizabeta pročitale su pisma
i pjesme posvećene Toši.

Toše Proeski je puno značio za makedonski narod - rekao je protojerej
Velinski te nastavio kako je bio uzor mladima, djeci i pokazao da se
može biti slavan i velik, ali običan čovjek. U svojoj propovijedi
obratio se djeci i roditeljima. Djeci je poručio da im roditelji mogu
biti uvijek uzor, jer Toše je desetak sati prije nego je poginuo u
razgovoru za makedonsku televiziju izjavio kako će njegovi roditelji
ostati zauvijek autoritet i uzor u svemu što bude radio. Ta izjava je
po riječima protojereja bitna za današnju mladež. Roditeljima je
poručio da djecu uvijek uče pravilno ljubiti Boga, svoju vjeru i
svakoga čovjeka. Sve ove ljude koji su se okupili nije mogao okupiti nikakav
marketing. Njih je okupila samo ljubav prema Toši koji je pomagao svima
i svugdje. Nikada mu nije bilo bitno je li netko Makedonac,
pravoslavac, katolik, musliman, već je uvijek pomagao onima koji su
imali potrebu. Toše nije radio razliku među ljudima. Znao je pomagati i
voljeti, tako je i protojerej Velinski pročitao Evanđelje u kojem je
pisalo: Ljubi bližnjega svoga kao sebe samoga.
Dragi Toše, nedostaješ mi... završio sam "Još uvijek sanjam da smo
zajedno". Nadam se da znaš...ti si moj Brat, zauvijek! - napisao je
vidno potreseni Rus u spomen-knjigu svom prerano preminulom prijatelju
nakon završene mise.

- Što mogu reći o Toši, taj momak nam svima nedostaje, ne samo meni,
najbitnije je da svi mi koji volimo Tošu ne možemo opisati riječima
koliko nam nedostaje. Taj momak je ispunjavao naprosto više sfera, bio
je prijatelj, fantastičan umjetnik i neizmjerno dobar čovjek. Naprosto
nevjerojatno da u jednom čovjeku nađete tolike vrline i toliko
moralnosti - rekao nam je Miroslav Rus. O prvim danima poznanstva s Tošom rekao nam je kako ga je prva dva
tri puta ispitivački gledao, a nakon toga jednom ga je uhvatio za ruku,
i kako je rekao Rus, položio prijemni kod Toše. Sjeli su njih dvoje
sami u auto jer su išli na koncert i od prve rečenice našli se na istoj
valnoj duljini.
- Zaista je bio moj veliki prijatelj. Želim mu jedan vječni mir i želim
neka mu se vrati sva radost u nebeskim visinama koju je zaslužio i tu
na Zemlji.

Nives Puhalo nikada nije upoznala Tošu, a nakon njegove smrti napisala
je pismo Toši i u sedmom mjesecu ove godine bila je u Makedoniji. Njeno
pismo je odraz izrazitog osjećaja poštovanje prema Toši kao velikom
čovjeku i osobi. On je za nju pjesnik nad pjesnicima, čovjek s velikom
dušom koja će ostati vječno u nama svima. Toše je bio čovjek iskrenosti
riječi, topline misli, jedno veliko makedonsko srce koje udara u srcima
Hrvata, u srcima sviju.
Anita Crnković također nije upoznala osobno Tošu, ali za nju je bio
čovjek koji je na jedinstven način budio ljubav u ljudima. Danas ne
postoji čovjek koji može spojiti tolike različite ljude.

- Večeras smo svi jedno i nije bitno koje smo nacije, vjere, svi se
zajedno molimo za Tošinu dušu. Mlade generacije često traže uzore na
krivim mjestima, a u njemu smo našli čovjeka koji je svojim pjesmama,
nastupima, pojavom svima davao zagrljaje, ljepotu, ljubav i mir.
Elizabeta Petrovska, tajnica Zajednice Makedonaca u Republici
Hrvatskoj rekla nam je da kad god se spomene Tošino ime osjećaji su
teški, bol ne prolazi.
- Nitko od nas u Makedoniji ne može još uvijek povjerovati da Toše
nema. Još uvijek mislimo da je tu i da se ništa nije dogodilo, ali
istina boli. Upoznala sam Tošu osobno kad je bio kao gost na promociji
albuma ''Ezerki''. On je uvijek bio vedar, nasmijan, optimističan, tako
da smo i mi sretni što je Toše naš makedonski anđeo - na kraju nam je
rekla Elizabeta Petrovska.

Izvor: www.javno.com.
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСре Ное 12, 2008 1:31 pm

Тоше постхумно ќе биде прогласен за „Пејач на векот“

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=18411
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСре Ное 12, 2008 1:39 pm

НОВО ПРИЗНАНИЕ ОД „ЕВРОФЕСТ 2008“
Тоше Проески - пејач на векот

Награда за пејач на векот за мегаѕвездата Тоше Проески постхумно ќе биде доделена на годинашното издание на забавниот фестивал „Еврофест“, кој ќе се одржи утре и задутре во Скопје. Песната „Сонце во твоите руси коси“, испеана од нашата најголема музичка ѕвезда на оваа сцена во 1999 година, воедно беше и негова прва фестивалска победа. Наградата ќе биде доделена утревечер, на првата фестивалска вечер, која ќе се случува во „Универзална сала“. Ќе настапат млади домашни таленти, а специјални гости ќе бидат Јован Јованов и „Некст тајм“. Јованов ќе се претстави со песната „Итно ми требаш“, а специјално за оваа песна ќе има и ексклузивна модна ревија на сцена. „Некст тајм“ ќе ја изведат нивната најнова композиција, „Без тебе тивко умирам“. Како специјален гостин, свое шоу ќе одржи ѕвездата од Норвешка, Марвин Чарлс Каминс-Тафи. На втората фестивалска вечер, во дискотеката „Би ту“, ќе настапат пејачи од повеќе земји од Европа - победници на европските фестивали. Влезот е бесплатен. „Еврофест“ се одржува по 12 пат, овојпат во организација на Советот на фестивалот и агенцијата „Старс медиа“. Првпат се одржа во 1997 година и во текот на изминативе години реализираше 370 нови песни, околу 60 нови верзии на познати македонски песни и околу 180 победнички песни од европските фестивали. Ва.Ѓ.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=1&EditionID=1549&ArticleID=102136
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСре Ное 12, 2008 2:21 pm

http://www.idividi.com.mk/zabava/Showbiz/481861/index.html
Вратете се на почетокот Go down
cherry
Администратор
Администратор
cherry


Број на мислења : 1127
Age : 42
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue6 / 1006 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-02

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeЧет Ное 13, 2008 2:12 am

„ЕВРОФЕСТ“

Тоше Проески - пејач на векот

Вечерва во Универзална сала во Скопје ќе се одржи дванаесеттото издание на „Еврофест“. Годинава фестивалот се одржува под покровителство на Градот Скопје, Министерството за култура и амбасадата на Кралството Норвешка, а во организација на „Старс медија“, при што е предвидено да настапат повеќе имиња од македонската музичка сцена.

Првиот дел ќе биде од натпреварувачки карактер, додека во ревијалниот блок свои настапи ќе имаат Александра Пилева, Роберт Билбилов, Тони Зен, Јован Јованов, групата „Некст тајм“, Влатко Илиевски, Тамара, Врчак и Адријан Гаџа. Како ексклузивен гостин на фестивалот ќе се појави норвешката ѕвезда Чарлс Марвин Камингс-Туфи, кој ќе настапи заедно со својот „Тумбао салса-бенд“.

Од организацијата најавуваат дека годинава е предвидена и специјалната награда „Пејач на векот“, која постхумно ќе му биде доделена на Тоше Проески за песната „Сонце во твоите руси коси“, со која настапи на овој фестивал во 1999 година. Одлуката за наградата е донесена во согласност со Фондацијата „Тоше Проески“.

www.utrinski.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
https://tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeЧет Ное 13, 2008 1:23 pm

Тоше Проески - пејач на векот

http://www.mmm.com.mk/?ItemID=9C982D7E8302E1428D258C116D05161F
http://www.radiomk.com/index.php?categoryid=1&p2_articleid=1252
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
rozeta193


Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-17

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeЧет Ное 13, 2008 4:14 pm

Други новости во врска со Тоше - Page 7 883360 Други новости во врска со Тоше - Page 7 883360 Други новости во врска со Тоше - Page 7 883360 Други новости во врска со Тоше - Page 7 825168
Вратете се на почетокот Go down
emi
Член
Член
emi


Број на мислења : 86
Локација : skopje
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-21

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeЧет Ное 13, 2008 7:10 pm

soncence....
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeПет Ное 14, 2008 3:05 pm

ВО ПРИДРУЖБА НА РЕНЏОВ
Тафи - специјален гостин на „Еврофест 2008“

На годинашното издание од фестивалот „Еврофест 2008“, покрај музичари од повеќе држави, како ексклузивен гостин настапува и Чарлс Марвин – Тафи. Тоа е човекот што пееше на промоцијата на филмот за претседателот Борис Трајковски и на неговиот гроб, изведувајќи ги песните „Амазинг Граце“ и „Ѕоу раисе ме уп“. Исто така, минатата година Тафи настапи во дует со нашата легенда Тоше Проески, на молитвената вечера организирана од Фондацијата „Борис Трајковски“. На повидок беше и дует со Тоше и промоција на македонската ѕвезда во Норвешка.
Тафи на „Еврофест“ настапува во придружба на Петар Ренџов и неговиот бенд и ќе изведе неколку нумери.
Првата вечер од фестивалот се одржа вчера во „Универзалната сала“ во Скопје, а втората вечер ќе се случи денеска, со почеток во 20 часот, во дискотеката „Би-ту“.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=102285&EditionID=1551
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeПет Ное 14, 2008 3:07 pm

ПРВ ФЕСТИВАЛ
Ќе се избира радио-хит на годината
Првиот македонски радиски фестивал „Македонска радиска селекција“ (МАРС) ќе се одржи на 21 ноември во „Универзална сала“ (чија дирекција се јавува и како организатор), со почеток од 20 часот. Ќе бидат изведени дваесет музички поп-хитови, кои најмногу се слушале оваа година. Тоа се песни што ги изведуваат Влатко Илиевски, Влатко Лозановски, „Паркети“,ДНК, Дани, Туна, „Некст тајм“, Бојана, Деана Николовска, Ева, „Браво-бенд“, Дуле и Коки, Кристина Арнаудова, Ристо Самарџиев, Андријана Јаневска, „Памперс“, Адријан Гаџа, Роберт Билбилов, Елена Петрска, а на видеобим ќе бидат прикажани инсерти од песните на тројцата пејачи кои се во Австралија - Тамара, Ноне, Ѓоко Танески, како и „Игри без граници“ на Тоше Проески. Гласањето ќе се одвива по пат на СМС-пораки, додека трае 15-минутното шоу на специјалните гости Дадо Топиќ и Бојан Маровиќ. Тројцата првонаградени, освен парични награди (од 1.000, 700 и од 500 евра), бесплатно ја добиваат на располагање и „Универзална сала“ каде што треба да направат концерт во рок од една година.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=102287&EditionID=1551
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeПет Ное 14, 2008 8:36 pm

Toše Proeski- Uskoro izlazi pjesma "Još uvijek sanjam da smo zajedno"

Uz dugo pripremani album na engleskom, uskoro će u eter biti puštena i
pjesma ‘Još uvijek sanjam da smo zajedno’ posljednja koju je Proeski
snimio na hrvatskom, piše Jutarnji list.
Vrijednost
glazbene ostavštine Toše Proeskog u idućih desetak godina procjenjuje
se na otprilike pola milijuna eura. U taj iznos uračunata su sva
njegova autorska prava kao skladatelja te izvođačka prava kao pjevača
na području cijele bivše Jugoslavije, gdje je tragično preminuli
makedonski pjevač doista bio najveća mlada pop-zvijezda.


Tu su uključena i diskografska prava te zarada koju će ostvariti
izdavači njegovih dosadašnjih CD-a i budućih kompilacija koje bi se u
sljedeće dvije godine trebale naći na tržištu regije i svijeta.


U sljedećih nekoliko dana na tržištu cijele regije trebao bi izaći i
dugoočekivani Tošin album na engleskom jeziku “Hardest things” po
istoimenoj pjesmi koja je već tjednima suvereno prva na gotovo svim
nacionalnim top-ljestvicama.
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeПет Ное 14, 2008 8:47 pm

Уште еден маратон на златните славејчиња


Во Универзалната сала во Скопје во тек е маратонот на детскиот фестивал „Златно славејче 2008“, кој традиционално 38. пат се одржува по повод празникот на градот Скопје, 13 Ноември. На овој фестивал првите чекори на сцената ги направија голем број наши познати пејачи и автори - Тоше Проески, Калиопи, Благој Моротов, Маја Саздановска..., како и годинешниот водител Влатко Илиевски, кој на „Златно славејче“ пеел во 1997 година.

Славејчињата на најмладата публика ѝ ги претставија шеснаесетте нови детски песнички, кои ги отпеаја деца од повеќе градови од земјава, но и гостите од Србија, Црна Гора, Бугарија и од Албанија. Во неделата се одржа и хуманитарен концерт за децата со посебни потреби. И годинава покровител на фестивалот е Министерството за култура на Македонија.

Специјален гостин на фестивалот е Боби Андонов, кој на 22 ноември ќе ја претставува Македонија на детскиот „Евросонг“, кој ќе се одржи во градот Лимасол, на Кипар. Тој ја отпеа „Арија“, која Тоше Проески ја сними со италијанската пејачка Џана Нанини. Настапот на Боби беше поздравен со громогласно ракоплескање. Гости на славејчињата им беа и Јован Јованов и членовите на групата „Некст тајм“.

Фестивалот „Златно славејче 2008“ завршува утре, а се претпоставува дека ќе го видат триесет илјади дечиња од цела Македонија.


http://novamakedonija.com.mk/ShowNews.aspx?
Вратете се на почетокот Go down
grkovicvanja
Член
Член
grkovicvanja


Број на мислења : 701
Age : 31
Локација : Srbija
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-21

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeПет Ное 14, 2008 11:16 pm

Познати учесниците на МАРС 2008!

Како што веќе
објавивме, првиот Македонски радиски фестивал МАРС ќе се одржи на 21.
ноември во 20 часот во Универзалална сала. Ќе бидат изведени 20 песни,
кои екипите од триесеттина радио станици од земјава ги посочиле како
хитови кои најмногу се слушале оваа година.


Други новости во врска со Тоше - Page 7 F1B400E8ED041B45B93F7122661C398A

Еве за кои песни станува збор: Влатко Илиевски – Со други зборови,
Влатко Лозановски - Врати ме, Паркети - Строубери, ДНК - Навлечен на
тебе, Дани - Никој како ти, Туна - Прашувам без глас, Next Time - Ме
остави сам да живеам, Роберт Билбилов - Не ме држи место, Бојана – Во
дилема, Деана Николовска - Лудило, Билбилов и Туна – Со еден збор, Ева
- Од утре или задутре, Браво бенд - Хронично луд, Дуле и Коки - Златен
саат, Кристина Арнаудова - Голи во срцата, Ристо Самарџиев - За навек,
Андријана Јаневска - Заминувам, Памперс - Единствена, Адријан Гаџа и
Билбилов – Токсична и Елена Петерска – Те нема.

Преку видео-бим ќе бидат прикажани инсерти на пејачитее кои се на
турнеја во Австралија, но и на оние кои не се веќе меѓу нас - Тамара,
Врчак и Адријан - Во име на љубовта, Тоше Проески – Игри без граници,
Ноне - Врати се и Ѓоко Танески - Нов ден.

Како специјални гости, во ревијалниот дел на МАРС ќе настапат Дадо
Топиќ и Бојан Маровиќ. Додека тие изведуваат 15 минутно шоу ќе се
одбива
гласањето по пат на СМС, со тоа што една порака чини 10 денари. Парите
од СМС пораки ќе бидат наменети за децата од домот 11 Октомври.

Првонаградените
три песни освен награди од по илјада, седумсто и петсто евра, ја
добиваат и Униеврзална сала гратис, со можност во неа во наредната
година да направат концерт.

Првиот Македонски радиски фестивал - МАРС
освен во живо во Универзална ќе може да се следи и од дома. Имено, со
почеток во 20 часот директен пренос ќе има на Македонска телевизија и
Македонско радио, како и на брановите на радио Метрополис.

Izvor: www.mmm.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСаб Ное 15, 2008 12:59 am

Еврофест 2008 – комплетен извештај!

На годинешното издание на интернационалниот фестивал на забавни мелодии Еврофест 2008, кој се одржа вчера (13 ноември) во Универзалната сала во Скопје, постхумно му беше доделена специјална награда Пејач на векот, на мегаѕвездата Тоше Проески.

Наградата ја врачи Заменик министерот за култура г-дин Драган Недељковиќ на претставникот од Фондацијата Тоше Проески, г-динот Сашо Митков. Кога сме кај наградите, Тоше со песната Сонце во твоите руси коси, која ја изведе на Еврофест во 1999 година, ја доби својата прва фестивалска победа.

Фестивалот започна со музиката и видео записот за последната композиција на легендарниот Тоше и малиот Кристијан, My little one, а на сцената младите балерини од МБУЦ Илија Николовски – Луј изведоа дел од балетот Лебедово езеро.

Во ревијалното музичко шоу настапија Александра Пилева, Тамара, Адријан Гаџа и Врчак, Роберт Билбилов, Јован Јованов и Тони Зен, Влатко Илиевски и Next Time. Специјален гостин на вечерта беше норвешката ѕвезда Чарлес Марвин со Тумбао Салса Бенд, кои направија вистинско спектакуларно шоу. Водители на настанот беа Ана Вуковиќ и познатиот актер Драган Спасов - Дац.

Според гласовите на стручното жири во категоријата Хитови и шлагери, меѓу победниците се:

1 место: група Миднајт - Сакам да те крадам
2 место: Стефан Цветковски - Ако не си нашла некој
3 место: Аделина Таири - Gusma tjetr

Наградата за дебитант на фестивалот му припадна на Филип со песната Скинат лист од календар. Наградата за интерпретација ја доби Лука Џурџевиќ (Црна Гора) за песната Слични сме, а за оваа песна Михајло Радончиќ доби наградата за најдобар аранжман. Наградата за сценски настап ја доби Нелиан Николова (Бугарија), која настапи со песната Само за тебе, а наградата за најдобар текст отиде во рацете на Илија Ќосевски за песната Ми недостигаш, во изведба на Ѓорѓи Димитров. Специјалната награда Град Скопје ја доби Захариј Чернев од Бугарија,
Гран-При наградата ја доби Ѓурѓица Крстевска за песната Нема страст меѓу нас.

Според гласовите на стручното жири, во категоријата Победници на европските фестивали награди освоија:

1 место: Адмир Куловиќ - Кула (БиХ) - Зачаран круг
2 место: Андреј Бјерјестенко (Русија) - Уште една напитка
3 место: Ханде Ундар (Турција) - Мојата прва љубов

По завршувањето на првата фестивалска вечер, беше организиран специјален коктел за сите учесници во ресторанот Воденица, под покровителство на градоначалникот на град Скопје, г-дин Трифун Костовски. Фестивалот од ова година па натаму традиционално ќе се одржува на 13 ноември, во чест на град Скопје.
Овој интернационален културен евент освен што е под покровителство на град Скопје, под покровителство е и на Министерството за култура и Амбасатата на Кралството на Норвешка, а во организација е на Stars Media.

Огранизаторите велат дека за прв пат оваа година се обиделе да го издигнат фестивалот на едно посериозно европско ниво, каде на Македонија ќе и се доближи Европа и обратно, а нашиот град Скопје ќе биде културна метропола во која ќе продефилираат естрадни ѕвезди од над петнаесет европски држави.

Велат и дека на сите гости на овој фестивал, пред почетокот на втората фестивалска вечер сакале да им ја дадат Македонија на дланка, oдносно да им ги доближат историските, културни и национални вредности преку една туристичка разгледница на градот Скопје, Охрид и Крушево, како град на нашиот Тоше.

http://www.mmm.com.mk/?ItemID=BC41A070E6E17E4B9F37370B9C4B99AA
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСаб Ное 15, 2008 11:52 am

Специјалната награда за Тоше Проески


Специјалната награда во првата фестивалска вечер на интернационалниот фестивал на забавни мелодии Еврофест, која прексиноќа се одржа во Универзалната сала, постхумно му беше доделена на Пејачот на векот, нашата мегаѕвезда Тоше Проески. На сметка на Проески наградата доаѓа како резултат на неговата прва фестивалска победа токму на Еврофест, во далечната 1999 година, со темата "Сонце во твоите руси коси". Во чест на Тоше со неговата последна композиција отпеана со внукот Кристијан "My little one" беше означен и стартот на фестивалот. Следуваше дел од балетот Лебедово езеро, во изведба на младите балерини од МБУЦ "Илија Николовски - Луј". Во ревијалниот дел публиката имаше можност да ужива во настапите на: Александра Пилева, Тамара, Адријан Гаџа и Врчак, Роберт Билбилов, Јован Јованов и Тони Зен, Влатко Илиевски и Некст тајм, а специјален гостин беше норвешката ѕвезда Чарлс Марвин, кој настапи со Тумбао Салса бенд.

Меѓу победниците, пак, во категоријата Хитови и шлагери според гласовите на стручното жири се најдоа групата Миднајт, освојувајќи го првото место, и Стефан Цветковски и Аделина Таири. Наградата за дебитант му припадна на Филип, за интерпретација ја доби Лука Ѓурѓевиќ од Црна Гора, додека онаа за сценски настап отиде во рацете на гостинката од Бугарија Нелиан Николова. Признанието за најдобар аранжман го доби Михајло Радончиќ за темата "Слични сме" во интерпретација на Лука Ѓурѓевиќ, за најдобар текст Илија Ќосевски за песната "Ми недостигаш" во изведба на Ѓорѓи Димитров. Гостинот од Бугарија Захариј Чернев ја освои специјалната награда "Град Скопје". Грандприто годинава го заслужи младата Ѓурѓица Крстевска. Во категоријата Победници на европските фестивали, според жирито, најдобри беа Адмир Куловиќ од БиХ, Андреј Бјерјестенко од Русија и Ханде Ундар од Турција.
Водители на настанот, кој од годинава влегува во официјалната програма за одбележување на 13 Ноември, беа Ана Вуковиќ и Драган Спасов - Дац.


http://vecer.com.mk/?ItemID=9094C46341C6794DB87FD27ACA2D30FB
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСаб Ное 15, 2008 1:43 pm

СЕ ОДРЖА 12. „ЕВРОФЕСТ“

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=565637427A0E6640B0CF07691F635849
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 7 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 7 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitimeСаб Ное 15, 2008 2:42 pm

НА „ЕВРОФЕСТ 2008“
Тоше прогласен за пејач на векот
Со признание и со награда за пејач на векот, на македонскиот идол Тоше Проески во четвртокот вечерта на фестивалот „Еврофест“ му беше оддадено признание за целокупното негово творештво и дело и за првата победа, која му се случи токму на оваа сцена во 1999 година. Тоше тогаш настапи со песната „Сонце во твоите руси коси“. Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ му ја врачи наградата на Сашо Митков, претставникот од Фондацијата „Тоше Проески“. Фестивалот почна со презентирање на видеозаписот на Тоше Проески и на малиот Кристијан „Мѕ литтле оне“, а на сцената младите балерини од МБУЦ „Илија Николовски- Луј“ изведоа дел од балетот „Лебедово езеро“ - ретроспектива на црниот и белиот лебед како борба меѓу доброто и злото. Во ревијалното музичко шоу настапија Александра Пилева, Тамара, Адријан Гаџа, Врчак, Роберт Билбилов, Јован Јованов и Тони Зен, Влатко Илиевски и „Некст тајм“. Специјален гостин на вечерта беше норвешката ѕвезда Чарлс Марвин - Тафи со „Тумбао салса бенд“, кои на сцената на „Универзална сала“ направија вистинско шоу. Тафи евоцираше спомени за Тоше, со кого се запознаа минатата година на молитвената вечера организирана од Фондацијата „Борис Трајковски“, кога и двајцата настапиле во дует. Водители на настанот беа Ана Вуковиќ и актерот Драган Спасов- Дац.


http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1552&ArticleID=102356
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Други новости во врска со Тоше - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 7 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Други новости во врска со Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 20Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Next
 Similar topics
-
» The Hardest Thing --- PROMOCIJA

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости-
Отиди до: