HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиЧленски групиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Други новости во врска со Тоше

Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Next
АвторПорака
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пон Окт 20, 2008 6:20 pm

http://www.arena.com.hr/izdvojeno.html
Прилично глупав коментар...Додуше, јесте да се дешава да када неко познат изгуби живот да нарасте интерес за том особом, али ја мислим да би Тоше (ух да је богдо жив) био у врху љествица. Колико је само пута за живота био први на ХрТоп20!
Премда се о мртвима треба говорити најбоље и премда је Дино имао супер пјесама, мислим да се њих двојица не могу поредити. И да, мислим да је Дино жив да не би ни уврстили његову пјесму на топ листу. А када је умро сви су се у томе утркивали. И ако Дино ово сада гледа мислим да им се свима ваља од шеге!

_________________
Dynamic Glitter Text Generator at TextSpace.net
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пон Окт 20, 2008 6:35 pm

о Боже нездрава работа...па да Тоше си беше прв и пред да се случи несреќата...цццц....немаат попаметно што да пишат..тоа е само за повеќе да им се продава весникот...глупости...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
stefi_18
Член
Член
avatar

Број на мислења : 628
Age : 28
Локација : Makedonija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пон Окт 20, 2008 6:39 pm

Две награди Индекси постхумно за Тоше Проески


Иако гласањето е се уште отворено (барем вчера можеше да се гласа!), извесно е дека Тоше Проески постхумно ќе добие уште две награди – за најдобар поп-албум – Игра без граница и за мушка вокална изведба.

Станува збор за манифестацијата Индекси (до сега позната и како Даворин, во чест на легендарниот пејач на Индекси – Даворин Поповиќ, но името е сменето по иницијатива на семејството), која на 25. октомври ќе се одржи во популарната Зетра во Сараево.

На босанското Греми, кое има намера да биде и регионално музичко шоу, се осум категории: рок-албум, хип-хоп албум, деби-албум, етно-албум, поп-албум, best live act и машка и женска вокална изведба.

Според она што може да се забележи на сајтот на манифестацијата, наградените се горе-фолу познати, особено во категориите каде е и Тоше.

Во категорија за најдобар поп-албум Игра без граница вчера убедливо водеше со 6.565 гласови, оставајќи ги зад себе Нови свијет на Нермин Пушкар (475) и 7 на Нина Бадриќ (287).

Во категоријата машка вокална изведба Тоше е исто така многу пред Нермин Пушкар и Миле Кекин (од Хладно пиво).

На доделувањето на наградите, на 25-ти овој месец во Сараево ќе настапат: Влатко Стефановски, Јосипа Лисац, Кемал Монтено, Драго Млинарец, Про Арте, Тешка индустрија, Ван Гог, Лака, Хладно пиво, ТБФ, No Rules, Дуња Кнебл...

На манифестацијата ќе бидат доделени и неколку почесни признанија, чии добитници се веќе познати. Така на пример, Влатко Стефановски ќе ја прими наградата Бодо Ковачевиќ, која им се доделува на најдобрите гитаристи, Култур Шок ќе бидат наградени за особен придонес и афирмацијата на домашната музика во светот, Кемал Монтено е заслужен за глобален придонес во музиката, додека Јосипа Лисац ќе биде прогласена за регионална поп-икона...

За жал, манифестацијата Индекси 2008 нема да има директен ТВ-пренос!

Бихаќ 2008 - Првата вечер во спомен на Тоше

Првата вечер на 14. интернационален фестивал на забавна музика Бихаќ закажана на 22 октомври, в среда, го носи насловот Тоши заувијек. Настанот се случува во спортската сала Лука во Бихаќ и е организиран во две вечери, од кои втората е всушност самото финале со песни избрани од страна на фестивалската комисија.

Одлуката годинешното издание да биде поделено во две фестивалски активности, односно два различни проекта ја носи дирекцијата на Бихаќ 2008, бидејќи нашиот Тоше е еден од победниците. Тој во 2003 година со темата Никада ја однесе победата и токму тоа е причина повеќе зошто веќе докажаните пријатели кои биле дел од фестивалот или се нашле на списокот на наградени ќе пеат во негова чест.

Идејата е да се отпее по една негова песна, а во придружба на оригиналната постава на неговиот бенд. На листата изведувачи ќе се најдат Хари Варешановиќ, Борис Режак, Нермин Пушкар, Дона Арес, Амир Казиќ - Лео, Хана Јушиќ, Нешад Селман, Ирина Капетановиќ, Маријан Новина, Јелена Радан, Мартин Вучиќ, Леа Мијатовиќ, Фуад Бацковиќ - Деен, Тони Цетински и Армин Музаферија.

Сите активности врзани за овој проект се реализираат во договор со Фондацијата Тоше Проески, а неговиот фан клуб подготвува перформанс за победничката Никада. Во финалето, пак, закажано за в четврток публиката ќе слушне 23 изведувачи од цела екс-Југославија.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
emi
Член
Член
avatar

Број на мислења : 86
Локација : skopje
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 21, 2008 8:11 pm

da da imam i ja slusnato pred nekolku dena za taa tajna sto tose mu ja kazal na nekoj pop no koj li e toj pop?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 23, 2008 12:58 pm

„Малиот битолски Монмартр“ во спомен на ТошеАвтор: /Меѓународната ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ во спомен на својот долгогодишен пријател Тоше Проески, на 16 октомври, на годишнината од неговата прерана смрт организира специјална изложба, на која околу 30 слики со ликот на Тоше беа изложени пред Националната галерија на оваа детска меѓународна манифестација во Битолската чаршија.

- За мене Тоше има само датум на раѓање. Тој уште е жив не само за мене туку за сите ликовни амбасадори. Сè додека можам ќе ги одбележувам овие два датума, 25 јануари, денот кога е роден нашиот славеј, и овој тажен датум, 16 октомври, кога го загубивме - рече Коста Хаџиантоновски, претседател на „Мал битолски Монмартр“.

Битолчани во четвртокот од раните утрински часови со насолзени очи палеа свеќи и пред ликовните дела што ги нацртаа детските рачиња и се соочуваа со своите спомени за овој трагичен настан. Меѓу оние што се поклонија пред уникатните портрети на Тоше имаше и многу деца.

„Малиот битолски Монмартр“ годинава организира и ликовна колонија во Крушево, а од највпечатливиот ликовен портрет на балканскиот ангел изработи постер и разгледница во тираж од 15.000 примероци.


http://novamakedonija.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=326&mid=691&tabId=134&tabindex=0&fCat=4

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
grkovicvanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 701
Age : 25
Локација : Srbija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 23, 2008 8:53 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
grkovicvanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 701
Age : 25
Локација : Srbija
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Bojimo se cuti njegov glas   Чет Окт 23, 2008 11:11 pm

Tošini roditelji Nikola i Dominika Proeski ne
skidaju crninu. Prošla je godina dana od smrti makedonske zvijezde, a
njegova soba u rodnom Kruševu pretvorena je u muzej. Tošina majka ne
zna kako potisnuti silnu bol.
- Sa suprugom sam letos posetila Izrael kako bismo pronašli sina. Svugde smo ga tražili, ali njega nema - shrvana je.
Tošina sestra Dori iz kuće izlazi dva puta na dan, i to kad s majkom Dominikom ide na grob.
-
Otkad je umro, nismo uključili televizor. Ne izlazimo jer se bojim da
ne čujem njegove pjesme. Otkad je umro, nisam čula njegov glas -
plakala je majka, koja nije bila na koncertu u Skoplju.
Među 45.000 njegovih fanova od obitelji su bili samo nećak Kristijan i šogor Slaven Ristevski.


Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
rozeta193
Успешен Член
Успешен Член
avatar

Број на мислења : 1334
Локација : МАКЕДОНИЈА
опис: : ТОШЕ ФАН
Репутација :
3 / 1003 / 100

Registration date : 2008-05-17

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 23, 2008 11:20 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 23, 2008 11:23 pm

оф леле...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 23, 2008 11:25 pm

Ово слично има већ постављено у теми ''Други новости во врска со Тоше''.( http://tose-mk.forumakers.com/forum-f11/topic-t299-88.htm ) Ипак хвала ти за подсјећање а тему ћемо спојити са већ наведеном да нам је све на једном мјесту.

_________________
Dynamic Glitter Text Generator at TextSpace.net
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 24, 2008 12:00 am

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Саб Окт 25, 2008 11:26 am


_________________
Dynamic Glitter Text Generator at TextSpace.net
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
emi
Член
Член
avatar

Број на мислења : 86
Локација : skopje
Репутација :
0 / 1000 / 100

Registration date : 2008-06-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Саб Окт 25, 2008 7:02 pm

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tvojata senka
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1001
Age : 30
Локација : РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
опис: : ОПАСНО ПО ЖИВОТ
Репутација :
9 / 1009 / 100

Registration date : 2008-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Нед Окт 26, 2008 5:28 pm

Na mtv dva koncert na Tose.

_________________
I kept you, my love
Within a blink of an eye
Kept you forever
Heroes never die
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
aleksandra
Активен
Активен
avatar

Број на мислења : 1601
Age : 35
опис: : R.I.P. TOSE
Репутација :
18 / 10018 / 100

Registration date : 2008-05-23

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Нед Окт 26, 2008 7:20 pm

Го гледав.... го обожавам тој концерт во Сараево...прекрасен е...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пон Окт 27, 2008 1:00 pm

НИНА БАДРИЌТоше со музиката ги смируваше луѓето

Познатата хрватска пејачка Нина Бадриќ, како што пишува белградски „Блиц“ во српската престолнина го промовираше албумот „07“. Покрај новите песни и планови, Нина се' уште беше под импресии на скопскиот концерт одржан на 5 октомври во чест на Тоше Проески.

„Не сум од оние кои сега ќе зборуваат дека јас и Тоше бевме супер ,соработувавме. Се запознавме на концертот на Тони Цетински и веднаш се препознавме како луѓе. Имавме идеја да направиме серија концерти ’Тоше и Нина‘, но не успеавме да ја реализираме. Многу ми е жал поради сета трагедија, поради факт дека нема да го имам дуетот што би бил вистинскиот за мене.Тоше беше ненадминлив музичар и пејач, но мене ме трогна кога го погледнав в очи- веднаш видов дека доаѓа од чесно семејство, дека е добар и радосен што е опкружен со луѓе кои сака да ги усреќи и да им помогне. Концертот во Скопје ќе го паметам цел живот и тоа не се опишува со зборови“.

Нина никогаш нема да ги заборави испреплетените чувства – радост, тага, љубов , солзи, но и гордост на присутните зошто беа и останаа сведоци на љубовта на Тоше, како и на податокот дека токму тој со музиката ги смируваше луѓето. „Без оглед на верата, статусот и положбата, Тоше го направи она што на ниту еден политичар нема да му успее - да им погледне на луѓето во душата“ ,изјави Нина.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7D4B41EF39536B45BCB49792513DEB89
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пон Окт 27, 2008 1:19 pm

27. октомври 2008.

Нина Бадриќ: Тоше со музиката ги смируваше луѓето

Првата дама на хрватската поп-музика - Нина Бадриќ, во српската престолнина го промовираше албумот 07. Покрај новите песни и планови, Нина се уште беше под импресии на скопскиот концерт одржан на 5 октомври во чест на Тоше Проески...

Не сум од оние кои сега ќе зборуваат дека јас и Тоше бевме супер, соработувавме. Се запознавме на концертот на Тони Цетински и веднаш се препознавме како луѓе. Имавме идеја да направиме серија концерти Тоше и Нина, но не успеавме да ја реализираме. Многу ми е жал поради сета трагедија, поради факт дека нема да го имам дуетот што би бил вистинскиот за мене.Тоше беше ненадминлив музичар и пејач, но мене ме трогна кога го погледнав в очи - веднаш видов дека доаѓа од чесно семејство, дека е добар и радосен што е опкружен со луѓе кои сака да ги усреќи и да им помогне. Концертот во Скопје ќе го паметам цел живот и тоа не се опишува со зборови.

Нина никогаш нема да ги заборави испреплетените чувства – радост, тага, љубов , солзи, но и гордост на присутните зошто беа и останаа сведоци на љубовта на Тоше, како и на податокот дека токму тој со музиката ги смируваше луѓето.

Без оглед на верата, статусот и положбата, Тоше го направи она што на ниту еден политичар нема да му успее - да им погледне на луѓето во душата, изјави Нина за Блиц.

http://www.mmm.com.mk/?ItemID=7DF561C88EE32F4DBB7A1DB0DE17939F
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 28, 2008 9:45 am

Сакам да пеам на македонски!


Темата со која Тони Цетински настапи на двата концерта одржани во чест на Тоше во Скопје и Бихаќ - "Тајно моја", е една од неговите омилени македонски песни. Сакал да ја научи до совршенство и затоа постојано ја слушал. "Сонувам да снимам песна на македонски затоа што македонскиот јазик е многу музикален. Помузикален е од хрватскиот. Мелодичен е и сакам да отпеам нешто на македонски", вели Цетински, кого за нашата земја го врзувале убави спомени, но и неколку исклучителни пријателства. А токму како резултат на едно такво, со еден наш политичар со кого на времето учел за келнер, на вратот ја носи својата амајлија.

"Македонија ми ја даваше поддршката и пред тоа да се случи во останатите поранешни републики. Затоа морам да дојдам и да се оддолжам. Скопје ни е во план за концерт само треба да видиме кога ќе успееме да се организираме", објаснува Цетински, кој деновиве е на релација Загреб - Лондон поради понудата за соработка добиена од Мајкл Болтон.

Цетински ќе гостува на неговите концерти, а во план е и дует со кој Болтон се понудил да му помогне да се претстави пред англиската публика. Освен ова треба да се случат уште неколку работи поврзани со неговиот пробив на светската музичка сцена, но, вели Тони, засега не смее ништо да се открива. "Се уште не е се прецизирано и следуваат уште неколку состаноци со тамошните продуценти". Идејата за соработка, инаку доаѓа по заедничкиот настап со Карерас и Болтон во Загреб. Освен ова наскоро следува и проектот наменет за светскиот музички пазар, поради кој кон средината на следната година патува во Америка, како и промотивната турнеја на последниот студиски материјал.


http://vecer.com.mk/?ItemID=DF0A66E6753BAA45B4045845B6CB62AD

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Tanja
Член
Член
avatar

Број на мислења : 593
Age : 30
Локација : Skopje, Makedonija
опис: : TOSE TE SAKAME I KE TE SAKAME ZASEKOGAS!
Репутација :
2 / 1002 / 100

Registration date : 2008-06-06

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Вто Окт 28, 2008 2:47 pm

Тоше со музката ги смируваше луѓето

http://www.idividi.com.mk/zabava/Showbiz/478243/index.html
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=17854
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.tose-mk.forumakers.com
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Сре Окт 29, 2008 1:14 pm

Песна во авторство на Тоше на интернет
На сајтовите за симнување на музика „Јукафе“ и „Мкрадио“, од неодамна може да се преземе и песната „Прости ми“, што ја компонираше Тоше Проески, а ја сними дуетот Пеце Ристески и Данче Јанковска. Крушевскиот пејач Пеце Ристески емотивно е многу врзан за оваа песна, која Тоше му ја компонирал минатото лето и му препорачал да ја сними со некоја неафирмирана пејачка. - Преголема е честа што имам песна од мојот пријател и сограѓанин Тоше. Ја направи минатото лето, кога во неколкуте наши дружења ми даде и некои други идеи за музика. Ја снимивме во две верзии - македонска, „Прости ми“, и српска „Опрости ми“. Текстот е мој, а аранжманот на Васко Димовски- Џими - вели Ристески. Изведувачот нема да направи официјална промоција за кај публиката да не се предизвикува повторно будење на тажните емоции за Тоше. Песната „Прости ми“, за која е планирано и снимање видеоспот, ќе биде носечка на неговиот нов, трет по ред албум, што ќе го објави за неколку месеци.


http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1537&ArticleID=101191

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Сре Окт 29, 2008 1:18 pm

ЗОШТО БЕЛОВ Е ФАВОРИТ ВО „ОПЕРАЦИЈА ТРИУМФ“?
Публиката во Александар го препознава Тоше Проески!?
Студентите на академијата „Операција триумф“ од ден на ден покажуваат напредок во пеењето, но еден од нив се издвои уште од првата гала-вечер, академецот Александар Белов, со овие зборови веб-сајтот „Мондо“ го окарактеризира нашиот претставник во реалното шоу. На сите четири досегашни гала-вечери Александар пееше одлично, а публиката со гласови покажа дека тој е најголемиот фаворит. Сите четирипати, благодарение на гласовите на гледачите, тој беше поштеден од номинацијата за напуштање на шоуто и беше спасен од судот на жирито. Во текстот објавен на овој српски веб-сајт се пишува дека гласот на Александар асоцира на починатиот Тоше Проески. Публиката очигледно го препознава тоа и како да бара нов Тоше и несомнено е дека Белов ќе полни концертни сали од Вардар до Триглав, напиша меѓу другото „Мондо“. Тие консултирале и неколку етаблирани пејачи што мислат во врска со тоа зошто баш Александар е толку омилен кај публиката?
Меѓу нив се огласија Александра Ковач, Тијана Дапчевиќ, Нина Бадриќ и Марија Шерифовиќ. Ковач за „Мондо“ вели дека навистина не може да си објасни зошто Александар е фаворит, а по нејзин вкус се Даниел и Соња.
- Александар е мил и образован, но не се истакнува по ништо. Мислам дека е така затоа што публиката ја асоцира на Тоше Проески и таа просто чувствува потреба да ја пополни празнината настаната со неговата прерана смрт- изјави Александра.
Слично размислување има и Тијана, која вели дека секој македонски пејач во последно време го нарекуваат „нов Тоше Проески“. Таа вели дека Белов сепак не потсетува на балканскиот ангел и додава дека меѓу нив не постои никаква сличност и дека никој никогаш нема да го замени Тоше. За квалитетите што, по нејзино мислење, се потребни за некој да успее на регионалната музичка сцена и да стане ѕвезда, Тијана вели: „Не можеш да научиш да бидеш ѕвезда, или имаш ѕвезда или ја немаш“.
Марија Шерифовиќ за „Мондо“ вели дека ја гледа „Операција триумф“ толку колку што и дозволуваат обврските и не знае зошто Александар е омилен кај публиката, бидејќи според неа, никој на академијата не се издвојува со својот квалитет. - Сите се тука некаде, на исто ниво - додава Шерифовиќ. Марија исто така го застапува ставот дека некој е ѕвезда зашто така е запишано горе на небото и дека она што е потребно за успех е желбата и градењето на свој уникатен стил.
Минатата недела кога студентите го споредија Александар со Проески тој рече дека иако му ласка овој муабет, тој смета дека воопшто не е така и напротив има свој стил многу поинаков од Тоше.
- Тоше Проески беше еден и единствен, а јас сум Александар Белов, имам свој стил и сакам да изградам свој стил, различен од сите други пејачи. Сметам дека оваа споредба не е точна и се надевам дека луѓето во мене ќе го препознаат Александар, а не некој друг пејач - скромно изјави Белов.
На крајот останува прашањето дали нашиот претставник додека ги препознаат неговите квалитети, ќе може да го поднесе тоа бреме и повлекувањето паралела со Тоше Проески.

Се зголемува нетрпеливоста
меѓу студентите

Иако влегувањето на раперите Ајс Нигрутин и Скај Виклер во реалното шоу „Операција триумф“ помалку ги расположи студентите и ја придвижи атмосферата во куќата во Кошутњак, и оваа недела неизбежни беа кавгите. Овојпат нетрпеливост покажа Даниел Павловиќ која се искара со професорот по пеење, па потоа со Вукашин. Тој воопшто немаше разбирање за критиката на професорот кој му рече дека на гала-вечерта во понеделникот пеел фалш и дека треба да се поправи за следното шоу.
- Професоре, па вие ја погледнавте ли воопшто снимката - предизвикувачки извикуваше Даниел се додека професорот не го исфрли од часот.
Откако се случи ова, Вукашин сакаше да му стави до знаење дека такво однесување не е во ред, но младото момче од Крагуевац толку се изнервира што за малку и физички ќе се пресметаше со него.


Доаѓаат Кемал Монтено и Борис Новковиќ

Следниот понеделник, музички гости на гала-вечерта ќе бидат Борис Новковиќ и Кемал Монтено, кои заедно со студентите ќе ги запеат своите најголеми хитови. Честа да пее со Новковиќ & припадна на убавата Милица, која се уште не може да поверува дека ќе ја изведе неговата „Ко је крив“ и се израдува на новата задача, додека со Монтено ќе настапи Нина. Тие ќе ја изведат песната „Не могу даље“.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=100890&EditionID=1533

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Чет Окт 30, 2008 11:51 am

Идејни решенија за уредување на паркот на Тоше

Општина Аеродром ќе награди три од идејните решенија кои пристигнаа на конкурсот за партерно уредување на пешачката улица „Тоше Проески“, во населбата Ново Лисиче, до неодамна позната како детска улица. Комисијата формирана во Општината, на првонаградениот труд ќе му додели 150.000 денари, на вториот труд 90.000, а на третиот 60.000 денари.

Пристигнатите решенија содржат идеи за партерно уредување, мини- скверови, пејзажно уредување, културни и спортско-рекреативни пунктови, фонтана, скулптура, урбана опрема, соодветно осветление на просторот и изложбен дел. (С.Н.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EB352CD634544E4499C4EA4D3A7D37F5

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
batbayan
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 1410
Age : 32
Локација : Далеку од тебе, но засекогаш во срцето и мислите ми
Репутација :
11 / 10011 / 100

Registration date : 2008-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 31, 2008 11:10 am

Марија Шерифовиќ жали што не успеа да сними дует со Тоше Проески

Гостувајќи во емисијата Странци во ноќта, Марија Шерифовиќ, српската евровизиска победничка од 2007-ма година, завчера изјави дека македонската легенда Тоше Проески беше единствениот со кого таа сакаше да пее во дует...

Тоше беше извонреден и најголем пејач на овие простори и многу сум тажна што повеќе не е меѓу нас. За жал, иако договаравме дуетска песна, до тоа не дојде оти тој кога можеше – јас бев зафатена, а кога јас имав слободни термини, тој имаше ангажмани – изјави Марија потцртувајќи дека не постоел план со било кој друг таа да пее во дует, освен со Тоше.

Навраќајќи се во минатото, пред ланскиот триумфален концерт на Тоше на Градски стадион во Скопје на 5. октомври, се сеќаваме и на еден не баш пријатен момент, кога Шерифовиќ беше најавена како гостинка на концертот, заради што сакаше да ги тужи организаторите, со кои наводно немала никаков договор.

Добрите познавачи на приликите велат дека тогаш всушност дојде до недоразбирање меѓу менаџерските тимови, кои ја водеа главната битка, со што Марија и Тоше немаа никакви допирни точки.

Во последното интервју дадено за некој балкански медиум, бидејќи вчера Марија отпатува за Германија, заради подготовка и градење на светска кариера, што подразбира и снимање албум за светскиот пазар, таа за Пинк изјави дека би сакала во Белград да биде организиран вистински концерт во чест на Тоше, каде и таа би настапила, заедно со колегите од Србија.

Како што изјави во емисијата, она што на Градски стадион во Скопје се случуваше годинава, а беше во чест на нашиот легендарен пејач, воопшто не и се допаднало, и ни од далеку не претставувало настан каков Тоше вистински го заслужува!


http://mmm.com.mk/?ItemID=4CCB32DD1547A34DA7BAE5AF8E1AE682

_________________


Тој е горе во височините каде што и секогаш беше. Се наоѓа во темнина. Темнината сме ние, фановите кои чуваме една голема темнина во срцата, бидејќи него повеќе го нема. А на небото има само една сјајна звезда - Тоше, единствена сјајна ѕвезда која секогаш ќе остане да сјае
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 31, 2008 3:27 pm

Anđeo bez oreola!četvrtak, 23 oktobar 2008

Roditelji Tošeta Proeskog ne žele da on bude proglašen svecem!

Tek što je obeležena godišnjica smrti makedonskog pevača, ponovo se pokrenula inicijativa da Toše Proeski bude proglašen svecem!

Međutim, glavna prepreka u sprovođenju ove ideje mogli bi da budu roditelji pokojnog pevača, koji nisu pristalice takve akcije:

- Tošetovi roditelji su skromni ljudi i žele da što je moguće intimnije sačuvaju uspomenu na njega. Zbog toga nisu pristalice ideje da on bude proglašen za sveca jer smatraju da bi njegov lik u tom slučaju mogao da bude zloupotrebljen u različite svrhe - priča dobro obavešteni izvor GAZETE, blizak porodici Proeski.

Inače, i na obeležavanju godišnjice, Tošetovi roditelji želeli su što skromniji pomen, pa je u kruševskoj crkvi održana jednostavna liturgija, nakon čega su svi otišli na grob. Porodica se izjasnila da tog dana ne želi nikakve druge aktivnosti.

Iako brojni Tošetovi fanovi potpisuju peticije da on bude proglašen svecem, sva je prilika da se to neće skoro dogoditi jer, ipak, postoje određena pravila u Pravoslavnoj crkvi koja moraju biti ispoštovana. Na primer, osoba koja se proglašava svecem mora biti monah, sveštenik ili mučenik, što Toše nije, uprkos tragičnoj pogibiji. Takođe, postoji i praksa da se pokojniku posle 20-30 godina iskopavaju mošti, pa ukoliko nisu istrulile, tek tada može da se proglasi svecem.


Преузето са http://www.gazeta.rs/index.php

_________________
Dynamic Glitter Text Generator at TextSpace.net
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
LudaMala
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar

Број на мислења : 1483
Age : 36
Локација : Олимпијски град
опис: :
Репутација :
5 / 1005 / 100

Registration date : 2008-05-21

ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   Пет Окт 31, 2008 5:18 pm

batbayan напиша:

Навраќајќи се во минатото, пред ланскиот триумфален концерт на Тоше на Градски стадион во Скопје на 5. октомври, се сеќаваме и на еден не баш пријатен момент, кога Шерифовиќ беше најавена како гостинка на концертот, заради што сакаше да ги тужи организаторите, со кои наводно немала никаков договор.


Како што изјави во емисијата, она што на Градски стадион во Скопје се случуваше годинава, а беше во чест на нашиот легендарен пејач, воопшто не и се допаднало, и ни од далеку не претставувало настан каков Тоше вистински го заслужува!


http://mmm.com.mk/?ItemID=4CCB32DD1547A34DA7BAE5AF8E1AE682

Марија, Марија Марија....Мало се уфурала како је побиједила на Евровизији! Тада кад је најављена као гост ја сам се питала зашто је ОНА тако важна када је ТОШЕ ту најважнији. Али јао, споменули њено име! Као да је већина људи на том његовом задњем концерту дошла због ње! Јашта!!! Ето дошли људи да виде њу а не ЊЕГА! Ја се могу кладити да су све карте продате јер је то био ТОШИН концерт а не њен, и да нико није купио карту САМО због ње. Умислила се да је славна...Пих. Да, као то су менаџери рјешавали тужбом...А она нема појма.

И није јој се допао овај недавни концерт! Тоше је добио оно што му је увијек и било најважније. Много, много, много љубави од своји фанова. А њему је то увијек било на првом мјесту! Али то поједини не схваћају! Исправка: МНОГИ не схваћају!

_________________
Dynamic Glitter Text Generator at TextSpace.net
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Други новости во врска со Тоше   

Вратете се на почетокот Go down
 
Други новости во врска со Тоше
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 20Отиди на страна : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Пишани и Електронски медиуми :: Новости-
Отиди до: