Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Други новости во врска со Тоше

Go down 
+22
poli_lee
Ane
stefi_18
emi
lovetose
LudaMala
Tanjuska
Sophia_2061
AlmostAnAngel
marice
zorana
Eli
batbayan
Chris
ElizaBeta
cherry
rozeta193
Tanja
Tvojata senka
bibe_tose
grkovicvanja
aleksandra
26 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 15 ... 20  Next
АвторПорака
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeПон Јан 26, 2009 12:05 am

Милион срца, една молитва...

Во пресрет на роденденот на Тоше, композиторот Александар Митевски во интервјуто за Нова Македонија се сеќава на соработката со нашата мега-ѕвезда, и на дружењето додека се снимаше навивачката химна Македонија навива за вас.

Александар Митевски е последниот македонски музичар кој напиша песна за Тоше Проески. Официјалната спортската химна на нашата земја Македонија навива за вас, чиј комплетен автор е тој, снимена е само неколку дена пред трагичниот крај на најголемата македонска естрадна ѕвезда, во студиото Торус на Митевски. Уште од првото слушање мелодијата, но и текстот многу му се допаднале на нашето ѕвездено момче и тој ја снимил со сета жестина на емоциите што го преплавиле.

Денес, повеќе од една година по неговата смрт и спроти неговиот утрешен 28. роденден, нашата навивачка химна ја знаат сите Македонци, од најмал до најстар, и со гордост ја потпевнуваат, бодрејќи ги македонските спортисти на настапите, дома и во странство, во миговите кога победуваат и кога го слават името на нашата земја во светот. А Александар, иако на естрадата е веќе дваесетина години и има напишано многу музика, за себе и за други, чувствува дека ова е песната по која ќе биде запаметен и која уште долго ќе се пее, не само на спортските терени, туку и во градинките, на детските родендени, на празниците... и секогаш кога ќе почувствуваме дека живееме во земја на шампиони, во срце што ја носиме.

Твојата навивачка химна Македонија навива за вас во последнава година навистина им носи среќа на спортистите и сe почесто се ори од трибините. Кога се слуша песната и гласот на Тоше, веднаш се создава убава, навивачка атмосфера. Задоволен ли си од тоа како народот ја прифати песната, како реагира публиката кога ќе ја слушне, а особено спортистите?

Јас сум презадоволен од тоа како таа песна заживеа и носи среќа на спортските терени. Буквално сите прослави, победи, празници, нови години и позначајни настани не поминуваат без таа химна и без гласот на Тоше. Во почетокот ми беше страв дека луѓето можеби ќе се презаситат од слушање, но гледам дека таа има спротивен ефект и ден-денес со слуша со ненамален интензитет. Тоа е песна што ја потпевнуваат и најстарите, а хит е и во детските градинки. На спортистите им дава сила и ја буди победата во нив. Ми велат дека тоа ми е животна песна и можеби најдоброто нешто што сум го напишал за најдобриот, а кога со тоа ќе се спои и чувството дека сум направил нешто убаво за својата земја, тогаш знам дека сум оставил нешто големо зад себе.

Мислиш ли дека е случајност тоа што токму ти последен соработуваше со Тоше и што плодот на вашата соработка е химната, нешто навистина големо и значајно?

И денес верувам дека има барем трошка судбинско во оваа соработка затоа што тоа беше песната која ги обедини сите Македонци и во среќата и во тагата. Тој зад себе остави илјадници прекрасни песни: авторски, забавни, изворни, на други јазици, но ова беше негов голем подарок за Македонија и за спортот кој толку многу го сакаше, а судбината одлучи тоа да се случи пред кобната несреќа. Искрено, ме тревожеа одредени лицемерија и поентирања кои се случуваа во текот на таа прва година без Тоше, кои најмногу ги погодуваа неговите најблиски и токму поради тоа сакам да сум претпазлив во изјавите. Но, едноставно тој натпревар на Агенцијата за млади и спорт за избор на официјална спортска химна на Македонија го сфатив многу пристрасно и со огромна желбата да успееме, да оставиме нешто големо за Македонија. Таа вечер кога оваа химна победи едногласно, јас веројатно бев најгордиот и најтажниот поединец. Нема зборови со кои може да се опише тоа чувство.

Како всушност се роди оваа песна која, патем, е твоја втора спортска химна, по Кометал шампионе на женскиот ракометен шампион? Како реши да му ја дадеш на Тоше Проески да ја отпее?

Сe течеше спонтано, а така се роди и идејата, некако по игра на судбината. Ме заинтригира конкурсот на Агенцијата за млади и спорт, а човекот кој ја разбудија таа идеја во мене беше директорот Ивица Георгиевски, кој од самиот старт знаеше дека во мојот компјутер имам нешто историско. Сепак би сакал да истакнам дека најголемата заслуга во сето ова има Љиљана Петровиќ, менаџерката на Тоше, која ја овозможи оваа соработка. Таа знаеше за моите авторски способности и речиси априори ми овозможи да го направам контактот со Тоше и да почне да се раѓа оваа песна, за што сум и особено благодарен. Ја имав Кометал шампионе зад себе и луѓето знаеја дека правам добри химни и тоа ми беше огромен притисок. Лична желба ми беше токму Тоше да ја отпее оваа песна затоа што за тој рефрен и за таа енергија немаше друга алтернатива, а сосема ми олесна кога му се допадна песната и кога се втурна со сето свое срце и душа во овој проект.

Како реагираше Тоше кога ја слушна мелодијата и како течеше снимањето? Беше ли задоволен?

Беше. На прва топка тоа беше хит, така и ми кажа. Му се допаднаа гитарските делници затоа што му звучеа енергично и адреналински и ми кажа дека секој збор и тон е на вистинското место и ништо да не чепкам повеќе. Растргнат меѓу обврски и патувања ми вети дека ќе дојде следен термин да ја отпее и да ја снимиме песната во студиото, нешто на кое посебно се радував. Дојде на закажаниот термин, го научи на самото место целиот текст и се случи експлозија од чувства која сакаше многупати да ја повтори, за да даде пожестока интерпретација. Тука беше камерата на Томато која го регистрираше тој негов перформанс и остана како единствен видео запис. Замина за Австралија и со целосна доверба ми ги остави мене финишот и миксот на песната. Буквално не знаев кое парче да го одберам од отпеаните, затоа што сите беа брилијантни, нешто што не сум го почувствувал во целата моја продуцентска кариера, иако претходно имав работено и снимано со Тоше.

Вистина ли е дека тој сакаше песната да ја отпее на концертот на 5. октомври на Градски, но ти не си му дозволил? Дали сега ти е жал поради тоа?

Тоа не бев јас туку директорот на агенцијата, Ивица, кој за да го задржи мирот во куќата меѓу сите нас кои се натпреварувавме во тој избор реши да не се изведе таа песна затоа што многумина тоа би го протолкувале како агитирање и предвремено промовирање. Тоше ја сфати поентата, па иако сакаше да отпее само мал дел од рефренот, реши да го има истиот третман како сите кои се натпреваруваа со своите химни. Искрено, Ивица многупати досега ми кажал дека му е особено жал што не се протурка таа идеја, што е пропуштена шансата маса луѓе да ја пеат оваа песна заедно со Тоше, но тоа се конците на судбината. Јас не сакав во ниеден момент да бидам претенциозен и со сила да ја форсирам песната, затоа што верував во себе, верував во Тоше и во ефектот што засекогаш ќе го има таа. Мојата порака е дека сакам песната да живее и затоа со сето срце им давам матрици на колегите од естрадата да ја пеат на своите настапи без никаков проблем затоа што само така ќе живее духот на Тоше, а не со забрани и скрупули. Тоа беше, колку што знам, и неговиот стил на резонирање.

Во песната велиш Милион срца една молитва и токму така се чувствуваме сите кога е во прашање Тоше. Мислиш ли дека некои работи во животот колку и да изгледаат нелогични на прв поглед, всушност не се случајни и оти сe на светот има свое значење и длабока порака?

Ме радува што тој слоган се употребува на сите билборди и на сите јазици низ Балканот како една универзална порака врзана со ликот и со делото на Тоше. Искрено верувам дека во сите негови стихови тој носеше скриени пораки, во сите негови интервјуа и во текстовите се наѕираше по еден мал дел од него и од тоа што било и што ќе биде. Нема случајност во стиховите од Македонија навива, а деновиве токму си размислував за една друга песна која ја пишував за него и ја снимавме повеќе пејачи. Тоа е нумерата Сите сме нивни деца која ја правевме пред неколку години за кампањата за помош на старите лица. Зборовите од рефренот Срце ширум отвори, нек ги штитат ангели, подај рака на луѓе стари немоќни, некој гледа одозгора и нe потсеќа, хуманоста години не познава, денеска звучат страотно вистинито. Дали има тука логика, случајност или...?

Утре е роденденот на Тоше. Ќе направиш ли нешто во негово име?

На тие важни датуми знам да влезам во автомобилот, да запалам свеќа во Крушево и веднаш да се вратам во Скопје. Во студиото си имам посебно катче посветено на Тоше, со икона и кандилце и последните фотографии кои ги направивме тука. Тука се сите награди поврзани со песната, подарени спортски реквизити, потписи од репрезентативците, признанија од ФФМ. За мене почитта е интимна работа, не сакам ништо јавно да правам.
Вратете се на почетокот Go down
cherry
Администратор
Администратор
cherry


Број на мислења : 1127
Age : 42
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue6 / 1006 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-02

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeПон Јан 26, 2009 3:59 am

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6B5E0F55BF533D4CB59E25EBAB2CF66B
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=E5883BA29AF3464AA9953CA4F6662047
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=103486
http://www.sitel.com.mk/?ItemID=5507BC384F7B5949BD7A980EB290F5C5
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=45209&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
Вратете се на почетокот Go down
https://tose-mk.forumakers.com
Ane
Модератор
Модератор
Ane


Број на мислења : 711
Age : 32
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-21

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeПон Јан 26, 2009 3:02 pm

Други новости во врска со Тоше - Page 11 90386 Други новости во врска со Тоше - Page 11 825168
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeВто Јан 27, 2009 12:30 pm

Роденден без славеник


Најтешкото нешто што некогаш ќе го направам - да заминам од тебе... стои на омотот на постхумното издание на Тоше, а избран од неговите фанови


Англискиот албум "The hardest thing" и документарниот филм посветен на раѓањето на албумот, што требаше да му го отвори патот кон светската музичка сцена на Тоше Проески, конечно на пазарот. Прексиноќа во Домот на АРМ, на денот кога Тоше требаше да го прослави својот 28. роденден - имаше роденден без славеник. Промоција без главен лик. Наместо свеќички, тага. Наместо прослава, нема тишина.

"Тоше беше воздухот што го дишев, а вечерва немам здив за што било да кажам. Ви благодарам.", рече Љиљана Петровиќ, менаџерката на Проески и главниот виновник за сето она што и се случуваше во последните неколку години од животот на нашата најголема музичка ѕвезда. Пред присутните меѓу кои видни гости од политичкиот свет - премиерот Никола Груевски, министри во Владата на Република Македонија, претставници на дипломатскиот кор, дел од семејството на Тоше, голем број културни и јавни работници, фанови, колеги... "Тоше е ваш и тој ви припаѓаше вам, но неговиот глас му припаѓа на светот", рече Нина Север, промотерката на Тоше за Словенија и продуцентката на документарецот направен по желба на поп-ѕвездата и снимен за време на подготовката на англискиот албум.

Во филмот за љубовта, пријателството, искреноста е претставено сето она што го прави Тоше голем, а токму таа негова големина се гледа во неговата моќ да го поврзе целиот Балкан, кој е во исчекување на видеопарчето снимено на неколку локации. "Да се работи на филмот за Тоше беше огромна чест. Ми се допадна идејата бидејќи Тоше беше голема ѕвзеда", изјави режисерот Боштијан Слантешек, додавајќи: "Огромна чест, иако не го познавав лично".

Кадрите се снимани за време на правењето на песните во Лондон и на Јамајка, како и по неговата трагична смрт на локации во Лондон, Стокхолм, Дубаи, Скопје и Дубровник. Филмот - одлично склопено парче, без трошка патетика и исполнето со емоции го покажува работниот процес и раѓањето на еден албум, а по завчерашната премиера веќе од 12 февруари ќе се прикажува во кината низ земјава, како и во регионот.

"Се надеваме дека кога ќе го гледате филмот и кога ќе ја слушате музиката ќе ги почувствувате нашите чувства", рече Енди Рајт, продуцент и автор на музиката на албумот. "Задоволство е да се биде тука оваа вечер и да се презентира она што го работевме со Тоше. Одличен автор, човек, вокал, голем уметник и ми претставуваше чест да работам со него. Се прашувам дали ќе успееше во светот. Одговорот е ДА бидејќи имаше се", додаде Рајт, појаснувајќи дека нема омилена песна од албумот, бидејќи сите му се омилени.

Двете верзии на "Ариа" едната со Џана Нанини и едната соло верзија, насловната "The hardest thing", темата направена по вистинска приказна на личност блиска до Тоше "Beautiful to me", "Guilty", "Glide" се дел од недовршената приказна... Дел од албумот е и темата отпеана со неговиот внук Кристијан "My little one", момче во чии вокални способности Рајт верува и кому му предвидува блескава музичка иднина, токму онаква каква што имаше нашиот Тоше. Албумот е во издание на Аворд продукција и веќе од вчера е пуштен во продажба по цена од 500 денари. Промоциите во останатите екс ју-републики следуваат, па така по синоќешната во Белград веќе за денес е закажана онаа во Загреб, а утре следува Љубљана.


http://vecer.com.mk/?ItemID=45D979BD0395434889BA56564795CA32
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Активен
Активен
aleksandra


Број на мислења : 1601
Age : 41
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue18 / 10018 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-23

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeСре Јан 28, 2009 4:38 pm

http://dnevnik.hr/showbizz/glazba/makedonija-proslavila-tosin-28-rodzendan.html
Вратете се на почетокот Go down
poli_lee
Нов Член
Нов Член
poli_lee


Број на мислења : 9
Age : 34
Локација : bulgaria,pleven
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-30

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 3:31 pm

2. февруари 2009.

Андријана Будимир достави до судот 200 СМС пораки од Тоше

Ракометарката Андријана Будимир го достави на судот својот мобилен телефон во кој се наоѓаат СМС пораки, кои наводно јасно откриваат во каков однос била таа со Тоше Проески. Последната девојка на прерано починатиот Тоше се суди со неговата менаџерката, Љиљана Петровиќ, која навремето изјавила дека е лага дека Тоше своите последни СМС пораки и ги испратил на Андријана Будимир.

Ракометарката потоа ја тужеше менаџерката за клевета. И, додека судскиот процес е во тек, Андријана му го достави на судот својот мобилен телефон во кој се наоѓаат околу 200 СМС пораки, кои откриваат во каков однос таа била со Тоше – пренесува списанието Екстра.

Не ја тужев Љиљана Петровиќ заради парите, туку да докажам дека лаже. Таа жена ми го уништи животот, па луѓето прашуваат дали јас навистина бев во врска со него, или не – изјави Андријана, која не се сомнева дека ќе го добие спорот. Таа планира обештетување да го даде за деца без родители.


http://mmm.com.mk/?ItemID=0FBDCA355C828248A9A27A17FD224292
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeВто Фед 03, 2009 11:53 am

НИКША БРАТОШ, ПОЗНАТ ХРВАТСКИ КОМПОЗИТОР

Доволни ми се балканските простори

Беше привилегија да се работи со Тоше

Никша соработувал со неколку македонски пејачи, но средбата со Тоше Проески и создавањето на проектот „Игри без граници“, ќе му останат во големо сеќавање. Тој присуствуваше на промоцијата на англискиот албум и на документарниот филм посветен на трагично загинатата ѕвезда, што неодамна се одржаа во Загреб.

- Кога првпат влезе во студио и почна да пее, беше навистина фантастично. Неговиот глас секогаш звучеше прекрасно, исто како и на песните што ги слушнав во филмот. Беше привилегија да се работи со него. Драго ми е што во ова остварување видов еден дел што многу ми се допаѓа - авторството на Тоше. Убаво е што неговите соработници успеале да го извлечат и тој талент од него. Беше прекрасна и скромна личност. И вечерва на оваа промоција се прашав зошто такви луѓе си заминуваат во моментот кога имаат толку многу да дадат - низ солзи ни изјави Братош.
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeВто Фед 03, 2009 11:54 am

АНДРИЈАНА БУДИМИР



Пораките од мобилниот телефон - доказ пред суд

Судскиот спор за клевета помеѓу Андријана Будимир и менаџерката на Тоше Проески, Лилјана Петровиќ, добива медиумско продолжение и во ексјугословенскиот простор. Откако Петровиќ во целост ја деградираше Андријана околу тврдењата дека Тоше последните пораки не и' ги испратил на неа, туку на друга девојка, Будимир покрај тоа што судски се пресметува со Петровиќ, возвраќа и со изјави во српскиот печат. Будимир признала за магазинот „Екстра“ дека го приложила на судот својот мобилен телефон, во кој имало зачувани двесте СМС-пораки, во кои јасно бил искажан односот помеѓу неа и Тоше.

„Во судот се наоѓа мојот мобилен телефон, на кој се зачувани сите пораки преку кои јасно може да се види во каков однос сум била со Тоше. Одлучив да ја тужам за да докажам дека лаже. Не се одлучив на ваков потег затоа што ми требаат пари, ниту зашто ми се оди на суд. Сакав да докажам дека станува збор за невистини, бидејќи јас бев со Тоше од љубов, а не зашто ми требаше нешто од него. Не сакам неговото име да се споменува само зашто ја тужам Петровиќ. Таа беше првата која мене ме нарече лажливка и ми ја наруши репутацијата. Она што единствено го барам од неа е тоа да престане“, изјавила Андријана за магазинот „Екстра“, додавајќи дека доколку го добие спорот, материјалната отштета која ја бара (150 илјади евра) ќе ја даде во хуманитарни цели за незгрижени деца.


http://utrinski.com.mk/?ItemID=962A93D3E1E91E4486A720ED3B785DE1
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeВто Фед 03, 2009 2:57 pm

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1613&ArticleID=106883
Вратете се на почетокот Go down
grkovicvanja
Член
Член
grkovicvanja


Број на мислења : 701
Age : 31
Локација : Srbija
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-21

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeВто Фед 03, 2009 6:17 pm

Andrijana tuži Tošetovu menadžerku
I ljubavne poruke dokaz
Autor: M. Radojković | 03.02.2009. - 05:00
I ljubavne poruke dokaz

Rukometašica Andrijana Budimir, devojka tragično preminule balkanske zvezde Tošeta Proeskog, koja je krajem decembra prošle godine tužila Tošetovu menadžerku Ljiljanu Petrović zbog tvrdnji da poslednja Tošetova poruka nije stigla na njen broj, sudu je podnela novi dokaz - mobilni telefon sa Tošetovim SMS-ovima.

Andrijana je sudu dostavila svoj mobilni telefon u kojem se nalaze mnogobrojni SMS-ovi (preko dvesta) koje je dobila od Tošeta Proeskog i koje, između ostalog, dokazuju prirodu njihovog odnosa. Podsećamo da je Ljiljana Petrović svojevremeno izjavila da je poslednja Tošetova poruka poslata nekoj drugoj devojci čiji identitet nije želela da otkrije, te da Andrijana Budimir govori neistine kako bi se okoristila od te veze. Ljiljana Petrović je na početku suđenja, u decembru 2008, iznela telefonski listing preminulog pevača kako bi dokazala istinitost svojih reči.
Takvi navodi Andrijani su, nakon Tošetove pogibije, doneli samo bol i patnju. Zbog preživljene traume, Andrijana je išla kod psihijatra, a bivša rukometašica, koja je otvorila salon lepote, tvrdi da su i priče da laže o svojoj vezi sa Tošetom učinile da njeno poslovanje oslabi.
- Nisam tužila Ljiljanu Petrović zato što mi treba novac niti zato što želim da se vučem po sudovima. Tužila sam je da pokažem da laže. Ta žena je uništila moj život i ugled pa se ljudi pitaju jesam li ja stvarno bila s njim - izjavila je Andrijana Budimir koja od Ljiljane Petrović traži odštetu od 150.000 evra.
- Uverena sam da ću dobiti slučaj. Novac koji dobijem pokloniću u humanitarne svrhe - rekla je Andrijana.

www.blic.rs
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeВто Фед 03, 2009 6:48 pm

http://www.idividi.com.mk/stil/Woman/501963/index.html
Вратете се на почетокот Go down
stefi_18
Член
Член
stefi_18


Број на мислења : 628
Age : 33
Локација : Makedonija
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-10-20

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeСре Фед 04, 2009 12:12 am

НИКША БРАТОШ, ПОЗНАТ ХРВАТСКИ КОМПОЗИТОР


Доволни ми се балканските простори


Братош е аранжер на хитови и продуцент на албуми на ѕвезди како Здравко Чолиќ, Џибони, Мерлин, а беше дел и од „Игри без граници“ на Тоше Проески


http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/18B0808FE46CB443A47FA605FECC9526.jpg


Никша Братош важи за еден од најдобрите аранжери и продуценти на Балканот кој соработува со најголемите ѕвезди од просторите на бивша Југославија. И покрај големината во професијата, со која се занимава повеќе од две децении, приватно е едноставна личност со која лесно се комуницира. Скромноста, како негова најголема доблест, особено е забележлива кога зборува за успешноста во својата работа.

- Не можам сам за себе да кажам дека сум најдобар. Сметам дека тој епитет е релативен. Во текот на годината слушам барем 10 аранжмани што ги направиле некои нови клинци и навистина се многу добри и ме потсетуваат на времето кога бев млад и со свежи идеи. Сепак, сега сум постар, но се трудам секогаш да бидам што подобар. Нашата работа е како автомобилска трка. Еднаш победувам јас, а другпат некој друг. Моето мото е: додека се' уште ја сакам мојата работа, а љубовта кон неа во моментов е бескрајна, ќе се занимавам со оваа професија. Еден ден ако престане љубовта, тогаш и ќе се откажам - открива Братош.

ПОРАНЕШЕН ЧЛЕН НА „ЦРВЕНА ЈАБУКА“

Познатиот продуцентзавршил основно училиште во Загреб, а потоа со родителите се преселил во Сараево. Почетоците на неговата кариера се врзани за бендот „Бонтон баја“, а талентот како познавач на повеќе инструменти се истакна кога во 1985 година стана дел од „Валентино“, една од најпопуларните групи во поранешна Југославија. На нивната втора плоча, што достигна голем тираж, Братош свири електрична и акустична гитара, клавијатури и саксофон. Неколку години подоцна се приклучи на популарниот бенд „Црвена јабука“. Денес живее во Загреб и се занимава со продукција на албуми на познати музички имиња.

- Во последниве десет години многу сум поврзан со Џибони. Работам нешто со Петар Грашо, а од останатите простори од поранешна Југославија со Здравко Чолиќ, Александра Радовиќ, Дино Мерлин. Тоа се популарни луѓе во своите средини, реализирани во работата и затоа нашата соработка се одвива беспрекорно. Од друга страна, големината на нивните имиња, наметнува перфекционизам во нашата работа. Пред некое време го завршив постхумниот албум на Дино Дворник, работам на новиот материјал на Горан Каран, а напролет ќе почнеме да ги собираме песните за следното цеде на Здравко Чолиќ. Со Џибони сега сме ангажирани и на реализирањето на музика за еден филм.

ЦЕЛОСНО ПОСВЕТЕН НА СЕКОЈ ПРОЕКТ

За многу музичари патот до неговото студио често е „непрооден“, а соработката со Братош не успева да се реализира „од прва рака“. На прашањето дали тоа се случува поради презафатеност или поради фактот што не сака да соработува со секој што ќе ја побара неговата услуга, тој искрено одговора дека не се пронаоѓа во секој вид музика.

- Не станува збор за тоа дека не сакам да работам со секој изведувач. Сметам дека не сум за секого идеален избор. Има луѓе што работат музика во која не се пронаоѓам. А навистина сум презафатен и не сакам на пејачот да му се посветам набрзина. Секогаш практикувам да му се посветам на секој проект максимално и професионално до крај - укажува хрватскиот аранжер и продуцент.

Братош досега освои многу значајни награди. За него песната е „мозаик од многу камчиња“, а неговиот труд е само дел од него. Наградите и не му се толку битни колку што му е важно песната, во чие создавање и тој учествува, да биде квалитетна и слушана. Задоволен е од тоа што досега го постигнал и не размислува по секоја цена да ги прошири границите на својата работа. При споредбата со своите колеги од светската музичка сцена, Братош истакнува дека тие се похрабри.

- Сепак, јас играм во регионалната лига, а тие во светската. Тие имаат многу поголем финансиски и временски габарит. Ако тие две нешта ги тргнеме настрана, може да се каже дека се неколку години пред нас во размислувањата и похрабри се од нас. Што се однесува до мојот професионален сон да соработувам со некоја светска музичка ѕвезда, тој е поврзан за името на Питер Габриел. Се сретнав со него, зборував, но нема шанси да остварам соработка - завршува Братош.

Беше привилегија да се работи со Тоше

Никша соработувал со неколку македонски пејачи, но средбата со Тоше Проески и создавањето на проектот „Игри без граници“, ќе му останат во големо сеќавање. Тој присуствуваше на промоцијата на англискиот албум и на документарниот филм посветен на трагично загинатата ѕвезда, што неодамна се одржаа во Загреб.

- Кога првпат влезе во студио и почна да пее, беше навистина фантастично. Неговиот глас секогаш звучеше прекрасно, исто како и на песните што ги слушнав во филмот. Беше привилегија да се работи со него. Драго ми е што во ова остварување видов еден дел што многу ми се допаѓа - авторството на Тоше. Убаво е што неговите соработници успеале да го извлечат и тој талент од него. Беше прекрасна и скромна личност. И вечерва на оваа промоција се прашав зошто такви луѓе си заминуваат во моментот кога имаат толку многу да дадат - низ солзи ни изјави Братош.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E5002F49C908034184D312F8AACFE2B0
Вратете се на почетокот Go down
stefi_18
Член
Член
stefi_18


Број на мислења : 628
Age : 33
Локација : Makedonija
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-10-20

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeСре Фед 04, 2009 3:59 am

(4. февруари 2009)

Постхумно во Хрватска уште две награди за Тоше


http://www.mmm.com.mk/WBStorage/Articles/32377F6FFB467A4491EB07EBABB723E8.jpg


Вечерва (среда, 4-ти февруари) во Опатија, во Кристалната дворана на хотелот Кварнер, ќе бидат доделени наградите ХрТоп20 за 2008-ма година. Меѓу добитниците е и нашата музичка легенда Тоше Проески.

Имено, неговите песни Несаница и Још и данас замириши трешња се избрани за хитови на годината во Забавна и Поп-рок категорија. На свеченото доделување нема да има претставници од Македонија, туку наградите по манифестацијата ќе бидат испратени до семејството Проески во Крушево.

Освен Тоше, меѓу лауреатите се и Нина Бадриќ (најдобра поп-рок пејачка), Северина (најдобра пејачка во забавна категорија), Тони Цетински (пејач на годината во поп-рок категорија), Халид Бешлиќ (пејач на годината во забавна категорија), Прљаво казалиште (најдобра поп-рок група), Баруни (најдобра група во забавна категорија), и Франка и Админ – надежи на годината во поп-рок и забавна категорија.


http://www.mmm.com.mk/?ItemID=4A37FCCDBA41BB4888C05E7227017975
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeСре Фед 04, 2009 9:09 am

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=10&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=306&ArticleID=17129
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Број на мислења : 2179
Age : 34
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-13

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeСре Фед 04, 2009 2:40 pm

Стварно секоја чест на Хрвативе, го почитуваат Тоше исто како што е почитуван и во неговата родна земја Други новости во врска со Тоше - Page 11 883360
Вратете се на почетокот Go down
https://tose-mk.forumakers.com
aleksandra
Активен
Активен
aleksandra


Број на мислења : 1601
Age : 41
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue18 / 10018 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-05-23

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeСре Фед 04, 2009 5:25 pm

Знаат што е квалитет и што е добро...а тоа е дефинитивно никој друг освен нашиот Тошка... Други новости во врска со Тоше - Page 11 90412 ... Други новости во врска со Тоше - Page 11 883360
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Број на мислења : 2179
Age : 34
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-13

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeСре Фед 04, 2009 5:55 pm

Други новости во врска со Тоше - Page 11 825168
Вратете се на почетокот Go down
https://tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeСре Фед 04, 2009 9:27 pm

ROYAL напиша:
Други новости во врска со Тоше - Page 11 825168

Други новости во врска со Тоше - Page 11 898162 MNOOOOGU SRCENCE!!!!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeЧет Фед 05, 2009 12:30 pm

Статуетки за два хита на Тоше


Темите "Несаница" и "Још и данас замириши трешња" од хрватското издание на албумот "Игри без граници" на Тоше Проески се најдоа меѓу наградените на манифестацијата во организација на Хр ТОП 20. Песните победија во категориите Хит на годината во забавна и Хит на годината во поп-рок. Според најавите на манифестацијата што вчеравечер требаше да се одржи во Кристалната сала на хотелот Кварнер не беше најавено присуство на претставници од Македонија, а статуетките ќе му биле испратени на семејството Проески во Крушево.

Меѓу лауреатите во двете категории на хрватската национална топ-листа се најдоа и Нина Бадриќ, која е прогласена за најдобра поп-рок пејачка, Северина - најдобра пејачка во забавна категорија, Тони Цетински - пејач на годината во поп-рок категорија, Халид Бешлиќ - пејач на годината во забавна категорија, Прљаво казалиште - најдобра поп-рок група...

(А.Т.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=A227A2FB5F87594CBA02ED0EBD2B09F0
Вратете се на почетокот Go down
Tanja
Член
Член
Tanja


Број на мислења : 593
Age : 36
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-06

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeЧет Фед 05, 2009 3:08 pm

Уште две постхумни награди за Тоше во Хрватска

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=308&ArticleID=17318

http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=767&ArticleID=30136
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeПет Фед 06, 2009 2:36 pm

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1616&ArticleID=107169
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 6:08 pm

KONCERT VO CHEST NA TOSHE PROESKI

Sonot prodolzhuva




Bi sakal lichno da im se zablagodaram na site
shto pomognaa okolu humanitarniot koncert "OD DUSHA I SRCE, TOSHE TE
SAKAME" da ne bide son, tuku jave, da se ostvari.
Upatuvam golema
blagodarnost do sponzorite i donatorite koi ja pokazhaa nivnata
humanost i so nivna pomosh bea sobrani parichni sredstva od vkupno
$5.450. Od vleznicite bea sobrani $8.935 od koi - vozrasni 343 karti
($25 = $8.575) i detski karti 24 karti ($15 = $360), od prodazhbata na
maicite od manastirot Sv. Preobrazhdenie bea sobrani parichni sredstva
vo iznos od $300. Sevkupniot prihod od taa vecher iznesuva $14.685.
Rashodot
od vecherta beshe vo iznos od $2.395 od koi $1.545 bea plateni za
tehnichkiot del (osvetluvanje i scena) i $850 za video snimanje (dve
kameri).
Profitot od taa vecher iznesuva $12.290. Profitot od ovoj
humanitaren koncert kje bide ispraten vo Makedonija za manastirot Sv.
Preobrazhdenie.
Vecherta beshe organizirana od ljubov kon Toshe, i
site nie zaedno taa vecher dokazhavme deka Toshe ima samo datum na
ragjanje, Toshe podolzhuva da zhivee vo nas. Vecherta da bide uspeshna,
se pogrizhija Marijan Kocev, Lena Zatkoska, Angela Angelevska i jas
Ljupcho Angelevski, vo pridruzhba naXplosiv Entertainment Band.
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeВто Фед 10, 2009 2:06 pm

ПОЧИТ ЗА ТОШЕ
Антонија Шола го посети Крушево
Познатата хрватска пејачка, актерка и авторка Антонија Шола викендов го посети Крушево, каде што се поклони на почивалиштето на Тоше Проески, со кого имаше успешни соработки и дует за песната „Волим осмех твој“. Шола го посетила и почивалиштето на младата крушевчанка Валентина, чиешто лекување пејачката финансиски го помогна, но, за жал, Валентина не успеа да оздрави. Посетата на пејачката била во тајност и без присуство на медиумите. Организаторот на „Охрид фест 2009“ најави дека Шола ќе одржи свое шоу на фестивалот, кој ќе се одржи кон крајот на август во Охрид.


http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1619&ArticleID=107398
Вратете се на почетокот Go down
batbayan
Модератор
Модератор
batbayan


Број на мислења : 1410
Age : 38
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue11 / 10011 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-06-11

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeПет Фед 13, 2009 2:46 pm

http://vest.com.mk/default.asp?id=163470&idg=9&idb=2598&rubrika=%40ivot
Вратете се на почетокот Go down
didi47
Нов Член
Нов Член
didi47


Број на мислења : 10
Локација : Stara Zagora, Bulgaria
Репутација :
Други новости во врска со Тоше - Page 11 Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Други новости во врска со Тоше - Page 11 Right_bar_bleue

Registration date : 2008-04-20

Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitimeПет Фед 20, 2009 11:04 am

Други новости во врска со Тоше - Page 11 444227
Моля ви разкажете за филма, или аз някъде пропуснах да прочета. Други новости во врска со Тоше - Page 11 883767
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Други новости во врска со Тоше - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Други новости во врска со Тоше - Page 11 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Други новости во врска со Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 20Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 15 ... 20  Next
 Similar topics
-
» The Hardest Thing --- PROMOCIJA

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости-
Отиди до: