HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Крушево

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Крушево   Вто Jул 08, 2008 3:28 pm

Еве една тема за најубавиот град во Македонија

КРУШЕВОКрушево е град во западниот дел на Република Македонија. Тој е градот на некогашната Крушевска република. Над градот се наоѓа познатиот споменик Македониум.
Поради специфичната морфопластика, Крушево се смета за типично планинско гратче, кое има просечна надморска височина од 1250 метри, па затоа се смета за највисокото гратче на Балканскиот Полуостров.


Име: Крушево
Прекар: Град Музеј
Поштенски код: 7550
Повикувачки број: (+389) 048
Автомобилска ознака: ПП (PP)
Официјална страница: krusevo.gov.mk
Држава : Република Македонија
Општина: Крушево

Географија:
Надморска височина: 1350 m

Население:
Население 5 507 (2002)
Етнички групи Македонци (85,87%)
Власи (13,50%)

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die


Последната промена е направена од Tvojata senka на Вто Jул 08, 2008 3:39 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 3:37 pm

За културната историја на Крушево, од неговото создавање до шеесеттите години на 19 век, нема многу изворни податоци, барем засега.

Но, во првата половина од осумнаесеттиот век, според еден документ, во Крушево почнува еден процес на значително заживување на културен план. Кон крајот на 18-ти и во почетокот на 19-ти век, под насилствата на Турците во Јужна Албанија и арнаутските зулуми во Западна Македонија, настапува миграција на христијанскиот свет во Крушево, Битола и населбите во нивната околина. Се населуваат семејства на Власи од околината на Корча (градовите Москополе, Никулица, Шиписка, Грабова во првите налет, а подоцна и од планината Грамос и Пинд) и на Мијаци од селата на Мала Река. Меѓу населениците спаѓаат трговци, занаетчии, градители, зографи итн. Со време Крушево економски зајакнува, развива трговски врски со поразвиените центри на Балканскиот Полуостров и Средна Европа. Се создаваат услови за организирање урбан живот, засилена градежна и уметничка дејност.

Крушевските градители, зографи и резбари стануваат познати имиња и во други краишта на Македонија, како и во соседните земји. Меѓу најстарите сакрални објекти, што биле изградени во Крушево, се смета црквата “Свети Никола” (1832), опожарена за време на Илинденското востание од 1903 година. Оваа главна црква е позната по прочуениот иконостас, работен од тајфата на Петре Филипович - Гарката, родум од с. Гари и неговиот помошник и зет Димитар Станишев, роден во Крушево. Двајцата резбари работат заедно скоро три децении.

По смртта на Петре Филипович - Гарката во Крушево (1854), Димитар Станишев формира своја тајфа, работејќи во Македонија, Бугарија и Србија. Умира на шеесетгодишна возраст (1866) во Крушево, а неговото дело го продолжува неговиот брат Антон Станишев.

Во непосредна околина на Крушево, на месноста Трстеник е подигната манастирската црква “Свети Спас”. Според една зачувана плоча, тоа станало за време на игуменот Глигорије во 1836 година. Во самиот град се подигнати три цркви. Тие се дело на домашни мајстори со прилично големи димензии. Црквата “Успение на света Богородица”, во Мијачката Маала, е од 1867 година, како и црквата “Света Троица”.

Во центарот на градот Крушево, во 1904/1905 година, е обновена од основа старата црква “Свети Никола” (1832 г.), но во знатно помали димензии. Само многу мал дел од опожарената црква “Свети Никола” денеска има во музејот на Илинденското востание и Крушевската Република и е зачуван цифеблатот (бројникот) на тогашната црква, чии камбани, како што се сеќаваа старите крушевчани, при опожарувањето и паѓањето се чуле, наводно до Прилеп.

И зографството било во подем во тие години. Според изборни податоци, зачувани пред сè на иконите во црквите, се спомнуваат имињата на повеќемина зографи, дојденци, или на оние од Крушево. Меѓу нив имаме истакнати личности со реноме на извонредни мајстори, чие сликарско дело оставиле трајни уметнички белези во средината каде што создавале. Таков пример се две зографски семејства - Зиси и Атанасови. Посебно Михаил и неговите синови Димитри и Никола (Лаќа).

Зографот Димитрие на едно место хроничарот забележал “..искусен во својот занает што во турска земја не може да биде друг…”.

Во областа на копаничарството, фрескосликарството и на традиционалното градителство, со специфичната крушевска куќа, има плејада поединци и дваесетина тајфи што крстареле и твореле не само на овие простори, но и подалеку по Балканот. Од архитектурата Крушево особено го трогнало познатиот француски архитект Ле Корбизје.

Радува податокот дека во оваа област како да се наѕираат и следбеници на истакнатите културни дејци од овој крај. Покрај неколкуте музеи, споменици, спомен-одбележја од подалечното минато, посебно од Илинденскиот период и навака, како: Музејот на Илинденското востание и Крушевската Република (отворен 1953 г.), Галеријата на основоположникот на современата македонска ликовна уметност, крушевчанецот Никола Мартиноски (1968 год.); Споменикот на националноослободителната борба и Илинденското востание (1974 г.), Споменикот на Мечкин Камен на авторот Димо Тодоровски (1983 г.), Музејот на НОВ (1989 г.). Покрај овие, тука може да се вбројат: споменикот на Никола Карев, на Питу Гули, бистата на Веле Марков, споменикот на боиштето на Слива, а сега е во тек изградбата, односно реконструкцијата и адаптацијата на Леарницата за куршуми за Потребите на востаниците. Со ова Крушево ќе добие и уште музеј.

Ликовното и копаничарското дело го продолжуваат сликарите аматери: Перо Начески (професор во пензија), кој ги слика старите куќи од 19-ти век, кои забот на времето постепено ги подјадува, даровитите природни убавини, што го опкружуваат Крушево, се наоѓаат на платната на сликарот аматер-примариус д-р Матеја Хаџи (Хаѕи) Лега (сега во пензија), чие творештво е инспирирано од неговото Крушево, како и од мотивите на струшкото крајбрежје, а копаничарот Ѓоре Ќискоски кој чекори по даровитоста на Петре Филипович- Гарката, моментално работи на ликот на поглаварот на Македонската православна црква- Неговото блаженство Г.Г. Михаил, кому наскоро ќе му биде предаден овој копаничарски портрет на скопската митрополија. Во исто време добар творец е и Велко Петковски-Шулц. Сите овие, а има интерес и кај помладите, ќе ги надополнуваат и збогатуваат културните содржини на Крушево, а во скорешна иднина, па и сега може да се потврди дека овој град, бележит град по многу нешта и специфичности, го носи името Град Музеј.


Превземено од Википедија

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 4:48 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 4:51 pm

најубавиот дел од Крушево


_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 4:54 pm

Mногу хубава тема си отворила. Ако може някой да качи слики на Крушево
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 4:55 pm

ROYAL напиша:
најубавиот дел од Крушево


Како е тоа на сликата ?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 4:56 pm

ahhhhh treba da stavame sliki od moeto omileno gradce... ahhh...
http://www.panoramio.com/photos/original/3797966.jpg
http://i32.tinypic.com/2cscfwh.jpg
http://i25.tinypic.com/2i7u7f9.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 4:56 pm

мислиш што е тоа? споменикот?

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 4:57 pm

http://i31.tinypic.com/200fh4h.jpg
http://i32.tinypic.com/vsj0w3.jpg
http://i29.tinypic.com/wsjsev.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 4:59 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:00 pm

http://i26.tinypic.com/2e21d9g.jpg
http://i32.tinypic.com/14y1khy.jpg
http://i31.tinypic.com/35izplu.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:01 pm

ok Не знаев. Мерси. На много слики го гледам и се чудя какво е !


Последната промена е направена од batbayan на Вто Jул 08, 2008 5:04 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:03 pm

manastirot na Tose...http://www.panoramio.com/photos/original/6187093.jpg
http://cache.virtualtourist.com/3388778-Travel_Picture-Krusevo.jpg
http://cache.virtualtourist.com/3405777-Approaching_Krusevo_town-Krusevo.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Chris
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 2179
Age : 29
Локација : СКОПЈЕ
опис: : RBD FAN
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-04-13

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:03 pm

да, тоа е гордоста на Крушево се разбира после Тоше

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:04 pm

batbayan напиша:
ok Не знаев. Мерси. На много слики го гледам и се чудя какво е !

Spomenikot se vika MAKEDONIUM....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:05 pm

Krusevo (native: Крушево) is a small but picturesque town. It resembles a magic painting by an old master. Situated at an altitude of 1350m, Krusevo is the highest town in the Balkans. The chance guest will not be wrong if they style Krusevo as a museum of old architecture. The town is full of old and more recent houses built in the style of old Macedonian architecture. Krushevo proudly preserves the memory of the renowned Ilinden Uprising of the Macedonian people on 2nd August, 1903. In this town, the Ilinden insurrectionists established the Krusevo Republic which only ten days later was suppressed in blood by the Turks. A few kilometres away from the town is the historical site of Meckin Kamen. In the surrounding's there is also an artificial lake, and Krusevo continues to be a well known centre and a climatic health resort.

http://www.macedoniancities.com/krusevo.asp

превод:
Kрушево е мал, но сликовит град. Наликува на магичен цртеж изработен од голем сликар.Сместен е на височина од 1350м, Крушево е највисокиот град на Балканот.
Случајниот посетител нема да погреши ако го угледа Крушево како музеј на старата архитектура. Градот е полн со стари и повеќе нови куќи кој се градени во стилот на Македонската стара архитектура.
Крушево со гордост го оддржува сеќавањето на прочуеното илинденско востание на Македонците на 2 август 1903год. Во овој град, илинденските востаници ја оформија Крушевската република која што само после 10 дена беше нападната од Турците.
Неколку километри подалеку од градот се наоѓа историското место Мечкин камен.Во неговата околина се наоѓа и вештачко езеро,.
Крушево продолжува да биде добро познато средиште и климатско здраво место за одмор.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:05 pm

https://redcdn.net/ihimizer/img528/925/krusevobm2.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img512/6664/krusevo1bh8.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img519/1859/krusevo4pq2.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:06 pm

https://redcdn.net/ihimizer/img104/3877/krusevo1xz5.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img299/3701/krusevo3fr3.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img519/3339/krusevo5ln9.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:07 pm

https://redcdn.net/ihimizer/img519/2861/krusevo6id4.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img253/1477/dsc00070gw9.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img95/5330/krusevomk3.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
iva
Член
Член
avatar

Број на мислења : 227
Age : 27
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:10 pm

https://i.servimg.com/u/f42/12/22/68/88/krushe10.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img395/9643/krusevo1dc5.jpg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:10 pm
ова е сликано на 2.12.2007...кога бев во крушево...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 5:18 pmВратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 8:14 pm

СПОМЕНИК ИЛИНДЕН

На паднатите во борбите против окупаторите за конечно ослободување на татковината и Крушево, како и на оние што животите ги дадоа бранејќи ја Крушевската Република во 1903 година, народот им подигна величествен споменик на непокорот. На месноста Горно Гумење, крај Крушево, на надморска висина од 1320 метри, се наоѓа Споменикот на Народно-ослободителната војна и Илинденското востание.

Споменикот на Илинден во Крушево, свечено откриен на 2 август 1974 година, дело е на авторите Искра и Јордан Грабул.
Ликовно – естетското обликување на споменичниот компекс, на површина од близу 12 хектари, започнува со раскинатите пранги, продолжува преку криптата и колоритно – мозаичната керамопластична сцената, за да заврши со куполата извишена 1320 метри надморска височина, од каде се протега инзвореден поглед кон градот Крушево, Пелагонија, “Слива“ и “Мечкин Камен“. Внатрешноста на куполата импресионира со своите релјефи, витражите со вечниот пламен .Од 1990 година во внатрешниот простор на Споменикот се сместени и посмртните останки на Претседателот на Крушевската Република од 1903 година, Никола Карев. Посмртните останки на Никола Карев се вградени во бетонскиот организам на Споменикот помеѓу галериите на Илинден и НОБ, со поглед кон Крушево, коријата и „Мечкин Камен". На нивото на подот е поставена квадратна плоча во висина од 20 см и закосени ивици, а е формирана од четири еднакви плочи чиј состав оформува рамнокрак крст. Во центарот на крстот е поставен кубус (мермерна коцка) кој стои на својот засечен агол. На челната закосена површина на кубусот со бронзени букви пишува Никола Карев, 1877-1905.


_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 8:26 pm

МУЗЕЈ НА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ И КРУШЕВСКАТА РЕПУБЛИКА


Музејот е отворен на 2 август 1953 година по повод 50-годишнината од Илинденското востание и Крушевската Република во адаптираната куќа на браќата Томалевски, каде е прогласена Крушевската Република 1903 година. Во музејот се експонирани највредните документи од настанокот на градот и неговиот бунтовен дух, подготовките и текот на Востанието против Турската империја.


_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Крушево   Вто Jул 08, 2008 11:42 pm

KRUSEVOe grad koj za mene e raj na zemjata.go obozavam ovoj grad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Крушево   

Вратете се на почетокот Go down
 
Крушево
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мултимедија :: Фотографии-
Отиди до: