HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Изградба на спомен куќата на Тоше

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Сре Jул 30, 2008 10:24 pm

FALA TI BOZE TOSE GO ZASLUZUVA TOA, A I MNOGU POVEKE!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Jул 31, 2008 3:06 pm

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=13584
Парламентот одлучи споменик за Тоше Проески да се гради во Крушево

Македонското собрание ја изгласа одлуката за подигање Меморијален споменик во чест на Тоше Проески во Крушево

Собранието по итна постапка ја усвоило, Одлуката за подигање Меморијален споменик на Тоше Проески во Крушево, сите 62 пратеника гласале за одлуката.
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска образложила дека одлуката е итна зашто се работи за личност која придонесе за широка афирмација на македонската музика надвор од границите на Македонија, како и поради неговата хуманост
.
- Неговите дела се пример и порака за сите генерации. Со подигање на Меморијалниот споменик на достоинствен начин ќе го одбележиме споменот за Тоше и неговиот лик и дело, изјавила министерката за култура.

Пратениците ја прифатиле иницијативата за подигање Меморијален споменик на седница во март годинава и ја задолжиле Владата да подготви предлог-одлука за подигање на споменикот.

Тоше Проески посхумно беше прогласен за почесен граѓанин на Македонија, по неговото загинување во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година кај Нова Градишка, Хрватска. Проески беше роден во Крушево, каде што е и погребан

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Aвг 01, 2008 5:31 am

31. јули 2008.


http://www.mmm.com.mk/default.asp?ItemID=88227D6F56D8424B9B876B6C96DC2999
http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/459473/index.html
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
antonela
Член
Член
avatar

Број на мислења : 140
Age : 35
Локација : Hrvatska
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-01

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Aвг 01, 2008 11:37 am

hvala bogu zasluzio je trebali su to i prije napraviti
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://toseproeski.forumotion.com/index.htm
cherry
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 1127
Age : 37
Локација : Далеку од тебе
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Aвг 01, 2008 11:22 pm

УСВОЕНА ОДЛУКА ВО СОБРАНИЕТО
Ќе се гради споменик за Тоше во Крушево

Собранието во итна постапка ја усвои одлуката за подигање меморијален споменик на Тоше Проески во Крушево. Сите 62 пратеника што беа присутни гласаа за одлуката. Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, образложи дека одлуката е итна зашто се работи за личност која придонесе за широка афирмација на македонската музика надвор од границите на Македонија, како и поради неговата хуманост- Неговите дела се пример и порака за сите генерации. Со подигање на меморијалниот споменик на достоинствен начин ќе го обележиме ликот и делото на Тоше - изјави Канческа-Милевска. Пратениците ја прифатиле иницијативата за подигање меморијален споменик на седница во март годинава и ја задолжиле Владата да подготви предлог-одлука за подигање на споменикот. Тоше Проески постхумно беше прогласен за почесен граѓанин на Македонија, по неговото загинување во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година кај Нова Градишка, Хрватска. Проески е роден во Крушево, каде што е и погребен.


www.vreme.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://tose-mk.forumakers.com
bibe_tose
Член
Член
avatar

Број на мислења : 614
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Сре Aвг 06, 2008 11:15 am

do sega trebase da bide pocnata izgradbata,no kako i da e se nadevam deka ke se pocne vo bliska idnina
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пон Aвг 11, 2008 7:31 pm

Скопје мора да добие споменик на Тоше!

Посетителите на МММ се децидни - Скопје мора да добие споменик на Тоше! Всушност, така сметаат 89% од анкетираните, кои одговорија на прашањето: Треба ли и Скопје да добие споменик на Тоше Проески? За разлика од нив, 11 проценти од испитаниците сметаат дека еден споменик (во Крушево), во чест на нашата музичка легенда, е доволен.


http://mmm.com.mk/?ItemID=B8C658716A01FB41B94F97CF57FFD296

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanjuska
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 34
Age : 43
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пон Aвг 25, 2008 12:53 pm

Ke pocne da se gradi na 16.10 Taka pisuvase po vesnici
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Сре Aвг 27, 2008 3:34 pm

Tanjuska напиша:
Ke pocne da se gradi na 16.10 Taka pisuvase po vesnici
Да...На 16 10 ќе се поставуваат темелите!

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Вто Сеп 09, 2008 10:09 am

Со картонски кутии на Венециското биенале
На паноа и макети од картон ќе бидат претставени проектите на надградба на ГТЦ, Спомен-куќата на Тоше Проески, куќи во Охрид и во Битола, Музејот на македонската борба, црква, Библиотеката во Берово и македонска амбасадаТринаесет архитекти од Македонија ќе учествуваат на Венециското архитектонско биенале, кое ќе се одржува од 14 септември до 23 ноември.
Темата на овогодинешното Биенале, кое се одржува по 11-ти пат е "Таму некаде: Архитектурата над градењето"(Оут тхере: Арцхитецтуре беsонд буилдинг), чиј куратор е директорот на овогодинешното Биенале, холандскиот архитект Аарон Бетски. Автори на проектот насловен "Метамак - отсечоци" се: Влатко П. Коробар, Минас Бакалчев, Митко Хаџи Пуља (кои се и куратори на проектот ), Мартин Гулески, Бетим Зеќири, Ана Ивановска, Владимир Десков, Саша Тасиќ, Димититар Папастеревски, Јован Ивановски, Дејан Ивановски, Искра Анастасова и Владимир Лековски.
Проектот се состои од картонски кутии, на кои се прикажани, склопени и расклопени повеќе градби од нашата архитектура, меѓу кои: на надградба на Градскиот трговски центар, Спомен-куќата на Тоше Проески, куќи во Охрид и во Битола, Музејот на македонската борба, црква, Библиотеката во Берово и македонска амбасада.
Македонскиот проект ќе биде изложен во палатата "Зенобио" во централниот дел на Венеција.
На вчерашната прес-конференција, комесарот кој го предводи тимот Фросина Зафировска рече:
"Изложбата треба да биде готова на 11 септември, иако официјалниот старт на Биеналето е на 14-ти. Тие три дена до почетокот, проектите изложени во павилјоните на "Џардини" и "Арсенале" и во повеќе простори низ Венеција ќе можат да ги видат само авторите што учествуваат на Биеналето, новинари и културни работници", објасни Зафировска.
На свеченото отворање на 13 септември ќе се доделат наградите. Годинешниот Златен лав за животно дело му е доделен на архитектот Френк О' Гери.
Проектот е финансиран од Министерството за култура, а организатор на учеството на Биеналето е Музејот на Скопје


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=156565&idg=8&idb=2467&rubrika=Kultura

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
marice
Член
Член
avatar

Број на мислења : 215
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-05-22

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Вто Сеп 09, 2008 3:43 pm

Tvojata senka напиша:
Tanjuska напиша:
Ke pocne da se gradi na 16.10 Taka pisuvase po vesnici
Да...На 16 10 ќе се поставуваат темелите!

ajde ajde za arno za ubavo neka poznat od nesto veke aman
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Саб Сеп 13, 2008 9:58 am

Македонија со Метамак-отсечоци


Проектот со кој ќе се претставиме е составен од седум дела, а на него работеа шест тима од различни архитектонски генерации


Македонската презентација на архитектонското биенале во Венеција официјално започнува од денеска со отворање на нашиот павилјон, во барокната палата Зенобио во Венеција. Проектот, со кој ќе се претставиме на 11. Интернационална изложба на архитектура е насловен како "Метамак-отсечоци" и опфаќа седум "делови": архитектонските решенија за изградба на Амбасадата во Анкара, Спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево, библиотека во Берово, рекреативно-едукативниот центар на гимназијата Нова", Музејот на македонската борба, куќа во Битола и црква и трговски центар во Скопје, во парчиња картон...

Шест тима од различни генерации архитекти ги здружија своите трудови во заедничка целина за да одговорат на претпоставката што би било кога архитектурата би била сведена на површински феномен... Автори-учесници се Мартин Гулески, Влатко П. Коробар, Митко Хаџи Пуља, Минас Бакалчев, Бетим Зекири, Саша Тасиќ, Димитар Папастеревски, Ана Ивановска, Владимир Десков, Искра Анастасова, Владимир Лековски, Јован Ивановски и Дејан Ивановски. Покровител на учеството е Министерството за култура, чиј претставник ќе биде заменик-министерот Драган Недељковиќ.

Педесетина земји-учеснички ќе го претстават националното архитектонско творештво (14 септември - 23 ноември) во своите павилјони во Арсенале, Џардини и во историското јадро на Венеција, во трка по трите награди Златен лав - за најдобра национална партиципација, за најдобар проект на изложбата и за надежен млад архитект. Златниот лав за животно дело годинава му припадна на американскиот архитект Френк О'Гери.http://www.vecer.com.mk/?ItemID=627EE2D82BB56548A1A18E0ED50CB24D


Проектите на 13 македонски автори на 11. изложба на архитектура во Венеција

Скопје, 12 септември (МИА) - Архитектонските решенија за изградба на Амбасадата во Анкара, Спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево, библиотека во Берово, рекреативно-едукативниот центар на гимназијата „Нова“, Музејот на македонската борба, куќа во Битола и црква и трговски центар во Скопје во парчиња картон и обединети во проектот „Метамак-отсечоци“ (Cut-Outs) ќе ја претстават Република Македонија на 11. Интернационална изложба на архитектура што ја организира асоцијацијата Венециско биенале. Павилјонот на Република Македонија свечено ќе биде отворен утре во палатата Зенобио во присуство на заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ.
...............................http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/468008/index.html

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanjuska
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 34
Age : 43
Репутација :
1 / 1001 / 100

Registration date : 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Вто Сеп 16, 2008 9:21 am

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=06117F7DCCED874DA346BAE60F8547F7
Kamen temelnik na Spomen kukata na Tose na godisninata od smrtta
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Сре Сеп 17, 2008 8:49 pm

Спомен - куќата на Тоше ќе почне да се гради годинава

Кичево, 17 септември (МИА) - Министерството за култура интензивно работи на проектот за изградба на спомен - куќата на Тоше Проески, изјави министерката за култура Елизабета Канческа - Милеска во Кичево при денешната посета на институциите од областа на културата во тој град.

- Избрано е идејно решение, авторите се во завршна фаза на изработка на проектите, објавен е тендер за градба и избрани се неколку фирми кои влегуваат во втората фаза. Сега сме во фаза на решавање на имотно - правните работи околу местото каде ќе се гради Спомен - куќата. Јас се надевам дека тоа бргу ќе се реши и дека до крајот на годината ќе може да се постави камен темелникот, рече Канческа - Милеска.

Одговарајќи на новинарско прашање околу фазата во која е изградбата на Спомен - куќата на Тоше, таа додаде дека тоа е во согласност и со динамиката направена од страна на Министерството за култура.http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/469236/index.html

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Чет Сеп 18, 2008 9:36 am

Камен-темелникот на спомен-куќата на Тоше до крајот на годината


Камен-темелникот на спомен - куќата на Тоше Проески ќе биде поставен до крајот на годинава, најави министерката за култура Елизабета Канческа-Милеска. Според неа Министерството за култура интензивно работи на проектот за изградба на спомен - куќата на Тоше и останува уште да се решат имотно-правните работи околу земјиштето на кое треба да биде изграден.

"Избрано е идејно решение, авторите се во завршна фаза на изработка на проектите, објавен е тендер за градба и избрани се неколку фирми кои влегуваат во втората фаза. Сега сме во фаза на решавање на имотно - правните работи околу местото каде ќе се гради спомен - куќата. Јас се надевам дека тоа бргу ќе се реши и дека до крајот на годината ќе може да се постави камен-темелникот, изјави вчера Канческа-Милеска, која посочи дека засега се оди според зацртаниот динамички план.

Извршниот директор на Меѓународната Фондација Тоше Проески смета дека постои можност камен-темелникот да биде поставен на годишнината од трагичната смрт на македонската поп икона, 16 октомври. Според него еден месец е доволен за да се завршат сите работи. Тој посочи дека во тек е изработка на главниот проект од страна на архитектите кои ја освоија првата награда на меѓународниот конкурс за избор на идејно решение, распишан од Министерството за култура.http://vecer.com.mk/?ItemID=AAA6B731CF954144A27C38452C182000

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
sasobogo
Нов Член
Нов Член
avatar

Број на мислења : 2
Age : 49
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пон Окт 20, 2008 10:16 am

ROYAL напиша:
некогаш помислив дека сите го сакаат, и дека нема некој кој нема а помогне во вакво нешто за Тоше ама веќе го сменив мислењето, има секаков народ

nazalost ima sekakov narod,edini pobogat i bogat covek sto bese so siroko srce veke ne e na ovoj svet toa bas nazalost e nasiot angel Tose Proeski.jas za toa mesto bi kazal organizacijat i familijata na tose bi im kazal kolku ke dadete tolku dali ke bilo 100 denari jas bi prifatil
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Вто Ное 04, 2008 1:48 pm

За спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево се издвоени 30 милиони денари
............

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=101600&EditionID=1542

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Eli
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 416
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : СЛУШАЈ МЕ МЕНЕ
Репутација :
6 / 1006 / 100

Registration date : 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Вто Ное 04, 2008 5:51 pm

batbayan напиша:
За спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево се издвоени 30 милиони денари
............

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=101600&EditionID=1542


според тоа како планираат да ја прават не се знае дали овие пари ке видат доволни
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Вто Ное 18, 2008 1:22 pm

СОБРАНИЕТО ФОРМИРАШЕ ОДБОР
Ќе се гради споменик за Тоше
Собраниската комисијата за избори и менувања едногласно ги изгласа членовите на одборот за изградба на споменик за Тоше Проески во Крушево. За претседател на одборот е избран Андреј Николовски, кој е претседател на фондацијата „Проески“. Во консултација со семејството, избрани се осум члена, меѓу кои Илија Ивановски, Стеван Ацевски, Калиопе Дојчиновска, пратеничката на ДУИ, Ермира Мехмети, и пратеничката од ДПА, Флора Кадриу.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1554&ArticleID=102448

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Вто Ное 18, 2008 1:51 pm

Македонија
Мозаик во спомен куќата на Тоше

Голем мозаик со ликот на Тоше, кој ќе биде изработен од фотографии од
неговите фанови ќе биде поставен во спомен куќата на прерано загинатиот
Тоше Проевски. Идејата предложена од Тоше фан клуб форум во кој
членуваат обожаватели на македонската ѕвезда од целиот свет, наиде на
воодушевување кај архитектите на проектот и фондацијата Тоше Проески.
Ваков сличен мозаик фан клубот изработи за годишнината од загинувањето
на Проевски.

Тоа го виде еден од архитектите кој работи на
спомен куќата на Тоше Проевски и тие заедно дојдоа до идеја да се
направи еден огромен мозаик висок и широк неколку метри. Мозаикот ќе
биде составен од неколку илјади слики на фановите на Тоше. И тие слики
заедно ќе формираат една голема слика на Тоше - изјави Лејла ,
модератор во „Тоше фан клуб форум“.

Архитектот на идејното
решение Дејан Секуловски вели дека мозаикот висок 4 метри ќе биде
поставен во внатрешноста на спомен – куќата. Сите кои сакаат да
учествуваат во проектот треба своја слика да испратат на мејл адресата
на фан клубот.

Покрај работата за спомен куќата, денеска во
Собранието беше избран и одборот за меморијалниот комплекс кој освен
изградба на спомен куќата ќе се грижи и за подигањето на црква и
уредување на гробното место. Во одборот членуваат блиски роднини на
Тоше и пратеници.

Kanal 5 za plakatot:

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Дек 12, 2008 1:14 pm

12 милиони ден. за споменик на Тоше Проески


Одборот за подигање на Меморијален споменик на Тоше Проески во Крушево на вчерашната прва седница даде согласност за негова изградба. Членовите на одборот се согласија дека за најголемата македонска музичка ѕвезда навистина е потребен меморијален споменик, прв од ваков вид во Македонија.

Претседателот на собраниската Комисија за култура, Оливер Шамбевски рече дека Комисијата за финансирање и буџет го одобрила неговиот амандман кој предвидува 12 милиони денари од Буџетот за 2009 година за подготвителната фаза од изградбата на споменикот.
- Исправени сме пред еден сериозен предизвик, не само поради големината, ликот и делото на Проески, туку и поради тоа што Собранието прв пат во историјата по независноста на земјава поддржа и ќе помогне изградба на Меморијален споменик, истакна Шамбевски.

Тој предложи да се формира и стручна работна група која ќе помогне за реализација на проектот. По гласањето, Одборот даде согласност да се вклучат уште седум стручни членови.


http://vecer.com.mk/?ItemID=B577D0BC7454144EA03EE7F09126722B

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Дек 12, 2008 1:56 pm

СОБРАНИСКАТА КОМИСИЈА ПОЧНА СО РАБОТА
За спомен-куќата на Тоше побарани двеста илјади евра
Од државниот буџет ќе се одвојат 12 милиони денари за подготовка за изградба на меморијален центар за Тоше Проески. Собраниската комисија за изградба на спомен-куќата на нашата најголема музичка ѕвезда одлучи парите да се побараат од Владата и да се обезбедат во најкус можен рок. Тие ќе бидат наменети за да се распишат тендери и конкурси. Собраниската комисијата ќе поднесе и предлог до генералниот секретар во Собранието да им се отстапи простор каде што тие ќе можат да работат. Спомен-куќата во чест на Тоше Проески е првиот меморијален споменик кој Собранието го гради од независноста на земјава.


http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?ta...rticleID=103840

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 33
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Дек 12, 2008 1:57 pm

Меморијалниот споменик за Тоше може да се гради

Проектот за изградба на меморијален споменик за музичката легенда Тоше Проески доби одобрение од Собранието, на вчерашната прва седница на Одборот при Комисијата за култура. Членовите на Одборот едногласно се согласија дека музичката легенда Проески, која со своето дело и' даде нов квалитет и восприемање на македонската современа музика, навистина заслужува меморијален споменик.

Пратеникот и претседател на собраниската Комисија за култура, Оливер Шамбевски, на седницата истакна дека Комисијата за финансирање и буџет го одобрила неговиот амандман, кој предвидува 12 милиони денари од буџетот за 2009 година наменети за подготвителната фаза за изградба на меморијалниот споменик.

- Исправени сме пред еден сериозен предизвик, не само поради големината, ликот и делото на Проески туку и поради тоа што Собранието, прв пат во историјата по независноста на земјава, поддржа и ќе помогне изградба на меморијален споменик, констатира Шамбевски.

По добиеното одобрение, предложено е формирање стручна работна група за реализација на проектот, а дадено е согласност во Одборот да се вклучат уште седум стручни членови. (Д.Р.)


http://utrinski.com.mk/?ItemID=58D60BF485C...6B342DE0AC5587C

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
emi
Член
Член
avatar

Број на мислења : 86
Локација : skopje
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-21

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Пет Дек 12, 2008 5:03 pm

bravooooooo-krajno vreme bese
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ane
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 711
Age : 27
Локација : Кичево, Македонија
опис: : Тоше фан
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   Саб Дек 13, 2008 12:07 am

Конечно!!!!!!!!!! Многу им требаше да се согласат дека за Тоше вреди да се направи ваков меморијален центар...Фала му на Бога се сложија...

_________________
"Од небо нек' се спуштаат и громови на душа, само да Ти чујам Глас..."
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Изградба на спомен куќата на Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
Изградба на спомен куќата на Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости :: Македонија-
Отиди до: